Лексичні помилки в українській мові

Оновлено 11.10.2024

Наталія М.

Статті автора: 68

Лексичні помилки в українській мові

Вмішуватися в чужі справи, завітний приз, кидатися у вічі, тепле одіяло. Спершу здається, що ці словосполучення не мають нічого спільного, проте є одна річ, що їх об’єднує. Усі вони мають лексичні помилки.

У цьому матеріалі розповімо про поширені типи лексичних помилок в українській мові, які більшість із нас допускають чи не щодня, а також поділимося списком ресурсів, де можна знайти правила та корисні вправи для збільшення словникового запасу.

Необхідною умовою для успішного складання ДПА, ЗНО або НМТ з української мови є повторення всіх розділів мовознавства: фонетики, орфографії, лексикології, граматики, морфології, синтаксису, пунктуації та стилістики. Зекономити час на підготовці до іспитів можна завдяки додатковим заняттям із репетитором. На платформі Букі зібрані професійні викладачі з української мови та інших предметів шкільної програми. Ви можете обрати свого викладача, надіслати йому повідомлення та почати навчання вже зараз.

Що таке лексичні помилки?

Знання лексикології є важливим компонентом, що впливає на розвиток культури мовлення. Лексикологія вивчає словниковий склад мови, тобто запас слів та їхнє значення. Вивчення цього розділу мовознавства дає змогу розуміти відтінки значення слів, вибирати найбільш точні вислови для передачі думок та уникати лексичних помилок.

Лексичні помилки – це помилки, що з’являються через неправильне написання та вживання слів у реченні. Вони можуть спотворювати зміст тексту, порушувати його логічність та зрозумілість.

Найпоширенішими видами лексичних помилок є:

Тип помилки

Неправильно

Правильно

Тавтологія (повторення слова/спільнокореневих слів в одному або сусідніх реченнях)

Учора під час зорепаду впало багато зірок.

Учора був сильний зорепад.

Використання в одному реченні двох слів, що мають спільне значення

Кожен учасник спортивного змагання в Анталії отримав пам’ятний сувенір.

Кожен учасник спортивного змагання в Анталії отримав сувенір.

Уживання зайвих слів

Ми поїдемо на відпочинок у червні місяці.

Ми поїдемо на відпочинок у червні.

Кальки з російської мови

освоїтися

освободитися

нарочно

печатати

рицар

стакан

суровий

тормозити

цепочка

шарикова ручка

на протязі

приймати участь

заказати

звикнути до

звільнитися

навмисне

друкувати

лицар

склянка

суворий

гальмувати

ланцюжок

кулькова ручка

протягом, упродовж

брати участь

замовити

Невдалий підбір слів

Шпинат корисливий продукт, оскільки допомагає в схудненні.

Шпинат корисний продукт, оскільки допомагає в схудненні.

Неправильне вживання фразеологізмів

Дівчинка сиділа за партою і вмивалася крокодилячими сльозами.

Дівчинка сиділа за партою і сильно плакала.

Читайте також: НМТ 2023: все, що потрібно знати абітурієнту

що таке лексична помилка

Як уникнути лексичних помилок у тексті

Щоби уникнути лексичних помилок у тексті, корисно дотримуватися таких рекомендацій:

  1. Ретельно перевіряйте правопис слів.
  2. Вживайте слова, які вам знайомі та зрозумілі. Якщо ви не впевнені в лексичному значенні слова, краще знайти його визначення в словнику або замінити синонімом.
  3. Уникайте використання слів, які можуть мати різне значення залежно від контексту.
  4. Слідкуйте за правильністю вживання слів, які належать до фахової лексики. Не використовуйте терміни, що вам не знайомі, або ті, що мають специфічне значення в певній галузі.
  5. Працюйте над розширенням словникового запасу. Чим більше слів ви знатимете, тим менше допускатимете лексичних помилок у тексті.
  6. Читайте багато літератури та статей, автори яких використовують правильну лексику та граматику.
  7. Перевіряйте текст на дотримання лексичних, граматичних та орфографічних норм за допомогою спеціальних програм в інтернеті. Наприклад: LanguageTool, Мова ДНК нації, corrector.

Читайте також: Вивчаємо фонетику: уподібнення та правопис приголосних звуків

таблиця лексичних помилок

Вправи з лексики української мови

Зібрали для вас кілька корисних сервісів, які допоможуть вдосконалити знання з лексики та інших розділів мовознавства. На цих ресурсах ви знайдете правила, корисні поради з основних тем та безліч вправ на закріплення теоретичного матеріалу.

 

Офіційний сайт української мови

Це портал, на якому зібрані всі правила української мови, що відповідають чинному правопису. На сайті є різні розділи: фонетика й письмо, лексика, морфологія і правопис, синтаксис і пунктуація, ділова мова, українська для початківців тощо.

«Офіційний сайт української мови» призначений для всіх, хто хоче вивчати або викладати мову – школярів, студентів, вчителів та викладачів. Тут можна знайти багато корисних матеріалів, що допоможуть розширити словниковий запас, підготуватися до складної контрольної роботи чи вступних іспитів.

Тренажер із правопису української мови

WebPen – це портал, призначений для вивчення української мови. На сайті є правила, різноманітні вправи, тестування, онлайн-курси, навчальні відео тощо. Матеріали онлайн-ресурсу корисні для школярів, студентів, вчителів та викладачів вищих навчальних закладів.

Наприкінці кожної теми на сайті є блок практичних завдань та тестів на перевірку. Це можуть бути вправи на граматику, правопис, лексику, читання та аудіювання. Також користувачі мають змогу зв’язатися з викладачем української для отримання додаткової допомоги чи поради з певного розділу мовознавства.

Лайфхаки з української мови

Це безплатний онлайн-курс, який допоможе кожному опанувати базові теоретичні знання з української мови та підготуватися до складання ЗНО/НМТ. Програма курсу розроблена студією освіти «EdEra» та громадською спілкою «Освіторія».

Курс «Лайфхаки з української мови» складається з 16 тем, об’єднаних у 5 модулів. Загалом навчання триває 5 тижнів. Середня тривалість занять на тиждень – 4 години. Програма передбачає вивчення таких тем: фонетика, морфологія, синтаксис, стилістика української мови.

Учасникам курсу не потрібно писати замітки, відтворювати таблиці та схеми, оскільки для кожного заняття вже підготовлений інтерактивний конспект лекцій.

Сучасна українська мова

Ще один безплатний курс для вивчення української мови від «Освітнього хабу». Програма курсу створена на базі чинного правопису 2019 року. Уся інформація, використана в навчальній програмі, взята з відкритих джерел в інтернеті, словниках та довідниках.

Мета курсу – дати людям змогу безкоштовно вивчити або повторити головні компоненти мови: букви і звуки, орфографію, пунктуацію, лексикологію тощо. Паралельно учасники програми можуть розібратися із сучасним правописом, останніми нововведеннями та тенденціями розвитку української мови.

Курс стимулює громадян використовувати українську мову в повсякденному житті – вдома, на роботі, у звичному побуті. Гасло курсу: «Українська – це модно». Програма доводить, що володіти державною мовою сьогодні стильно, престижно і природно.

Вам важко самостійно запам’ятати всі правила, норми та винятки? Заручіться підтримкою репетитора з української мови, якого ви легко знайдете на порталі BUKI. Кваліфікований педагог поділиться дієвими порадами для вивчення теорії з мовознавчих розділів та підготує вас до складання важливих іспитів.

Щоби знайти потрібного репетитора, виконайте всього 3 дії:

  1. Перейдіть на головну сторінку маркетплейсу БУКІ.
  2. Оберіть предмет, який хочете вивчати.
  3. Серед списку запропонованих викладачів, оберіть того, хто відповідає вашим вимогам та потребам.

Читайте також: Якими бувають жанри літератури

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 3 користувачів

Наталія М.

Автор Наталія М.

Бакалавр за освітою, отримала диплом журналістики за напрямом "Видавнича справа та редагування" у 2018 році.

Статті автора: 68

Підібрати репетитора

Лексичні помилки в українській мові

Що таке лексичні помилки?

Лексичні помилки – це помилки, що з’являються через неправильне написання та вживання слів у реченні. Вони можуть спотворювати зміст тексту, порушувати його логічність та зрозумілість. Читайте більше на BUKI

Як уникнути лексичних помилок у тексті?

Ретельно перевіряйте правопис слів. Вживайте слова, які вам знайомі та зрозумілі. Якщо ви не впевнені в лексичному значенні слова, краще знайти його визначення в словнику або замінити синонімом. Читайте більше на BUKI

Вправи з лексики української мови

Лайфхаки з української мови. Це безплатний онлайн-курс, який допоможе кожному опанувати базові теоретичні знання з української мови та підготуватися до складання ЗНО/НМТ. Програма курсу розроблена студією освіти «EdEra» та громадською спілкою «Освіторія». Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів