Репетитор: як почати?

Оновлено 01.05.2025

Олександр Я.

Статті автора: 79

Репетитор: як почати?

У цій статті ми підготували найважливішу інформацію для тих, хто цікавиться, як стати репетитором. Попит на індивідуальне навчання в Україні та світі постійно зростає. Чимало людей прагнуть професійно реалізувати себе у цій ніші. Платформа «Букі» працює з більш ніж 25 тис. репетиторів, що дозволило зібрати поради та створити інструкції.

 

Хочу стати репетитором: з чого почати?

Приватне викладання відзначається рядом переваг: можливості вільно планувати свій графік; добре заробляти, не виходячи з дому; розвивати свої авторські методики навчання; бути незалежним від освітніх вимог держави і паперової рутини. Хоча для багатьох репетиторська діяльність стає успішним підприємництвом, вона все-таки має певні труднощі, такі як нестабільність доходу, ризик відмов учнів або батьків. Тому більшість використовують репетиторство для додаткового доходу. 

Репетиторська діяльність в Україні може бути зареєстрована як офіційне джерело доходів. Про те, як стати репетитором офіційно і якими податками обкладається така діяльність, потрібно дізнаватися на офіційних джерелах державної податкової інспекції

Постає питання, чи можна працювати як репетитор без освіти, отриманої в педагогічних вищих навчальних закладах? Якщо ви не працювали у школі, вузі та не маєте досвіду роботи з дітьми – не страшно. Головне – добре розбиратися у предметі, який збираєтеся викладати. Багато студентів, які фактично ще не отримали вищу освіту, займаються репетиторством. Також, наприклад, люди, які викладають комп’ютерний дизайн, можуть зовсім не мати спеціалізованої освіти.

Комплексні знання основ педагогіки і психології – безсумнівний плюс на користь ефективності ваших уроків, особливо, якщо ви працюєте з дітьми. Вам не доведеться самостійно шукати всю інформацію і вивчати методичні матеріали. Існують спеціальні курси для репетиторів, де можна отримати необхідні рекомендації і знання. Для окремих навичок (наприклад, як навчати дорослих або як вчити дітей онлайн) можна проходити майстер-класи і тренінги, адже педагогіка постійно розвивається. 

 

Ось список с конкретним описом того, з чого почати репетиторство:

  • Подумайте про місце проведення занять. Ви можете займатися у себе вдома, виїздити додому до учнів або навчати онлайн. Якщо плануєте заняття в себе вдома, необхідно обладнати робоче місце. Обстановка має бути спокійною і принадною, що дуже важливо для багатьох учнів. Також приватні педагоги, особливо у великих містах, практикують проведення занять в бібліотеках або кафе. 
  • Складіть власний графік. Розплануйте свій час до найдрібніших деталей. Подумайте над тим, скільки годин на день ви готові приділяти репетиторству.
  • Визначтеся з якими віковими категоріями готові працювати. Чи готові ви працювати з маленькими дітьми, школярами або дорослими? Під час навчання маленьких дітей вам знадобиться вивчення методики, постійна робота над своїми педагогічними знаннями і підходами. Займаючись зі школярами, варто знати стандарти і вимоги шкільної програми. Хоч у кінцевому підсумку все залежить від мети, з якою батьки почали шукати приватного педагога своїй дитині.
  • Визначте свої рівні викладання, від яких залежить складність навчальної програми: дошкільна підготовка, початкова школа, середня і старша школа, вступ до університету, окремі професійні напрямки. Враховуйте, що найбільшим попитом сьогодні користується підготовка до ЗНО, ДПА та інших екзаменів.
  • Підготуйте базу навчальних матеріалів. Підберіть підручники, складіть завдання, знайдіть додаткові відеоматеріали, програми тощо, які відповідають вашим рівням викладання. 
  • Вивчіть цінову політику у вашому місті. Дізнайтеся, скільки коштує година репетитора для вашого предмета. 

 

Як репетитору шукати учнів?

Проблема пошуку учнів виникає практично у всіх репетиторів-початківців. Учителям, викладачам ЗВО найлегше. Адже вони вже мають базу потенційних клієнтів і зарекомендували себе як кваліфіковані професіонали. В основному репетитори, які вже мають певний досвід, радять декілька способів пошуку учнів:

  1. Почніть з сайтів для пошуку репетиторів. Усе більше людей користуються інтернетом, щоб шукати послуги, купувати і вчитися, тому популярність онлайн платформ зростає. Краще відразу створити анкету на такому сайті, де її зможуть регулярно переглядати люди, що шукають репетитора.
  2. Поцікавтесь у друзів, знайомих, колег, кому можуть знадобитися послуги приватного педагога. Питайте в першу чергу у тих, в чиїх сім’ях є школярі. В цьому випадку, особливо в маленьких містах і поселеннях, працює ланцюгова реакція: батьки перших учнів рекомендують вас своїм знайомим і т.д.
  3. Використовуйте соцмережі. Вкажіть рід діяльності на своїй сторінці, розміщуйте оголошення в групах. 
  4. Особливо легко почати працювати репетитором студенту. Можна пропонувати свої послуги колегам-студентам, писати оголошення про себе на студентських форумах, допомагати абітурієнтам. Репетиторство – хороший старт набуття навичок для майбутньої кар’єри.

 

Як працювати репетитором по скайпу?

Онлайн репетиторство стає все більш популярним і затребуваним. Зокрема, на сайті «Букі» попит на онлайн викладача складає 46% і постійно підвищується. Можна однаково легко викладати як гуманітарні, так і точні, природничі науки. 

Такий формат має багато переваг як для учня, так і для педагога:

  • у вас з’являється більше можливостей для пошуку учнів;
  • можна знаходити клієнтів з інших міст і навіть країн;
  • більш гнучкий графік. Ви можете займатися з учнем рано вранці до роботи або після неї увечері. Онлайн це набагато простіше організувати;
  • не потрібно нікуди поспішати, тратити час і кошти на транспорт

Аби почати працювати репетитором онлайн, необхідно підготуватися наступним чином:

  • мати комп’ютер з гарнітурою і камерою;
  • налагодити хорошу якість інтернет-зв’язку;
  • провести кілька тестових уроків з друзями, знайомими, щоб перевірити технічні аспекти роботи, усунути можливі неполадки;
  • обладнати робоче місце для проведення занять. Головна умова – наявність спокійної і тихої обстановки, де вас ніхто не буде відволікати;
  • продумати можливі альтернативні способи проведення занять на випадок відключення електромережі та інших незалежних від вас обставин;
  • скласти план різноманітних варіантів, як можна використовувати мультимедійні можливості комп’ютера у ваших заняттях;
  • визначити найбільш зручний для вас дистанційний спосіб оплати – на картку чи рахунок банку, на електронний гаманець тощо

Щоб зробити свої уроки методично правильними, інформаційно насиченими і привабливими для учнів, скористайтеся порадами тих, хто працював репетитором в «Букі». Ми зібрали основні рекомендації від успішних викладачів, як проводити заняття в Skype:

  • Урок не повинен мати формат лекції. Ведіть активний діалог з учнем, дискутуйте, ставте спірні запитання.
  • Використовуйте практику пробного заняття. 
  • Практикуйте зворотний зв’язок. Питайте учня про те, що сподобалось і з чим виникли труднощі під час першого заняття, що треба покращити, які види робіт йому будуть цікаві.
  • Виводьте завдання на екран, тоді вони краще сприймаються учнем.
  • Застосовуйте не менше 4 видів діяльності протягом уроку.
  • Збирайте цікаві інтерактивні матеріали, попередньо зберігаючи їх на гугл-диск.
  • Використовуйте демонстрацію екрану, графічний планшет, спеціальні комп’ютерні програми. Наприклад, Model ChemLab – симуляція хімічної лабораторії для наочної імітації дослідів під час вивчення хімії; Physion – віртуальна лабораторія для фізиків; 3D Angles – для перегляду тривимірних моделей молекулярних структур біологами і т.д.
  • Для швидкої перевірки і закріплення знань використовуйте ресурси для онлайн тестування. Наприклад, Online Test Pad, LearningApps.

Онлайн репетиторство можливе не тільки за допомогою відеодзвінків у скайпі. Існує чимало зручних у використанні ресурсівZoom, Hangouts, Kahoot, Discord і т.д. Про сервіси для створення і проведення тестів, вікторин і квизів, а також інструкції до них ми розповіли у нашій попередній статті

 

Скільки заробляють репетитори?

Неможливо дати однозначну відповідь на це питання, оскільки формування цін – індивідуальний процес, який залежить від ряду критеріїв – персональних і зовнішніх. Перш ніж визначитися з вартістю свого предмета, враховуйте наступні фактори.

Професійні дані: 

  • рівень підготовки – якість вищої освіти, а також періодичне підвищення кваліфікації. Якщо, скажімо, ви пройшли стажування у закордонному вузі або маєте міжнародні сертифікати перед тим, як почати викладання англійської, то ціна на ваш урок може бути вищою, ніж середньостатистична у вашому місті.
  • практичний досвід – важливо, чи займались ви репетиторством раніше і як довго, з якими віковими групами учнів ви працювали.
  • педагогічний стаж, категорію, досягнення. Якщо ви працюєте педагогом, маєте вищу категорію і власні методичні розробки, тоді можете сміливо враховувати все це при встановленні ціни за заняття.
  • рівні викладання і складність програм підготовки. Цей пункт також прямо пов’язаний з метою навчання. Так, репетитор, який готує до складання ЗНО, міжнародних екзаменів, проводить заняття з поглибленої університетської програми, дорожче оцінює свої послуги, ніж педагог, що займається загальною підготовкою з предмета. Наочний приклад: заняття з математики для учня початкової школи у Києві коштує 200-250 грн/год, у той час як заняття з підготовки до ЗНО – вже 300-350 грн/год.
  • різносторонність підготовки, зокрема можливість викладати іноземними мовами.
  • авторська програми чи курс уроків. Якщо ви розробили свою унікальну програму викладання, година вашого уроку може коштувати дорожче.

Зовнішні фактори:

  • середня вартість занять з предмета у вашому місті. Так, урок української у Києві коштуватиме близько 250-300 грн/год, в Умані або Конотопі – 100-150 грн/год.
  • затребуваність предмета. Сьогодні найбільш затребуваними є головні дисципліни на ЗНО: математика, українська і англійська мови, історія України, хімія, біологія.
  • популярність і «екзотичність» предмета. Цей пункт стосується перш за все іноземних мов. Адже, окрім англійської, є великий попит на китайську, італійську, японську, нідерландську мови тощо. Педагогів, які добре володіють даними мовами, не так багато, тому вартість занять досить висока.

Таким чином, щоб встановити адекватні ціни на свої заняття, ознайомтесь з вартістю предмета на сайтах із пошуку репетиторів. Прочитайте статті, присвячені ціновій політиці на ринку репетиторських послуг. 

Згідно зі статистичними підрахунками, середня ціна репетитора в Україні становить близько 145 грн/год. Якщо дивитися у розрізі предметів, то українська мова – 138 грн/год, англійська – 164 грн/год, математика – 156 грн/год, хімія – 128 грн/год.

Головне, аби ціна відображала ваші професійні якості і була прийнятною для потенційних клієнтів. 





Сподобалась стаття? Оцініть

4.74

На основі відгуків 31 користувачів

Олександр Я.

Автор Олександр Я.

Репетитор з математики та фізики для школярів, студентів.

Статті автора: 79

Підібрати репетитора

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів