Стилістично невмотивована тавтологія

Стилістично невмотивована тавтологія – це помилка, через яку більшість абітурієнтів втрачають 4 бали із позиції 6б. З одного боку, начебто й невелика втрата. А з іншого… Це максимальна оцінка, яку можна загубити в цій позиції, а можна й зберегти. Що це таке? Як уникнути такої втрати, коли кожен бал може стати вирішальним для вступу в саме той ВНЗ на саме ту спеціальність і на бюджет?

 

Що це таке?

Стилістично невмотивована тавтологія – це повторення одного слова, навіть у різних граматичних формах, чи вживання спільнокореневих слів у одному чи сусідніх реченнях у межах абзацу.

 

Як цього уникнути?

Після того, як написали власне висловлення, перечитайте його кілька разів. Спочатку ви повинні впевнитися, чи повністю твір відповідає вимогам щодо змісту. При перевірці це параметри 1, 2, 3а, 3б, 4 і 5. Потім перевірте з позиції мовного оформлення – вичитайте орфографічні помилки, окремо зверніть увагу на розстановку розділових знаків. Це перевіряє позиція 6а. І, нарешті, дуже уважно проконтролюйте, чи немає у вашому висловленні повторів. Відразу ви можете їх не помітити, чи просто не звернути увагу. Повірте, коли  екзаменатори читають вашу роботу, вони також роблять це кілька разів.

 

Приклади невмотивованої тавтології.

1. Повтори займенників. Вони зустрічаються найчастіше.

Прочитайте це речення і перевірте себе, чи немає в ньому тавтології.

Мені подобається Наталка Полтавка, вона щира, добра, працьовита. Але вона має якийсь м’який характер. Коли мати стала говорити їй про те, що Наталка винна в тому, що вона бідна, дівчина відразу погодилася вийти заміж за першого, хто їй запропонує.

На перший погляд нормальне речення. Та якщо придивитися уважніше:

Мені подобається Наталка Полтавка, вона щира, добра, працьовита. Але вона має якийсь м’який характер. Коли мати стала говорити їй про те, що Наталка винна в тому, що вона бідна, дівчина відразу погодилася вийти заміж за першого, хто їй запропонує.

Що ми тут побачили? Без коментарів. Як відредагувати це речення? Дуже просто. Вилучаємо займенник і все. Пригадайте, ви вчили раніше, що одним із засобів зв’язку речень у тексті є неповні речення. (До речі, слово «речення» в цьому конкретному випадку повторюється вмотивовано, оскільки не всі наукові терміни мають синоніми).

Спробуймо відредагувати.

Мені подобається Наталка Полтавка – щира, добра, працьовита. Але вона має якийсь м’який характер. Коли мати стала говорити про те, що Наталка винна в їхній бідності, дівчина відразу погодилася вийти заміж за першого, хто їй запропонує.

Наведу ще пару прикладів.

Я вважаю, що вберегтися від зневіри на шляху до мрії мені допоможуть родичі та друзі.

Коли Чіпка був маленький, у ньогоне було друзів, бо всі вважали, що він виродок.

У цих реченнях немає повторів, а помилки, що стосуються тавтології, є. У першому є займенники я й мені. Це різні слова чи форми одного слова? Пригадайте відмінювання особових займенників. Вони в непрямих відмінках змінюють основу. Хто – я, кому – мені. Те саме й у другому реченні: хто – він, у кого – у нього.

2. Повтори слів

Моя подруга Олена завжди знає, чого  хоче. Хоч іноді їй хочеться розслабитися й відпочити, але Олена ніколи не ухиляється від шляху до своєї мети.

Редагуємо.

Моя подруга Олена завжди знає, чого  прагне. Хоч іноді їй хочеться розслабитися й відпочити, але дівчина ніколи не ухиляється від шляху до своєї мети.

Відредагувати повтор можна, дібравши синонім. Іноді його доречно буде замінити займенником, але… (читайте вище)

3. Спільнокореневі слова.

Мій батько на початку своєї кар’єри починав з роботи будівельника, а сьогодні, через двадцять років, він володіє будівельною компанією.

Дві помилки в одному реченні. У всьому тексті їх можна нарахувати до шістдесяти. Але це вже крайні випадки, а от 20-30 лексичних помилок в одній роботі – це досить типово.

4. Плеоназм.

Це вживання словосполучень зі словами з однаковим значенням. У тестах є завдання на цю помилку. І у власних висловленнях також не рідко зустрічаються плеоназми.

Моя особиста позиція… У нього були потенційні можливості жити чесно. Молодий юнак поїхав у місто шукати кращого життя.

Лексичних помилок дуже легко уникнути. Щоб їх знайти й виправити, не треба знати якихось спеціальних правил. Достатньо просто уважно прочитати текст саме з цієї позиції. Бажаю всім успішно скласти ЗНО і вступити саме в той ВНЗ і саме на ту спеціальність.

Автор: Серафима Т.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора