Причини розпаду Югославії

Чому люди ненавидять один одного? Чому вони здатні вбити вчорашьного сусіда? І що їх змушує в цьому жахливому процесі бути впевненими у своїй правоті? Сьогодні розглянемо черговий блискичуй приклад з історії 20 століття - Югославія, найпотужніша держава Балкан. 

Югославія, як Королівство сербів, хораватів та словенців - держави відносно штучно створена після Першої Світової.

Чому відносно? Бо Чорногорія та Сербія, що мали до цього свіжий досвід власної державності, непогано знаходили спільну мову, мали багато спільного й розуміли необхідність єднання перед зовнішніми загрозами. 

Чому штучно? Бо під одним дахом опинилися майже всі вчорашні "нетитульні народи" регіону. Ці держави були як більш західними словенцями та хорватами, так і більш східного типу босняками та косоварами. Це був неймовірний мікс традицій, мов та релігій. Навіть алфавіти були різного типу! Кирилиця на півдні та литина на півночі.

Чому з огляду на все це все ж створена? Щоб остаточно розвалити назважди імперії, що обрали неправльну сторону історії - Австро-Угорську та Османську. І дійсно, ці імперії вже близько не відновилися, кожка з цих крайн зменшилися в розмірах у декілька разів, а на уламках колшніх імперій активно розбудовувалися буферні держави. 

Власне, якщо ви дочитали до цього місця, то причини розпаду достатньо очевидні вже з моменту її створення. Проте якось же ця держава проіснувала 70 років? Після Першої Світової головне було відбудувати країну, а потім проблеми не закінчилися - Велика Депресія, Друга Світова. Усе це давало змогу династії Карагеоргієвичів втримувати владу, хоча навіть у ці часи єдність майбутньої Югославії була доволі крихкою. 

Ну а після Другої Світової прийшов соціалізм та Йозеф Броз Тіто. Його монументальна фігура стримували сеперативні настрої. В додаток до цього - головна ідея соціалізму, що нації не так важливі, які рівність класів - от і маємо існування максимально неоднорідної держави. Смерть Йозефа Тіто запустила процеси, яких неможливо було уникнути. До зазначених на початку причин слід додати ще 2 основні.

1. Нерівність релігійна, етнічна, національна - це все зрозуміло, але ніщо так не виступає рушієм революцій, як нерівність економічна. Більш вестернізована Північ у особі Словенії та Хорватії була значно багатшою та промислово розвиненою за аграрний південь. А там, де люди багатші - там і більші податки. На спільні витрати. Звичайно, це не подобалося хорватам та словенцям. Та й македонці з босняками, хоча були по іншу сторону, тобто найбіднішими умовно народами, також були за розділ, бо вважали причиною своїх злиднів неефективну югославську політику (можливо, вони й були праві, проте економічна прірва між країнами з роками їх незалежності тільки зросла)

2. Шовінізм керівництва Сербії. Як вишенька на торті вона - усьому причина. Сербія з початку створення як держава увібрала у себе усі соки центральної влади, і хоча на бумазі всі народи Югославії були рівні, серби були на голову рівніші за інших. До такого стану рівнішими, що коли у країні почався поцес розпаду, серби дозволили собі розв'язати криваву бійню, бо вважали Югославію власне Великою Сербію, а її території - фактично сербськими. 

І почалося те, що почалося. Чи то громадянська війна вчорашніх югославів, чи то війна різних народів Балкан. Іронія тут у тому, що найрозвиненіші Словенія та Хорватія відносна легко вийшли зі складу Югославії, чим зберегли свій фундамент до подальшої інтеграції у європейську спільноту. А ось Сербія, Македонія, Косово та особливо Боснія і Герцоговина, яка у певній степені досі не є єдиною державою - усі вони зазнали шалених руйнувань та людських жертв. 

І все це - з нульовим результатом. Якщо у війни хоч колись він може бути додатнім. Югославія власне розпалася, лише питання Косово ще нерозплутане повністю. Проте можно впевнено стверджувати, що розійтись народу Югославії мирно - їх поточний стан справ був значнол кращим, а до сусідів їздили би у гості, а не будували на кордонах барикади. Насильно милим не будеш.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Ярослав Б.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;