Цікаві досліди з фізики, які можна провести в себе вдома

«Мікрохвильова піч». Мабуть, у кожного вдома знайдеться мікрохвильова піч. Проте не всі знають, що за допомогою мікрохвильової печі можна виміряти швидкість світла, адже у ній утворюються стоячі хвилі. Ці хвилі прогрівають їжу у тих місцях, де максимальною є їхня амплітуда. Якби в мікрохвильовці не було столика, що обертається, то їжа прогрівалась би нерівномірно, а лише в місцях з найбільшою амплітудою стоячих хвиль, адже в цих місцях є максимальною напруженість електричного поля мікрохвиль, що «змушує» дипольні молекули, які є в їжі, швидко обертатися, а тому нагріватись їжі.

Щоб визначити швидкість світла за допомогою мікрохвильової печі, необхідно вийняти з неї столик, що обертається, та на кілька десятків секунд поставити у піч шоколадку чи сир. Оскільки немає обертового столика, то шоколадка розплавиться лише в місцях максимуму хвиль. Вийнявши шоколадку з печі, виміряємо відстань d між сусідніми місцями, в яких розплавилась шоколадка. Ця відстань дорівнює половині довжини хвилі.

Як видно з фото, d ≈ 6 см. Тоді довжина хвилі λ=2d=0,12 м. Своєю чергою, частота хвилі вказана на задній стінці мікрохвильової печі: ν=2450 МГц =24,5•10⁸ Гц. Тоді швидкість світла визначимо за формулою: с= λν = 2,94•10⁸ м/с. Як бачимо, похибка порядку 2%.

«Паперові кільця та палка». Зі звичайного паперу (офісного А4 чи із зошита) вирізаємо два паперові кільця та підвішуємо на них тонку (до 2 см в діаметрі) дерев’яну палку. Бажано, щоб палка була довгою (до 1 м довжини). Маса палки повинна бути такою, щоб не порвались паперові кільця під її вагою.

Штативи використовувати необов’язково – паперові кільця можна просто тримати в руках. Дослід полягає в тому, що посередині палки наносять різкий удар твердим предметом (металевою трубою чи товстою палкою, яка значно товстіша за підвішену на кільцях палку). Перед цим глядачів можна запитати, що на їхню думку відбудеться? Більшість скажуть, що порвуться паперові кільця. Однак так не відбудеться: якщо удар був нанесений різко, то паперові кільця залишаться цілими, а ось дерев’яна палка трісне на двоє у місці нанесення удару. Цей дослід доволі ефектно демонструє у дії перший закон Ньютона.

«Чорно-біле бачення». Якщо ви шукаєте яскравих вражень та хочете здивувати гостей, то ця ідея для вас. Придбати вам потрібно лише якісні світофільтри (рекомендовано жовтого кольору), якими можна щільно обклеїти електричні лампочки у вашій кімнаті. Лампочка випромінює біле світло, яке, як відомо, складається зі всіх кольорів веселки. Якщо ж лампочку обклеїти жовтим світофільтром, то він пропускатиме лише жовте світло. Зайшовши в таку кімнату, ви отримаєте незабутні емоції, адже у вас «зникне» кольорове бачення – все, що ви навколо бачитимете буде чорно-білим. Пов’язано це із тим, що кімната стане освітленою монохроматичним світлом. Проте постійно жити в такій кімнаті не бажано, адже наші очі краще сприймають денне світло.

«Левітація». Шляхом електризації тертям слід зарядити металевий диск (на відео – тарілку з алюмінієвої фольги). До диску можна прикріпити, наприклад, пластиковий стаканчик. Пластмаса є діелектриком, а тому заряди з диску не стечуть на ваше тіло, коли ви візьмете рукою диск за стаканчик. Після цього киньте на заряджений диск невеликий кусочок «ялинкового дощику». Ялинковий дощик набуде заряду того ж знаку, що і заряд диску, в результаті чого «дощик» відштовхуватиметься від диску. А оскільки, маса дощику є незначною, то сила електростатичного відштовхування зможе скомпенсувати силу тяжіння і ялинковий дощик «зависне» у повітрі.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Віталій Ф.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;