Техніки ефективного читання. Стратегії запам'ятовування прочитаного

Оновлено 31.03.2023

Альона С.

" Читання - це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе" ( В. Сухомлинський ). 

Для чого ж потрібно володіти читацькою грамотністю? Читацька грамотність - не лише основа успішного навчання в школі, а й необхідна навичка для подальшого дорослого життя. У нас час найціннішим ресурсом є інформація, тому вміння швидко і якісно її опрацьовувати, робити висновки - це конткурентна перевага на ринку. Крім цього, поняття читацької компетентності розширюється відповідно до розвитку технологічного прогресу. Отже, розвиток навичок ефективного читання на сьогодні є актуальним як для дітей, так і для дорослих. 

Так які ж вони техніки ефективного читання

 Що необхідно дитині для того, щоб у неї з'явився інтерес до книг? На мою думку, це створення затишного місця для читання. Коли у вашої дитини є своє особливе читацьке місце, то варто покласти туди декілька книг, тоді дитина буде автоматично йти до свого читацького куточка, захопивши з собою ще якусь книгу. Спеціаліст з читання Раян Кроулі каже, що необхідно дозволити дитині зробити це місце істинно своїм. " Надання прав володіти цим місцем зі своєю невеликою бібліоткекою книг забезпечить дітям простір для відпочинку. Багато маленьких дітей люблять перетворювати шафу в своє затишне місце", - каже Кроулі. 

Також треба завести читацький щоденник. Записуйте туди назви книжок, авторів, важливі сюжети, імена персонажів, улюблені цитати, ідеї, які виникають у вас під час читання - все, що сможе нагадати вам про прочитане. 

" Знімайте вершки з тексту". Швидко перегляньте текст з метою зрозуміти його загальні ідеї та структуру. Потрібно не читати всю інформацію, а звернути увагу на окремі елементи - заголовки, виділення, дати тощо. Після цього слід визначити, які частини тексту варті, щоб знайомитись з ними детальніше. 

" Скануйте текст". Шукайте в ньому якусь специфічну інформацію - конкретне слово, визначення, дату. Спочатку швидко перегляньте текст і, коли натрапите на потрібне, перечитайте частину тексту ретельно. 

Читайте критично оцінюйте сильні і слабкі сторони тексту. 

Читайте інтенсивно - підкреслюйте, робіть нотатки до читацького щоденника, перечитуйте. 

Використовуйте " техніку запитань" - ставте запитання до різних аспектів тексту - структура, зміст, стиль. 

Отже, для ефективного читання треба розкладати текст на шматки, вміти виділяти у ньому головне і другорядне, вчитуватися уважно у кожне слово, щоб зрозуміти ідею твору. 

А що ж до стратегій запам'ятовування прочитаного? На мою думку, необхідно: 

  • обговорювати прочитану інформацію з іншими; 
  • підкреслювати важливі частини тексту під час читання; 
  • узагальнювати текст своїми словами

Також, я гадаю, що однією з важливих умов ефективного читання, запам'ятовування прочитаного є невеликі перерви між частинами твору. Наприклад, ви читаєте текст протягом 30 хвилин і відчуваєте, що думки ваші зовсім не про твір, котрий ви читаєте. Відпочиньте! Перемкніть увагу на інший вид діяльності. Це може бути фізичні вправи для розслаблення м'язів очей, спини, шиї або будь-який інше заняття, яке дасть вам трішки перепочити від читання! 

Я переконана, що читання повинно приносити задоволення, позитивні емоції! Адже книга - це ключ від пізнання Всесвіту! Спадає на думку вислів Я. Корчака: " Завдання книг - полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його!" 

Сподобалась стаття? Оцініть

4

На основі відгуків 3 користувачів

Альона С.

Автор та репетитор на BUKI: Альона С.

Репетитор з української мови та літератури, підготую до ЗНО/ НМТ викладаю учням 5 - 11 класів. Маю досвід роботи з дітьми з ООП. До кожного учня знаходжу індивідуальний підхід. Підбираю завдання учню відповідно до його рівня оволодіння навчальним матеріалом. До учнів вимоглива. Працюю лише з учнями, котрі орієнтовані на позитивний результат!

Ціна

170 грн/год

Інші блоги автора

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора