Вступ на юридичні напрямки у 2025 році

Наталія К.

Статті автора: 152

Вступ на юридичні напрямки у 2025 році

Юрист – престижна професія, яка приваблює багатьох школярів. До навчання на юридичному факультеті потрібно готуватися заздалегідь: вивчати інформацію щодо вишів і коледжів з цим напрямом підготовки та готуватися до відповідних іспитів.

До яких юридичних університетів можна вступити, які юридичні напрямки обрати та що потрібно здавати на юриста – читайте у цьому матеріалі.

До речі, репетитор – це хороша можливість для майбутніх вступників зекономити час та забезпечити стабільність у повторенні матеріалу. На сайті BUKI ви можете знайти репетиторів, які відповідають високим вимогам та мають необхідний досвід.

Професія юрист: перспективи працевлаштування

Юрист – це спеціаліст з правознавства, котрий знає закони та вміє їх застосовувати на практиці. Юридичні професії охоплюють: суддів, адвокатів, нотаріусів, прокурорів, медіаторів, слідчих, юрисконсультів. Багатьом здається, що професія юриста зобов'язує знати всі закони напам'ять.

Насправді спеціалісти повинні знати всі основні галузі права, основні чинні нормативно-правові акти, а самі юристи-практики пояснюють, що їхнє головне завдання – це знати, де знайти той чи інший закон, і зуміти його застосувати у відповідному випадку.

Після закінчення навчання в університеті студент здобуває диплом зі спеціалізації «Право» та обирає свою подальшу діяльність самостійно. Бажано починати працювати в юридичній сфері вже на останніх курсах навчання. Це може бути навіть безоплатна практика, зате вона принесе вам неоціненний досвід.

Для того, щоб йти в одному із вказаних напрямків, потрібен диплом про повну вищу освіту, а також низка інших вимог. 

Наприклад, щоб стати нотаріусом в Україні, потрібно ще мати 6 років робочого стажу в юридичній сфері, 3 роки з яких – на посаді помічника у приватного нотаріуса або ж у державній нотаріальній конторі. Тільки після цього можна буде скласти кваліфікаційний іспит, який проходить раз на рік. Після успішного складання видається свідоцтво на право займатися нотаріальною діяльністю. В адвокатів та суддів схема отримання свідоцтв майже така сама.

Основні відмінності в галузях права полягають у повноваженнях представників. Наприклад, юрист не може представляти інтереси клієнта в кримінальному процесі.

Цим займається лише адвокат, якого зобов’язує дотримання адвокатської таємниці. А будь-який юрист займається цивільними, сімейними справами, трудовими суперечками та подібними правовими питаннями. Нотаріус може виконувати обмежене коло обов’язків, таких як оформлення договорів, спадкових справ, довіреностей, та інших правовідносин між сторонами. В основному, їхня робота пов'язана з паперами.

Скільки років треба вчитися на юриста? Навчання на бакалавраті на денному стаціонарі триває 4 роки, у магістратурі – від 1 до 2 років залежно від програми. Але навчання на заочній формі може бути на 1 рік довшим. Перш ніж вступати на таку престижну спеціальність, потрібно добре зважити всі плюси та мінуси.

Ні для кого не є секретом, що після здобуття диплома не всі випускники йдуть працювати за освітою. За даними 2024 року, в Україні мають роботу за освітою (або частково з нею пов'язану) менше ніж 20% всіх випускників вишів. Вступаючи на юридичну спеціальність, ви повинні заздалегідь визначити для себе, чи справді це та сфера, в якій ви бажаєте розвиватися.

Людина, пов'язана з юриспруденцією, повинна вміти аналітично та логічно мислити, обробляти великі масиви інформації, будувати причинно-наслідкові зв'язки, залагоджувати конфлікти та згладжувати кути.

Які предмети треба складати на юриста у 2025 році?

Для вступу до вищих навчальних закладів на спеціальність «Право» абітурієнтам потрібно надати сертифікати НМТ з трьох обов'язкових предметів:

  • української мови
  • математики
  • історії України

А також четвертого предмета на вибір: українська література, фізика, хімія, географія, біологія, іноземна мова. 

Для правових спеціальностей краще складати іноземну мову, адже вона має вищий ваговий коефіцієнт. Також особливу увагу під час підготовки варто звернути на історію України, яка має велике значення для цього напряму підготовки.

Терміни проведення вступних кампаній, подання документів та складання іспитів слід дивитися безпосередньо на сайтах навчальних закладів чи звертатися до їхніх приймальних комісій. Щоб завчасно підготуватися до вступного іспиту, не зайвим буде скористатися послугами репетитора з правознавства.

Що потрібно здавати на адвоката? Щоб стати адвокатом в Україні, потрібно спочатку отримати повну юридичну освіту та пропрацювати у юридичній галузі не менше 2 років. Після цього особа може бути допущена до складання кваліфікаційного іспиту та проходження стажування. У разі позитивного результату така особа може скласти присягу та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. 

Як вступити на юриста після 9 класу?

Великим плюсом для школяра є його чітке бажання йти певним професійним шляхом. Це дає можливість заощадити два роки та замість загальних знань у старшій школі отримати спеціалізовані знання у коледжі. І це дасть змогу раніше почати напрацьовувати практичну базу знань, завдяки якій шанс знайти хорошу роботу за фахом зростає.

Скільки потрібно вчитися на юриста після 9 класу? Після 9 класу спеціалізоване навчання триває 4 роки. Для вступу до юридичного коледжу абітурієнту необхідно подати в бажаний коледж:

  • мотиваційний лист
  • документ про базову середню освіту

Документи подаються через електронний кабінет на сайті закладу освіти. 

Які предмети потрібно здавати на юриста після 9 класу? Для вступу до юридичного коледжу абітурієнту потрібно буде скласти два вступні іспити:

  • з української мови (у вигляді диктанту та співбесіди) 
  • з історії України або правознавства (залежно від навчального закладу)

Після цього приймальна комісія підраховує ваші бали разом із середнім балом шкільного атестата. Зарахування до деяких коледжів відбувається на підставі рейтингу вашого мотиваційного листа та середнього бала атестата або тільки мотиваційного листа. 

Здобувши середню спеціальну освіту, абітурієнт може вступати до ЗВО за цією спеціальністю одразу на 2 чи 3 курс та здобувати вищу юридичну освіту. Але навіть на базі диплома випускник коледжу може працювати, наприклад, архіваріусом, секретарем у суді, податковим інспектором чи юрисконсультом.

Ось кілька варіантів юридичних коледжів після 9 класу:

  • Полтавський юридичний коледж Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
  • Коледж економіки та права Вінницького кооперативного інституту
  • Юридичний коледж національного університету «Одеська юридична академія»
  • Політико-Правовий Коледж «Алско»
  • Львівський техніко-економічний коледж

Умови вступу можуть дуже сильно відрізнятися, тому радимо вам завчасно дізнаватися всю інформацію на сайті коледжу. 

Де навчатися на юриста в Україні?

В Україні є понад 100 вишів, які здійснюють підготовку бакалаврів-юристів. Але, попри такий великий перелік закладів вищої освіти, за весь час освітньої практики утворився певний «ландшафт». Наразі є кілька великих наукових центрів у таких містах: Київ, Харків, Львів. 

Пропонуємо вам ознайомитися з коротким переліком кращих юридичних університетів України та умовами вступу до них. 

Київський національний університет імені Тараса Шевченка (КНУ)

Якщо абітурієнту імпонує класична підготовка в академічному (у певному сенсі навіть консервативному) середовищі, варто звернути увагу саме на цей виш. Можна навчатися за напрямками «Право» і «Міжнародне право». 

У 2024 на бюджет було зараховано 62 абітурієнти. Прохідний бал на бюджет склав 185,7, на контракт – 150. 

Вартість 1 року навчання 66 600 грн на денній формі та 45 000 грн на заочній. 

Національний університет «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА)

Для студентів, яким подобається більше західний та сучасний тип навчання. Це один з кращих юридичних університетів Києва. 

На факультеті правничих наук можна навчатися за такими спеціальностями: «Право» і «Суспільне і приватне врядування». Викладання проводиться українською та англійською мовами. У 2024 році було 32 держаних місця. Прохідний бал на бюджет – 186, на контракт – 150,07. 

Вартість 1 року навчання – 89 300 грн. 

Львівський національний університет імені І.Франка (ЛНУ)

Сам університет був заснований ще в 1661 році, і одним із перших факультетів був саме юридичний. На сьогодні юридичний факультет ЛНУ випускає гідних правознавців для державного сектору, правоохоронних та судових органів. 

Прохідний бал на бюджет – 185,96, на контракт – 150. На бюджет зараховано 41 абітурієнта. 

Навчатися можна як на денній формі, так і на заочній. Вартість навчання на денній формі – 52 890 грн, на заочній – 37 023 грн. 

Національний юридичний університет імені Я. Мудрого (НЮУ)

У виші гідна науково-технічна та викладацька база. ЗВО випускає багато кадрів правоохоронної системи. Зазвичай в інших вишах вузька спеціалізація починається вже на 5 курсі (тобто магістратурі). А у цьому університеті одразу є безліч факультетів та інститутів з підготовки (слідчо-криміналістичний, прокуратури та кримінальної юстиції, підготовки кадрів для Служби безпеки та інші).

У 2024 налічувалося 164 державні місця. Прохідний бал на бюджет – 165,99, на контракт – 100. 

Здобувати освіту можна на денній та заочній формі. Вартість стаціонарної освіти – 41 350 грн, заочної – 20 000 грн за навчальний рік. 

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна (ХНУ)

Виш має високий рейтинг в Україні серед здобувачів юридичної освіти. У ЗВО налічується до 23 бюджетних місць. Навчатись можна як на денній, так і на заочній формі. 

Мінімальний прохідний бал – 100. Вартість навчання – 31 000 грн за рік. 

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича (ЧНУ)

Заклад почав свою історію у 1875 році та добре відомий своєю архітектурною вишуканістю. В Україні це єдиний ЗВО, який належить до спадщини ЮНЕСКО. 

Навчатись можна за спеціальностями «Право» та «Міжнародне право». 

Вартість навчання на денній формі – 44 200 грн, на заочній – 41 200 грн за рік. 

Мінімальний пороговий бал – 100. 

Національний університет «Острозька академія»

Академія надає якісну класичну освіту своїм студентам. За підсумками рейтингу UI GreenMetric 2023, вона посіла 3 позицію серед українських вишів та 363 позицію у світі за екологічністю освіти та якістю наукових досліджень. 

Мінімальний бал для участі в конкурсі на контракт – 150. 

У 2024 році на державну форму навчання було прийнято 16 абітурієнтів. Вартість 1 року навчання на денній формі – 34 200 грн, а на заочній – 25 400 грн.

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова (ОНУ)

Обсяг державного замовлення у 2024 році – 26 місць. Мінімальний конкурсний бал на бюджет та контракт – 150. Вартість 1 року навчання на стаціонарі – 39 998 грн, на заочній формі – 28 998 грн. 

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» (КПІ)

Прохідний бал на бюджет – понад 180, на контракт – від 150. Кількість державних місць для денної форми у 2024 році дорівнювала 23. 

Вартість 1 року навчання на денній формі – 49 900 грн, на заочній формі – 34 900 грн. 

З-поміж найкращих юридичних університетів України також варто відзначити Львівську політехніку, НАУ, Одеську юридичну академію, Державний податковий університет, КНЕУ імені Вадима Гетьмана, КНТЕУ, Харківський національний університет внутрішніх справ, Університет митної справи та фінансів, НТУ. 

З поданого переліку можна дізнатися, скільки коштує навчання на юриста. Середня вартість навчання по Україні за 2024 рік складає 47 028 грн. Порівняно з 2023 роком, ціни зросли майже на 30%. 

При юридичних факультетах багатьох вишів діють юридичні клініки. Вони надають безоплатну правову допомогу клієнтам, тому студенти старших курсів можуть практикуватися та консультувати людей.

Сподобалась стаття? Оцініть

4.11

На основі відгуків 81 користувачів

Наталія К.

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 152

Підібрати репетитора

Вступ на юридичні напрямки у 2025 році

Ким можна працювати після юридичного факультету?

Після закінчення навчання в університеті студент отримує диплом зі спеціалізації «Право» та обирає свою подальшу діяльність самостійно. Бажано починати підробляти в юридичній сфері вже на останніх курсах навчання. Це може бути навіть безоплатна практика, зате вона принесе вам уже хоч якийсь досвід. Читайте більше на BUKI

Які предмети потрібно здавати на юриста?

Для вступу до вищих навчальних закладів на спеціальність «Право» абітурієнтам потрібно надати сертифікати НМТ з трьох обов'язкових предметів (українська мова та література, математика, історія) Читайте більше на BUKI

Як вступити на юриста після 9 класу?

Після 9-го класу спеціалізоване навчання триватиме 4 роки. Для вступу до юридичного коледжу абітурієнту потрібно буде скласти два вступні іспити – з української мови (у вигляді диктанту) та з історії України або правознавства (залежно від навчального закладу). Читайте більше на BUKI

Де навчатися на юриста в Україні?

Київський національний університет ім. Т.Шевченка. Якщо абітурієнту імпонує класична підготовка в академічному (у певному сенсі навіть консервативному) середовищі, варто звернути увагу саме на цей ВНЗ. Національний університет "Києво-Могилянська академія". Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів