
Медицина – складна, але дуже цікава галузь, яка потребує багато сил на постійне навчання, навіть після закінчення вишу.
Підготовка до вступних випробувань також вартує чимало часу та зусиль. Однак готуватися можна не лише самостійно, а й з допомогою репетитора. До прикладу, на платформі BUKI можна знайти хорошого педагога не тільки для підготовки до НМТ, а й до іспитів з університетських дисциплін.
Якщо ви чітко визначилися, що хочете пов'язати своє життя з медициною, тоді цей матеріал для вас. Тут зібрана корисна інформація, яка дасть уявлення про вступ у 2025 році: які предмети треба здавати на лікаря, найкращі медичні університети, вартість навчання, прохідні бали та багато іншого.
Медичні спеціальності: перспективи працевлаштування
Професія постійно матиме попит, адже в будь-якому населеному пункті завжди потрібна медична допомога. Звичайно, одним із найперспективніших міст для працівника цієї сфери є Київ. За 5-6 років навчання в магістратурі в студента достатньо часу, щоб придивитися до місць, де він захоче пройти інтернатуру і де більше розвинена його спеціальність.
У столиці є профільні заклади кожної галузі медицини. Але якщо не розглядати Київ, в інших великих містах також є наукові інститути, велика кількість лікарень і приватних клінік з різними напрямками, де студент може реалізувати себе в майбутній професії. Варто зазначити, що стоматологічних клінік (особливо приватних) також дуже багато, тому випускники-стоматологи не залишаться без роботи.
Основні медичні спеціальності
Більшість медичних університетів України надають такий перелік основних спеціальностей магістратури: «Стоматологія», «Медицина (лікувальна справа)» та «Фармація». У деяких також можна вступити на «Педіатрію» та «Медичну психологію». Усе індивідуально, тому абітурієнтам заздалегідь потрібно ознайомитися зі списком спеціальностей на сайтах вишів.
Найпопулярнішою спеціальністю є «Медицина», оскільки вона універсальна. Після закінчення магістратури студент може обрати практично будь-яку лікарську спеціалізацію (крім стоматології). З 4 курсу починається проходження клінічних дисциплін (наприклад, гінекологія, урологія, кардіологія тощо), тому серед такого розмаїття на цьому етапі студент уже може визначитися та знайти щось своє. Навіть якщо він раптом зрозуміє, що лікарська практика – не для нього, можна пов'язати своє майбутнє з іншими галузями, що межують з медициною. Це може бути наука, викладання, громадська діяльність, менеджмент тощо.
Скільки років вчитися в медичному університеті?
Зазвичай, у магістратурі навчання триває 5-6 років, потім інтернатура – 1-3 роки, далі клінічна ординатура – 2-4 роки.
Щодо практики, то студент «Стоматології» уже може починати практикуватися як асистент стоматолога з 3 курсу. Студенти «Медицини» можуть шукати підробіток із 4 курсу. Згідно з законом, навіть молодшим медичним персоналом (медсестрою, медбратом, лаборантом) можна працювати після трьох курсів програми вищого навчального закладу.
До того ж студенту-новачку буде складно поєднувати роботу та навчання, адже на підготовку до ЄДКІ піде багато часу. ЄДКІ – це той самий КРОК, проте до нього додався іспит з англійської мови. Більшість сучасних наукових праць публікуються в іноземних видавництвах, тому знання мови необхідне хоча б для того, щоб постійно поповнювати свої знання актуальною інформацією та йти в ногу з часом.
Предмети для вступу в медичний університет 2025
У 2025 році абітурієнти складають 3 обов’язкові предмети – українська мова, математика, історія України. Четвертий предмет за вибором вступника, але найвищі коефіцієнти у біології та фізики (0,5), тому варто обирати одну з цих дисциплін. Отже, що потрібно здавати в медичний університет, зрозуміло.
З обов’язкових предметів найвищий коефіцієнт у математики. Але це не означає, що до мови та історії не потрібно готуватися, ці дисципліни є також важливими для вступу і подальшого навчання на медичному напрямі підготовки.
У медичні університети України прохідний бал вищий, ніж в інші навчальні заклади. НМТ потрібно скласти мінімум на 150 балів (краще уточнити цю інформацію в приймальній комісії обраного вишу), а якщо хочете вступити на бюджет, то маєте скласти ще краще. Якщо у вас є проблеми з якимось предметом, краще звернутися по допомогу до репетитора.
Вступні екзамени в медичний коледж після 9 класу
Аби якомога раніше здобути спеціалізовані знання, можна вступити до коледжу. Потрібно скласти вступні іспити для вступу у медичний коледж після 9 класу:
- українська мова
- хімії/біології, або творчий конкурс (ліплення зуба тощо), або співбесіда
- мотиваційний лист
Який прохідний бал в медичний коледж після 9 класу? Це залежить від системи оцінювання вступних випробувань та балів інших вступників.
Для вступу після 11 класу деякі коледжі вимагають подавати сертифікат НМТ. Так, у Миколаївському базовому медичному фаховому коледжі вступники як після 9, так і після 11 класу можуть вступати за результатами співбесіди або сертифікатів НМТ з української мови і біології та мотиваційного листа.
Навчатися можна на денній та заочній формах (переважно на спеціальності «Фармація, промислова фармація»). Наприклад, у Львівському медичному фаховому коледжі «Монада» можна здобути ступінь фахового молодшого бакалавра, бакалавра або молодшого спеціаліста.
Який прохідний бал в медичний коледж після 11 класу? Зазвичай, мінімальний прохідний бал складає 100. Але для окремих спеціальностей він може бути вищим і дорівнювати 150.
У коледжі можна навчатись на:
- медсестру
- фельдшера
- акушера
- фармацевта
- зубного техніка
Найчастіше питання від майбутніх вступників: які предмети потрібно здавати на медсестру після 9 класу. Після 9 класу вступ, як правило, відбувається на основі мотиваційного листа та співбесіди, під час якої перевіряють знання з біології.
Найчастіше навчання триває 4 роки, крім спеціальності лаборанта (3 роки). Після закінчення коледжу випускник здобуває диплом молодшого бакалавра, і вже може обрати собі подальший шлях: або йти працювати, або вступати до вищих навчальних закладів (відразу на 2 курс за суміжної спеціальності). Для вступу до вишів потрібно буде скласти вступний іспит, а також надати необхідні сертифікати НМТ.
У таблиці вказані коледжі, які функціонують при кращих медичних університетах України.
Найкращі медичні виші України
Якщо ви плануєте вступ до медичного університету у 2025 році і обираєте навчальний заклад, враховуйте його рейтинг, вартість навчання та уважно ознайомтесь із відгуками студентів, адже якість набутих знань безпосередньо впливатиме на вашу майбутню професію.
Нижче можете ознайомитись з рейтингом найкращих медичних університетів України за 2024 рік:
- Національний медичний університет імені О.О. Богомольця
- Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького
- Харківський національний медичний університет
- Тернопiльський національний медичний університет iменi I.Я. Горбачевського
- Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
- Дніпровський державний медичний університет
- Буковинський державний медичний університет
- Івано-Франківський національний медичний університет
- Донецький національний медичний університет
- Одеський національний медичний університет
Крім перерахованих вище факторів, важливе і місто, у якому знаходиться університет. Оскільки вам доведеться провести щонайменше 5 років на одному місці, доцільніше вибрати великі міста, де краще розвинена інфраструктура, більше можливостей, а також більше шансів завести нові знайомства та влаштуватися на гарне місце роботи. Звертайте увагу на студентське житло, яке надає університет (з облаштуванням студмістечка можна ознайомитись на сайтах вишів).
Нерідко буває, що гуртожитків не вистачає, та студентів селять по 3-4 особи в маленьку кімнату. Можливо, доведеться заздалегідь підшукати орендоване житло.
Як вступити в медичний університет?
Ми підготували таблицю з умовами вступу до 5 найкращих медичних вишів та вказали спеціальності на бакалавраті, кількість державних місць, прохідні бали і вартість навчання. Це допоможе абітурієнтам 2025 зорієнтуватися у вимогах, щоб заздалегідь почати готуватися до вступу.
Назва вишу |
Спеціальності |
Кількість державних місць у 2024 році |
Прохідний бал на бюджет |
Вартість навчання |
Національний медичний університет імені О.О. Богомольця |
|
на спеціальність «Медицина» – 660 |
130-150 (залежно від спеціальності) |
від 22100 до 58000 (стоматологія) |
Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького |
|
на спеціальність «Медицина» – 460 |
150 |
від 35000 до 66000 (медицина, навчання англійською мовою) |
Харківський національний медичний університет |
|
на спеціальність «Медицина» – 350, на «Терапія та реабілітація» – 150 |
100 – для психології, соціальної роботи, лабораторної діагностики; 130 – для терапії та реабілітації; 150 – на інші спеціальності |
від 28000 до 54000 (стоматологія) |
Тернопiльський національний медичний університет iменi I.Я. Горбачевського |
|
на спеціальність «Терапія та реабілітація» – 60 |
150 |
від 32000 до 81400 (медсестринство, англійська мова навчання) |
Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова |
|
на спеціальність «Медицина» – 400 |
від 130 до 150 (залежно від спеціальності) |
від 23000 до 47900 (стоматологія) |
Як бачимо з таблиці, прохідний бал в медичний університет 2025 варіюється від 130 до 150.
Аби отримати високий конкурсний бал і не хвилюватися під час вступу, можна займатися з репетитором. Адже репетитор – це не тільки помічник у навчанні, а й запорука організованості та систематичності у повторенні матеріалу.