Правила вживання дієслів у німецькій мові

Sat Jun 14 2025 21:18:09 GMT+0000 (Coordinated Universal Time)

Яна В.

Структура простого речення в німецькій мові така: підмет+присудок+обставина або додаток.
Тому, для початку ми маємо розглянути особи в німецькій мові (займенники). Для тих, хто ще не знайомий з ними,
запишемо таблицю з перекладом:

  • ich - я
  • du - ти
  • er -він
  • sie - вона
  • es - воно
  • wir - ми
  • ihr - ви
  • sie - вони
  • Sie - Ви

Хто вже знаомий з цим, тим буде легше. Для тих, хто не знає, одразу скажу: детальніше про те, як краще запам'ятати їх, я розкажу в наступному блозі. Може тоді спочатку переглянути його,а потім повернутись сюди. 
А зараз переходимо ближче до нашої сьогоднішньої теми.

Дієслова відіграють дуже важливу роль у формуванні думки та сенсу речення. Вони існують у будь-якій мові, та німецька не є виключенням. Візьмемо, для прикладу, слово «писати». Писати – це інфінітив (тобто, невизначена або початкова форма дієслова). Ми можемо його видозмінювати, говорячи «я пишу, ти пишеш, вона пише, ми пишемо…» і т.д. При цьому всьому ми змінюємо закінчення слова аби віднести його до певної особи. В німецькій ми робимо так само. Візьмемо слово besuchen (відвідувати).

  • Ichbesuche wirbesuchen
  • Dubesuchst ihr besucht
  • Er/sie/es besucht Sie/sie besuchen

Тобто, якщо ми хочемо сказати «я відвідую» - ми говоримо «ich besuche». І в українській, і в німецькій мові змінимося закінчення слова. Як ми це зробили? Все дуже просто: треба виділити основу слова. В німецькій закінченням вважається –en або -n(буде далі). Тоді, щоб змінити слова, ми забираємо це закінчення і додаємо інше відповідно до особи. І дуже важливим є запам’ятати ці закінчення.

  • ich –e wir -en
  • du –st ihr -t
  • er/sie/es –t Sie/sie –en

Давайте з Вами перепишемо таблицю №1 зі словом «besuchen” та визначимо закінчення до кожної особи, видяємо його іншим кольором. Тоді перепишемо таблицю №2. Отже, до будь-якого дієслова ми будемо долучати ці закінчення та використовувати це правило.

Можемо зробити вправу для практики. Візьміть дієслово heissen (називатися)та спробуйте його провідміняти по кожній особі. Проробіть те саме з дієсловом sagen (казати). І третє слово gehen (йти).

Щодо дієслів, нам треба запам’ятати ще одну річ: в стверджувальному реченні воно завжди стоїть на другому місці. Наприклад, українською ми можемо сказати:«Він йде до лісу вночі» або «Він до лісу вночі йде». В німецькій таке використання недопустиме, ми можемо сказати лише: «ErgehtzumWeltinderNacht».
Інші приклади:


Я кажу тобі «Бувай». – Ichsagedich “Tschuss”.
Мене звати Емма. – Ichheisse Emma.
Він йде додому. - Er geht nach Haus.
Вона каже "Так". - Sie sagt 'Ja'.
Він приходить з квітами. - Er kommt mit Blume.

Запишіть приклади вище та підкресліть дієслово, виділивши його закінчення. Що ж, саме час закріпити матеріал.
Отже, будь-яке дієслово в теперішньому часі в простому реченні має другу позицію та зміняє своє закінчення - так само, як в українській чи російській мовах. Рекомендую завчити таблицю номер 2 та при вивченні кожного нового дієслова відміняти його (тобто, підставляти закінчення до кожної особи та вміти швидко орієнтуватись). А тепер закріпимо матеріал самостійним вивченням. Спробуйте самі провідміняти слова по всім особам: klettern (лазити), nennen(називати), schwimmen (плавати), singen (співати), suchen (шукати), finden (знаходити), kommen (приходити).

Чи все вийшло? Надсилайте на перевірку Ваші завдання))
Дуже дякую, що почитали до кінця! Сподіваюся, що інформація була корисною))

Сподобалась стаття? Оцініть

3.4

На основі відгуків 15 користувачів

Яна В.

Автор та репетитор на BUKI: Яна В.

Репетитор з англійської та німецької зі спеціалізацією TESOL (США). Магістр міжнародних відносин. Досвід у викладанні 7 років.

Ціна

1500 грн/год

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора