Як написати рецензію?

Оновлено 09.05.2025

Олена Б.

Статті автора: 143

Як написати рецензію?

Жанр рецензії часто використовують журналісти та літературні критики. Однак цей вид роботи використовується і у викладанні. Учні і студенти під час підготовки рецензій вчаться аналізувати інформацію, робити висновки та формулювати свої думки. Про те, як написати гарну рецензію та отримати від цього максимум користі читайте у тексті. 

Що таке рецензія?

Рецензія – це письмовий відгук на науковий твір, художній текст чи витвір мистецтва: скульптуру, картину, спектакль, фільм, мюзикл, шоу.

Рецензія є одним із базових жанрів літературної критики і містить аналіз та оцінку. Віссаріон Бєлінський – родоначальник рецензії як літературного жанру. 

як написати рецензію

Рецензія як літературний жанр розквітла у середині ХІХ століття, активно друкувалася в журналах та відігравала істотну роль у долі твору. Якщо у той час після виходу роману на нього написали негативні рецензії кілька критиків, це могло означати для письменника кінець кар'єри Сучасна рецензія має менший вплив на поведінку потенційних читачів у пострадянському просторі, але це зменшує її значущості.

Рецензії пишуть не лише літературні критики, а й прості читачі, школярі та студенти на уроках та парах з літератури. Тому треба знати, як правильно вони пишуться.

Як написати рецензію: загальні правила

Рецензія має свої правила написання.

  1. Перед початком роботи необхідно ознайомитись з текстом, який рецензується (магістерська робота, наукова стаття чи роман).

  2. Треба визначитися з темою, що вивчається у статті чи розкривається у книзі.

  3. Далі можна дати коментарі щодо назви наукової роботи чи літературного твору.

  4. Потім коротко описати основні віхи досліджень чи сюжетні лінії. Автор повинен добре орієнтуватися у змісті наукового чи літературного твору, але не переказувати його у своїй рецензії.

  5. Обов’язково у рецензії потрібно прокоментувати актуальність проблем, які досліджуються чи описуються у тексті.

  6. Автор повинен сформулювати свою точку зору з приводу рецензованого тексту і донести її до читача, підкріпляючи своє бачення не тільки суб’єктивним сприйняттям, але й об’єктивними аргументами. 

  7. Рецензія – це не завжди про позитивний відгук. Але навіть негативна рецензія не має містити особистих образ. Кожне зауваження треба формулювати з повагою до автора.

Читайте також: Як написати реферат?

Рецензія на магістерську роботу

Написання магістерської кваліфікаційної роботи – це завершальний етап навчання в університеті. Щоб отримати академічний ступінь магістра, студенти повинні публічно захистити роботу та довести свій рівень наукової кваліфікації.

У кожного студента є свій науковий керівник. Майбутній магістр повинен подати йому остаточний варіант роботи щонайменше за місяць до захисту, щоб професор встиг підготувати свій відгук та скерувати магістерську на рецензування.

як написати рецензію

Рецензентом може виступати професор чи науковець, який працює у галузі, відповідній проблематиці магістерської роботи. Рецензія на дипломну роботу пишеться на спеціальному бланкові та має затверджену структуру:

  • Рецензент дає оцінку актуальності дослідження;

  • Професор оцінює, наскільки ефективні використані методи досліджень;

  • Автор робить висновок, чи зміг студент використати на практиці набуті під час навчання теоретичні знання;

  • Науковець оцінює результати роботи і перспективи їх використання;

  • Наостанок автор перелічує недоліки магістерської роботи.

Після рецензування магістерської роботи, науковий керівник пише на неї відгук. У відгуку керівник коротко характеризує всі розділи диплому і оцінює теоретичний рівень підготовки студента та глибинність його досліджень. Науковий керівник у відугу вказує, чи допускає він роботу до захисту.

Після отримання допуску до захисту, магістерську направляють на зовнішню рецензію. Рецензентом зазвичай є дослідник, експерт у досліджуваній темі. Це людина, яка не має відношення до навчального процесу студента, не є його викладачем. Він визначає сильні сторони у роботі та недоліки, оцінює професійну компетентність студента та рекомендує присвоїти випускнику освітньо-кваліфікаційний рівень магістра.

У рецензії на наукову статтю чи магістерську роботу неприпустимі суб'єктивізм та будь-який стиль мови, крім наукового.

Рецензія на фільм 

  1. На початку роботи потрібно зазначити, який фільм рецензується. Далі згадують режисера та коротко описують особливості сюжету. Якщо фільм – це екранізація роману, про це треба сказати. 

  2. Якщо назва фільму символічна, її варто пояснити звичайному читачеві. Людині, яка читає рецензію, має бути все зрозуміло і водночас цікаво. 

  3. У рецензії не можна просто написати, що цей фільм сподобався. Думка автора має бути зрозуміла з тексту і підкріплена аргументами.

  4. Далі у тексті згадується час та місце дії, епоха. Якщо події відбуваються в наші дні або в майбутньому, то важливо сказати.

  5. У рецензії згадують героїв фільму для цілісного уявлення читача про витвір мистецтва. Якщо у фільмі дія розвивається у двох часових пластах (у минулому та сьогоденні), то це має бути зрозуміло з тексту рецензії.

  6. Потрібно пам'ятати, що у тексті рецензії не можна дублювати зміст фільму. Якщо рецензія міститиме спойлер, людині не буде цікаво після неї йти до кінотеатру. Тому критик у своєму тексті обмежується загальними фактами про фільм.

  7. Автор рецензії повинен описати внутрішній зміст твору та його втілення. Треба пояснити, що хотів сказати творець (історія становлення великого вченого) і чи це йому вдалося (ні, образ головного героя недостатньо розкритий).

  8. У заключних абзацах йдеться про мету зйомки фільму. Тут автор підбиває підсумок, наскільки митцю вдалося досягти мети. Якщо автор хотів показати читачеві дореволюційну епоху, то чи вдалося йому це зробити і якщо він не зміг, то в чому він помилився.

Не кожну рецензію на витвір мистецтва можна підлаштувати під цей алгоритм. Але суть жанру рецензії зводиться до відповідей на три питання – що, як і навіщо. Якщо в тексті можна знайти відповіді на них і відстежити ставлення автора до твору, що оцінюється – то рецензія написана за законами жанру.

Щоб написати рецензію, потрібно мати добрий теоретичний багаж знань з багатьох дисциплін. Якщо є якісь прогалини у знаннях, можна звернутися за допомогою до педагога. Пошукати репетитора можна на сайті BUKI.

Читайте також: Як написати СV для вступу за кордон?

Рецензія на книгу

Щоб написати рецензію на книгу, її необхідно прочитати. Це здається очевидним, але іноді люди вважають, що достатньо прочитати анотацію або лише половину твору. Але з літературною критикою краще не поспішати.

як написати рецензію

Для написання рецензії автор має сформувати власну думку про твір. Критик на момент знайомства з книгою має певний літературний досвід і компетенції, і на їх основі вибудовує свою суб'єктивну точку зору.

При роботі з цим жанром літературної критики автор повинен визначити для себе, що для нього добре в літературі, а що - погано, тобто створити свою концепцію естетики. Читач повинен розуміти, чому автор одні твори оцінює позитивно, а інші – негативно.

При написанні своєї або прочитанні чужої рецензії треба розуміти, що вона завжди суб'єктивна і в ній не може бути відображено лише об'єктивне. Тому завжди будуть читачі та колеги-критики, естетична система яких не співпадатиме з уявленнями автора рецензії.

Ключовими навичками літературного критика є вміння добре і яскраво формулювати свої думки, закохати читача за кілька речень у творі, що сподобався автору рецензії.

Більшість рецензій виходить протягом декількох тижнів після презентації книги. Тому потрібно встигнути швидко відреагувати та дати читачеві відповідь на запитання, чи потрібно йому купувати та читати цю книгу.

Також у тексті може вказуватися, кому потрібно ознайомитися з книгою, наприклад, любителям конспірологічних романів чи історичної прози. А якщо книга не варта уваги, то треба вказати, з якої причини.

Читайте також: Як конспектувати ефективно?

Сподобалась стаття? Оцініть

4.43

На основі відгуків 7 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 143

Підібрати репетитора

Як написати рецензію?

Що таке рецензія?

Рецензія – це письмовий відгук на науковий твір, художній текст чи витвір мистецтва: скульптуру, картину, спектакль, фільм, мюзикл, шоу. Читайте больше на BUKI

Як написати рецензію на магістерську роботу?

1. Перед початком роботи необхідно ознайомитись з текстом, який рецензується (магістерська робота, наукова стаття чи роман). 2. Треба визначитися з темою, що вивчається у статті чи розкривається у книзі. 3. Далі можна дати коментарі щодо назви наукової роботи чи літературного твору. Читайте больше на BUKI

Як написати рецензію на фільм?

1. На початку роботи потрібно зазначити, який фільм рецензується. Далі згадують режисера та коротко описують особливості сюжету. Якщо фільм – це екранізація роману, про це треба сказати. 2. Якщо назва фільму символічна, її варто пояснити звичайному читачеві. 3. Людині, яка читає рецензію, має бути все зрозуміло і водночас цікаво. 3. У рецензії не можна просто написати, що цей фільм сподобався. Думка автора має бути зрозуміла з тексту і підкріплена аргументами. Читайте больше на BUKI

Як написати рецензію на книгу?

При написанні своєї або прочитанні чужої рецензії треба розуміти, що вона завжди суб'єктивна і в ній не може бути відображено лише об'єктивне. Тому завжди будуть читачі та колеги-критики, естетична система яких не співпадатиме з уявленнями автора рецензії. Читайте больше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів