Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

Як визначити віршовий розмір?

17.05.2022

Як визначити віршовий розмір?
Шкільна освітаВища освіта
 1. Що таке вірш?
 2. Віршовий розмір: що це таке та навіщо він потрібен
 3. Як запам’ятати основні віршові розміри?
 4. Як легко визначити віршовий розмір: алгоритм та приклади
 5.  

  Визначати віршовий розмір — та ще задача. Процес потребує залучення одразу кількох когнітивних функцій: читання, слухання, письма, і водночас потребує неабиякої концентрації. Ті, хто вміють визначати віршовий розмір швидко та коректно, можуть сміливо називати себе геніями мультизадачності. А як навчитися це робити — далі у тексті.

  Що таке вірш?

  Академічний тлумачний словник подає наступні визначення вірша:

   

  1. Невеликий поетичний твір, написаний ритмізованою мовою, найчастіше з римуванням рядків.

   

  2. Одиниця ритмізованої, поетичної мови, що складається з певної кількості стоп, з чергуванням наголошених і ненаголошених складів; рядок.

   

  Узагальнюючи та скорочуючи ці визначення, можемо виснувати, що віршем можемо називати невеликий твір, частини якого пов’язані ритмічно та/або є римованими.

   

  Історично віршем вважалося те, що має фіксований віршований розмір, тобто, має сталу систему чергування наголошених та ненаголошених складів. Однак із часом та появою нових течій у поезії, зокрема модерного та постмодерного письма, жанрові вимоги до вірша пом’якшилися. Через появу білих віршів або верлібрів тепер вірш може не мати фіксованої структури, рими або ритму.

   як визначити віршовий розмір

  Віршовий розмір: що це таке та навіщо він потрібен

  Визначенням та вивченням віршових розмірів займаються філологи та історики літератури. Та в Україні вміти визначати віршовий розмір мусить кожен випускник школи, адже завдання на визначення віршового розміру є у ЗНО щороку.

   

  На старті цієї науки вам може бути складно, але заспокоюйте себе тим, що у такий спосіб ви тренуєте свій мозок бути більш гнучким та багатофункційним. Починайте тренуватися разом із прикладами, що наведені нижче, або дивлячись відео та інші навчальні матеріали. Згодом перейдіть до самостійного аналізу та за кілька разів ви побачите, що визначати віршовий розмір стало значно легше.

   

  Науковці виділяють п’ять найпоширеніших віршових розмірів: ямб, хорей, дактиль, амфібрахій та анапест. Для визначення віршового розміру користуються наступними позначеннями: «U», «_» та «/», де

 • U — це ненаголошений склад

 • _ — це наголошений склад

 • / — це поділ слова на склади

 

Читайте також: Як конспектувати ефективно?

як визначити віршовий розмір

Як запам’ятати основні віршові розміри?

 

Багатьом з вас може бути важко не лише схопити правильний ритм вірша, а й співвіднести його з тим чи іншим віршовим розміром. Та ви дасте з цим ради. 

 

Усього за шкільною програмою вивчають п’ять віршових розмірів. Почнемо з найпростіших, двоскладових, тобто, тих, де на кожен ненаголошений склад завжди припадає один наголошений.

 

Двоскладові віршові розміри: ямб та хорей

 

1) Ямб — це віршовий розмір, у якому наголошений склад наслідує ненаголошений. Схематично це має наступний вигляд: «U _».

 

2) Хорей — це віршовий розмір, у якому першим іде наголошений, а наступним — ненаголошений склад. Схематично це виглядає так: «_ U».

 

Щоб їх розрізнити, хтось з викладачів рекомендує дивитися на самі слова. Зокрема, у ямбі наголос падає на перший (та єдиний склад), а віршовий розмір, який він позначає, навпаки — наголошує другий. У хореї водночас наголос на другому складі, але віршовий розмір, який він позначає, має на увазі наголос на перший склад. Тобто, спробуйте вибудувати асоціацію через образ дзеркала.

 

Ще один спосіб, згадати розташування початкових літер в абетці і проасоціювати ритміку розміру таким засобом. У абетці літера “Х” раніше за літеру “Я”. Відтак, хорей означає ритмічну систему з наголосом на першому складі, а ямб — з наголосом на другому.

 

Також деколи для вивчення розмірів рекомендують скоромовки, визначивши розмір яких, ви зможете згадати й схему віршового розміру.

віршові розміри у віршах

 

Трискладові віршові розміри

З попереднього зображення ви вже могли побачити, як виглядають трискладові віршові розміри. Можна лише додати, що у них на один наголошений склад припадає два ненаголошених, а регулярна та повторювана схема складів відтак складається з трьох. Отже:

 

1) Дактиль — віршовий розмір, у якому наголос припадає на перший склад рядка та супроводжується двома ненаголошеними складами: «_UU».

 

2) Амфібрахій — віршовий розмір, у якому наголошений склад є оточений двом ненаголошеними, а саме: «U_U».

 

3) Анапест — розмір, у якому після двох ненаголошених складів йде наголошений: «UU_».

 

Запам’ятовувати ці три розміри експерти радять також через асоціацію. З їхніми наголосами. Дактиль має наголос на перший склад, отож і представляє схему із першим наголошеним складом.

 

Амфібрахій має свій наголос усередині слова, отже й схему позначає відповідну: «U_U».

 

Своєю чергою, анапест має наголос на останньому складі, отже і схема для нього наступна: «UU_».

 

Читайте також: Що таке читацький щоденник та як він допоможе підготуватися до ЗНО з літератури

як визначити віршовий розмір

 

Як легко визначити віршовий розмір: алгоритм та приклади

Якщо ви прагнете визначити віршовий розмір, зробіть наступне:

 

 • Запишіть перші два рядки вірша.

 • Поділіть тексти рядків на склади, де на кожну голосну літеру припадає один склад. Нап/рик/лад.

 • Прочитайте спершу швидко, а потім повільніше, аналізовані рядки. Виділіть, на які голосні звуки приходяться наголошені та ненаголошені елементи. Кожен наголошений склад заведено виділяти внизу тексту позначною «_». Кожен ненаголошений — «U».

 • Аналізуючи той чи інший вірш, пам’ятайте про те, що зазвичай ритмічні та звичайні наголоси збігаються, але задля ритму автор твору міг їх змінити. Своєю чергою, будь-яке довге слово з 4–5 складів може мати декілька інтонаційних наголосів. А деякі прийменники (тут, на, від) або сполучники (та, і, але), та й навіть односкладові слова (сто, кіт, дім) можуть не мати власного ритмічного наголосу, адже складаються лише з ненаголошеної голосної.

 • Виділивши наголошені та ненаголошені склади знизу кожного рядка, перенесіть отриману схему на окрему частину паперу. Вона має виглядати як чергування символів, наприклад UU_UU_UU_

 • Знайдіть певну регулярність та систематичність у чергуванні наголошених і ненаголошених складів. Для попереднього прикладу фінальна схема виглядатиме так: UU_/UU_/UU_

 • Визначте віршовий розмір. У цьому випадку це трискладовий розмір, а саме — анапест.

як визначити віршовий розмір

Приклади

 

Тренуватися визначати віршовий розмір краще на піснях, адже у них дуже добре чути, де розташовані ритмічні наголоси. Пам’ятайте, що визначаючи віршовий розмір, варто дивитися не на наголоси у словах, а на логічні та інтонаційні наголоси кожного рядка. Візьмемо кілька пісень та визначимо їхній віршовий розмір:

 

Kalush Orchestra — Стефанія (2022)

Стефанія мамо, мамо Стефанія

_U/_U/_U/_U/_U/_U

Розквітає поле, а вона сивіє

_U/_U/_U/_U/_U/_

Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на перший склад, а значить це — хорей.

 

Ґринджоли — Разом нас багато (2005)

 

Разом нас багато, нас не подолати

_U/_U/_U/_U/_U/_U

Разом нас багато, нас не подолати

_U/_U/_U/_U/_U/_U

 

Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на перший склад, а значить це — хорей.

 

GO_A ШУМ (2021)

 

Сію-вію, сію-вію

_U/_U/_U/_U

Конопелечки,

_U/_U/_

Сію-вію, сію-вію

_U/_U/_U/_U

Зеленесеньки!

_U/_U/_

 

Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на перший склад, а значить це — хорей.

 

Руслана — Дикі танці (2004)

 

Напевно, даремно

U_/U_/U_

Була я надто чемна

U_/U_/U_/U

 

Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на другий склад, а значить це — ямб.

 

Kalush ft. Skofka — Файна (2021)

Cкладніший приклад. Зверніть увагу на наголоси, що відрізняються від звичайних.

Ти така файна (вай-вай)

U_U_U_U

Як музикa (грай-грай)

U_U/U_U

Я розпишу трамвай

U_U/U_U

Те яка ти файна!

U_U/U_U

 

Регулярна схема ритму складається з трьох складів, отже це — трискладовий розмір. Наголос припадає на середній склад, а значить це — амфібрахій.Визначати віршовий розмір складно, адже це потребує водночас і абстрактного мислення, і уважного слухання та читання. Це потребує певної багатофункційності та концентрації. Саме через це на початку може бути багато помилок та плутанини. Однак що більше ви потренуєтеся, то легше буде визначати віршовий розмір далі.

 

Спробуйте проаналізувати хоча б п’ять добре знайомих вам українських пісень — і ви побачите, як з кожною спробою вам буде легше. Якщо ж самостійно опанувати цю навичку не вдається, завжди можна звернутися до репетитора. Тьюторів з української мови, української літератури та підготовки до ЗНО чи ДПА завжди можна знайти на маркетплейсі БУКІ.Читайте також: Техніка швидкого читання: поради та онлайн-тренажери

 

 

Оцініть новину

Рейтинг: 5 з 5

На основі відгуків 5 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Як визначити віршовий розмір?

Що таке вірш?

Невеликий поетичний твір, написаний ритмізованою мовою, найчастіше з римуванням рядків. Читайте більше на BUKI

Що таке віршовий розмір?

Науковці виділяють п’ять найпоширеніших віршових розмірів: ямб, хорей, дактиль, амфібрахій та анапест. Для визначення віршового розміру користуються наступними позначеннями: «U», «_» та «/». Читайте більше на BUKI

Як запам’ятати основні віршові розміри?

Ямб — це віршовий розмір, у якому наголошений склад наслідує ненаголошений. Схематично це має наступний вигляд: «U _». Читайте більше на BUKI

Як легко визначити віршовий розмір?

Стефанія мамо, мамо Стефанія _U/_U/_U/_U/_U/_U Розквітає поле, а вона сивіє _U/_U/_U/_U/_U/_ Регулярна схема ритму складається з двох складів, отже це — двоскладовий розмір. Наголос припадає на перший склад, а значить це — хорей. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина В.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.