Монтессорі – що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

14.04.2021

Монтессорі – що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі
Для батьків
 1. Хто така Марія Монтессорі й в чому полягає суть її методики?
 2. Система Монтессорі та її принципи
 3. Іграшки Монтессорі: як вибрати?
 4. Кращі книги Монтессорі
 5. Де навчити дитину: садки й школи Монтессорі

Батьки можуть використовувати різні авторські методики виховання дітей. Допомагає в цьому наукова література, центри раннього розвитку й навіть дитячі садки, які працюють за спеціалізованими педагогічними системами. Однією з найбільш відомих є система Монтессорі. У чому її суть та кому вона підходить?

Хто така Марія Монтессорі й в чому полягає суть її методики?

Марія Монтессорі – італійський педагог, яка розробила власну систему навчання ще на початку 20 століття. Вона вважала, що діти прагнуть до знань з самого народження, і все, що потрібно від батьків – створення розвиваючого середовища. Вони повинні м'яко підштовхнути й навчити дитину робити все самостійно. Методика Монтессорі не має єдиних вимог до обсягу або до швидкості виконання завдань. Всі діти працюють в індивідуальному темпі та займаються тільки цікавими їм завданнями.

Стартом створення авторської методики Монтессорі послужила її робота в психіатричній клініці. Вже тоді, працюючи з самотніми розумово відсталими дітьми, вона зрозуміла – малюки не розвиваються тільки тому, що їм недоступні навіть елементарні навчальні матеріали. Компенсувавши цей недолік, педагог виявила позитивну динаміку у вдосконаленні навичок маленьких пацієнтів.

Через деякий час Марія Монтессорі стала керівником Ортофренічного інституту, який займався підготовкою викладачів до роботи з хворими дітьми. Паралельно вона навчала вихованців школи, заснованої на базі підконтрольного їй закладу. Це дало свої плоди – її учні змогли скласти іспити за програмою загальноосвітньої школи.

У процесі вдосконалення своєї системи виховання, педагог прийняла рішення випробувати її на здорових дітях. Так були відкриті перші дитячі садки Монтессорі, а сама родоначальниця методу змогла запровадити поняття сенситивних періодів.

Монтессорі – що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Система Монтессорі та її принципи

Система виховання без примусу передбачає пробудження природного інтересу до навчання. Ключовими моментами при цьому є самостійність, бажання й можливості самої дитини в залежності від віку. Основними принципами виховання по Монтессорі є:

 • Спостереження. Правильна побудова виховного процесу передбачає ретельне вивчення дітей з метою виявлення їх індивідуальних особливостей;

 • Гуманізм. Згідно з методикою, в процесі розвитку дитини неприпустимо застосування психологічного насильства, а також культивування ідеї тоталітарного способу виховання;

 • Свобода. Енергію дитини потрібно не пригнічувати, а навпаки – направляти в необхідне, творче, річище;

 • Відсутність впливу дорослого. Малюкові потрібно допомогти прийняти рішення і м'яко направити його до результату, без якогось тиску;

 • Індивідуальний підхід. У процесі виховання потрібно орієнтуватися на ступінь активності та вік дитини.

Доречі, у своїй методиці Монтессорі виділяє шість вікових періодів. Назвавши їх сенситивними, вона визначила властиві їм особливості:

 • Сприйняття порядку (з народження до трьох років). У цей період дітям легше дається дотримання чистоти. Вже в 4 роки дитині важче навчитися виконувати прості дії – збирати розсипану крупу, витирати випадково пролиту воду;

 • Розвиток координації рухів (від року до чотирьох років). Цьому віку характерний активний фізичний розвиток, отже його потрібно присвятити відвідуванню дитячих майданчиків;

 • Сенсорний розвиток (від народження до п'яти з половиною років). В цей час у дитини формується уявлення про форму, розмір і колір об'єкта. Також вона пізнає навколишній світ через запахи й звуки;

 • Розвиток дрібної моторики (з півтора до п'яти з половиною років). Педагогіка Монтессорі передбачає використання підручних предметів – намистин, шнурків та пазлів;

 • Мовний розвиток (з народження до шести років). На вдосконалення мовного апарату відведено цілих шість років, і якщо дитина не почала розмовляти в рік – це не є проблемою. При відсутності фізіологічних порушень, затримку мовного розвитку можна компенсувати за допомогою книг;

 • Розвиток соціальних навичок (з двох з половиною до шести років). У цей період можна навчити дитину правилам поведінки в суспільстві й ввічливості невимушено – на своєму прикладі, але змушувати її це робити не можна.

Монтессорі – що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Іграшки Монтессорі: як вибрати?

Для успішного різностороннього розвитку дитини за системою Монтессорі необхідно створити середовище, яке буде відповідати наступним правилам:

 • Усі матеріали для занять потрібно розташовувати в повній доступності;

 • Дитячі меблі Монтессорі повинні відповідати зросту власника та мати мінімальну вагу, щоб дитина могла сама їх встановлювати в потрібному їй місці;

 • Підлогу варто застелити килимом – це гарантує комфорт при заняттях;

 • Всі полички, шафи й стелажі з навчальними матеріалами повинні бути відкриті. Так малюк зможе самостійно вибрати потрібний предмет;

 • Кожен елемент краще помістити в окрему місткість;

 • Предмети для гри по Монтессорі повинні бути справжніми, а не іграшковими.

Крім того, методика передбачає чітке зонування розвиваючого середовища на мовну, природничо-наукову, практичну, сенсорну й математичну зону. Всі вони повинні бути наповнені відповідними навчальними матеріалами та іграшками Монтессорі.

Так, практичну зону потрібно обладнати тим, що допоможе засвоїти навички самообслуговування. Оптимальними складовими є побутові предмети – склянка з водою й кружка, віник і совок. На окрему увагу заслуговують бізіборди – спеціальні дошки з багатьма елементами на подобі замків, клямок, шнурівок і вимикачів.

Сенсорну зону слід оснастити дидактичними матеріалами, необхідними для розвитку візуальних і тактильних відчуттів, сприйняття форм і кольорів. Найкращими й найдоступнішими засобами для цього є вкладиші, пірамідки, матрьошки, клаптики тканини з різною фактурою та сенсорні мішечки Монтессорі.

Математична зона повинна включати предмети, що сприяють розвитку основ абстрактного мислення й елементарних арифметичних дій, а також порівняння кількості й розмірів. Підходять для цього рахункові палички, рахівниці, набори геометричних фігур, лото, різноманітні намистини.

Мовна зона призначена для навчання дитини грамоті. Найпоширенішими її елементами вважаються книги, картки зі словами, літерні каси, предмети для малювання, мовні лото та об'ємні букви.

Природничо-наукова або космічна зона ознайомлює дітей з навколишнім світом, природними явищами й культурою різних країн. Як правило, її наповнюють домашніми рослинами, гербаріями, іграми, наборами з фігурками тварин, а також натуральними матеріалами – камінням і мушлями.

Кращі книги Монтессорі

Унікальна методика Марії Монтессорі детально описана в її книгах. У них вона передала свій досвід простою й доступною кожному мовою. Незважаючи на те, що книги Монтессорі містять безліч рекомендацій та конкретних порад, читаються вони легко, на єдиному диханні. Базовою роботою педагога стала книга, назва якої повністю відображає основний принцип системи виховання – «Допоможи мені зробити це самому». У ній автор закликає батьків наділити дитину самостійністю й вибрати позицію спостерігачів.

Ще одним бестселером стала книга «Діти – інші». Вона переформатовує відносини дітей і батьків, підтримуючи їх рівність. Описаний в книзі аналіз психоемоційних особливостей дошколят доповнюється практичними рекомендаціями для розкриття творчого потенціалу дитини. Найбільш докладно суть методики висвітлена в книзі «Мій метод. Керівництво по вихованню дітей від 3 до 6 років». Вона включає не тільки теоретичні основи, але й численні ідеї різних вправ для гармонійного розвитку.

Монтессорі – що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Де навчити дитину: садки й школи Монтессорі

Для прихильників системи виховання існують спеціальні навчальні заклади – школи й дитячі садки Монтессорі. Вони використовують основні принципи методики для різностороннього розвитку дитини. Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Черкаси – розташовані вони по всій країні. Однак, все частіше подібні заклади використовують ім'я знаменитого педагога лише як модну назву, без реалізації методу на практиці. Саме тому до вибору школи потрібно підходити усвідомлено.

Зорієнтуватися серед великої кількості пропозицій складно, допоможе в цьому документація. Дитячий садок або школа повинні бути акредитовані Монтессорі-центром, а викладацький склад – сертифікований Асоціацією Монтессорі-вчителів. Дипломи та свідоцтва про підвищення кваліфікації не є документами, що підтверджують наявність спеціальної освіти чи надають права вести навчальну діяльність за методикою.

Не варто забувати й про правильне застосування системи виховання. Монтессорі – це не навчальна програма, а стиль життя, який не вимагає жодних доповнень. Саме тому, основним курсом школи є соціалізація, яка передбачає створення колективу з дітей різного віку. Характерним вважається й індивідуальний підхід, що оптимізує розвиток дитини відповідно його потребам.

 

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Как повысить свою эффективность как преподавателя

Советы по повышению своей продуктивности, основаные на личном опыте

Автор: Вадим Н.

Простий інструмент для розвитку комунікативних навичок учнів

Комунікативні навички учнів набувають особливого значення під час розвитку і навчання учнів засобами онлайн-навчання.

Автор: Наталiя Г.

Рекомендации по выбору музыкального инструмента (фортепиано)

В статье рассматриваются виды фортепиано, в чем их отличие. Приведены примеры моделей цифровых пианино и их характеристики.

Автор: Анастасія М.

Необходимо ли ребенка готовить к школе?

Уважаемые родители, в данной статье постараюсь ответить на вопросы. Необходимо ли готовить ребенка к школе, должен ли он уметь читать, писать, считать или его научат в школе?

Автор: Марина Д.

Особові займенники в польській мові.

При вивченні іноземних мов дуже важливими є нюанси, певні особливості мови, які дозволяють нам чутися "своїми", відчувати мову, уникати тих помилок, які видають іноземця. Займенник - маленька, але важлива частина мови.

Автор: Христина Ш.