Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

Що таке читацький щоденник і як він допоможе підготуватися до ЗНО з літератури

05.10.2021

Що таке читацький щоденник і як він допоможе підготуватися до ЗНО з літератури
Шкільна освіта
  1. Що таке читацький щоденник?
  2. Як вести читацький щоденник, щоб підготуватися до ЗНО з літератури?
  3. Як оформити читацький щоденник з літератури своїми руками?
  4. Поради як вести читацький щоденник онлайн

   

  Підготовка до ЗНО потребує від школяра опанування великої кількості матеріалу. Брак часу у випускному класі та тривога під час підготовки до важливого екзамену не сприяють ефективній підготовці.

   

  Ведення читацького щоденника полегшує навчання школярам. На заповнення літературного зошита витрачається додатковий час, але читацький щоденник буде корисний до кінця навчання у школі і навіть в університеті.

   

  Читацькі щоденники допомагають учням запам’ятовувати більше корисної інформації під час підготовки до уроку та з їх поміччю можна легко згадати сюжети минулорічних творів під час підготовки до ЗНО з української мови та літератури.

   

  Що таке читацький щоденник?

   

  Читацький щоденник – це окремий зошит, в який учень записує важливі сюжетні моменти художніх творів. Якщо привчити себе регулярно робити позначки у щоденнику, можна значно поліпшити оцінки по літературі.

  читацький щоденник це

  У більшості шкіл немає вимоги вести читацький щоденник. Але досвідчені педагоги наполегливо рекомендують школярам заповнювати такий зошит під час або після прочитання художнього тексту. Існує декілька причин вести читацький щоденник.

  1. При записуванні ключових подій учень краще запам'ятовує і аналізує сюжет, ідеї та проблематику твору.
  2. На уроках літератури педагоги зазвичай дозволяють користуватися своїми записами під час відповідей біля дошки. З заповненим читацьким щоденником можна не боятися забути ім'я головного героя або кінцівку твору.
  3. Часто під час прочитання кількох оповідань одночасно школяр плутає події або забуває важливі деталі з текстів, що може погіршити оцінку підсумкової контрольної з літератури. З читацьким щоденником учневі не потрібно читати твір вдруге, достатньо переглянути свої записи та освіжити знання.
  4. ЗНО з української мови та літератури потрібно здавати всім бажаючим вступити до вищих навчальних закладів. Якщо учень не халтурив і регулярно заповнював читацький щоденник, він самостійно підготував шпаргалки на ЗНО з української літератури. Звичайно, ці записи корисні тільки при підготовці до іспиту і під час складання тестів користуватися ними заборонено. Але у випускний рік немає часу перечитувати твори з програм 5-10 класів і саме зошити з короткими викладами творів – запорука хорошого балу на іспиті.
  5. При написанні твору на ЗНО необхідно підкріплювати свою точку зору наочними прикладами з літератури. Впевнені знання програмних текстів допоможуть навести доречний приклад, отримати високий бал і вступити до ВНЗ.

   

  На деяких факультетах у ВНЗ читається українська література та іноді повторюються твори зі шкільної програми. Безсумнівно, цікаво перечитувати книгу через кілька років, але якщо на це немає часу, то шкільні записи у читацькому щоденнику допоможуть згадати сюжет і художні образи.

   

  У середній школі учні вивчають балади, новели, оповідання та інші малі літературні жанри. Багато учнів сподіваються все запам’ятати самостійно і відмовляються вести щоденник, вважаючи це тільки марною тратою часу.

   

  Але вже у старшій школі діти читають повісті, романи, епопеї. Розмір творів і кількість персонажів збільшується, запам'ятовувати стає все складніше. Забуваються важливі деталі з нещодавно прочитаних книг, що вже говорити про імена головних героїв із творів 8 класу.

   

  Тому так важливо у середніх і старших класах записувати у читацький щоденник своїми руками всі ключові моменти художніх творів.

   

  Читайте також: Як вивчити вірш? Лайфхаки для школярів

  Як вести читацький щоденник, щоб підготуватися до ЗНО з літератури?

   

  При підготовці до ЗНО читацький щоденник допомагає згадати суттєві деталі з програмних творів.

   

  Щоб процес підготовки до тестів був максимально комфортним і зручним, бажано вести читацький щоденник по шаблону:

 • Назва твору

 • Автор

 • Жанр

 • Тема

 • Час і місце

 • Кількість сюжетних ліній

 • Головні і другорядні герої, їх характеристика

 • Ключові сюжетні повороти

 • Проблематика

 • Цитати з тексту.

 

Якщо ознайомитися з програмою ЗНО 2021 з української мови та літератури або минулорічними завданнями, то можна зрозуміти, які питання зустрічаються в блоці літератури і при прочитанні творів звертати увагу на аналогічні моменти в текстах. 

 

Наприклад, в тестах на відповідність можуть бути описи зовнішності головних героїв і імена, які необхідно об'єднати між собою. У звичайних тестах зустрічаються цитати з описом міста, села чи іншої місцевості. З варіантів відповіді необхідно обрати правильну назву населеного пункту.

що таке читацький щоденник?

Записувати занадто багато цитат з одного твору немає сенсу, але кілька важливих речень записати потрібно.

 

Не обов'язково в читацькому щоденнику робити повномасштабні огляди романів. Можна оформити частину тексту в зручну для сприйняття таблицю, а героїв та їх місце у сюжеті відобразити схематично з використанням різних стрілок, сердечок і хрестиків. У такому випадку необхідно в примітках написати значення кожного символу, щоб згодом не забути його.

 

При розробці власного шаблону ведення читацького щоденника у школяра виробляється схема - як, коли, і які деталі записувати у зошит. Така модель роботи з щоденником істотно полегшує ведення читацького блокнота.

 

Крім чіткої структури у щоденнику, важлива регулярність його заповнення. При вибірковому веденні читацького щоденника втрачається весь його сенс. Такий зошит не допоможе добре підготуватися до річної контрольної з літератури, а в подальшому і до ЗНО з української мови та літератури.

 

Іноді буває складно самостійно почати вести читацький щоденник. Виникають труднощі з оформленням або не вистачає самоконтролю для регулярного заповнення зошита. Або ідея вести читацький щоденник приходить тільки у випускному класі, коли часу на підготовку до іспитів залишається дуже мало. Репетитор з української мови та літератури допоможе підготуватися до уроку чи підсумкової контрольної. Педагог використовуючи сучасні методики роботи та індивідуальній підхід допоможе дитині з освоєнням шкільної програми з літератури.

 

Знайти репетитора з мови та літератури для своєї дитини ви можете на сайті BUKI.

 

Як оформити читацький щоденник з літератури своїми руками?

 

При оформленні читацького зошита важливий не тільки зміст, а ще й форма. Додаткові деталі в оформленні здатні поліпшити сприйняття написаного.

 

Виділення кольоровими маркерами

 

У читацький щоденник вносяться тільки важливі деталі художніх текстів. Але навіть серед них можна знайти найбільш значущі моменти, які вимагають додаткового виділення. Головне, не перестаратися і не виділити кожен рядок різним кольором. Розумне використання маркерів робить текст не тільки естетичним, але і зручним для сприйняття.

читацький щоденник це

Клейкі стікери

 

Кольорові клейкі папірці можна використовувати в якості закладок на сторінках, створюючи так звану навігацію і спрощуючи пошук необхідного твору.

 

Схематичні позначення

 

У сюжетах багатьох романів можна зустріти взаємну любов, нерозділене кохання, родинні зв'язки, які можна позначати однаковими значками у всьому щоденнику. Червоні сердечка, чорні сердечка, всілякі стрілки і галочки прискорюють процес заповнення читацького блокнота.

 

У творах, де розповідається історія декількох поколінь, можна намалювати генеалогічне древо. Це допоможе краще розібратися в родинних зв'язках і запам'ятати героїв.

 

Читайте також: Скоромовки як інструмент для вивчення англійської

Поради як вести читацький щоденник онлайн

 

 

Зараз є багато можливостей для створення власних електронних літературних довідників. Нижче наведено кілька порад, як вести читацький щоденник.

 

Нотатки у телефоні і на ПК

 

Заповнення читацького щоденника від руки сприяє кращому запам'ятовуванню матеріалу, але якщо цей варіант не влаштовує, можна створити онлайн-блокнот і вносити туди всі необхідні дані.

 

Можна завантажити готовий або створити власний шаблон читацького щоденника, враховуючи особисті побажання та записувати імена, цитати чи інші події в готовий макет.

оформити читацький щоденник

Нагадування в телефоні

 

У школярів старшої школи зазвичай велике навантаження. І щоб не забувати про важливі завдання, можна ставити на певний час звукові нагадування у телефоні.

 

Не боятися просити про допомогу

 

Якщо виникають будь-які труднощі при заповненні щоденника важливо не припиняти вести читацький блокнот, а звернутися за допомогою чи порадою до однокласників, учителів, батьків або репетитора.

 

Читайте також: Техніка швидкого читання: поради та онлайн-тренажери

 

 

Оцініть новину

Рейтинг: 4 з 5

На основі відгуків 4 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Що таке читацький щоденник і як він допоможе підготуватися до ЗНО з літератури

Що таке читацький щоденник?

Читацький щоденник – це окремий зошит, в який учень записує важливі сюжетні моменти художніх творів. Якщо привчити себе регулярно робити позначки у щоденнику, можна значно поліпшити оцінки по літературі. Читайте більше на BUKI

Як вести читацький щоденник?

Щоб процес підготовки до тестів був максимально комфортним і зручним, бажано вести читацький щоденник по шаблону: Назва твору; Автор; Жанр; Тема; Час і місце; Кількість сюжетних ліній; Читайте більше на BUKI

Як оформити читацький щоденник?

У читацький щоденник вносяться тільки важливі деталі художніх текстів. Але навіть серед них можна знайти найбільш значущі моменти, які вимагають додаткового виділення. Читайте більше на BUKI

Як заповнити читацький щоденник?

Заповнення читацького щоденника від руки сприяє кращому запам'ятовуванню матеріалу, але якщо цей варіант не влаштовує, можна створити онлайн-блокнот і вносити туди всі необхідні дані. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина Г.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.