Плюси і мінуси освіти за кордоном

23.04.2021

Статті автора: 65

Плюси і мінуси освіти за кордоном

Престижна вища освіта — це необхідність для тих, хто хоче побудувати міжнародну кар'єру і успішно реалізуватися у майбутньому. Тому в Україні за останніх кілька років виріс попит на вищу освіту за кордоном.

Система європейської освіти користується практичними принципами навчання, а всі викладачі - практикуючі фахівці, а не теоретики, що значно підвищує ефективність отриманих знань. Навчальні заклади Європи і Америки славляться відкритим мультикультурним підходом до кожного студента. І це значить, що учні з різних країн мотивовані однією метою - отриманням диплома.

Такий підхід дозволяє учням ближче познайомитися з представниками інших національностей і навчитися шукати підхід до кожного. По закінченню такого вищого закладу, випускник отримує не просто диплом, а практичне керівництво до дії. Ну а далі він вирішує сам: будувати йому власний бізнес або пов'язати життя з роботою в міжнародній корпорації.

Вища освіта за кордоном: як підготуватися, і що потрібно знати абітурієнтам у 2021 році

Сучасна освіта за кордоном має свої особливості. І кожна країна висуває ряд вимог, які потрібно враховувати. Чимало випускників українських шкіл вирішують отримати освіту за кордоном на вигідних умовах:

 • доступна ціна на навчання, яку можна легко порівняти з вартістю навчання в Київських, Харківських і Львівських університетах;
 • немає необхідності складати ЗНО, так як для вступ за кордон цей документ не вимагають;
 • можливість побачити світ, знайти корисні знайомства, а то і зовсім здобути освіту, знайти роботу і залишитися в Європі або Америці;
 • престиж міжнародного диплома, який дозволяє знайти престижну роботу в майбутньому.

Але так чи так все просто насправді? Давайте розмірковувати.

Для початку, ви повинні знати, що освіту за кордоном неможливо отримати без достатнього рівня знання англійської мови. Оскільки всі вищі навчальні заклади навчають саме англійською. А це означає, що перед вступом до ВНЗ Європи, Америки чи Канади, вам необхідно буде скласти міжнародний іспит з англійської мови - TOEFL або IELTS (залежно від вимог конкретного університету). Тому, якщо ви плануєте здобувати вищу освіту за кордоном, то заздалегідь подбайте про знання англійської. Ви можете записатися на інтенсивні курси підготовки, а можете почати індивідуальні заняття з репетитором англійської мови. Це точно буде ефективно.

Далі, на що слід звернути увагу, - це система освіти за кордоном. Потрібно визначитися з країною, де ви збираєтеся отримувати диплом. Нерідко для студентів з інших країн сформовані інші правила вступу, які відрізняються від правил вступу для тих студентів, які живуть за кордоном і отримали там середню освіту. Наприклад, у нас в Україні ви можете вступити до коледжу після 9-го класу. Але ось з незакінченою середньою освітою ви не зможете вступити до коледжу за кордоном. Коледжі Америки і Європи відкриють перед вами двері тільки в тому випадку, якщо ви приїдете вступати з закінченою середньою освітою. До речі, якщо ви плануєте здобувати вищу освіту за кордоном, то можна вже після 9-го класу спробувати свого щастя, і піти вчитися в старшу американську або європейську школу. Після закінчення школи за кордоном, вступити до університету буде легше.

Ще один момент, на який варто звертати увагу - спеціальність. Деякі професії є візитівками конкретних країн. Наприклад, якщо ви хочете навчатися гостинності, готельному бізнесу або туризму, то найкращими є університети Швейцарії, Франції та Польщі. Якщо ваша мрія - медична освіта за кордоном, то лідерами є США, Велика Британія, Швеція і Австралія. Якщо ви хочете отримати затребувану технічну освіту, то всі дороги ведуть теж в Америку. 

Середня освіта за кордоном для українців

Часто батьки розглядають освіту для дітей за кордоном. З 12-14 років можна підібрати школу-пансіон для підлітка, який зможе здобути середню освіту в Європі або Америці. Перспективи середнього європейської чи американської освіти очевидні:

 • після отримання документа про повну загальну середню освіту в Європі або Америці, дитині набагато легше вступити в престижний університет;
 • навчаючись в англомовному середовищі, підліток назавжди отримує високий рівень іноземної мови, що відкриває перед ним перспективи в майбутньому;
 • можна обрати школу, яка відповідає природним задаткам дитини. Є гуманітарні, технічні і творчі школи.

Багатьох цікавить питання: в якому віці віддавати дитину в іноземну школу? Ідеально починати навчання в середній школі Америки з підліткового віку. 12-14 років - чудовий вік. Не потрібно відправляти малюка, котрий відвідує початкову школу в іншу країну. Так, якщо ви переїжджаєте всією сім'єю - цей варіант можна розглянути. Але в тому випадку, якщо ви хочете відправити дитину в школу-пансіон, то вік від 12 до 14 і від 14 до 18 - оптимальний. Звичайно, важливо визначитися з конкретним навчальним закладом. Для цього ви можете звернутися за підбором школи в одне з агентств, які організовують навчання, або ж розглянути школи самостійно. 

Для того щоб успішно вступити в англійську школу, необхідна англійська мова. Тож, якщо в планах у вас середня освіта за кордоном, то якомога швидше починайте заняття з репетитором англійської, або записуйтеся на курси.

Також важливе питання, яке стосується середньої освіти за кордоном - ціна. Слід приготуватися до того, що навчання не буде дешевим. Наприклад, в Америці за перебування і навчання в середній школі, батькам доведеться заплатити в рік близько 70 тисяч доларів. Безумовно, є й дешевші школи, але якщо йдеться про якісну і престижну освіту, то розцінки приблизно такі.

плюси і мінуси освіти за кордоном

Плюси освіти за кордоном

Європейська і американська освіта - це ласий шматочок, який прагнуть отримати жителі України. Сучасні тенденції розвитку вищої освіти за кордоном мають на меті грамотно вибудовувати всі процеси навчання. Тому студент, який здобув європейський або американський диплом апріорі не може бути поганим фахівцем з низьким рівнем знань. Чому? Тому що система освіти розроблена таким чином, щоб ні в якому разі не було можливості списати контрольну, пропустити заняття або купити залік. Студентам навіть не приходить цього в голову. Оскільки освіта є дорогою, то до знань ставляться дбайливо. Окрім цього, кожен викладач робить свої уроки креативними, цікавими, творчими. Усе це створює можливості для розкриття потенціалу кожного студента.

До головних переваг закордонної освіти можемо віднести:

Курс на практику.

Європейські та американські ВНЗ відрізняються тим, що тут велика увага приділяється стажуванню, плановим практикам, командним завданням. Так, тут є достатньо теоретичних лекцій, але їх набагато менше, ніж в Україні. До того ж, предмети ведуть фахівці, які присвятили своє життя конкретній професійній області. Тобто, якщо для вас читає лекцію викладач з психології, то це не вчитель психології, а практикуючий психолог з великим досвідом, який ділиться своїми навичками і знаннями. Студент отримує можливість засвоїти від вчителів дієві алгоритми, поради та тонкощі професії.

Стажування з перспективою подальшого працевлаштування.

Деякі вважають, що доступну освіту за кордоном отримати нереально. Вона занадто дорого коштує. Але мало хто замислюється над тим, що більшість університетів за кордоном надають студентам можливість стажуватися в міжнародних компаніях по всьому світу. І якщо студент добре себе проявляє під час стажування, то його помічають, а потім і дають робоче місце. Тобто, після отримання європейського або американського диплома, у студента вже є чіткий план, куди йти і що робити.

Корисні знайомства.

Здобувати освіту в Європі та Америці їдуть студенти з усіх країн. І, коли студенти з різних куточків світу навчаються разом, вони отримують можливість вивчати іноземні мови (і практикувати їх), розуміти ментальність інших народів, заводити дружбу, яка протягом життя не раз знадобиться.

Це, мабуть, три вагомих плюса отримання освіти за кордоном. Але крім цього також:

 • у студентів, які отримали диплом міжнародного зразка, завжди набагато більше шансів влаштуватися на престижну роботу в Україні;
 • є стимул досягати успіху, адже вони проходили практику в міжнародних компаніях, вони побачили, на що вони здатні, тому з'являється більше сил і бажання йти вперед, досягаючи вершин;
 • випускники ВНЗ Америки і Європи починають володіти іноземною мовою на високому рівні, і в разі повернення в Україну, вони завжди можуть викладати англійську. 

Мінуси освіти за кордоном

Окрім ряду плюсів, не можна не помітити й мінусів. Їх набагато менше, але вони є:

 • освіта за кордоном коштує дорого. Давайте будемо відверті, далеко не у кожній родині в Україні є можливість відправити на навчання за кордон свою дитину. А якщо так, то необхідно буде зібрати н-ну суму грошей, що видається досить складним. До того ж, якщо ви і замислюєтеся над університетами Європи або Америки, то потрібно обирати дійсно гідний ВУЗ;
 • не можна застрахувати студента від стресів і форс-мажорних ситуацій, з якими він може стикнутися в Європі або Америці. Це чужа країна, і трапитися може всяке. Наприклад, часто трапляються випадки, коли під час стажування можна стикнутися з підвищеним рівнем відповідальності. Потрібні і глибокі знання, і високий рівень мови, і чудове вміння дипломатично вирішувати конфліктні ситуації. Якщо в рідній країні все більш-менш зрозуміло, то за кордоном можуть виникнути труднощі;
 • висока відповідальність під час навчання. В Європі та Америці все не так, як в Україні. У нас студенти можуть ставитися до навчання легковажніше. Там же ніхто не буде давати поблажок, якщо ви пропускаєте заняття, вчасно не здаєте індивідуальні роботи, на низькі бали складаєте іспити.

плюси і мінуси освіти за кордономЧи можна отримати освіту за кордоном безкоштовно?

Нерідко ви можете почути зараз, що є можливість отримати другу вищу освіту за кордоном безкоштовно. Так, дійсно, така можливість є. Та й першу вищу отримати безкоштовно можна. Але як? Деякі держави мають бюджетні місця для студентів з інших країн:

 • Польща;
 • Німеччина;
 • Чехія;
 • Словаччина;
 • Туреччина;
 • Австрія;
 • країни Латинської Америки.

Загалом, серед університетів цих країн чимало безкоштовних програм навчання. Та є великі «Але». Наприклад, програм англійською мовою мало або немає зовсім, а це значить, що потрібно вивчити іноземну мову тієї країни, куди планується вступ. Звичайно, вивчити французьку з нуля за декілька місяців складно, а ось польську, чеську, словацьку - цілком реально, оскільки це одна слов'янська група мов. 

Далі потрібно враховувати, що безкоштовна освіта за кордоном не дорівнює безкоштовне проживання. Потрібно буде подбати про те, щоб забезпечити себе житлом, харчуванням та іншими побутовими комфортними речами. А витрати на базові речі за кордоном можуть відняти чимало вашого ресурсу.

Особливою популярністю користуються програми підвищення кваліфікації за кордоном. Наприклад, якщо у вас є український диплом «Бакалавра», то ви можете спробувати вступити до магістратури Європейського університету. Але, в будь-якому випадку, кожен ВНЗ і кожна країна мають свої особливості вступу, про які ви повинні бути проінформовані.

Вища освіта за кордоном - це нездійсненна мрія чи реальна мета? Усе залежить тільки від кількості докладених зусиль. І якщо ви звикли досягати цілей, то мрія про європейську вищу освіту стане реальністю.

Сподобалась стаття? Оцініть

3.5

На основі відгуків 8 користувачів

Автор Олександр Я.

Репетитор з математики та фізики для школярів, студентів.

Статті автора: 65

Підібрати репетитора

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів