Інтерактивні карти для створення історій Esri (сервіс ArcGIS StoryMaps)

2020-06-15

Лариса С.

Часто на заняттях з літератури (як зарубіжної, так і української) ми потребуємо візуалізації для демонстрації  переміщень героїв літературних творів або їх авторів. Сторітелінг вже активно впроваджується у викладацькій діяльності, але мало хто застосовує його для складання власне карт.

Коли я знайомлю дітей з  творчістю Гомера, то завжди пропоную завдання: під час читання поеми "Одіссея" позначати на паперовій роздрукованій карті, яку діти вклеюють у зошити,  зупинки і маршрут героя. Але можна прослідкувати подорож героя давньогрецького епосу Одіссея Середземним морем в інтерактивному режимі.

Тому пропоную новий сервіс ArcGIS StoryMaps.

Колекції представлено переважно історичні, але наявні й особисті розповіді, біографії та карти мандрівок. Частково цей сервіс схожий на інші інтерактивні презентації. Особливістю даного ресурсу є прив’язаність до географічних карт не тільки сучасних, а й історичних.

Старшокласники легко опанують цей сервіс, щоб представити результаті пошукової діяльності. Для молодших дітей цей сервіс може виступати джерелом знань та унаочнення історичний подій, мандрівок відомих особистостей тощо.

Усі матеріали сервісу поділено за розділами. Існує чимала добірка підручників щодо роботи з картами. На етапі планування своєї розповіді, визначаючи мети створення карти, найважчим є обрати формат історії. Я розповім про найбільш відомі:

1. Тур картою історії – послідовна розповідь з геолокацією кожної зупинки, що супроводжується світлинами або відео. Користувач може пересуватися поетапно або прокрутити на кілька кроків. Прикладом може слугувати «Сім чудес світу (антична версія)» .

2. Журнал історії – комбінація тексту з великою кількістю мультимедійного контенту на картах. Кожен розділ журналу має власну карту. Чимось схожий на електронний підручник з поділом на розділи.  Приклад «Енеїда: інтерактивна подорож».

3. Каскадна історія – повноекранна комбінація опису з картою, світлинами та мультимедія. Створюється ефект «присутності» завдяки можливості додавання 3Dоб’єктів і сцен. Частково нагадує інтерактивний свиток, який читач прокручує. Але може мати верхнє додаткове меню розділів, що робить цей вид подібним до сайту. Приклад: «Інкунабули» (книги, що були надруковані від початку книгодрукування і до початку 1501 року).

4. Серія – добірка серії карт, які можуть мати вигляд окремих ланцюжків або стрічки (що теж нагадує сайт). Можна додавати відео, світлини та посилання для опису карти. Приклад: «Де кордони Європи?»

5. Кроудсорсинг – історія, яка збирає інформацію з різноманітних джерел, залучаючи до цього інших користувачів. Дуже зручний у випадках, коли є потреба зібрати матеріали від різних користувачів до конкретної теми. Можна використати при дистанційній роботі учнів над спільним проектом або зробити звіт про екскурсію чи подію. На жаль, через зміни політики розробників цю категорію заморозили у бета-версії і використання обмежили тільки для дорослих. Приклад: «Національний парк. Спогади». Але автори сайту пропонують використати інший продукт Story Map Tour, який не вимагає створення карти, а відразу збирає світлини з геотегами. Приклад: «Сім чудес: світ природи»

6. Список – є спорідненим до попереднього шаблону. Історія організовує локації за закладками, схожий на каталог. Користувачі самостійно обирають спосіб переміщення: за місцеположенням, за вкладками, за картою тощо. Приклад: «Руїни Карфагена».

7. Порівняння – цей вид історій дає можливість простим перетягуванням за допомогою шторки або лупи поєднувати карти між собою залежно від історії (зміни кордонів країни чи міста на картах за хронологією, створення серії під різними кутами зору, порівняльні зв’язки тощо).  Приклад: «Світ у 1812 та у 2013 роках».

8. Базова карта-історія – найпростіший варіант з простим інтерфейсом і однією базовою картою з позначками. Користувачі самостійно обирають ті об’єкти, що їх цікавлять і досліджують їх. Приклад: «Офіційні талісмани Олімпійський літніх ігор».

Отже, цінність цього сервісу для вчителів географії, біології, історії, літератури, іноземних мов величезна. Наостанок пропоную посилання на гуманітарний розділ: https://collections.storymaps.esri.com/humanities/

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Лариса С.

Автор та репетитор на BUKI: Лариса С.

Українська мова, література та зарубіжна література, комп.грамотність для всіх. Якщо Ви маєте мотивацію, значить Ви обов'язково досягнете успіху.

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора