Як навчитися визначати рід слів у німецькій мові

2020-11-28

Яна В.

Однією з найголовніших болючих точок для тих, хто вчить німецьку є роди. Справа в тому, що роди в українській та німецькій не співпадають. Саме тому "дівчинка" в німецькій мові – це слово середнього роду. Як же розрізняти слова за родами?

Саме цієї проблеми ми позбудемось сьогодні. Традиційно вивчення німецької починається з теперішнього часу та називного відмінку (Nominativ). Існують спеціальні мовні позначки, що звуть артиклями. Сьогодні ми розглянемо перший вид – визначений артикль.

 

Визначені артиклі і німецькій мові

Артикль чоловічого роду - der. Він стоїть перед іменником та вказує на рід. Наприклад, der Tisch – стіл. Це слово чоловічого роду, тому воно має цей артикль. Або слово вчитель німецькою звучить як der Lehrer. 

Артикль der – це щось сильне та могутнє. Також в німецькій мові є займенник «він» - er – тому і над артиклем довго не гадали, а назвали його der. 

  • Der Stuhl - стілець
  • Der Wagen – машина (в німецькій це слово чол.роду)
  • Der Mensch – автомобіль.

Жіночий рід має власне об означення – арктиль die. Його закінчення –e показує на м’якість та жіночність. Пішов він також від займенника «вона» - sie. Наприклад, die Blume – квітка. Слово є жіночого роду, тому використовуємо артикль die. 

Інші приклади:

  • die Zeitung - газета
  • die Zeitschrift – журнал (в німецькій це слово жін.роду)
  • die Vase - ваза

І останній, середній рід – має артикль das (воно). Тобто, das Kind – дитина, це слово середнього роду, саме тому має артикль das. Інші приклади:

  • das Mädchen - дівчинка
  • das Bild – картина 
  • das Buch – книга 

Але все одно розподіл слів за родами є «загадкою століття» і багато студентів плутають їх.

Як розрізняти рід слів у німецкій мові?

Є два варіанти, і обидва треба використовувати. Перший – завчати слова одразу з артиклями. Другий – запам’ятати закінчення. 

НЕ ВСІ, але більшість слів німецької мови має закінчення, що можна віднести до певного роду.

До артиклю DER ( до чоловічого роду в німецькій) можна віднести:

1. Слова, що означать професії та тварин. - Der Vater, der Hase, der Lehrer.

2. Дні тижня та місяці. - der Montag, der Juli.

3. Пори року та сторони світу. - der Herbst, der Norden.

4. Всі алкогольні напої (окрім das Bier – пиво, воно середнього роду). - der Sekt, der Schnaps.

5. Закінчення слів: -ling, -or, -us, -er. 
der Lehring, der Motor, der Optimismus, der Stecker.

До арктиклю DIE (до жіночого роду в німецькій мові) належать:

1. Особи жіночого роду.

2. Професії та тварини (наприклад, був «тигр» в чоловічому роді, а стала «тигриця» або був «вчитель», а стала «вчителька» ). Як саме змінюються при цьому слова ми розглянемо трохи пізніше.

3. Слова, що мають закінчення: -e, -ei, -heit, -keit, -schaft, -ung, -tät, -ik, -ur, -ion. Вони всі відносяться до середнього роду.

Приклади до кожного закінчення: die Klasse, die Putzerei, die Krankheit, die Eltelkeit, die Freundschaft, die Zeitung, die Universität, die Musik, die Kultur, die Religion). 

До артиклю DAS (середнього роду) відносяться слова:

1. Запозичені слова з інших мов.

2. Das Bier.

3. Інфінітив. Тобто, ми мали дієслово «писати» і захотіли сказати про предмет, що зветься «Письмо». Аби утворити таке слово, ми додаємо артикль середнього роду. - Das Schreiben. 

4. Слова, що мають закінчення: -chen, -lein, -erl, -ment, -nis, -um, -tum. Приклади: Das Mädchen, das Buchlein, das Zukerl, das Dokument, das Zeugnis, das Museum, das Eigentum).

Тому, коли Ви вивчаєте нове слово-іменник, то можете по закінченню одразу визначити його рід. Але, бувають й ті закінчення, що не відносяться до жодної категорії, бо можуть бути в будь-якому роді. Ці слова потрібно одразу вчити напам’ять з артиклем. 

Вивчивши цей матеріал, німецька мова стане для Вас простішою))

Дякую, що дочитали до кінця. Зустрінемось в наступному блозі)

Сподобалась стаття? Оцініть

4.24

На основі відгуків 49 користувачів

Яна В.

Автор та репетитор на BUKI: Яна В.

Репетитор з англійської та німецької зі спеціалізацією TESOL (США). Магістр міжнародних відносин. Досвід у викладанні 7 років.

Ціна

1500 грн/год

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора