Дієприслівниковий зворот і правильне його вживання

Оновлено 15.06.2025

Світлана С.

При підготовці до ЗНО з української мови варто звернути увагу на правильне вживання дієприслівникових зворотів. Це має значення і при написанні власного висловлювання і для виправлення граматичних помилок в тестовому завданні.

Почнемо з того, що таке дієприслівниковий зворот і як його розпізнати. Дієприслівник – особлива форма дієслова, незмінна, закінчується на суфікси –учи, - ючи, - ачи, -ячи, -ши, -вши.

  • Приклади: пишучи, читаючи, лежачи, сидячи.

Наступне: дієприслівник означає додаткову дію. В реченні з дієприслівниковим зворотом обов’язково повинен бути підмет – особа, яка виконує дії, - основну (присудок) і додаткову (дієприслівник чи дієприслівниковий зворот).

  • Приклад : Виглядаючи сина, мати раз по раз виходила на вулицю. Підмет – мати, присудок і основна дія – виходила, додаткова дія – дієприслівниковий зворот - виглядаючи сина.

До речі, все-таки вкажемо на різницю між дієприслівником та дієприслівниковим зворотом, хоча стаття адресована випускникам, а це матеріал за 7 клас. Дієприслівник із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот.

  • Приклад: одиничний дієприслівник – усміхаючись, додаємо залежне слово усміхаючись (як?) привітно, отримуємо дієприслівниковий зворот привітно усміхаючись. Введемо його в речення. Для цього потрібно додати особу, яка виконує основну і додаткову дії, та власне основну дію. Марійка зустріла гостя, привітно усміхаючись.

Дієприслівник та дієприслівниковий зворот в реченні виконують роль обставин способу дії та виділяються комами, незалежно від місця в реченні. Не виділяється одиничний дієприслівник, який стоїть одразу ж після присудка та дієприслівник в складі фразеологізму.

  • Приклади: 1) Співають ідучи дівчата; 2) Працює спустивши рукави.

В тестах до ЗНО є речення, в яких допущено помилки при вживанні дієприслівників. Як правило, це речення без підмета, або основна і додаткова не стосуються однієї особи. Виправити їх можна, замінивши недоречний зворот підрядним реченням чи узгодивши дії і особу.
Приклади: Відчинивши вікно, мені стало холодно. Немає підмета та основної дії-дієслова. Виправляємо, додавши одне і друге: Відчинивши вікно, я змерз.

Попрацюваваши на різних тренажерах, спорт стане ще більш корисним. Помилка : основна і додаткова дія не стосується одного підмета. Виправляємо, замінивши неправильно вжитий зворот підрядним реченням: Якщо працювати на різних тренажерах, це принесе більше користі. Забираємо недоречне в даному випадку слово спорт.
Ще приклад: Мандруючи горами, учнями було зібрано колекцію рослин. Помилка: в реченні немає підмета, воно безособове односкладне. Перефразовуємо думку так, щоб з’явився підмет та особове дієслово у ролі присудка та основної дії: Мандруючи горами, учні збирали колекцію рослин. Зверніть увагу: важливо, щоб вид (доконаний чи недоконаний) співпадали в особового дієслова-присудка та дієприслівника.

Сподобалась стаття? Оцініть

4.08

На основі відгуків 125 користувачів

Світлана С.

Автор та репетитор на BUKI: Світлана С.

Маю дві вищих освіти: вчитель початкових класів і музики, українськоїмови та літератури, зарубіжної літератури. Граю на багатьох інструментах: скрипці, фортепіано, шестиструнній гітарі, укулеле, викладаю сучасний естрадний та академічний вокал, пишу пісні, роблю фонограми в програмі Ableton. Веду Ютуб-канал, де публікую караоке-версії пісень.

Ціна

500 грн/год

Інші блоги автора

Українські письменниціУкраїнські письменниці22.02.2025Античні та біблійні фразеологізмиАнтичні та біблійні фразеологізми08.04.2025Інтерактивні карти для створення історій Esri (сервіс ArcGIS StoryMaps)Інтерактивні карти для створення історій Esri (сервіс ArcGIS StoryMaps)15.06.2020«Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас» (Л. Костенко).«Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас» (Л. Костенко).03.11.2020Негативізм та впертість у кризовий період першокласникаНегативізм та впертість у кризовий період першокласника04.11.2021Як сформулювати тезу твору на ЗНО та підібрати приклади з літератури, якщо тема його не пропонує ствердження чи заперечення, а ставить перед абітурієнтом питання «як?».Як сформулювати тезу твору на ЗНО та підібрати приклади з літератури, якщо тема його не пропонує ствердження чи заперечення, а ставить перед абітурієнтом питання «як?».17.12.2023

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора