Задачі - це не складно. Як навчитися розв'язувати задачі.

Багато учнів просто "закидують" вивчення хімії у школі як тільки починає йти мова про задачі, а особливо, якщо вони мають ускладнений характер. Навички та вміння розв'язувати розрахункові задачі з хімії, зможуть дати тобі значну кількість балів на зовнішньому незалежному оцінюванні. Як же сформувати ці вміння? 

Задачі - це не складно. Як навчитися розв'язувати задачі.

Алгоритм розв'язування розрахункових задач з хімії 

  • Аналіз задачі. Уважно прочитай задачу та визнач, до якої теми та якого типу задач вона відноситься. В голові вже має починати формуватись уявлення про те, яку формулу (або формули) ти будеш використовувати, а також яку величину (або величини) будеш знаходити. 

  • Дано та невідоме. Короткий запис умови задачі та невідомих величин. Обов'язково записуй значення кожної величини з одиницями вимірювання. Причому, не лише в умові задачі, але і під час розв'язування. Наприклад, n (HCl) = 0,25 моль. Таким чином, під час розв'язків ти зможеш скоротити повторювані одиниці вимірювання та визначити, яка одиниця вимірювання буде у відповіді. 

  • Запис формули та рівнянь реакцій. Маючи дано та невідому величину, необхідно записати формулу (або формули), які потрібні для знаходження цієї невідомої величини. Якщо є необхідність, потрібно записати всі рівняння реакції (як правило, це 1-2 реакції). 2 рівняння реакції зустрічаються в задачах на суміші. У тому випадку, якщо тобі не зрозуміло, яку величину тобі необхідно знайти, раджу подивитися на умову задачі та визначити, які величини в тебе вже відомі і згадати, які існують формули з цими величинами. Далі запиши цю формулу і подивись, чи зможеш ти нею скористатися та знайти невідоме. Велика вірогідність того, що це та сама потрібна формула. 

  • Хід розв'язку задачі. Ти за пів кроку до отримання правильної відповіді. Правильно записане та осмислене дано задачі, а також вірно записані формули та рівняння реакцій - це вже гарантія того, що ти наближуєшься до вірних розв'язків. Розв'язуй задачу поетапно, для початку можна формулювати письмово ключові запитання кожного етапу, надалі тобі вже це не знадобиться. Починати потрібно з основного завдання задачі, з'ясовуючи на кожному етапі величини, які необхідно визначити.

  • Перевірка результатів та запис відповіді. 

 

Приклади розв'язку задачі

Задача: обчислити масові частки всіх хімічних елементів у калій перманганаті. 

⁃ задача на визначення масових часток хімічних елементів

⁃ необхідно знати формулу на визначення масової частки хімічного елемента

⁃ потрібно вміти користуватися Періодичною системою хімічних елементів Д. І. Менделеєва

⁃ вміти визначати відносні атомні маси хімічних елементів, а на основі цих даних знаходити відносні молекулярні маси сполук

⁃ також ключовим етапом у цій задачі є правильний запис формули речовини. Калій перманганат — KMnO4. 

Далі запис умови задачі та невідомих величин. 

Дано: KMnO4

Знайти: W(K) - ? W(Mn) - ? W(O) - ?

Розв'язок: 

1. Записуємо формулу визначення масової частки хімічного елемента

W (хім.ел.) = n * Ar / Mr (спол) * 100%, де n - кількість атомів елемента, Ar - відносна атомна маса елемента, Mr - відносна атомна маса сполуки. 

2. Знаходимо невідомі величини

W (K) = 25%

W (Mn) = 35%

W (O) = 40% 

3. Записуємо відповідь. 

В якості прикладу наведена елементарна задача з хімії, існують набагато складніше задачі, які потребують 5 - 10 дій. Розуміння їх розв'язку прийде із практикою. Розв'язуйте тести та вирішуйте задачі і результат гарантований.

Автор: Анастасія В.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора