Світогляд та філософія. Світоглядні орієнтації людини. Хто має право жити?

Відомий німецький філософ Іммануїл Кант запровадив термін «світогляд» , вбачаючи в ньому цінне єство людської свідомості.

Існує кілька критеріїв класифікації світогляду. За критерієм загальності можна вирізнити такі світогляди: індивідуальний, груповий (професійний, національний, класовий), загальнолюдський та ін. Проте як особистістю, так і без особистостей не може існувати жодна світоглядна система. За ступенем історичного розвитку виокремлюють античний, середньовічний і т.д. світогляди, а за ступенем теоретичної “зрілості” – життєво-практичний і теоретичний.

Протягом історії людської цивілізації сформувалися такі типи світогляду: міфологічний, релігійний та філософський.

Міфологічний світогляд – це тип світогляду, який передбачає не чітке розмежування суб’єкта та об’єкта ( людини та всесвіту). Міфологічний світогляд був притаманний людям давнини, але його риси збереглися і у сучасному світі. Прикладом цього твердження можуть слугувати звертання людей до ворожок, здійснення ритуалів та популяризація «містичний сил» шляхом використання телебачення та Інтернету.

Антропологи доводять, що первісні люди жили у власних мріях та фантазіях, вважаючи власні сни – віщими або втіленням реальності, а фантазії чи страхи дійством природи чи духів. Таким чином, у міфи вірити не можливо, але жити – так.

Ми можемо спостерігати, що первісні люди вірили в міфологічну будову та структуру світу з огляду на дефіцит знань та умінь, що є нормальним явищем, адже наука тоді існувала лише у вигляді власних спостережень. Чому ж нині люди вірять у міфи та дива? На мою думку, відповідь на це питання має психологія, яка пояснює це явище як вияв інфантильності : людина не має бажання самостійно нести відповідальність за свої вчинки та самостійно будувати своє життя, натомість, покладає відповідальність на вищі сили, духів та «відьом».

Релігійним світогляд , на відміну від міфологічного, розрізняє суб’єкт та об’єкт, який ґрунтується на вірі, прийнятті тих чи інших тверджень без сумнівів та доказів. Однак, на відміну від релігійного світогляду, філософія базується на сумніві. Мислитель Олдос Гакслі стверджував, що «філософія – це відшукування сумнівних причин у тому, що ми віримо інстинктивно». Рене Декарт головним методом філософського пізнання вважав «універсальний сумнів».

Моя думка стосовно релігійного світобачення базується на вчинках людини: особи, які вірять , не шкодячи іншим не повинні розглядатися з негативної точки зору. Думаю, варто пам’ятати про субординацію та толерантність стосовно вибору кожної людини. Однак, ми повинні не забувати історію та пам’ятати, що церква та концепт релігії загалом був створений заради утримання людей під контролем влади чи пазурів церкви, утримуючи народ від дій, які ,можливо, й не були гріховними, але не влаштовували панівне суспільство.

Науковий світогляд не покладається на віру чи будь-яке твердження необґрунтоване твердження, натомість, прагне перевіряти кожен концепт. Однак, не варто поєднувати науковий світогляд та філософію в одне ціле з огляду на низку відмінностей між ними:

1. У науковому світогляду участь бере лише розум, а у філософуванні усе людське єство.

2. Наукова істина – це істина тимчасова.

3. Мова, якою висловлюються науковці більш різноманітна, ніж мова науковців.

4. Способів пізнання істини у філософії набагато більше, ніж у науці.

5. Наука прагне до знань, а філософія - ще й до мудрості.

Отже, філософський світогляд чітко розрізняє суб’єкт та об’єкт , людину та світ та є критичним осмисленням дійсності всім людським єством. Як ми бачимо, всі типи світоглядів завжди знаходяться на екваторі сварок та непорозумінь. На мою думку, це чудово! Лише під час дискусії народжується істина, тому, можливо, наукова теорія колись почне бачити не тільки розумом, а міфологічний та релігійний світогляд матиме право жити завдяки науковим доказам їхнього існування.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор: Віталіна С.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;