Перші вищі навчальні заклади України

Детальніше»Всі блоги користувача

Історія вищої освіти в Україні сягає у глибину століть. Перші університети виникали, як правило, з ініціативи вчених, громадських чи релігійних діячів. Вони були класичного типу, тобто мали чотири факультети: богословський, юридичний, медичний та філософський. 

Зародження першого вишу на території України датується ще 16 століттям, а саме -1576 роком, який ознаменував собою заснування Острозької слов`яно-греко-латинської академії, творцем якої став князь Василь-Костянтин Острозький. Заклад став також першим вищим навчальним закладом у Східній Європі. Першим ректором став батько Герасим Смотрицький. Тут вивчали 7 вільних мистецтв - граматику, діалектику, риторику, арифметику, геометрію, музику та астрономію. Саме тут у 1581 році було вперше укладено та видано Острозьку Біблію. Заклад став осередком інтелектуалів в Україні, однак у 1636 році припинив своє існування. Відновлено діяльність Острозької академії лише у 1994 році.

Київ став другим містом, у якому виник вищий навчальний заклад. У 1632 році на базі Київської братської школи утворюється Києво-братська колегія із ректором Петром Могилою, звідси й сучасна назва Києво-Могилянської академії. 1658 році навчальний заклад трансформується в академію та стає першим православним університетом на теренах Східної Європи. Випускниками академії стали чи не всі гетьмани України - Іван Виговський, Юрій Хмельницький. Павло Тетеря, Іван Брюховецький, Петро Дорошенко, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик, Іван Скоропадський, Павло Полуботок, Данило Апостол. Іншими відомими випускниками академії є філософ Григорій Сковорода, композитор Артемій Ведель та науковець Михайло Ломоносов. У 1817 році академію було закрито російською владою, відновлено діяльністю закладу у 1992 році.

Висока концентрація митців, науковців, мислителів на Галичині зумовила створення у 1661 році вищого навчального закладу у Львові. Ще у 1586 році у Львові діяла братська школа, а у 1608 році єзуїти започатковують свою середню школу, колегію, яку король Ян ІІ Казимир своїм декретом підвищує до університету та академії. Університет складався з двох факультетів - богословського й філософського. Науковець та історик Михайло Грушевський був випускником Львівської академії. В 1773 році орден єзуїтів було розпущено, а разом із ним ліквідовано й університет. У 1784 році заклад знову відкрито з ініціативи імператора Франці Йосифа, після того як Галичина ввійшла до складу Австро-Угорської імперії. З цього часу й дотепер університет не припиняв свого існування. Не зайвим буде сказати, що Львівський університет у всі часи був важливим осередком освіти і науки не лише Галичини, але й Східної Європи.

В 19 столітті виникає відразу три важливих вищих навчальних заклади - Харківський (1804), Київський (1834) та Одеський (1865) університети. Слід зазначити, що з Харківським університетом пов`язана доля двох Нобелівських лауреатів - Лева Ландау та Іллі Мечникова. Київський університет був утворений указом Миколи І і у перший рік свого існування у ньому діяв лише один факультет. Одеський університет, який спочатку іменувався Новросійським, веде свою історію від одеської комерційної гімназії 1804 року, що у 1817 носила назву "ришельєвського ліцею". У 1875 на базі теологічного інституту починає діяти Чернівецький університет. 

Як бачимо, історія вищих навчальних закладів в Україні є доволі багатою. Навіть попри панування іноземних держав на наших землях, вища освіта та наука розвивалась та процвітала, а вищі навчальні заклади дали Україні та Європі безліч талановитих особистостей.

Рейтинг:2.59 з 5

На основі відгуків 17 користувачів

Автор: Зоряна К.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Пам’ятка для читачів німецькомовних текстів

Декілька порад для тих, хто вивчає німецьку мову і стикається з труднощами під час роботи з текстом.

Автор: Ольга П.

Гендерні відмінності у тренуваннях: особливості та рекомендації

Розуміння цих відмінностей може допомогти створити більш ефективні та індивідуалізовані програми тренувань для обох статей.

Автор: Анастасія Ш.

Інтеграція математики з іншими предметами: міждисциплінарні проєкти

Стаття досліджує інтеграцію математики з іншими предметами через міждисциплінарні проєкти, показуючи, як такий підхід розвиває критичне мислення, мотивацію та креативність учнів.

Автор: Вадим П.

Мови програмування

Як вірно, та з чого розпочати, можна собі сказати, або говорити доволі часто.

Автор: Андрій Б.

Здоров'я мозку та біохакінг

Програми для покращення когнітивного, емоційного, фізичного та психологічного здоров'я.

Автор: Наталія Д.

Фітнес-подорожі: поєднання відпочинку і тренувань

У цій статті ми розглянемо, що таке фітнес-подорожі, їх переваги, популярні напрямки та типи програм.

Автор: Наталія Д.

Інші новини:

;