Заочне навчання – основні переваги і недоліки для студентів

16.04.2021

Заочне навчання – основні переваги і недоліки для студентів
Вища освіта
 1. В чому полягає заочна форма навчання?
 2. Як проходить заочне навчання в Україні?
 3. Очно-заочна форма навчання – що це?
 4. Заочне навчання в Польщі – основні відмінності від України
 5. Заочне навчання безкоштовно – це можливо?
 6. Чи можливе заочне навчання після 9 класу в Україні?
 7. Заочне навчання англійською
 8. Як вступити на заочне навчання?
 9. Плюси і мінуси заочної форми навчання

 

В чому полягає заочна форма навчання?

Заочне навчання – це в першу чергу можливість отримувати освіту, паралельно займаючись кар’єрою чи розвитком власного бізнесу. Основний акцент робиться на самостійному вивченні навчального матеріалу. Викладачі лише координують цей процес. Сьогодні навчання відбувається із застосуванням дистанційних технологій. 

Диплом нічим не відрізняється від отриманого на стаціонарі. Тільки в додатку до диплома є відмітка про заочну форму навчання. 

Як проходить заочне навчання в Україні?

Студенти складають іспити двічі на рік – під час зимової і літньої сесій. Зазвичай екзаменаційний період триває від 30 до 40 днів. Перед кожною сесією є так звані установчі лекції, які проводяться у вересні/жовтні і березні/квітні. На них студенти отримують повний навчальний план з предмету, теоретичний мінімум і завдання для самостійного виконання. 

Кількість аудиторних годин дуже невелика, проте включає і практичні заняття. Протягом семестру потрібно здавати письмові роботи – контрольні, лабораторні, реферати, дослідження і т.д. Наявність цих робіт та їх своєчасна здача може виявитися допуском до заліку/екзамену.

Починаючи з 2-3-го курсу, студенти пишуть кусові роботи. Передбачена і навчальна практика, принаймні переддипломна. Її зазвичай проходять за місцем роботи. 

Тривалість навчання на бакалавраті складає 4,5-5 років, у магістратурі – 2-2,5 роки. На останньому курсі студенти складають державні іспити і пишуть дипломну роботу. 

Заочне навчання – основні переваги і недоліки для студентів

Очно-заочна форма навчання – що це?

Цю форму навчання ще називають «вечірньою» або «змішаною». Це середній формат між денним і заочним навчанням. За обсягом теоретичного матеріалу і кількістю навчальних модулів вона все-таки ближча до очної форми. Але кількість навчальних годин усе ж менша. Студенти також відвідують лекції і семінари. Як мінімум безпосередньо з участю викладачів проводиться 3 заняття в тиждень. 

Така форма навчання розрахована в першу чергу на тих, хто працює. Тому заняття і проходять в основному у вечірній час або на вихідних. За обсягом отриманих знань вечірня форма практично нічим не відрізняється від стаціонару. Якщо в заочному навчанні на самостійне опрацювання відводиться 80% матеріалу, то тут ця цифра знижується до 60 чи навіть 40%. Дисципліни викладаються блоками в повному обсязі. 

З одного боку, так навчатися досить важко. Адже доводиться ходити на пари після роботи, сприймати великий об’єм інформації і потім ще виконувати практичні завдання. Будь-які студентські пільги також відсутні. Але з іншого боку, ця форма навчання має свої переваги:

 • студенти вчаться цілеспрямовано і продуктивно, оскільки вони відразу можуть використовувати отримані знання у професійній сфері

 • так значно дешевше порівняно з очним

 • зазвичай викладачі більш лояльні, ніж на стаціонарі

 • графік занять досить гнучкий

 • на вечірню форму завжди легко перевестись, якщо зі стаціонарним навчанням виникають труднощі

Проте не кожний український вуз надає таку можливість. Про наявність очно-заочного навчання і умови подачі документів треба дізнаватися в кожному вузі окремо. Тривалість навчання може бути на пів року-рік довшою, ніж на денній формі. Такий формат практикують, наприклад, КПІ, Національний педагогічний університет ім. М.Драгоманова, Києво-Могилянська бізнес-школа та інші вищі і професійно-технічні навчальні заклади. 

Заочне навчання в Польщі – основні відмінності від України

Отримати освіту в Польщі вважається доволі престижним серед українців. Адже в результаті студент отримує диплом європейського зразка, який автоматично приймається в усіх країнах Євросоюзу і не потребує додаткового підтвердження. Це перша і найголовніша особливість нестаціонарного навчання в польських вузах. Українські абітурієнти мають великий вибір із приблизно 500 вузів. 

Розглянемо фінансовий бік. Теоретично в Україні можна навчатися на заочній формі за рахунок державного і місцевого бюджету. Але кількість таких місць дуже обмежена, і щастить далеко не кожному. В Республіці Польща заочна освіта – і в державному, і в приватному вузі – є платною. Однак ціни на навчання досить помірні і можуть виявитися нижчими, ніж в столичних українських вузах. 

В цілому середня вартість – 1500 євро на рік. В державних університетах встановлена ціна у межах 2000 євро. Приватні вузи можуть самі визначати вартість – від 800 до 3500 євро. Освіту можна отримувати польською та англійською мовами, причому навчання англійською мовою майже в 2 рази дорожче. В Україні плата за навчання залежить від міста і престижності самого вузу. В середньому вона становить від 2500 до 5000 євро на рік. 

Обсяг навчальної програми на заочному в Польщі практично нічим не відрізняється від стаціонару, окрім графіка. Кількість навчальних годин і кредитів така сама, як і для студентів на денному навчанні. В українському варіанті заочне навчання – це набагато менше охоплення матеріалу. Адже близько 80% інформації дається для самостійного вивчення і опрацювання. 

Значно відрізняється в обох країнах і графік навчання. В Україні в основному студент повинен приїжджати в вуз двічі на рік – на літню і зимову сесію. Також перед кожною сесією проводиться начитка лекцій восени і весною. Триває вона зазвичай від 14 до 20 днів, а сам екзаменаційний період – від 15 до 40 днів. 

У Польщі графік навчання такий: студенти зобов’язані відвідувати заняття на вихідних (субота, неділя) два рази на місяць. Іноді заняття стартують з вечора п’ятниці. Навчання проходить в режимі нон-стоп, тобто з 8.00 ранку і приблизно до 20.00 вечора. І так кожний місяць. Загальна тривалість навчання в Польщі менша – 3-3,5 роки на бакалавраті і 1,5-2 роки в магістратурі. 

Навчальний рік в РП починається з 1 жовтня. На таких спеціальностях, як лікувальна справа та адвокатура, можна навчатися тільки в очному форматі. Суттєвим мінусом заочки для іноземців є те, що ця форма навчання не дає підстав для постійного знаходження в країні. Студент-заочник може отримати тільки Шенген з обмеженим терміном перебування в Польщі. Найбільш розумний вихід – знайти офіційну роботу за спеціальністю. 

Вступити до Польщі досить легко. Для вступу на заочку в РП не потрібні сертифікати ЗНО. Не треба складати і вступні іспити. Достатньо надати атестат про повну середню освіту, а також сертифікат про знання польської мови на рівні В1 або сертифікат міжнародного екзамену з англійської з рівнем В2. 

Заочне навчання – основні переваги і недоліки для студентів

Заочне навчання безкоштовно – це можливо?

Звісно, так. Такий варіант допускається. На різні напрями підготовки дається певний обсяг державного замовлення для стаціонарної і заочної форми навчання. Бюджетних місць для заочників виділяється дуже мало – в основному від 5 до 20 місць залежно від ліцензованого обсягу. Це стосується всіх спеціальностей, крім правоохоронної діяльності. 

Кількість місць за держзамовленням має тенденцію скорочуватися з кожним роком. А безкоштовне навчання на заочній формі за спеціальностями «Право» і «Публічне управління» взагалі не передбачене. Тому варто уважно вивчати правила прийому і консультуватися з приймальною комісією вузів. Враховуйте, що конкурс на такі місця дуже великий. Щоб отримати шанс на зарахування, абітурієнт повинен мати високі бали сертифікатів ЗНО. 

Не кожний вуз надає таку можливість. Бюджетне навчання можливе не на кожному напрямі підготовки в межах одного вузу. Наприклад, в КПІ на спеціальність «Комп’ютерна інженерія» в 2021 р. виділяється 257 бюджетних місць на стаціонар і тільки 10 на заочну форму. А на спеціальність «Кібербезпека» державне замовлення на заочні місця зовсім не передбачене. 

Чи можливе заочне навчання після 9 класу в Україні?

Після 9-го класу в Україні є можливість отримати середню професійну освіту. Для цього можна вступити до:

 • ліцею

 • коледжу

 • училища

 • технікуму

У цих навчальних закладах надається як денна, так і заочна форма навчання. Після 9-ти класів учень може вступити тільки на стаціонар. Заочний формат доступний для випускників 11-х класів, абітурієнтів, що мають ступінь кваліфікованого працівника або молодшого спеціаліста. Але ті, хто навчається на стаціонарі, можуть перевестися на заочну форму. Одна із вагомих причин – коли учень влаштувався на роботу за цією ж спеціальністю. В окремих середньо-спеціальних навчальних закладах можна претендувати на індивідуальний навчальний графік. 

В цілому тривалість навчання складає не довше 4-х років. Після закінчення такого закладу випускник отримує диплом молодшого бакалавра, молодшого спеціаліста і навіть бакалавра. В такому випадку вступити до вузу можна одразу на 2-й чи 3-й курс. В основному – тільки на контракт. Якщо вступати до університету, якому належить ваш коледж або технікум, то такого абітурієнта можуть очікувати пільги і бонуси, включаючи навіть автоматичне зарахування в вуз. 

Заочне навчання англійською 

Якщо говорити про українські вузи, то така можливість радше виняток. Тим паче, коли йдеться про заочний формат. Наприклад, в НАУ створюються спеціальні англомовні групи, але тільки на денній формі навчання. У таких провідних університетах, як КНУ ім. Т.Шевченка і НаУКМА, є окремі дисципліни і курси, які викладаються англійською мовою. 

У престижному економічному вузі – Західноукраїнському національному університеті – для навчання англійською створені всі можливості. Заклад вищої освіти підписав 11 угод з іноземними вузами (в основному польськими) про два дипломи. Це означає, що охочі студенти, у тому числі і заочники, можуть здобувати освіту в європейському університеті польською або англійською мовою. В КПІ також можливе викладання однієї, декількох або всіх навчальних дисциплін англійською, якщо набирається відповідна група студентів, що бажають навчатися іноземною мовою. 

Також українські громадяни можуть вступати на заочну форму навчання до будь-якого закордонного вузу. Для цього треба володіти англійською на рівні не нижче В2. Щоб навчатися в університетах англомовних країн, нашим абітурієнтам необхідно надати сертифікат TOEFL, IELTS чи інших міжнародних іспитів на знання англійської мови. 

Як вступити на заочне навчання?

Учням 11-х класів та їх батькам варто заздалегідь визначитися з вибором спеціальності і вузів. Приблизно за півроку до вступної кампанії на сайтах вузів з’являються актуальні умови вступу на наступний навчальний рік. Потрібно уважно з ними ознайомитися. Зазвичай з лютого по квітень виші проводять дні відкритих дверей. Зараз цей захід в основному проходить онлайн. 

Подання документів також здійснюється через електронний кабінет вступника. Для вирішення організаційних питань, що стосуються подачі документів онлайн, у прийомних комісіях є спеціальні консультаційні центри. 

Прийом заяв і документів, як і на денне навчання, починається з 14 липня (і до 23 липня). Реєструватися в електронних кабінетах можна вже з 1 липня. Визначення рейтингових списків вступників на бюджет планується до 28 липня. А кінцевий термін подання оригіналів документів – 2 серпня. 

Цього року приймаються сертифікати ЗНО 2018, 2019, 2020 і 2021 рр. Детальніше дізнатися про те, які документи потрібні для вступу на заочну форму навчання, можна з офіційного джерела

Плюси і мінуси заочної форми навчання

Заочна і очна форма навчання суттєво відрізняються. Перед вступом необхідно оцінити і зважити всі «за» і «проти» заочної освіти. 

Переваги ЗО

Недоліки ЗО

1.Можливість поєднувати роботу з навчанням і одночасно розвиватися у професії.


2.Таке навчання значно дешевше. 


3.Досить гнучкий графік. 


4.Вчитися легше, ніж на стаціонарі. Стосовно здачі курсових, заліків і т.д. викладачі ставляться більш лояльно. 


5.Необхідність проявляти високий рівень мотивації і самоорганізованості. 

1.Якість навчання не така висока, як на стаціонарі. Більшу частину матеріалу студенти повинні опрацьовувати самостійно. 


2.Мало практичних занять, необхідних для розвитку професійних навичок. 


3.Нестача уваги від викладачів. Студенту може не вистачати повноцінного пояснення складних тем. 


4.Велике навантаження і відсутність вільного часу в студентів, які працюють. 


5.Відсутні студентські пільги. Не надається відстрочка від армії. 


6.Навчання триває на півроку-рік довше. 

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Как повысить свою эффективность как преподавателя

Советы по повышению своей продуктивности, основаные на личном опыте

Автор: Вадим Н.

Простий інструмент для розвитку комунікативних навичок учнів

Комунікативні навички учнів набувають особливого значення під час розвитку і навчання учнів засобами онлайн-навчання.

Автор: Наталiя Г.

Рекомендации по выбору музыкального инструмента (фортепиано)

В статье рассматриваются виды фортепиано, в чем их отличие. Приведены примеры моделей цифровых пианино и их характеристики.

Автор: Анастасія М.

Необходимо ли ребенка готовить к школе?

Уважаемые родители, в данной статье постараюсь ответить на вопросы. Необходимо ли готовить ребенка к школе, должен ли он уметь читать, писать, считать или его научат в школе?

Автор: Марина Д.

Особові займенники в польській мові.

При вивченні іноземних мов дуже важливими є нюанси, певні особливості мови, які дозволяють нам чутися "своїми", відчувати мову, уникати тих помилок, які видають іноземця. Займенник - маленька, але важлива частина мови.

Автор: Христина Ш.