Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

Ігри, задачі та вправи для розвитку логічного мислення в дітей

24.05.2022

Ігри, задачі та вправи для розвитку логічного мислення в дітей
Шкільна освітаДля батьків
 1. Що таке логічне мислення?
 2. Навіщо розвивати логічне мислення в дитини?
 3. Коли розвивати логічне мислення в дітей?
 4. Як розвивати логічне мислення в дітей різного віку в повсякденні
 5. Вправи та задачі для розвитку логічного мислення
 6. Ігри для розвитку логічного мислення
 7.  

  Що сильніші ваші навички логічного мислення, то легше ви зможете вирішувати повсякденні завдання, генерувати цікаві ідеї та знаходити вихід у складних ситуаціях. Як навчити дитину мислити логічно та які загадки, ігри та вправи на логіку стануть у пригоді в різному віці — далі в тексті.

   

  Що таке логічне мислення?

  Логічне мислення визначають як здатність до аналізу ситуації, події чи явища та здатність до раціонального прогнозування майбутнього. Логічне мислення є близьким до критичного, адже закладає основу для комплексного бачення та розуміння реальності. Водночас воно також вимагає певного володіння навичкою абстрактного мислення, вміння аналізувати, порівнювати та інтерпретувати інформацію.

  Навіщо розвивати логічне мислення в дитини?

   

  Ми вже знаємо, що логічне мислення засноване на декількох розумових операціях, а саме — аналізуванні, порівнянні, синтезі та абстрагуванні. Коли дитина починає впізнавати обличчя рідних або розрізняє кольори — це вже є простими, але впевненими ознаками логічного мислення. Адже для цього дитина має вміти аналізувати, порівнювати та робити висновки.

   

  Коли дитина складає пазл, вона також мислить логічно. Наша мета в тренуванні логічного мислення — навчити дитину взаємодіяти так само послідовно та системно, але не з частинками пазлу, а з поняттями, явищами, історіями та подіями.

   

  Розвивати логічне мислення в дошкільному віці та під час молодшої школи значить зробити видимим процес аналізу, порівняння та виснування, а також — навчити дитину мислити абстрактно.

   

  Логічне мислення не лише закладає раціональність та послідовність в особистість дитини, а й лягає в основу її здатності до креативного та продуктивного мислення. Логічне мислення в цьому випадку посилює креативність, оригінальність та винахідливість.

   

  Читайте також: Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання

  як розвивати логічне мислення в дитини

   

  Коли розвивати логічне мислення в дітей?

  До 7 років дитина найбільш активно накопичує досвід і знання, а з початком школи до емоцій та знань про світ додається інтенсивний досвід соціалізації. Усе це свідчить про стрімкий розвиток дитячої психіки та когнітивних можливостей, і саме тому цей час експерти вважають найкращим для розвитку логічного мислення.

   

  Розвивати у дитини логічне мислення до 4–5 років експерти вважають зайвим, адже це лише перевантажуватиме. Водночас не варто і відкладати цей процес до початку середньої школи, адже на той час дитина вже мусить вміти вправно користуватися навичкою абстрактного мислення, синтезу та аналізу, щоби встигати за шкільною програмою.

   

  Кожна дитина індивідуальна, і тому лише батьки та фахівці можуть визначити оптимальний час, однак у середньому найкращим віком для старту розвитку логічного мислення вважають 5–7 років.

  Як розвивати логічне мислення в дітей різного віку в повсякденні

  Існує безліч способів навчити дитину вибудовувати логічні зв’язки та шукати нові рішення. Серед них і спеціальні (наприклад, ігри, у тому числі настільні, загадки, головоломки, розвивальні ілюстровані книжки без текстів (віммельбухи)), і повсякденні. Ми розглянемо всі можливості.

   

  Побутові способи розвивати логічне мислення є водночас легкими та дуже ефективними. Оскільки вони напряму стосуються реальності й не потребують сильного абстрагування, ви можете починати з них. Ось лише кілька прикладів про те, як інтегрувати логіку в повсякденне життя дитини:

   

 • Коли будете в крамниці, запитайте в дитини, який товар вона вибрала б, якби сама робила покупки. Ставлячи уточнюючі запитання, обговоріть переваги його вибору та його можливі недоліки. Якщо вік дозволяє, окремо обговоріть із дитиною відмінності в цінах на різні варіанти одного продукту.

 • Коли будете в поліклініці, запитайте в дитини, як, на її думку, починається хвороба. Простими словами поясніть їй логічні ланцюжки, що утворюються при хворобі, розкажіть, як віруси та бактерії чинять проблеми, і як лімфатична система та цілий організм чинить запеклий спротив чужинцям.

 • Під час відвідання пошти, покажіть дитині, як саме ви відправляєте або приймаєте поштове відправлення. Також можете пояснити, у який спосіб працює поштова адреса та індекс (номер відділення). Продовжити цю лінію можна, відправивши з відпустки додому листівку або лист.

 • Під час прогулянок ви можете обговорювати погоду. Почніть із найпростішого: як дитина відчуває: чи зараз тепло, чи прохолодно, чи волого, чи сухо. Запитайте її, чому, на її думку, сьогодні саме така погода: «Дощ, бо зараз осінь та небо хмарне. Спека — бо це літо та на небі ані хмаринки». Важливо не лише утворювати нові зв’язки між кліматичними явищами та сезонами, а звертатися до найближчої реальності: «Вчора був дощ, тому сьогодні вулиця мокра. А завтра буде сонце, і земля буде суха». Ви також можете запитувати у дитини про її психологічний стан через метафору погоди. Почніть із себе, проасоціювавши свій настрій з будь-якою погодою, та поясніть свій вибір.З прикладів видно, що приводом до ненав’язливого та цікавого навчання логіці може бути будь-яка життєва подія: від приготування вечері до відзначення бабусиного дня народження. Експериментуйте та спілкуйтеся з дитиною в деталях про речі, які ви проживаєте разом. Це найлегше, але чи не найкраще сприяє розвитку логічного мислення.

 

Для розвитку логічного мислення також можна використовувати математичні вправи та вправи з програмування. Якщо дитина має природну цікавість до цих предметів, сприяйте цьому. На маркетплейсі БУКІ ви можете знайти репетитора для вашої малечі: з логіки, з математики та з програмування. Репетитор підбере найцікавішу програму індивідуально для вас, орієнтуючись на ваші побажання та можливості й зацікавлення вашої дитини.

 

Читайте також: 3D малювання для дітей

вправи для розвитку логічного мислення в дитини

 

Вправи та задачі для розвитку логічного мислення

Вправи на розвиток логічного мислення вирізняються тим, що чи не найкраще підводять дитину до функції абстрагування, водночас зберігаючи зв’язок із життям. Вони є складнішими, аніж побутові вправляння в логіці, але легшими, аніж деякі головоломки та настільки ігри. Водночас тренуючи логічні здібності дитини, ви самі можете регулювати складність завдань. Тож за різних умов, ці вправи на розвиток логічного мислення підійдуть і дитині у 4 роки, і в 10. Головне - різноманіття. 

 

Що саме можна робити? Наприклад:

 

 • Назвіть дитині низку слів, у якій одне буде зайвим по смислу (чоловік, жінка, дитина, сестра або автівка, вантажівка, велосипед, літак). А потім розпитайте дитину, яке слово є зайвим та чому.

 • Попросіть розкласти перемішані тематичні картинки по групах. Темами можуть бути їжа, транспорт, професії, тварини.

 • Закликайте дитину перелічити всі речі, які вона вважає приємними чи страшними, які починаються на одну й ту саму літеру. Надайте приклад: мама, маки, морозив. Зважайте на те, що ця гра не сприяє логічному мисленню, а й допомагає вам із дитиною зблизитися та краще пізнати одне одного.

 • Попросіть дитину назвати предмети, що мають спільні властивості. Наприклад, усе, що є рідиною (вода, сік, молоко) або все, що плаває (риба, корабель, анчоус).

 • Попросіть дитину знайти спільне у двох предметах, людях або явищах, які ви їй запропонуєте. Це можуть бути апельсин і яблуко, дідусь і бабуся, книга й телевізор і т. п. З часом можна ускладнити завдання, щоби дитина спробувала назвати якомога більше ознак. Пам’ятайте, що нестандартні відповіді — це найкраще свідчення того, що ви рухаєтесь у правильному напрямку. Лише звертайте увагу на те, щоби вони завжди були обґрунтованими.

 • Запросіть дитину відповісти вам: буває або не буває? Запропонуйте малечі якусь коротку історію чи тезу, а потім попросіть довести, чому це реалістична історія, а чому — ні.

 • Ви також можете зіграти у відгадайку, де один з учасників загадує будь-який предмет, явище або знайому обом людину, а його партнер мусить, ставлячи уточнюючі запитання, відгадати, що або кого загадали. Варіацією цієї вправи можуть бути запитання про конкретні ознаки загаданого, відповідями на які може бути лише «так» і «ні».

 • Навичку аналізу та синтезу можна натренувати грою на пошук значних слів. Назвіть дитині якесь загальне слово: місто, магазин, ліс. Та попросіть розкласти це поняття на його складові частини. У місті це будуть будинки, дороги, магазини, заводи, люди. За потреби розширюйте логічний ряд дитини, підказуючи, шо без постачання комунальних послуг та транспорту місто функціонувати не змогло б. Згодом, коли багато буде перераховане, звузьте завдання та попросіть обрати найголовніші складові.

 • Фантазувати разом — це теж про логічне мислення, якщо для фантазії є логічне підґрунтя. Запитайте дитину, що було б, якби людина вміла літати/чарувати/жити під водою? Та запросіть разом придумати та обґрунтувати фантазійні сценарії. Допомагайте дитині, висловлюючи власні припущення або ставлячи уточнюючі запитання.

 • Краще розуміння причинно-наслідкових зв’язків дасть вам гра на їхнє встановлення. Дайте дитині якесь явище або подію (застуда, спека, поїздка на море тощо) та попросіть її подумати про те, які наслідки вони матимуть за тиждень/місяць/рік.

 • Пошук рішення, що є невіддільним від ефективного логічного мислення, добре тренує ця вправа — разом із дитиною придумайте 5 способів, як можна використати той чи інший предмет або знайдіть варіантів дій і тій чи іншій ситуації.

ігри для розвитку логічного мислення в дітейІгри для розвитку логічного мислення

Ігри - також чудовий простір для спільного часу та навчання новому. Граючи у будь-яку з наступних опцій, ви не лише допоможете дитині опанувати логіку, а й самі зможете розважитися: 

 • шахи,

 • шашки,

 • нарди,

 • ребуси, сканворди,  анаграми,

 • дерев’яні та металеві головоломки,

 • п’ятнашки,

 • Скреббл,

 • кубик Рубика,

 • майже будь-які настільні ігри від Монополії до Людини павука

 • комп’ютерні ігри та мобільні додатки, що розвивають логічне мислення.

 

Ви також можете запитатися у крамниці з дитячими забавками про сучасні та цікаві, адаптовані під вік вашої дитини, ігри. Сьогодні на ринку є безліч опцій. 

 

Розвивати логічне мислення в дитини — це інвестувати у її майбутнє. Вище ви побачили лише невелику частину способів та можливостей, що можуть допомогти у цьому. Вивчайте їх, обирайте ті, що якнайкраще відповідають вашим можливостям та бажанням та не забувайте про важливість різноманіття у навчанні.

 

Читайте також: Як вибрати приватну школу для дитини?

 

 

Оцініть новину

Рейтинг: 5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Ігри, задачі та вправи для розвитку логічного мислення в дітей

Що таке логічне мислення?

Логічне мислення є близьким до критичного, адже закладає основу для комплексного бачення та розуміння реальності. Водночас воно також вимагає певного володіння навичкою абстрактного мислення, вміння аналізувати, порівнювати та інтерпретувати інформацію. Читайте більше на BUKI

Коли розвивати логічне мислення в дітей?

Кожна дитина індивідуальна, і тому лише батьки та фахівці можуть визначити оптимальний час, однак у середньому найкращим віком для старту розвитку логічного мислення вважають 5–7 років. Читайте більше на BUKI

Як розвивати логічне мислення в дітей різного віку в повсякденні?

Побутові способи розвивати логічне мислення є водночас легкими та дуже ефективними. Оскільки вони напряму стосуються реальності й не потребують сильного абстрагування, ви можете починати з них. Ось лише кілька прикладів про те, як інтегрувати логіку в повсякденне життя дитини: Читайте більше на BUKI

Навіщо розвивати логічне мислення в дитини?

Логічне мислення не лише закладає раціональність та послідовність у особистість дитини, а й лягає в основу її здатності до креативного та продуктивного мислення. Логічне мислення в цьому випадку посилює креативність, оригінальність та винахідливість. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина Г.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.