Як вибрати репетитора?

Оновлено 25.01.2025

Олександр Я.

Статті автора: 79

Як вибрати репетитора?

Зміст:



1. Навіщо потрібен репетитор?


2. Типи репетиторів

3. Як знайти репетитора?

4. На що звертати увагу при виборі?

5. Яку форму занять обрати?

6. Персональний досвід

Пошук репетитора для дитини, для підготовки школяра до ЗНО або ж навіть для себе - процес "багаторівневий". Порад щодо того, як обрати репетитора безліч і усі вони правильні. Але з чого почати, як і де шукати, з ким поговорити? Сьогодні Букі вирішили поділитися своїм досвідом, щоб допомогти кожному в пошуку індивідуального педагога для себе або дітей.



як вибрати репетитора

Навіщо потрібен репетитор?





Для того, щоб зрозуміти навіщо потрібен репетитор вам або вашим дітям потрібно використовувати правильний підхід у пошуку. Спершу потрібно обов'язково визначитися з метою пошуку. Візьміть ручку і листочок і напишіть "Шукаю репетитора ..." і продовжіть фразу. Щоб скласти TOEFL, щоб скласти іспит з математики, щоб зрозуміти хімію і мати можливість пояснювати її своїй дитині. Повірте, якщо ви тільки проговорите це "в голові" правильного і ефективного результату не буде.

 

Найпоширеніші причини пошуку індивідуального вчителя/як їх вирішити:



1. Підготовка до школи

Сучасна освіта України вимагає від батьків геніальності їх дитини. Щоб їх дитина ще до школи була розвинена на рівні першокласника. У школи почали брати дітей за рейтинговою системою. Часто діти повинні здавати тести для вступу. Існує навіть приймальна комісія у школи. Тому потрібно ретельно підійти до питання пошуку фахівця для дошкільня. Зазвичай вони недорогі і приходять додому. Тому серйозних часозатрат не буде. Він може навіть замінити вихователя і займатися з дитиною півдня або цілий день.

 

2. Дитина відстала від шкільної програми

Причин такої ситуації безліч: від тривалої хвороби до поїздки з міста.

У такому випадку досить буде просто знайти початківця викладача. Таких учителів багато на Букі. Зазвичай педагоги-початківці коштують недорого.

як вибрати репетитора

 

3. Потрібна спеціальна підготовка до вступу в гімназію, ліцей

Ця причина вимагає більше зусиль і відповідальності. Адже і від самого учителя ви будете вимагати більшого, ніж просто навчання по шкільній програмі. Читайте відгуки, радьтеся з батьками, які вже це пройшли. Знайти педагога в цьому випадку займе більше часу, але до цього не можна ставитися халатно.

 

4. Підготовка до ЗНО

Найчастіше додатково готуватися починають тільки тоді, коли на носі ЗНО (Зовнішнє Незалежне Оцінювання). Це не зовсім правильно, тому що за рік вивчити усю програму школи неможливо. Рекомендуємо починати підготовку до ЗНО хоча б за 2 роки. У будь-якому випадку, вам потрібно буде знайти справжнього професіонала. І не одного. Як би нам не хотілося, але підготовка до ЗНО вимагає окремих фахівців з української мови, математики, хімії і так далі.

 як вибрати репетитора



5. Власне бажання

Коли ви або ваше чадо самостійно прийшли до рішення, що пора підтягти певні знання — це буде найрезультативніший процес навчання. Зараз популярно стало бути поліглотом або професіоналом у декількох галузях. Часто в таких випадках йдуть на профільні курси. Але з індивідуальним педагогом результат буде більш кращий. Адже він буде сконцентрований на результат однієї людини!

Повернутися на початок

Типи репетиторів





Тьюторів існує декілька типів. Після ознайомлення з усіма у вас точно виникне ще більше запитань про підбір ідеального навчального наставника. І вже тим більше буде складно зрозуміти як обрати хорошого репетитора?

Але про все по черзі. Всього існує 6 типажів. А також 7 типів за професійним спрямуванням.

 

Типажі репетиторів:

1. Актор

Вони уміють дуже активно і цікаво пояснювати. Переживають за усі перемоги і провали учня. Якщо для учня важлива емоційність, яскравість і оптимізм, то такий типаж стане джерелом натхнення. Якщо море емоцій вас лякають — цей педагог вам не підходить.

 

2. Боєць

Спокійний, рішучий і обережний. Сперечатися з таким не зможе жоден школяр/студент. Він допомагає не тільки підтягти знання, а й подолати невпевненість у собі.

 

3. Естет

Це ідеальний чоловік, який навчить літературі, музиці та мистецтву. Адже такий типаж дуже повільний, але володіє непохитною гармонією. З ним можна філософствувати і обговорювати практично усе.

 як вибрати репетитора



4. Лідер


"Універсальний" типаж. Харизматичний, може знайти підхід до будь-якого. Уміє переконувати, комунікабельний. Його різнобічність допомагає не тільки навчитися нових знань, а й розкрити свою харизматичність.

 

5. Логік

Стриманий і принциповий. Якщо у вас мета систематизувати знання — це ідеальний варіант!

 

6. Педант

Їх видно за зовнішнім виглядом. Одягнені з голочки, тонкі риси обличчя. Прискіпливість і формалізм. Уважні до дрібниць. Якщо вас цікавить глибоке навчання — це ваш типаж!

 

Також представляємо вам приблизну середню вартості 7 типів репетиторів.



Студент

Репетитор-студент хоч і молодий, але це не означає, що некваліфікований. Через свою молодість і малу гнучкості вартість за годину їх роботи трохи нижче, аніж інших. Найчастіше студенти викладають за своїми спеціальностями. Найпопулярніші: англійська та українська мови, математика, фізика, хімія, географія, біологія, підготовка до ЗНО, до олімпіад або іспитів. Плюси такого педагога у тому, що він не вимагає багато грошей і енергійний. У нього є бажання покращувати не тільки знання учня, а й свої навички. Мінуси у тому, що у нього недостатньо досвіду для усіх, хто б хотів займатися недорого. У нього обмежений час занять і можливі проблеми з швидкою підготовкою. Він підходить для школярів/дошкільнят/першокурсників/тих кому потрібно підтягнути базові знання з предмета.

Повернутися на початок

 як вибрати репетитора

 

Досвідчений репетитор



А як визначити хорошого репетитора? Адже заповнений файл, у якому незліченно заслуг і описується довголітній досвід, не означає, що це правда. Так як робота цих тьюторів коштує дорожче, то і вимоги до них більші. Не бійтеся попросити у нього відгуки попередніх учнів або навіть їх номер телефону/пошту. Читайте відгуки не тільки ті, що відправляє він сам, а й шукайте на форумах. Також запитаєте про те, які методи він використовує при навчанні. Хороший і досвідчений не забарилася на цьому питанні. Пізніше обов'язково почитайте про ці методики. Чи не застаріли вони, чи підходять типажу учня. Досвідчений учитель запропонує вам пробне заняття. На ньому визначить рівень і напрямок за яким потрібно буде вчитися. Досвідчений репетитор підходить усім. І тим, хто хоче підтягнути знання. І тим, хто хоче пізнати глибше предмет.

Повернутися на початок

Репетитор "зірка"



Вам потрібен той, хто допоможе вам стати професіоналом у певній галузі? Тоді вам дійсно потрібно звернутися до такого наставника. Їх єдиний мінус — оплата за годину роботи коштує набагато вище. Але це варте того, щоб швидко і ефективно навчитися бажаного. Найчастіше вони і так популярні в середовищі учнів. Вам варто лише запитати про рекомендації у ваших друзів/знайомих або у нас на Букі. Зазвичай у них мільйон відгуків на сторінках і свої власні методики навчання. У них часто немає вільного часу на нових учнів. До них потрібно записуватися за кілька тижнів, іноді і за кілька місяців для початку навчання. Такі учителі часто стають справжніми менторами. Вони довго виховують тих, хто їх потім прославляє. Іноді у них є свої книги, публікації в ЗМІ, на різних порталах або виступу на телебаченні.



Репетитори, Київ



Повернутися на початок

як вибрати репетитора



Як знайти репетитора?





Усе починається з питання: "Де знайти репетитора?". Нагадаємо про важливість правильно ставити цілі перед вибором учителя. Напишіть усі цілі на листочку. Не ховайте його далеко. Цей список обов'язково покажіть самому репетитора. Хороший репетитор і сам попросить вас озвучить усі мотиви. Але варто підготуватися заздалегідь. Адже в стресовій ситуації спілкування з чужою людиною ви і ваша дитина ризикуєте не згадати усе.



Де шукати репетитора? Найкраще працює сарафанне радіо. Адже людям властиво говорити про хороше. Особливо якщо це хороше знайшли вони. Подяка відмінним педагогам якраз проявляється у тому, щоб радити його усім. Але не завжди в потрібний момент трапляється такий радник. Іноді досить просто звернутися у школу. До класного керівника або до батьків однокласників. Шкільні педагоги можуть порадити і свою кандидатуру. Це відмінний варіант, якщо мета поліпшити знання зі шкільного предмету. Інші батьки — чудове джерело, адже вони теж стикаються з вашою проблемою. Не бійтеся звертатися до університетів. Це підходить для підготовки дитини до вступу до ВНЗ. Не обходьте сайти/форуми рекомендацій. Там є корисна інформація. Не бійтеся писати в соціальних мережах у вконтакте і facebook. Вам точно або підкажуть, або відгукнеться сам репетитор.



Джерела різні і рівень довіри до них теж неоднаковий. Найкраще отримувати інформацію від людей, які це пройшли. Або ж на спеціалізованих сайтах, як Букі. Адже у нас усі відгуки про викладачів ретельно перевіряються. Ніхто з репетиторів не зможе "сам собі" написати щось позитивне. Кожен відгук перевіряється у телефонному режимі.



Дуже хороше джерело — батьки. Не бійтеся підходити до незнайомих матусь і запитувати поради. Більшість готові вам допомогти, якщо буде можливість. І ніхто не може знати точно, а раптом саме "матуся" той самий репетитор.



як вибрати репетитора



З приводу публікацій у вконтакте і facebook. Це хороший варіант, коли немає часу шукати самостійно. Знайдіть профільні групи та пабліки. Таких дуже багато. І напишіть пост з подробицями кого саме ви шукайте. Не забувайте вказати місто/район/час занять. Це відсіє непотрібну вам аудиторію. Зробіть пост цікавим і красиво його візуалізуйте. У вас будуть дуже великі шанси на множинний репост публікації. Не забудьте поставити хештеги. Особливо ті, за якими шукають репетитора. Так самим репетиторам буде простіше знайти ваше послання. Цей спосіб ефективний. Але часом можна попастися на афериста. Адже через соціальні мережі складно перевірити чи дійсно людина фахівець. Особливо, якщо він не зареєстрований на профільних сайтах для індивідуальних педагогів.



І не забувайте про власний розум. Звертайте увагу на деталі. Ви будете розмовляти з ним по телефону або особисто. Слухайте, що він говорить. Часто на схожі питання відповідають по-різному. Підготуйте декілька таких. Тоді ви не витрачатимете час на пробне заняття.



як вибрати репетитора



На що звертати увагу при виборі?





1. Рівень знань у конкретній галузі.

Якщо ви замислюєтеся, як обрати репетитора для дитини — то це дуже важливо. Ви обрали педагога з математики. Дізнайтеся на якій підготовці він спеціалізується: дошкільна, шкільна, підготовка до ЗНО. При підготовці до ЗНО дізнайтеся: чи є у нього досвід роботи з абітурієнтами. English teacher потрібно підбирати за тим же принципом. Тільки потрібно зрозуміти як перевірити репетитора з англійської. Підіть самі на пробне заняття. Читайте відгуки, дізнавайтеся деталі викладання.



2. Відгуки.

Шукайте їх на спеціалізованих сайтах, форумах, питайте колишніх учнів. Не буває такого, щоб у репетитора були виключно позитивні відгуки. Ніхто з нас не може подобається усім. Це стосується і індивідуальних педагогів. При наявності десятків позитивних відгуків без негативу — варто задуматися.



Увага! Не відмовляйте педагогу, у якого 1-2 негативних відкликання. Це нормально!



3. Навчальні матеріали.

Просіть показати усі навчальні матеріали. Навіть якщо це індивідуально розроблена програма ви маєте право її запросити. Коли репетитор відмовляється це робити — припиняйте діалог. Ви ж не купуєте сир у магазині, де немає деталей його виготовлення або хоча б складу.



4. Місце проведення занять.


Це впливає на ваш і його час. Впливає на вартість навчання. Якщо навчання проходить на території педагога — вартість буде нижча. На вашій — вища. У власній студії репетитора — теж вища. Адже він витрачає кошти на знімання окремого приміщення. А саме окремий клас сприяє кращому запам'ятовуванню інформації. Удома зазвичай все відволікає. Є також варіант дистанційного навчання у скайпі.









5. Вартість занять.


Хороші репетитори вартість пишуть відразу у анкеті. Максимум озвучують при індивідуальній розмові. Але якщо вас чекають смачні сніданки - він придивляється. Дивиться на ваш дохід і з цього вже говорить вартість. Такі педагоги меркантильні і зациклені виключно на грошах. Вони рідко добре навчають.



6. Стать репетитора.


При пошуку репетитора для дитини на це варто звернути увагу. Запитайте спершу у нього важливо йому: дядя чи тьотя? Іноді діти закриваються поряд з дорослим чоловіком і бояться зробити помилку. А такий страх породжує неправильне навчання. Все зводиться до боязкого зазубрювання. Іноді бояться дорослих жінок. Це деталь, але вона дуже важлива.



7. Педагогічний стаж.


Визначте за вашими цілями: підійде студент або шукайте "зірку". Не соромтеся просити у педагогів сертифікати та дипломи. Ви повинні знати за що будете платити.



8. Зовнішній вигляд.


Зустрічаємо по одягу. Вам (або вашій дитині) має бути комфортно з цією людиною. Не бійтеся своїх думок, що вам не подобається людина зовні. Інакше не буде результату ні у вас, ні у нього!



Повернутися на початок





Яку форму занять обрати?





Інтернет уроки, уроки онлайн, індивідуальні заняття, групові заняття. Що вибрати з цього списку для вашої дитини або для вас? Все залежить від вашого індивідуального випадку. Заняття по інтернету — це відеоуроки. Зараз їх дуже багато на просторах. Вибирати є з чого. Такий варіант підходить тим, хто хоче урізноманітнити свій вільний час або ж потрібна додаткова інформація від експертів. Наприклад, невеликі відеоуроки від Олександра Авраменка дадуть детальні знання про українську мову.



Уроки онлайн (скайп уроки) підходять тим, у кого немає розсіяної уваги. Адже легко відволіктися на щось більш цікаве. Плюс у тому, що це економить ваш і репетитора час. Індивідуальні заняття підходять практично усім. Тому що повне занурення репетитора і учня на уроці не може не дати результатів. Індивідуальне заняття = індивідуальний підхід, час і гнучкість.



Групові заняття найкраще підходять для тих, хто зібрався вивчати іноземну мову. Це дасть можливість спілкуватися у групі, підвищувати свої навички розмовної іноземної. Групові заняття також хороші тим, що учні відчувають конкуренцію і краще готуються до уроків.



Не варто забувати, що ефективне навчання стоїть на трьох китах:



- теорія,



- практика,



- самостійне навчання.



Тому для швидкого результату рекомендується використовувати декілька форматів навчання. Можна комбінувати: навчання через Інтернет, індивідуальні та групові заняття. Відеоуроки допоможуть дізнатися деталі і новини із досліджуваної галузі. Заняття з репетитором тет-а-тет дадуть важливу теорію, без якої ніхто не зможе бути знавцем в певній сфері. А групові заняття "прокачають" практику. Будь то англійська (ви можете обговорювати), будь то математика (ви зможете вирішити задачу або вигадати нове рішення формули, чому б і ні).



Повернутися на початок

репетитор



Можливі проблеми та їх вирішення





Після запитання як правильно вибрати репетитора випливає ще одне — як домовитися з викладачем?



Іноді виникають проблеми у питаннях оплати, часу занять, методик або підходу до навчання. Але ви не хочете прощатися з цим репетитором. Він підходить вам по іншим якостям.





Як же вирішувати такі дрібні проблеми:



Пропонуйте декілька варіантів. Згадайте себе, коли вам пропонують один категоричний варіант. Людська природа така, що кожен хоче стояти на своєму. Запропонуйте декілька варіантів вирішення проблеми і тоді викладач буде думати, що це він вибирає. А для вас всі варіанти будуть вигідні. Наприклад, ви хочете знизити оплату, запропонуйте:



- Заняття у вас, але за нижчою оплату. Але я зобов'язуюсь займатися у вас 2 рази в тиждень мінімум протягом півроку.



- Ми знизимо оплату і я приведу вам ще декілька учнів.



- Після зниження оплати я готовий займатися у зручний час для вас.



У такому випадку ви повинні самі повірити у те, що це вигідно для вас двох. А також обов'язково дотримуйтесь свого слова. Якщо після цього викладач не йде на компроміс  — не потрібно вважати його негідником. У кожного є своя думка. Запропонуйте йому, щоб він озвучив свої вимоги. Можливо, йому буде вигідніше займатися за ту ж ціну, але з двома учнями відразу. Ви будете ділити вартість з іншим, і тоді у вас буде можливість зберегти стосунки з викладачем і працювати далі.



Наостанок, коли ви зважитеся на розмову з репетитором про які-небудь деталі, що вас не влаштовують — просіть більше, аніж хочете. Репетитор — це людина. Запропонуйте йому знизити ціну вдвічі на конкретних умовах. Швидше за усе він погодитися, тільки з одним "АЛЕ" —не в два рази, а в півтора. Бінго! Проблема вирішена, адже вам така ціна теж підходить! У будь-яких проблемах з репетитором ставте себе на його місце. І не забувайте, що він теж звичайна людина з почуттями, вимогами і емоціями.



Повернутися на початок

 як вибрати репетитора

 

Особистий досвід





Відгуки тих, хто теж шукав репетитора:

Тетяна:

"Запропоную кілька своїх (можливо придуманих не мною) критеріїв вибору репетитора:

1) Не існує ніякої авторської методики.

2) Має бути тест на першому занятті!

4) На першому занятті репетитор повинен запитати про цілі і дізнатися поточний рівень знань предмета!

5) Заняття повинні проходити не тільки по 1 підручником.

6) Чи не говорить, що він - єдиний, хто знає, як навчати, а решта вчителя - бовдури."

 

Михайло:

"Репетитор не повинен брати оплату вперед. ОПЛАН вперед часто вимагають шарлатани. Вони бояться, що не зможуть утримати вас як учня. Оплата після заняття виключає фінансові непорозуміння і можливі непорозуміння. Вже не кажучи про те, що це зручно. І в кінці-кінців оплата вперед змушує репетитора втратити цікавість."

 

Ольга:

"Я можу помилятися, але, мені здається, що відрізнити хорошого від поганого репетитора можна тільки після заняття з ним. Адже регалії, дипломи, серіфікати і багато років роботи - не гарантія! Тим більше, одному може бути добре, а другого репетитор не підійшов! Все можна оцінити тільки під час процесу навчання.

Особисто для мене важливі кілька моментів:

- Знання предмета вище середнього і досвід;

- Гнучкість, в навчанні.

- Людський фактор."



Анатолій:

"Підбір викладача - справа індивідуальна. Адже буває і людина хороша, і предмет знає, а сам - не є репетитором по натурі. Важлива навіть ваша людська сумісність. Ніякі грамоти та інше не допоможуть зрозуміти хороший він чи ні. Тільки заняття 1-2 місяці дадуть відповідь. Я сам довго вибирав. У одного місяць займався. У іншого 2 місяці. Потім набридло. Ходив до третього півроку. Результату нуль. вже руки опускалися. Вирішив, що проблема в мені. Не можу і не вмію вчитися. Але потім пощастило. Подруга порадила сервіс з репетиторами. Так там за відгуками і потім особистому спілкуванню по телефону з першого разу знайшов ідеал. До сих пір займаюся. У минулому році почали."



Вам може бути цікаво:

Інтерв'ю з репетитором: наука і педагогіка обрали мене

Студент

50-150 грн

Шкільний учитель

80-200 грн

Для початківців

100-200 грн

Для школярів/дошколят

100-300 грн

Зі стажем

150-350 грн

Досвідчений репетитор

200-500 грн

“Зірка”

300-700 грн

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 4 користувачів

Олександр Я.

Автор Олександр Я.

Репетитор з математики та фізики для школярів, студентів.

Статті автора: 79

Підібрати репетитора

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів