Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади

17.05.2021

Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади
Вища освіта
 1. Що таке мотиваційний лист?
 2. Як написати мотиваційний лист?
 3. Особливості написання мотиваційного листа для вступу до університету за кордоном
 4. Де знайти приклади мотиваційних листів?
 5. А може, краще замовити мотиваційний лист?

Здобувати освіту за кордоном мріє чимало людей. Інша країна дає можливість не тільки отримати знання, але й здобути корисні знайомства, вивчити англійську мову, отримати диплом, який буде потрібен для побудови міжнародної кар'єри.

Для вступу до університету за кордоном необхідно скласти іспит, який підтверджує рівень володіння англійською мовою — TOEFL або IELTS. Але крім цього також важливо написати мотиваційний лист. У нашому матеріалі ви дізнаєтеся про те, як написати мотиваційний лист, з яких частин він має  складатися, а також зможете ознайомитися з прикладами.

Що таке мотиваційний лист?

Якщо ви прийняли рішення про вступ до європейського або американського ЗВО, то ми рекомендуємо заздалегідь подбати про те, щоб правильно написати мотиваційний лист.

Мотиваційний лист — це ваше есе, в якому ви повинні максимально детально розповісти про себе як про особистість, а також про те, чому ви хочете вступити саме в той університет, куди подаєте документи. Завдання абітурієнта — описати якомога більше своїх інтересів, розповісти про цілі і реальні мрії, яких можна досягти за допомогою отриманої освіти, описати ті досягнення і ситуації, котрі змушують вас відчувати гордість по відношенню до себе. Тобто, це ваш письмовий автопортрет з найкращого ракурсу. І носить він практичну користь:

 • завдяки розгорнутій розповіді, приймальна комісія отримує можливість познайомитися з вами ближче навіть без особистої зустрічі. У процесі читання есе приймальна комісія розуміє, чи комфортно вам буде вчитися в їхньому університеті, які можливості для розвитку вони можуть вам запропонувати, чи не буде для вас складною їх навчальна програма. З іншого боку, вони оцінюють, чи підходите ви їм як студент;

 • мотиваційний лист показує не тільки ваше вміння логічно і послідовно висловлювати свої думки, але і ваш рівень знання англійської мови. Тобто, приймальна комісія навіть без міжнародного тесту з англійської мови вже має можливість оцінити ваш реальний рівень знань.

Тож, якщо ви поки не знаєте, як написати мотиваційний лист, ми рекомендуємо максимально детально вивчити якомога більше прикладів, поміркувати над структурою і точно дізнатися, як створити дійсно якісне есе, що покаже вас з кращих сторін.

мотиваційний лист зразок /></p>
<p dir=Але перед тим, як ми покажемо вам структуру мотиваційного листа, ми рекомендуємо вам більше дізнатися про мету цього тексту. Перед тим, як написати есе, ви повинні чітко відповісти собі на питання: «Навіщо мені вступ у цей університет?», «Чим я цінний даному університету як абітурієнт?», «Чому саме вас потрібно виділити серед інших абітурієнтів, і забезпечити вас навчальним місцем?».

Відповідно, весь текст повинен мати такі основні пункти:

 1. Показувати вас з тих сторін, котрі цінує в своїх абітурієнтах приймальна комісія. Для цього ви повинні скласти портрет студента, який навчається у цьому вищому навчальному закладі. Чим захоплюється цей студент? Які має хобі?

 2. Розкривати ваше щире бажання вчитися в конкретному ЗВО.

 3. Показати особливості, які роблять вас унікальним.

 4. Вказати місця попередніх навчань, курсів.

 5. Докласти грамоти, сертифікати участі в олімпіадах і конкурсах.

Стилістика листа повинна носити дипломатичний, але при цьому впевнений і переконливий характер. А тепер перейдімо до конкретних схем, які нададуть вам відповідь на питання: «Як написати мотиваційний лист?».

Як написати мотиваційний лист?

Щоб правильно скласти мотиваційний лист англійською, вам необхідно знати, з яких етапів складається його написання, а також знати, що подобається приймальній комісії європейських університетів, і що категорично не подобається.

З яких етапів складається написання мотиваційного листа?

Підготовчий етап 

На цьому етапі важливо поміркувати над своїми реальними цілями, мріями, амбіціями і життєвими планами. Багато студентів не до кінця розуміють, навіщо їм вища освіта за кордоном. Їх батьки готові вкладати величезні гроші, але при цьому ніхто точно не знає, чи стане в пригоді диплом в майбутньому. Щоб цього не сталося, кожен абітурієнт повинен серйозно зважити всі за і проти, які стосуються навчання за кордоном. І якщо ваше щире бажання дійсно пов'язане з навчанням, а потім і роботою за кордоном, то є сенс спробувати.

Також необхідно згадати все: важливі конкурси та олімпіади, ваші табірні літні пригоди, де ви активно проявляли себе як організатор, вашу участь у шкільних стендапах або перемоги в конкурсах. Тому що коли справа доходить до написання листа, учні не знають, що згадати, які свої заслуги написати, щоб підкорити приймальну комісію.

Після того, як ви знайшли в пам'яті не одну грамоту і перемогу в конкурсі, починайте написання. Не потрібно писати одразу на емоціях і відправляти лист. Необхідно підготувати кілька тестових варіантів, детально перевірити ще раз, дати почитати комусь із знайомих. І тільки після цього приступати до написання.

Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади

Етап написання

У написанні листа необхідно використовувати жвавий стиль. Нікого не здивують шаблонні фрази, які можна зустріти в кожному підручнику. Будьте креативним, пишіть ємко і цікаво, використовуйте прийом сторітелінгу, розподіліть весь текст на зав'язку, кульмінацію і розв'язку, як в оповіданні. Так ви можете викликати емоцію, і точно не лишитеся непоміченим.

Етап редактури

Звичайно, якщо у вас високий рівень володіння англійською мовою, то можна відразу після написання відправити лист до університету. Але ми рекомендуємо підійти з розумом. Потрібно розуміти, що таке мотиваційний лист. Адже саме він може бути вашим шансом успішно вступити в університет. А, значить, необхідно скористатися допомогою гарного репетитора, який може виправити помилки, скорегувати стиль письма, внести смислові виправлення. Краще обирати фахівця, який не вперше працює з мотиваційними листами. Репетитора англійської мови, який займається підготовкою до вступу в закордонні університети, ви легко можете знайти на сайті BUKI.

як написати мотивваційний лист

Обов'язкові теми, які ви повинні порушити в мотиваційному листі

Мотиваційний лист для вступу в університет повинен містити такі важливі елементи. Щоб нічого не забути, беріть на озброєння наш невеликий список:

 • тема «Про себе». Говоріть про себе впевнено, хваліть себе, апелюючи аргументами, вражайте членів приймальної комісії своїм особливим стилем письма, оригінальністю подачі, описом ситуацій, які можуть розповісти про вас краще, ніж стандартний набір епітетів;

 • тема «Мотивація». Людина без мотивації — це людина, яка довго стоїть на одному і тому ж місці. Покажіть, що ви готові розвиватися, ви готові працювати на результат, ви готові ресурсно вкладатися, бо розумієте, навіщо вам це потрібно;

 • тема «Кінцева мета». Якщо мотивація є, значить, вона повинна рухати вас до конкретної мети. Помилково вважати метою вступ до закордонного університету. Університет повинен бути трампліном до реальної мети. Ким ви бачите себе в майбутньому? Що ви збираєтеся робити? Навіщо вам диплом? Ось про це напишіть. Приймальна комісія робить вибір на користь студентів, які мають далекосяжні плани.

мотиваційний лист зразок

Особливості написання мотиваційного листа для вступу до університету за кордоном

Важливо не тільки продумати до деталей план мотиваційного листа, але і врахувати особливості того, що подобається приймальній комісії, а що не подобається. Наприклад, важливо проявити делікатність в наступних питаннях:

 • подача тексту повинна бути оригінальною, але при цьому не потрібно допускати багато гумору, оскільки в іншій країні можуть бути інші значення жартів;

 • краще не порушувати неоднозначні питання в своєму есе, все повинно бути максимально зрозумілим і простим;

 • не потрібно забагато писати про себе, важливо дотримуватися зазначеного обсягу;

 • важливо дотримуватися певної хронології в описі подій.

Водночас приймальній комісії дуже подобається, коли:

 • лист з перших рядків зацікавлює;

 • усі факти, події, перемоги тактовно згадуються у процесі опису різних ситуацій, і розташовані в логічному ланцюжку, що демонструє ваш аналітичний розум;

 • немає граматичних і орфографічних помилок, і в цілому текст лаконічно розбитий на абзаци і розділи.

як написати мотиваційний лист

Де знайти приклади мотиваційних листів?

Для того щоб скласти гідний варіант мотиваційного листа, необхідно знайти якісний приклад. Варто розуміти, що мотиваційний лист на отримання громадянства та мотиваційний лист для вступу до університету за кордоном — це два різних види листів.

В якості прикладів, де можна ознайомитися з мотиваційними листами, ви можете скористатися наступними ресурсами:

 • https://linguatrip.com/blog/motivation—letter—howto/;

 • https://www.yec—goabroad.com/ru/internship/documents/93.html;

 • https://www.educationindex.ru/resources/Documents/EducationIndexMotivationLetterExampleMedicalUniversity.pdf;

 • http://notardoc.ru/images/eng_doc/obrazec_motiv_pismo_economica_sample_motivation_letter_master_program_eng.pdf.

За допомогою цих прикладів ви зможете скласти гарний мотиваційний лист, який підкорить серця приймальної комісії.

мотиваційний лист зразок

А може, краще замовити мотиваційний лист?

Краще не робити цього. Людина, яка не знає вас як особистість, не знає ваших пріоритетів та цілей, не бачить ваших задатків, ніколи не зможе написати мотиваційний лист краще, ніж ви. Вийде створити на папері міфічний образ, який не буде відповідати реальності.

Ідеальне рішення — написати мотиваційний лист разом з репетитором англійської мови. Викладач зможе підібрати приклади, декілька разів перевірить ваш лист, відредагує його. Після цього ви будете впевнені в тому, що все зробили правильно. До того ж, репетитор підтягне знання вашої англійської мови, що теж важливо при вступі до університету.

Виникає наступне питання: «Де знайти досвідченого репетитора, який зміг би підготувати до вступу в університет за кордоном?». Заходьте на сайт BUKI! У нас ви зможете легко знайти вчителя з необхідним рівнем знань. Зручна система фільтрів пошуку допоможе знайти вчителя англійської мови, не виходячи з дому.

Мотиваційний лист — важливий елемент, який іноді грає головну роль у вашому вступі до університету. Тому, заздалегідь подбайте про те, щоб цікаво, правильно та логічно його написати! 

 

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Как повысить свою эффективность как преподавателя

Советы по повышению своей продуктивности, основаные на личном опыте

Автор: Вадим Н.

Простий інструмент для розвитку комунікативних навичок учнів

Комунікативні навички учнів набувають особливого значення під час розвитку і навчання учнів засобами онлайн-навчання.

Автор: Наталiя Г.

Рекомендации по выбору музыкального инструмента (фортепиано)

В статье рассматриваются виды фортепиано, в чем их отличие. Приведены примеры моделей цифровых пианино и их характеристики.

Автор: Анастасія М.

Необходимо ли ребенка готовить к школе?

Уважаемые родители, в данной статье постараюсь ответить на вопросы. Необходимо ли готовить ребенка к школе, должен ли он уметь читать, писать, считать или его научат в школе?

Автор: Марина Д.

Особові займенники в польській мові.

При вивченні іноземних мов дуже важливими є нюанси, певні особливості мови, які дозволяють нам чутися "своїми", відчувати мову, уникати тих помилок, які видають іноземця. Займенник - маленька, але важлива частина мови.

Автор: Христина Ш.