Усі батьки хочуть для своїх дітей найкращого майбутнього. Для цього більшість батьків дуже рано починають дітей вчити. Чи правильно це? З якого віку варто починати дітей вчити читати та писати, і як краще це зробити? Найголовніша порада – не забирайте в дітей дитинство. Не змушуйте маленьких дітлахів вчити букви, якщо вони цього не хочуть.
З чого ж почати? З того, щоб зацікавити дітей і виховати любов до книжок. Для цього читайте дітям книги. Здавалося б, така проста порада, та чомусь мало хто з батьків її виконує. Якщо й читають дітям, то лише дошкільнятам і то недовго. А читати треба починати з перших днів після народження і продовжувати читати школярам, навіть, якщо вони вже самі уміють це робити. Вибір книжок зараз величезний, відповідно до різного віку є якісна дитяча література. Спочатку читати треба яскраві маленькі дитячі книжечки з гарними великими малюнками. Це пісеньки, потішки, віршики, маленькі казочки. Читайте недовго, доки дитина зацікавлена та сприймає. Найчастіше батьки читають дітям перед сном. Це може бути гарний ритуал, дитина заспокоюється після емоційного дня, їй приємне, як слухання тексту, так і спілкування з батьками. Але читати треба не тільки перед сном. Потрібно вибирати вдалий момент. Вибирайте книги, які сподобаються вашому малюку. Читаючи, задавайте запитання за змістом прочитаного та обговорюйте. Разом розглядайте та обговорюйте малюнки. З якого віку починати вчити букви, однозначної відповіді немає. Все індивідуально. Але, що це повинно бути без примусу, так це однозначно. Лише за бажанням. А щоб з’явилося це бажання, батькам слід свідомо створювати такі ситуації. Наприклад, можна спекти печиво у формі літер, разом з дитиною вирізати з кольорового паперу чи картону ім’я дитини та почепити біля ліжка. Можна купити кубики з літерами. Купити чашки з іменами членів сім’ї. В такому віці діти люблять гратися і світ пізнають через гру, то й процес вивчення літер повинен проходити у формі гри. Робити це треба часто, але недовго, щоб дитина не втомлювалася.
Чи потрібно вчити дитину читати до школи? Так. Є небагато дітей, які приходять до школи зовсім не вміючи читати, а деякі й не знаючи літер. Таким дітям важко починати вчитися. Звісно, якщо в дитини є здібності, то вона наздожене своїх однолітків, але їй буде дуже важко це робити. Ні в якому разі не треба змушувати дошкільнят багато читати, щоб підготуватися до школи, але до початку навчання у школі, треба знати всі букви та вміти читати хоча б склади. Добре, коли дитину вчитимуть читати фахівці, наприклад, у дитячому садочку. А батьки дослухатимуться до їхніх порад. При бажанні, можна знайти багато порад та методик навчання читанню і вибрати те, що найбільше підійде саме вашому малюку.
І ще – читайте не тільки для дитини, а й для себе. Дуже важливо, щоб дитина бачила приклад: батьки теж читають. Звісно, дорослі зараз багато читають в Інтернеті, спілкуються в соцмережах. Але заради дитини, згадайте про книги, журнали. Хоча б кілька хвилин на день відводьте для сімейного читання.
А як же щодо письма? Починайте з розмальовок. Важливо навчити дитину впевнено володіти олівцем. Батьки не повинні вчити дітей писати рукописні букви до школи. Для цього у 1 класі відводиться багато часу. Діти поступово вчать по одній літері. До школи ж треба вчити писати лише елементи літер. Для цього краще всього купити прописи для підготовки до школи. Робити це можна вже після 5 років. А раніше нехай дитина побільше розфарбовує, малює, пише великі друковані літери. Не обмежуйте її рамками. Дайте більше можливостей для творчості.
Приємного та захопливого навчання!