З мого досвіду багаторічного роботи, я можу з впевненністю сказати що це є досить важливим питанням.
Я постійно чую на своїх уроках з новим учнем, якщо він починає своє знайомство з інструментом вперше, як скоро він зможе з превненністю зіграти свою улюблену фортепіанну п'єску чи відтворити улюблену мелодію. Але не можу сказати точного часу, тому що це все досить індивідуально, але якщо розібратись в цьому питанні більш детальніше, можна зрозуміти скільки на то треба буде часу.
Можу з впевненністю сказати. що почати читати ноти з листа Ви зможете вже з першого нашого заняття, але це будуть легкі п'єски. Адже в першу чергу я направляю свої заняття саме на результат, і завжди стараюсь зробити свої уроки такими, щоб в подальшому музичному розвитку Ви змогли продовжувати вдосконалюватись без моєї допомоги.
Зрозуміти де і які ноти знаходяться на листі бумаги, як вони переносять на фортепіанну клавіатуру, не є надзвичайно важким завданням, особливо для дорослих-початківців. Але швидке і якісне читання нот з листа - це багатозадачний процесс, який складається з декількох пунктів. Одже -
1. Потрібно зрозуміти яка рука повинна грати;
2. В якому регісті і яку саме ноту потрібно нажати на клавіатурі;
3. Яким саме пальцем;
4. Яку довжину має нота ця нота;
5. В якому ритмі звучить музика;
6. Що треба саме грати після цієї нотки.
Для швидкого і успішного розвитку цього навику, як і будь-якого іншого, потрібен систематичний підхід з професійним направленням. Послідовність знання-вміння-навичка допомагає оволодіти кожним навичком в любій справі.
Отже, вже на своєму першому занятті ви отримаєте знання про те, як потрібно читати ноти з листа. Потім ми відразу будемо пробувати відтворити свої знання на практиці, і вже Ви будете вміти читати ноти з листа, але це не буде означати, що це все буде проходити у Вас добре, швидко та якісно. З часом нашого з Вами навчання, кращим оволодінням своїми знаннями і рухами рук, ви почнете грати добре, швидко і якісно, це вже і буде навичка.
Перші два рівня - знання і вміння - ми з Вами засвоїмо вже на першому занятті. А от навичку вже треба буде напрацьовувати на протязі довгого та клопіткого періоду часу (але то все індивідуально, в когось то швидше дається, в когось повільніше) і регулярної практики.
Як завжди хочу наголосити, що насамперед Ви повинні отримувати задоволення від процесу свого навчання і гри на інструменті, і завжди бути націленими на результат, не "опускаючи рук" при перших труднощах і невдач.
На відео представлена гра мого учня Святослава.