Як правильно рахувати кількість слів у творі на ЗНО з англійської?

Кожного року сотні тисяч майбутніх абітурієнтів готуються до складання ЗНО з англійської. Цього, 2019 року, їх відмітка сягнула в 97 тисяч знавців, які упродовж 150 хвилин максимально напруживши вуха (аудіювання – справа така!), очі (щоб, онучечко, тексти краще бачити :D), мозок (і пояснювати не треба) та інші причетні органи, старались підвищити свій шанс на його успішне складання. Якщо наступного року до них, англійської-мови-складавців вирішив долучитись і ти, продовжуй читати далі, щоб підвищити свій шанс на написання твору аж на 14 з 14 можливих балів.

 

Як правильно рахувати кількість слів у творі на ЗНО з англійської?

Ну все! З переліком предметів для складання ЗНО ти визначився – і англійська щасливим (ніякого сарказму! хіба що зо-о-о-овсім трошки :D) чином потрапила до них? Щиро вітаю: скоро тобі доведеться написати власне висловлювання іноземною.


Воно вже не буде двослівним коментарем на Netflix у дусі “Cool! Good film! I watched and enjoyed!”. Хоча щоб і таке написати, треба бути в курсі хоча б пари-трійки interjections з Past Simple'ом на пару :D. Суха відповідь на банальне “How are you?” від товаришів з InterPals (не знаєш, що це за сайт? нумо хутчіш гуглити!) тут теж не пройдуть.

Власне П-И-С-Ь-М-О-В-Е висловлювання з англійської для успішного складання ЗНО має бути хоча б 100-слівним, змістовним, логічно сконструйованим, граматично правильним і лексично наповненим. Якщо писати про все-все-все це разом в одній статті, вона буде чимось схожа на вогонь: дивитимимось на неї вічно, тож для початку хотілося б усе-таки розібратись для себе – і відповісти на запитання про те, як правильно рахувати кількість слів у творі на ЗНО з англійської.

Ще раз нагадаю, що письмове висловлювання з англійської має містити не менш, ніж 100 слів. Це вимога офіційна, сувора, програмно закріплена, а відтак – її дотримання будуть вимагати на такому ж суворо-офіційному рівні. Тому, по-перше, ми маємо ці самі 100 слів з себе вичавити, а по-друге – правильно їх підрахувати, щоб ненароком якої незрозумілої історії із заниженням оцінки через аж надто малий обсяг твору не вийшло.

На сайті testportal.gov.ua – єдиному достовірному (!) джерелі, до якого слід звертатись, коли виникли будь-які питання для уточнення, на жаль, інформації про ЗНО-шну арифметику й підрахунок слів у письмовому завданні інформації немає. Втім, існують суто міжнародні стандарти, за якими проводиться словопідрахунок під час оцінювання есеїв.

 

Хочу навести п'ять основних принципів, за якими важко помилитись у букво-числах:

 1. рахуємо за слово кожен знак, що відокремлений на письмі від іншого пробілом (1000000 – 1 слово, 1 million – два слова),
 2. кількість слів у вашому есеї – це кількість пробілів +1; наприклад, якщо ви написали речення з 14 пробілами, слів у ньому буде 15,
 3. словом є:
  а) будь-яка повнозначна частина мови,
  б) прийменник (for, at, with, by),
  в) артикль (the, a/an),
  г) числівник (fifty, thirty, 1st, 2nd, 3rd),
  д) скорочення (всі наші isn't, aren't I,m чи he's будемо вважати за одне слово, тож якщо хочете розтягнути об'єм висловлювання, доведеться їх, contraction forms, уникати – це такий собі лайф-хак для тих, хто не дуже розсипатися фразами на письмі охочий),
  е) одне слово, що складається з декілька слів, з'єднаних дефісами: five-year-period, forget-me-not (незабудка), one-in-a-million (єдиний та неповторний),
  є) абревіатури – the UK (через артикль британська абревіатура перетвориться на цілих два замість одного слова), BBC, FAQ, CNN, SMS тощо,
 4. навіть емоційні вигуки в дусі erhm! oh! whatever! – вважаються за окремі слова,
 5. правильно (!) завчені кліше додадуть до твоєї скарбнички 4+ слів за раз, сам перевір – in my humble opinion (що перекладається як “на мою скромну думку”) принесе тобі враз 4 слова, хіба не диво? Вивчи таких побільше – і проблем з тим, як розпочати висловлювання точно не виникне.

Але то все формальності. Набагато складніше на практиці. Важко рахувати значки/символи/пробіли або пророблювати будь-яку іншу “мавп'ячу працю”, а в умовах стресу й обмеженості часу, як на ЗНО, – важко втричі. Тому пропоную одразу, готуючись до тесту, розвивати так зване “відчуття об'єму” – текстовий окомір – використовуючи технологічні досягнення. Хороший приклад – ресурс для підрахунку слів WordCounter360.

Дійсно, коли тебе посадять (слово не досить вдале, але нехай вже буде :D) до кабінету на лімітований проміжок часу в 150 коротеньких хвилин, які спливають гірше й швидше, ніж вода крізь пальці, особливо якщо старанно працювати й по декілька разів відповіді звіряти/переписувати, змоги підрахувати слова в-лоб може і не бути: час виявиться аж надто для такого невдячного заняття дорогоцінним. Тож давай розвивати окомір. Навичку, яка тільки-но глянувши на текст дозволить приблизно оцінити, скільки в ньому слів. Це стане у пригоді тоді, коли хвилин для лексичної бухгалтерії забракне.

Наприклад, щоб візуально зорієнтувати тебе по об'єму, давай розглянемо ось цей наш з тобою україномовний текст-інструкцію до написання письмового завдання ЗНО. Його перший абзац: “Ну все! З переліком предметів для складання ЗНО ти визначився – і англійська щасливим (ніякого сарказму! хіба що зо-о-о-овсім трошки :D) чином потрапила до них? Щиро вітаю: скоро тобі доведеться написати власне висловлювання іноземною”, – нарахував у собі 34 слова.

Виходить, що в день ЗНО під час виконання письмового тобі слід буде написати рівно 3 таких абзаци. Легко? Певно, що більше “так”, аніж “ні”.

На додачу хочу сказати те, що кажу кожному своєму учню: не пиши рівно 100 слів. Пиши 120! Чому так? По-перше, чисто механічно можна помилитись під час підрахунку – і написати 98, відкласти ручку, забрати чернетку – й бадьоро почимчикувати додому, де після повторного підрахування виявиться, що слів хоч на 2 чи 3, та не вистачає. Мережею ходить міф про те, що, якщо у вашому письмовому висловлюванні комісія не дорахується рівно 100 слів, увесь твір буде оцінено в 0 балів з цілих чотирнадцяти! Ані підтвердити, ані спростувати його не можу – на сайті єдиного офіційного джерела testportal про це нічого не йдеться, хоча й дається посилання на критерії оцінювання твору по різним іншим параметрам. Щодо нуля за мізерний недотяг до 100 лексичних одиниць – жодного документу.

Старанно пиши, навчайся і старайся. Пам'ятай, що навіть улюблений Далі зіпсував більш тисячі полотен, щоби вийти на той рівень майстерності, який ми зараз бачимо в музеях. Fake it till you make it (вдавай це, доки ним не станеш). Уяви себе Стівеном Кінгом, що сідає з пером за черговий бестселер, відпусти фантазію на волю – навіть якщо пишеш простенький лист другові для формату ЗНО. Практика, тільки копітка праця й сотні списаних чернеток допоможуть тобі похизуватись максимумом з письмового завдання на ЗНО й стануть путівкою до нового студентського життя в одному з кращих вишів країни.

 

Автор: Марія Г.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора