Історія створення саксофона

Оновлено 17.09.2024

Віталій К.

Саксофон – це музичний інструмент групи дерев’яних духових інструментів. Саксофон – відноситься до групи язичкових духових інструментів, тобто збудником звуку є вібруюча тростина.

Історично відомо, що у Європі музичні майстри завжди прагнули створити мідний духовий інструмент, у якого б звуковидобуваючим тілом був не амбушюр, а тростина причому одинарна, така ж як у кларнета.

Ціавим є той факт, що першим виготовив інструмент такого типу не А. Сакс, а Дефонтель, знаний французький годинниковий майстер та реставратор.

Після його спроби дуже схожий інструмент до сучасного саксофону патентує уже у 1820 році У. Майкл – майстер із Шотландії. Його диво-творіння того часу отримало назву «Каледоніка».

За своїм звучанням цей музичний інструмент був дуже схожий, мова йде про тембр, до сучасного саксофона, але незважаючи на це, він отримує назву альт-фагот, це було зумовлено неабиякою схожістю даного інструмента з виглядом фагота. Що ж стосується звуковидобування, то мундштук цей інструмент отримав кларнетовий, тобто звуковидобувним тілом у ньому була як і у кларнета – тростина.

Спроби створити сучасний саксофон були і у інших відомих на той час музичних майстрів. Так, англійський кларнетист та винахідник Г. Лазарус, який жив у девятнадцятому столітті, винайшов тенор-фагот, який звучав квінтою нижче від написаного і мав кларнетовий мундштук.

Сконструйований Адольфом Саксом інструмент має в собі ознаки як і бас-кларнета так і офіклеїда.

Офіклейд являє собою інструмент виготовлений з металу, який має чітку хроматизацію за рахунок клапанної бйомівської механіки.

Проводячи експеримент з цими двома інструментами, бельгійський майстр приладнав мундштук з тростиною від бас-кларнета на офіклейд.

Саме цей факт вважається початком зародження саксофонового сімейства.

Саксофон був винайдений та запатентований в 40-х роках XIX століття музичним майстром з міста Дінант Антуан-Жозефом Саксом (1814-1894), ми його знаємо як Адольф Сакс.

Свій музичний інструмент у 1842 році Адольф Сакс везе як винахід до Парижу, де і вперше демонструє саксофон композитору Гектору Берліозу та широкому загалу.

Через три роки, після певних конструктивних доопрацювань бельгійський майстр демонструє саксофон експертному журі Французької національної виставки.

Отримавши відповідну рецензію від журі, яке проводило експертну оцінку, А. Сакс 22 червня 1846 року отримує патент.

А. Сакс спочатку виготовляє два різних сімейства саксофонів які відрізнялися між собою строями інструментів. Так, інструменти в строях F і С, були виготовлені і призначалися для свого застосування у симфонічних оркестрах, що ж стосується другої групи, то дані інструменти в строях Es і В, були призначені для використання виключно у духових оркестрах. Кожен інструмент із цих двох сімейств мав свою назву відповідно від тисетури – сопраніно, сопрано, альт, тенор, баритон, бас.

Через певний проміжок часу з двох сімейств залишилось тільки одне, інструменти у строях Es і В (мі-бемоль, сі-бемоль) використовуються і зараз у духовому, симфонічному, джазово-естрадному оркестровому та камерному виконанні.

Саксофон, відносно молодий інструмент, у порівнянні з іншими духовими інструментами. З початку свого виникнення він застосовувався тільки виключно у військових оркестрах, але через зовсім незначний проміжок часу, він стає популярним серед видатних композиторів того часу.

Зокрема, Жорж Бізе застосовує саксофон у своїй музиці до однойменної пєси Альфонса Доде «Арлезіанка, М. Равель у славетному – «Болеро».

З початку свого зародження саксофон не входить до складу симфонічного оркестру. Потрібен був час, аби всі композитори оцінили його як належить і ввели до своїх партитур

В кінці XIXст відбувається бурхливий розвиток джазового виконавства і саксофон разом з трубою завойовує у цьому музичному жанрі провідну, часто домінуючу роль.

У біг-бендах провідна роль відводиться духовим інструментам і звичайно, групі саксофонів.

Виходячи з загальної характеристики біг-бенд являє собою оркестровий колектив, який складається з 15-25 музикантів, які поділяються за групами: 4 труби (брас), 4 тромбона (брас), 5 саксофонів (рідс) і ритм-група (фортепіано, гітара, бас, ударні).

В процесі створення саксофона, Адольф Сакс зробив аж чотирнадцять різновидів саксофонів, різних за розміром, тембром, конструкцією. Половина з них не використовується.Із сімейства саксофонів, винайдених А. Саксом, найбільше використовуються наступні види: контрабасовий, басовий, теноровий саксофон, альтовий саксофон, сопрано і сопраніно.

Однак і серед даних представників найбільшою популярністю користуються сопрано, альт, тенор та баритон. Саме ці інструменти присутні у всіх без виключення джазових оркестрах та бендах. Що ж стосується басового, контрабасового і саксофона сопраніно, то їх нажаль як постійних учасників оркестрів побачити неможливо. Вони застосовуються дуже рідко в епізодичних місцях.

Як професійний викладач, моя мета - допомогти вам оволодіти цим прекрасним інструментом. Мої уроки будуть націлені на вивчення основних технік гри на саксофоні, включаючи правильну поставу, дихання і позицію рук. Ми будемо вивчати ноти, ритміку та музичні терміни, щоб ви змогли грати прості мелодії з перших уроків.

За допомогою систематичних інструкцій і індивідуального підходу до кожного учня, я переконуюсь, що ви будете здатні досягти успіхів у грі на саксофоні. Незалежно від того, чи ви початківець, чи вже маєте деякий досвід, я допоможу вам розвинути ваші музичні здібності і відкрити для себе чарівний світ музики.

Нехай ваші мелодії завжди будуть виразними і надихаючими, а гра на саксофоні стане вам джерелом радості та задоволення! З нетерпінням чекаю, коли ви зв'яжетеся зі мною, щоб розпочати навчання. Разом ми зробимо вашу музичну подорож незабутньою!

Сподобалась стаття? Оцініть

3.67

На основі відгуків 3 користувачів

Віталій К.

Автор та репетитор на BUKI: Віталій К.

Навчаю та володію: фортепіано, саксофон, дудук, панфлейта, мелодика, сопілка, барабани. Пишу аранжування в нотному та DAW редакторах. Маю записаний альбом на стрімінгових платформах. Використовую величезний досвід роботи, та індивідуальний підхід до учня. Маю нагороду та визнання від порталу BUKI в номінації блогер року.

Ціна

500 грн/год

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора