Використання "Perfekt" тем в німецькій мові

Оновлено 31.01.2025

Ярослав Т.

Привіт!

Давайте почнемо знайомство!) Мене звуть Ярослав, і я є викладачем німецької мови.

Сьогодні я хотів би розповісти вам про одну з найважливіших тем в німецькій, а саме "Perfekt" (минулий час). Я гарантую, що після того, як ви прочитаєте цю статтю, у вас не залишиться найменших сумнівів щодо правильності використання "Perfekt" в німецькій). Я розповiм вам всі маленькі моменти і особливості, основні, невід'ємні правила і всі нюанси сьогоднішньої теми.

Давайте будемо з вами починати!

Почнемо з того, що "Perfekt" є однією з найбільш популярних і часто використовуваних тем, він зустрічається майже на кожному кроці. Таким чином, сумнівів у тому, що його обов'язково потрібно знати, не залишається. Він, "Perfekt", має певну "формулу", якою потрібно керуватися. Вона досить проста, але потрібно чітко її дотримуватися.

Формула "Perfekt": sein або haben + Partizip II

Тепер ми розглянемо цю формулу для повного розуміння того, що ми щойно прочитали)

  1. Щоб розпочати речення в минулому часі ("Perfekt"), ми повинні використовувати з вами: seinабо haben - допоміжні дієслова, які утворюють минулий час. У цій формулі вони не мають жодного значення, лише допоміжні для утворення минулого часу ("Perfekt"). Хоча в теперішньому часі вони мають власне значення (sein - бути; haben - мати), але це вже інша тема. Коли використовувати допоміжне дієслово sein, а коли haben ми розберемося трошки пізніше.
  2. Наступним етапом ми наповнюємо наше речення потрібною нам лексикою (прикметники, іменники та інше), і в самий кінець речення ми ставимо Partizip II - форму спряження дієслова в минулому часі. Наприклад: зробив - gemach; пообідав - gegessen; прийшов - gekommen. Логіку утворення Partizip II ми розберемо трошки пізніше (у наступній статті-блог).
  3. Отже, нам потрібно утворювати наступні речення:

- Ich habe heute einen Kaffee getrunken.

- Ich bin nach Hause gekommen.

Виконавши ці два кроки, можна вже впевнено говорити, що ви побудували речення в минулому часі)

 

Тепер нашою задачею буде розібратися, а коли ж мені використовувати допоміжне дієслово sein, а коли haben. Тут буде все дуже просто, якщо дотримуватися наступної логіки:

Допоміжне дієслово haben - використовуємо у всіх випадках (це ≈ 90% випадків), коли немає умови для використання sein.

 

Допоміжне дієслово sein ми використовуємо у 3 випадках:

 

  1. Дієслова переміщення (куди?): fahren - gefahren; gehen - gegangen; fliegen - gelogen; laufen - gelaufen … Якщо йдеться про дієслово, яке є переміщенням (відповідає на питання куди?), ми відносимо його до цього правила і використовуємо допоміжне дієслово sein.

Ich bin ins Kino gegangen;

Er ist in die Stadt gefahren;

Wir sind nach Hause gekommen.

Прошу звернути увагу, що дієслово руху повинно відповідати на питання Куди?, в протилежному випадку це не буде належати до цього правила. Наприклад: танцювати - однозначно дієслово руху, коли ми танцюємо, ми рухаємося, АЛЕ ми можемо танцювати якось, десь, з кимось, АЛЕ не куди. Оскільки воно не відповідає на питання куди і нікуди нас не направляє - це буде haben (ich habe getanzt).

  1. Зміни стану (прокинувся, захопився, захворів, одужав, схуд, втовстів, одружився, народився …): aufstehen - aufgestanden; abnehmen - abgenommen; erkranken - erkrankt. У цьому правилі є немало важливий нюанс, а саме Зміна стану повинна стосуватися виключно пiдмету (Subjekt). Наприклад:

-  Я прокинувся о 6 годині (я прокинувся, отже, я сам змінив свій стан) Ich bin um 6 Uhr aufgestanden.

- Я відремонтував свою машину (тут частіше всього роблять помилку, оскільки думають про те, що машина змінила свій стан і стала відремонтованою і це буде правильним висновком, АЛЕ ми пропустили ключове - Зміна стану повинна стосуватися виключно підлеглого (Subjekt). У цьому реченні пiдмет (Subjekt) - це Я, а я свій стан ніяк не змінював, просто відремонтував машину (здійснив дію). Отже, таке речення буде перекладатися наступним чином: Ich habe mein Auto repariert.

- Машину відремонтували (у такому випадку машина є нашим підлеглим (Subjekt), яка змінює свій стан і це, як раз таки, наше правило sein.) – Das Auto ist repariert.

 

  1. Bleiben (єдине слово, яке є винятком і потрібно запам'ятати, що воно використовується з sein в минулому часі): Ich bin zu Hause geblieben.

 

З усіма іншими дієсловами і в усіх інших випадках (коли не потрібно використовувати sein) - ми використовуємо haben:

Ich habe Pizza gegessen;

Hast du Hausaufgabe gemacht?;

Wir haben heute nicht eingekauft;

Er hat Fußball gespielt.

 

Після того, як ви прочитали цю статтю, я можу вас привітати з тим, що ви навчилися застосовувати "Perfekt" (минулий час) в німецькій. Дотримуйтеся всіх зазначених правил і підказок, і ваша мова буде красивою, а головне - правильною.

Звісно, ви можете сказати, що ми не встигли розібрати логіку утворення Partizip II, але це не менш важлива тема, яку я вам поясню в наступній статті, і знову ж, у вас не залишиться питань, як її використовувати)

 

Також залишаю для вас вправи, щоб закріпити вищеописаний матеріал:

  1. https://wordwall.net/resource/53014917
  2. https://wordwall.net/resource/10846597/deutsch/perfekt-mit-sein-und-haben
  3. https://wordwall.net/resource/20817100/perfekt
  4. https://wordwall.net/resource/54760284/perfekt

 

 

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 4 користувачів

Ярослав Т.

Автор та репетитор на BUKI: Ярослав Т.

Ярослав, Дніпро, викладач школи іноземних мов, рівень знання німецької С1 https://youtu.be/...

Ціна

600 грн/год

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора