
Біологія — це наука про живі організми. В її рамках вивчається все розмаїття процесів навколишнього тваринного і рослинного світу, а також особливості будови людського тіла. Це і є відповіддю на питання: «Що вивчає біологія?»
При цьому, до складу біологічних знань входять методи досліджень, класифікацій і зіставлення між собою всього живого. Життя є якісним «стрибком» від світу атомів і молекул до свідомого життя.
Що таке біологія і що вона вивчає?
Для того, щоб повністю зрозуміти цю науку, варто просто озирнутися навколо. Рослини, тварини, люди і навіть невидимі людському оку організми є об'єктом вивчення даної дисципліни. Принципи функціонування систем і матеріалів, що входять до складу живого організму також виділяються в окремий розділ біології.
Термін «біологія» походить від поєднання між собою двох латинських слів: «біос» - «життя», «логос» - «наука». «Біологія» - це «наука про життя». Знаючи принципи організації живих організмів, біологія в результаті створила ряд споріднених наук, знання яких допомагають не тільки вивчати, але і видозмінювати навколишній світ.
Такий підхід допомагає виводити нові види тварин і рослин, створювати лікарські препарати і знаходити нові методи досліджень.
Які є науки в біології і що вони вивчають?
Оскільки біологія є наукою про «живу» оболонку планети Земля - біосферу - то слід розрізняти науки про різні типи організмів. Класифікація цього рівня відмінності умовна, об'єднуючи організми за загальними ознаками існування.
Дисципліна, предметом вивчення якої є особливості організації людського тіла - анатомія. Ця галузь біології займається дослідженням не тільки будови, але і принципів функціонування органів, систем, тканин, з яких складається людина, їх взаємодії між собою.
Ботаніка - наука про рослини, їх циклічний розвиток і будову. Вона вивчає всі ті закономірності, які спостерігаються в деревах, чагарниках, мохах і лишайниках. Мікологія - окреме вчення про гриби.
Школярам, студентам і просто тим, хто цікавиться навколишньою природою важливо знати, що таке зоологія. Дана дисципліна вивчає тварин різних видів - починаючи від самих крихітних, невидимих для людського ока, і закінчуючи тваринами-гігантами.
У сферу інтересів цієї науки входять особливості будови, поведінки та еволюції цих живих істот. Окремо вивчаються ареали проживання, еволюції та можливого подальшого розвитку тварин. Зоологія тісно переплітається з ботанікою і біологією людини. Залежно від того, які саме тварини вивчаються окремо, виділяють кілька дочірніх дисциплін - орнітологія (наука про птахів), ентомологія (вивчення комах), іхтіології (вчення про риб), герпентологія (вивчення рептилій і амфібій) і багато інших.
Щоб дізнатися, що таке мікробіологія, досить скористатися звичайним оптичним мікроскопом. До певного часу в існування організмів, які людське око побачити не може, не вірили. Потім це твердження було переглянуто завдяки оптичним інструментів - предкам сучасної мікроскопа. Спочатку мікроорганізми іменувалися «анімалікулясами» («маленькими тваринами»), а зараз вчення про їхню поведінку і будову отримало назву мікробіології.
Завдяки дослідженням в цій області вдалося пояснити багато процесів, які раніше вважалися неможливими. Крім цього, дослідники-мікробіологи довели неможливість перетворення неживих речовин або тіл в цілісний живий організм.
Для того, щоб пізнати навколишній тваринний і рослинний світ, необхідно знати, які науки входять в біологію, і які взаємозв'язки між ними спостерігаються. Знаючи основні передумови загальної біології, можна їх проектувати на ботаніку, зоологію, анатомію людини, і робити власні висновки.
У всіх галузях біології діють приблизно одні й ті ж закони, що дозволило сформувати загальну систематику живих організмів, і виділити риси, які відрізняють їх від світу неживої природи. Завдяки технічному прогресу і новим методам дослідження, перед біологами відкриваються можливості відкриття нових дисциплін, які об'єднують в собі уявлення про нові царства живих організмів.
В біологію входять розділи, родинні між собою. При цьому принципи досліджень залишаються одні і ті ж. У школі проходження біології має кілька етапів:
• природознавство - вивчення загальних принципів функціонування природи навколо нас;
• ботаніка;
• зоологія;
• анатомія людини.
Така побудова процесу навчання обумовлено тим, що знання, набуті в молодших класах стають підставою для подальшого освоєння більш важких біологічних дисциплін.
У перспективі отримані знання з біології допомагають створити нові види ліків або убезпечити людину від шкідливого впливу інших біологічних видів.
Іншим напрямком є сільське господарство. Завдяки біологічним дослідженням була винайдена антисептика, виявили групи крові і методи лікування, що вважалися раніше невиліковними хворобами. Завдяки біології можливо дізнатися, де тварини живуть і які рослини поширені в певних районах.
Основні методи біологічних досліджень
Щоб пізнати навколишній нас світ, кожна наука використовує допомогу властивих їй методів досліджень. Біологія як наука виділяє два рівня методів, названих емпіричним і теоретичним.
Для емпіричної групи характерно безпосереднє спостереження процесів живої природи і опис отриманих результатів. До них відносяться:
• описовий;
• порівняльний;
• експериментальний;
• історичний;
Теоретична група включає в себе як обробку отриманих даних, так і розташування живого організму в незвичне середовище, щоб зареєструвати його подальшу поведінку:
• статистичний;
• метод моделювання.
Описовий метод є одним з найдавніших в історії біології. На допомогу приходять органи чуття, щоб оформити уявлення про навколишній живій світ.
Окремо виділяють розділ моніторингу - спостереження за динамічними змінами в будові живого організму (клітин, тканин) і біологічної оболонки Землі в цілому.
Якщо для зоології або ботаніки більш характерно застосування першої групи методів, то методи дослідження мікробіології і мікології - це друга група.
Навіщо вивчати біологію в школі?
Уроки біології викладаються в середній і старшій школах. Цей предмет викладається, щоб учні отримали комплексне уявлення про навколишнє середовище (нарівні з будовою речовини - атомами і молекулами). Біологічні терміни часто вживаються в повсякденній мові, а їх знання допомагає зрозуміти суть обговорюваної проблеми.
Знаючи, як вирішувати завдання з біології легко, можна уявити об'єкт в реальному світі і припустити, як вона буде розвиватися надалі. З огляду на такі знання, можна їх розвинути в подальшому і використовувати в майбутній професії. Додатково, маючи певні знання про живому світі, є можливість структурувати мислення, упорядкувавши його відповідно до законів природи і організму людини, як її частини.
Як вивчити біологію швидко і легко?
Щоб зрозуміти предмет, необхідно знати, як вивчати біологію. Для цього важливо мати уявлення, що дана наука - не просто рядки, написані в книзі або урок, але і все живе. Для вивчення необхідно знаходити приклади з реального життя, навіть пробувати шукати аналогії.
Важливою складовою, як зрозуміти біологію, є також створення власних моделей живих організмів. Роблячи це, учень починає формувати «біологічну інтуїцію» - освоєння принципів, закладених в життєдіяльності організмів.
З вивченням біології можуть виникнути труднощі, якщо тема малозрозуміла або в її описі використовуються не пояснені раніше терміни. Важко буває зрозуміти і те, яка суть взаємодії між різними царствами тваринного і рослинного світів, або просто принцип будови клітини.
Вивчення біології з репетитором у Києві
Цікаві факти зі світу біології
Історія розвитку біології наповнена багатьма спостереженнями, які сформували сучасне уявлення про цю науку:
• деякі птахи можуть спати під час польоту;
• зір у собак чорно-білий;
• є істоти - тихоходки, які можуть вижити навіть після повернення з відкритого космосу;
• очі людини - єдиний орган, який не змінює свого розміру з народження.
Що вивчає сучасна біологія
Сучасна біологія тісно пов'язана з медициною і хімією, а також фізикою. Основними галузями знань є мікробіологія, фізіологія, а також генетика. На кожному етапі розвитку науки все більша увага приділяється тому, що вивчає біологія людини.
Кількість накопичених фактів про живу природу допомагає сформувати нову теорію (приклад - генетика, фізіологія). Як результат - можливість застосувати отримані знання для зміни і вивчення навколишньої природи.
Вам також може бути цікаво: