Цитологія - наука про будову клітин

Цитологія - наука про будову клітин
Шкільна освіта

Біологія - поняття охоплююче. І його слід розуміти як шкільну дисципліну, що дозволяє ближче познайомитися з навколишнім світом, рослинами, тваринами і власним організмом. Але біологія складається з безлічі розділів. Одним з таких є наука цитологія.

Цитологія - це наука про клітину. І якщо організм людини є збудованим будинком, куди проведені всі комунікації, то клітина - це фундамент. Так ось цитологія і вивчає стан клітин в людському організмі, їх будову, органели, видозміни. Ця наука дає нам поняття про такі процеси, як: розвиток, старіння, смерть, розмноження. Цитологію школярі починають вивчати відразу ж після початку курсу з біології. Спочатку вивчаються одноклітинні організми, а потім вже вивчаються категорії складніше.

Не освоївши головні поняття у цитології, неможливо піти далі, тому що клітина - це найпростіша, елементарна, структура. Саме вона визначає, здоровий орган або тканина в організмі рослини / тварини / людини, або хвора. Саме вона визначає функціонування цього органу, його розвиток і здатність нормально виконувати всі свої функції. Тобто, якщо клітина нездорова, то нездоровий і орган, а значить нездорова і рослина, тварина або людина. Цитологія крім багатоклітинних організмів, вивчає і одноклітинні (прокаріоти, еукаріоти, мікоплазми тощо).

Цитологія - наука про будову клітин

Отже, ми розібралися в тому, що вивчає цитологія. Давайте тепер поговоримо про те, чим така вузькоспеціалізована наука корисна для людини. Після того, як вчені почали розвивати цю науку і зробили безліч досліджень, цитологія стала використовуватися з практичної точки зору в житті людини. Зокрема, в медицині і в агро-секторі. У медицині цитологія дозволила робити цитологічні дослідження, які дозволяють визначити наявність патологічних (ракових) клітин на органах в тілі людини. Також знання цитології активно застосовуються вченими в вірусології, генетиці, мікробіології. Що ж стосується агро-сектору, то і тут цитологія зіграла важливу роль. З'явилася можливість створювати нові сільськогосподарські культури.

 

Історія виникнення цитології. Етапи розвитку науки

Уперше поняття «клітина» з'явилося ще в 17-му столітті, а саме - в 1665 році. А ввів його вчений - Роберт Гук. Трохи пізніше, вже в 1674 році, Антоні ванн Левенгук почав досліджувати клітину і виявив, що в ній є речовина. І мало того, що клітина має речовину, вона ще й має ядро! Власне, вчені все це побачили, але дослідження так і не продовжилися. Так, поняття клітини існувало, навіть вивчили її структуру, але зародок цитології був тільки «вкопаний в землю». Якісь знання вже були, були навіть зроблені елементарні мікроскопічні дослідження, але протягом 100 років жодного значущого відкриття не було, і детально клітини не вивчалися. Для того щоб було зручніше сприймати інформацію, представляємо вам таблицю з зазначенням основних етапів у розвитку цитології:

Етап

Часовий проміжок

Імена вчених, які зробили значний вклад

Що було зроблено? 


І етап

З середини 17 до середини 18-го віку

Галілей, Гук, Гертель, Дребель

Створювалися прилади, для того щоб можна було провести дослідження клітини. Зокрема, був винайдений мікроскоп, а на ньому провели перші елементарні дослідження.


ІІ етап

18-початок 19-го віку

Грю, Горянінов, Вольф, Мальпігі, Левенгук, Пуркіньє, Шлейден, Шван

На цьому етапі вже почали проводити більш значущі і поглиблені дослідження клітин. Сформувалося кілька важливих ідей:

 • ідея про клітинну будову (прихильниками цієї ідеї вважаються: Гук, Мальпігі, Грю, Левенгук);
 • ідея про клітинний розвиток організмів (цю ідею вже просували Горянінов, Вольф, Шлейден). 

ІІІ етап 

середина 19-го віку

Ремак, Флеммінг, Гертвіг, Ру 

Функції клітини продовжують вивчати, відкриваються нові деталі, уточнюються нові моменти, детальніше вивчається структура будови і функції за допомогою світлового мікроскопа.


IV етап 

20-й вік

Крік, Міхлін, Паллад, Шостранд, Шпек, Насонов

Учені продовжують вивчати клітинну структуру, застосовуються нові методики, серед яких: застосування в дослідженні клітин електронного мікроскопа, розвиток цитохімії і авторадіографії, світлова люмінесцентна мікроскопія і т.п. На цьому етапі цитологія зробила крок вперед.

 

Цитологія в шкільній програмі і на ЗНО

Цитологія в шкільній програмі

Попри те, що наука досить активно розвивається, багато школярів на іспитах не можуть дати точного визначення, що таке цитологія. Доводиться знову повторювати матеріал, перелистувати підручники, активно згадувати про цю науку. Але є й гарна новина. Цитологія і генетика вивчаються в 10-11 класах, а, значить, достатньо одразу якісно вивчати всю інформацію, запам'ятовувати всі правила, конспектувати інформацію, щоб перед ЗНО можна було все це гарненько повторити. Не можна сказати, що цитологія - легка наука, тому варто приготуватися до відкриттів. Так, основи цитології школярі починають вивчати з самого початку курсу з біології, але в 10-11-му класі йде активне повторення всього вивченого раніше, а також додаються більш глибокі, розширені, поняття. Зокрема, в шкільній програмі з біології наука цитологія висвітлює такі теми:

 1. Методи науки і поняття про клітинну теорію.
 2. Клітинний хімічний склад.
 3. Роль речовини в клітині.
 4. Мінеральні речовини в клітині і їх вплив на неї.
 5. Вуглеводи, ліпіди, амінокислоти, білки і ферменти в клітині. Їх значення в функціонуванні клітини.
 6. Будова клітини.
 7. Функції ДНК, РНК, АТФ.
 8. Відмінності клітин грибів, рослин, тварин.
 9. Харчування і енергетичний обмін в клітині.
 10.  Життєвий цикл клітини.
 11.  Розмноження клітини.

Ці ключові розділи і теми ви повинні запам'ятати і повторити, так як програма ЗНО з біології включає питання, що пов'язані з будовою клітини, її функціями, розмноженням. Але про це ми поговоримо нижче.

 

Цитологія в програмі ЗНО

Якщо розглядати програму іспиту, то слід згадати тестування, проведене в 2019-му році, де в достатньому обсязі була представлена ​​цитологія. Питання стосувалися найрізноманітніших тем. Наведемо деякі приклади питань з тесту ЗНО 2019 з біології:

 1. будова рослинної клітини відрізняється від бактеріальної клітини тим, що її складовою є: рибосоми / клітинна стінка / ядро ​​/ цитоплазма;
 2. на схемі показані компоненти плазматичної мембрани. Якою буквою позначений компонент, який використовує АТФ для транспортування йонів Na + (вказати на малюнку в тесті);
 3. яка з цих складових клітини спірогіри вказана на малюнку буквою Х: хлоропласт / вакуоля / ядро ​​/ цитоплазма.

Як бачите, в тестах представлені не тільки питання, але і схеми, і малюнки. І для того, щоб на іспиті не округлювати очі, ставлячи собі питання: «Цитологія? Що це ?!», краще раніше знайти варіанти тестів, викласти на стіл підручники і гарненько опрацювати кожен розділ.

 

ЗНО з біології 2020: яке місце в тестах буде відведено цитології?

Іспит з біології відбудеться 9 червня 2020-го року, а його результати стануть відомі 24 червня 2020-го. У тесті з біології екзаменованих очікують близько п'ятдесяти завдань різного формату. Не потрібно сприймати буквально слово «тести». Так, тестові завдання закритого типу тут є і їх близько 38! Але також є завдання на логіку, де потрібно зіставити одне поняття з іншим, провести паралель і т.д. Ще тут є вибір 3-х правильних відповідей з 3-х груп запропонованих відповідей. Тобто, завдання досить-таки різноманітні, і можна припустити, що для підтвердження знань з цитології доведеться зробити різні завдання. І точно не одне! Тому, чим раніше ви почнете готуватися, тим легше зможете успішно скласти ЗНО з біології у 2020 році.

 

Цікаві ресурси, які знадобляться для вивчення цитології

Коли ви прочитали безліч підручників, придбали декілька тестових збірок, виконали величезну кількість варіантів ЗНО з біології, то хочеться чогось більш цікавого. Так склалося, що підготовка до іспитів стає нудною, швидко набридає і щось інше, більш цікаве, постійно відволікає увагу. Тому, щоб вам було цікаво вивчати науку, легше візуалізувати всі терміни, необхідно вибрати для себе різні методи навчання, а також підшукати цікаві ресурси. Ми пропонуємо невелику добірку, яка може стати в нагоді у підготовці до ЗНО та в підготовці до уроків цитології в школу або університет.

 

Додатки для вивчення цитології, які можна встановити на Android

Смартфон - це те, що завжди під рукою у школяра, студента і у кожної дорослої людини. І якщо шпаргалки, конспекти і підручники лежать далеко вдома, то смартфон завжди в рюкзаку або кишені. Чому б не скористатися його функціями? Для студентів і школярів є цікаві додатки для вивчення цитології, які можна скачати.

 • «Цитологія».

Додаток так і називається. Що цікавого в ньому? По суті, це кишеньковий словничок, де є всі ключові поняття, головні терміни та фотографії. Усім цим можна користуватися не тільки тоді, коли включений інтернет, але і в режимі оффлайн. Фактично, у смартфон ви завантажуєте корисну базу, яка буде знадобиться на уроці, на парах, при підготовці до іспитів.

 • «Типи клітин».

Ще один цікавий додаток. Тут, на відміну від попереднього додатку, детально розказано не про загальні поняття, а про типи клітин, про будову кожної, представлені схеми і картинки, прикріплені докладні описи.

 • «Цитологія. Білки».

Тут теж уже більш детально розповідається про білки, представлені описи і малюнки, які дозволять краще візуалізувати і сприйняти інформацію.

Окрім додатків, можна також скористатися корисними відео для підготовки до ЗНО з біології. Де їх шукати? Звичайно ж, на YouTube!

 

Канали YouTube, які допоможуть підготуватися до ЗНО з біології

 • «ЛТБ. Біологія. ЗНО».

Канал ведуть українською мовою, що дуже зручно. Відео знімає досвідчений викладач. Педагог ділиться напрацюваннями з досвіду, дуже докладно розповідає про кожну тему, пропонує різні приклади, схеми, фото і цікаві лекції. Отже, підписуйтесь і слідкуйте за оновленнями!

 • «BEE Biology».

Тут вже в більш невимушеній манері теж розповідається про підготовку до ЗНО з біології. Ролики живі, цікаві, барвисті. Тут досить багато схем і таблиць, які легко запам'ятати.

 

Інтернет-ресурси для цікавого вивчення цитології

Тільки уявіть собі, що, вивчаючи науку, можна не тільки сидіти над підручником, але й грати в ігри! Створені спеціальні сайти, де є можливість вивчати цитологію, граючи. Правда, вони англійською, але ж це ще один додатковий бонус до вдосконалення рівня іноземної мови, адже так?

 • https://www.cellsalive.com/.

На цьому сайті представлені клітинні головоломки та ігри, інтерактивний клітинний цикл еукаріотів, можна скачати навчальні посібники (це особливо актуально, якщо навчаєтеся в університеті), тут є віртуальна лабораторія. Та що розповідати?! Заходьте і переконуйтеся в тому, що наука може бути максимально цікавою!

 • http://www.histology-world.com/.

Ще один сайт, де є гістологічні ігри, розваги, є можливість зробити покупку: словник, гістологічний атлас або підручник. Заходячи на подібні ресурси, можна непогано прокачати свої навички, при цьому не напружуючись.

Під час підготовки до ЗНО на деякі розділи абітурієнти не звертають уваги. Вважають, що ця тема навряд буде на іспиті, а ось цю тему краще гарненько опрацювати. Так і виходить, що під час зовнішнього незалежного тестування деякі стикаються з несподіваними запитаннями, а результати потім зовсім не радують. Цитологія - досить об'ємний розділ, який вивчають у шкільній програмі. Заглиблюйтеся в цю науку, оцініть її значущість і тоді ніяких проблем під час іспиту не виникне!
Автор:

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Порівняння приголосних звуків китайської на української мов

Продовжуємо порівняння звуків китайської та української мов

Автор: Олександра В.

Визуализация дерева знаний

Для повышения успешности освоения чего-либо нового существует ряд универсальных приемов. В данной статье освещается один из них - визуализация взаимосвязанных целей - новых и ранее поставленных. Приводится пример соответствующего программного инструмента.

Автор: Юрій Т.

Індивідуальне навчання чи школа: всі «за» і «проти» при виборі для дитини з інклюзією

Ви сумніваєтесь, чи давати дитину з інклюзією в школу? Прочитайте цю статтю.

Автор: Андріан Г.

Особливості підходу у підготовці до школи та навчання дитини з інклюзивністю

Ви маєте дитину з інклюзією і не знаєте як розпочати та провадити з нею навчання? Прочитайте ці поради!

Автор: Андріан Г.

Мотиваційна стаття, призначена для тих хто вивчає, або збирається вивчати іноземну мову

Стратегія вивчення іноземної мови

Автор: Олексій П.