Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання

18.11.2021

Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання
Про викладання
 1. Що таке педагогіка партнерства?
 2. Як встановити діалог між учнем та вчителем?
 3. Педагогіка партнерства з батьками
 4. Як педагогіка співробітництва працює в інших країнах: приклади

 

Батьки часто усуваються від процесу навчання дитини, обмежуючись перевіркою щоденника, контролем домашнього завдання та організацією позашкільного часу. Ігнорування школи як осередку розвитку та співпраці може ставатися з різних причин: у когось нема на це часу, а хтось просто не знає, як саме може бути корисним.

 

Педагогіка партнерства створює рамку для конструктивного діалогу та співпраці між учнями, батьками та вчителями, щоби діти були щасливішими, а якість освіти була вищою. Що таке педагогіка партнерства та як вона реалізується на практиці – далі у тексті.

Що таке педагогіка партнерства?

Дитина проводить у школі понад 800 годин на рік. Це достатньо багато часу для того, щоби дбати про середовище та атмосферу, у якій дитина навчається, соціалізується та розвивається. Педагогіка партнерства має на меті організувати навчання на засадах дитиноцентризму та індивідуального підходу до кожної дитини. Ця мета досягається за допомоги різноманітних педагогічних методів та інструментів.

 що таке педагогіка партнерства

Цей формат для співпраці винайшли на заході у другій половині минулого століття та активно впроваджують й сьогодні для покращення якості середньої освіти в Австралії, Іспанії, Німеччині та інших розвинених країнах. Педагогіка партнерства ґрунтується на цінностях довіри, взаємоповаги та підтримки, доброзичливості. За допомоги педагогіки партнерства у школі створюється атмосфера, сприятлива для повноцінного розвитку індивідуальних здібностей кожної дитини.

 

В Україні педагогіка партнерства з’явилася разом із концепцією Нової української школи. Серед головних орієнтирів НУШ – фокус на дитині. Він реалізується, зокрема, в створенні індивідуальних траєкторій розвитку та покращенні досвіду у школі. Співпраця вчителів та батьків – важлива складова у досягненні цих цілей.

діалог між учнем та вчителем

Читайте також: Монтессорі - що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Як встановити діалог між учнем та вчителем?

Педагогіка партнерства між учнями та вчителем може реалізуватися у наступних форматах взаємодії: 

 • інтерактивні та гейміфіковані формати;

 • дослідна робота у групах;

 • пропонування активностей з самоосвіти;

 • проєктні активності;

 • діалогічні формати;

 • стимулювання учнів до формування власної думки;

 • використання методів самостійної оцінки та взаємної перевірки учнів.

Головним орієнтиром в організації навчального процесу у рамках педагогіки партнерства є орієнтація на дитину та розкриття її індивідуальних здібностей. Якщо вчитель чи батьки бачать труднощі дитини з опануванням якогось предмету або навпаки – велику цікавість до нього, це привід для обговорення подальших кроків. Одним з найефективніших способів поглибити знання можуть бути індивідуальні заняття. Репетитора з будь-якого предмету та для будь-яких потреб можна знайти на сайті BUKI.

Педагогіка партнерства з батьками

Особливе місце у педагогіці партнерства посідає тісна та плідна взаємодія між школами, вчителями та батьками. В рамках педагогіки партнерства батьків долучають до процесу прийняття ключових, стратегічних рішень на класних або загальношкільних зборах. Думкою батьків цікавляться, коли аналізують якість роботи школи та спільно шукають можливі шляхи покращення якості освіти.

 як залучити батьків до навчання дитини

У педагогіці партнерства надзвичайно важлива прозорість та поінформованість усіх учасників процесу. В Україні, як і в інших країнах, де впроваджується концепт партнерства та співпраці, діє онлайн система Єдина школа. Вона дозволяє зареєстрованим закладам освіти вести журнали, додавати домашні завдання та спілкуватися батькам і вчителям про успішність, потреби та складнощі дитини. Впровадження електронної системи – важливий крок у реалізації концепції педагогіки партнерства, однак він не є вичерпним.

 

Для організації більш плідної комунікації між адміністраціями шкіл, вчителями та батьками можна використовувати Меморандум співпраці педагогів, учнів та батьків, розроблений НУШ. Учасники процесу можуть разом вивчити та опрацювати цей рамковий документ, щоби прийняти загальні та спільні правила взаємодії. Зрозумілі та визначені умови взаємодії сприятимуть довірі та прозорій комунікації. Ось лише деякі способи впровадження елементів педагогіку партнерства у вашій школі: 

 • організація загально шкільних батьківських зборів за участі вибраних представників з кожного класу

 • проведення класних батьківських зборів

 • організація індивідуальних зустрічей вчителів та батьків, що можуть проводитися як регулярно, так і за потреби учасників

 • організація навчального процесу за участі батьків

 • листування онлайн або офлайн вчителів із батьками

Читайте також: Єдина школа: навіщо впровадили цю систему та як їй користуватися

Як педагогіка співробітництва працює в інших країнах: приклади

Педагогіка партнерства є рамковою концепцією, а це значить, що кожен навчальний заклад може обрати найзручнішу для себе модель. Вибір зручного для всіх формату співпраці може стати першим кроком у великій спільній роботі, яку провадитиме школа за підтримки батьків. Знаючи про досвід інших країн у реалізації педагогіки партнерства, українські освітяни та батьки можуть визначити, що підходить їм найкраще.

 

Реформи, що започаткували у Польщі в дев’яностих та нульових, визначали батьків та вчителів рівноправними та відповідальними за всебічний та повноцінний розвиток дитини. Залученість батьків у навчальний процес є запорукою реалізації цього твердження на практиці. У Польщі практикують не лише регулярні класні збори, а й загально шкільні. Без участі батьківських рад та президій, що обираються у кожному класі, школа не приймає жодних ключових рішень. До думки батьків дослухаються, а якщо дитина має особливі потреби чи складнощі, вчитель та батьки разом та в індивідуальному порядку шукають способи їх вирішення.

 педагогіка партнерства в інших країнах

Канадська модель партнерства не включає класних зборів. Там проводять або загальношкільні, або індивідуальні зустрічі. Однак на якості співпраці та комунікації відсутність регулярних класних зібрань це не позначається. Замість загальних зустрічей, батьки та вчителі спілкуються або онлайн, або за допомоги спеціальних тек для листування. Туди вчитель може вкладати інформацію про успішність, новини чи запитання, а батьки, вивчивши матеріали, можуть надати свою відповідь, зауваження чи пропозицію.

 

Схожа модель функціонує і в Фінляндії. Спілкування між вчителями та батьками відбувається в державній онлайн-системі. Загальні ж батьківські збори за участі педагогічного колективу проводять двічі (у молодших класах) або один раз (у старших класах) на рік. Вчителі разом з батьками та учнями планують навчальні плани на півріччя або рік. Після того, як цей період завершується, учні проводять самооцінку, яку перевіряє вчитель, і залежно від результатів навчальний план на наступний період може коригуватися.

 

У Швеції практикують індивідуальні зустрічі батьків із викладачами, на меті яких – створення індивідуальних учнівських траєкторій. Разом із формальними моделями, використовують також навчальні зустрічі з батьками та навіть вечірки чи зустрічі у кав’ярнях. Школа ставиться до батьків як до осередку підтримки та розвитку, а батьки – довіряють школам та включаються у співпрацю за потреби.

 

Досвід впровадження педагогіки партнерства в інших країнах красно свідчить про те, що для організації продуктивної співпраці не конче потрібно використовувати усі можливі формати. Учасники процесу, маючи однакову мету, самі обирають саме ті моделі, що є для них найзручнішими. Започаткуйте цей процес у вашому навчальному закладі, щоби зрозуміти, які саме способи взаємодії будуть ефективними для вас.

Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація

 

Оцініть новину

Рейтинг: 5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання

Що таке педагогіка партнерства?

Педагогіка партнерства має на меті організувати навчання на засадах дитиноцентризму та індивідуального підходу до кожної дитини. Ця мета досягається за допомоги різноманітних педагогічних методів та інструментів. Читайте більше на BUKI

Як встановити діалог між учнем та вчителем?

Як залучити до навчального процесу батьків?

У педагогіці партнерства надзвичайно важлива прозорість та поінформованість усіх учасників процесу. В Україні, як і в інших країнах, де впроваджується концепт партнерства та співпраці, діє онлайн система Єдина школа. Вона дозволяє зареєстрованим закладам освіти вести журнали, додавати домашні завдання та спілкуватися батькам і вчителям про успішність, потреби та складнощі дитини. Читайте більше на BUKI

Як педагогіка партнерства працює в інших країнах?

Канадська модель партнерства не включає класних зборів. Там проводять або загальношкільні, або індивідуальні зустрічі. Однак на якості співпраці та комунікації відсутність регулярних класних зібрань це не позначається. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина Г.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.