
Ви замислювалися колись про те, як працює людська пам'ять? Чи потрібно її якось тренувати та покращувати? Чи вона наділена статичними параметрами, даними конкретній людині при народженні, які змінити не можна? Чому популярна думка про те, що в літньому віці люди все забувають, хоча деяким вдається вивчати іноземні мови, писати вірші та навіть здобувати освіту.
Або інший приклад: як студенту за одну ніч вдається підготуватися до заліку, добре його здати, але через тиждень він уже не пам'ятає й половини прочитаного? Про те, як організована пам'ять людини та яким чином можна її вдосконалювати, читайте у цьому матеріалі.
Що таке пам’ять?
Пам'яттю можна назвати здатність людського мозку зберігати інформацію, що сприймається ним, та за необхідності відтворювати її. Основними складовими є такі процеси, як кодування інформації, її зберігання та вилучення. Пам'ять людини вражає і водночас розчаровує.
Ви можете впізнати фотографії давністю в декілька десятків років зі шкільного альбому, але не можете згадати, що їли вчора на сніданок. Ви можете знати слово, але не здатні згадати його у потрібний момент.
Дуже часто те, що спадає на думку, залежить від контексту. Професор психології Нью-Йоркського університету Г. Маркус у своїй книзі «Клудж» пише, що контекст – це один із найпотужніших сигналів, що діють на нашу пам'ять. Наприклад, ви завжди кладете телефон на стіл у вітальні. Але, поклавши їх одного разу на зовсім інше місце, ви можете не згадати, де вони лежать. Тому що мозок видає спогади про ключі в одному контексті зі столом.
Ще однією особливістю пам'яті є те, що ви можете запам'ятати щось мимоволі, навіть якщо ця інформація не має для вас значення. І навпаки, коли потрібно щось вивчити, багато хто не може просто запам'ятати матеріал, їм потрібно його старанно заучувати. Також складно буває «перезаписати» якусь інформацію. Наприклад, ви вже як рік не можете запам'ятати свій новий номер телефону, та все ще називаєте старий, який до цього вам служив 10 років.
З плином часу зберігати точність інформації стає все важче, і багато спогадів можуть деформуватись, стаючи хибними. Це може бути викликане таким явищем, як інтерференція (коли інформація, яку ви запам'ятали раніше, погіршується через накладення на неї нового матеріалу).
Читайте також: Як стати уважнішим: поради для дорослих та дітей
Види пам’яті
Існує безліч різних думок та теорій щодо видів пам'яті. Більшість вчених сходяться на тому, що за тривалістю виокремлюються 4 різновиди пам'яті:
- Сенсорна. В ній опиняються великі пласти інформації зі всього, що оточує людину, для подальшого використання. Людина може зберігати новий матеріал через зір, слух і дотик. Причому візуальна інформація перебуває тут не більше 1 секунди, переходячи далі в короткочасну пам'ять (якщо людина має на меті це запам'ятати).
- Короткочасна. Тут обробляються дані за короткий проміжок часу (від 20 до 40 секунд), але сховище має обмежену місткість. Ця властивість була виявлена ще в 1959 році, коли учасників досліду попросили запам'ятати список рядків з декількох літер у кожному, а потім відразу ж відвернули їхню увагу іншим завданням. До 20 секунди відвертального маневру, початкова інформація була вже забута. Людина користується цією пам'яттю, коли, наприклад, намагається втримати в голові номер телефону, щоб записати його на листок. Згідно з теорією когнітивного психолога Дж. Міллера, у звичайної дорослої людини в короткостроковій пам'яті може перебувати від 5 до 9 «об'єктів» інформації. Саме тому важливо запам'ятовувати матеріал блоками, а не врозкид. Припустимо, вам необхідно запам'ятати ряд із 12 літер. Розділіть його по три літери, і тоді мозку доведеться запам'ятати всього 4 «об'єкти» замість 12.
- Робоча. Ця пам'ять мало відрізняється від короткочасної, через що деякі вчені не виділяють її як окремий вид. Але в одній роботі голландських нейропсихологів описано відмінності між короткостроковою та оперативною пам'яттю. Головна з них – тип виконуваного завдання. Для короткочасної пам'яті характерні прості завдання, такі як запам'ятовування діапазону літер, цифр, слів та подібних. Тоді як робоча пам'ять, утримуючи у голові просте завдання, виконує одночасно вторинну когнітивну задачу. Наприклад, коли людина вирішує математичне завдання й утримує в думках числа, або коли проходить аудіювання, утримуючи у голові основні моменти прослуханого тексту.
- Довготривала. Завдяки цьому виду пам'яті інформація знаходиться в безперервному зберіганні місяцями й роками, хоча ми можемо нею не так часто користуватися. Більшість часу інформація знаходиться за межами свідомості, але за необхідності мозок намагається оперативно відшукати її й відтворити. До речі, не завжди пошук потрібного спогаду проходить швидко й успішно, а саме вилучення інформації може бути як свідомим (експліцитна пам'ять), так і несвідомим (імпліцитна пам'ять).
Читайте також: Метод асоціацій: як швидко вивчити англійську мову
Як працює пам’ять?
Пам'ять займає важливе місце у системі психічних процесів людини. Це явище дуже різноманітне і можна виділити безліч видів пам'яті. Враховуючи той матеріал, який запам'ятовує людина, можна виокремити:
- Моторну пам'ять (або рухову). Вона пов'язана зі збереженням та відтворенням певних послідовностей рухів. Наприклад, вміння ходити, плавати, користуватися сліпим друком на клавіатурі.
- Емоційну пам'ять (або афективну). Збереження емоційних переживань, пов’язаних з тим чи іншим впливом. Наприклад, побачивши навіть дрібного песика вас охоплює страх, тому що в дитинстві ви зазнали нападу від сусідської собаки.
- Образну пам'ять. Запам'ятовування та зберігання різних модальних образів (зорових, нюхових, слухових, смакових, тактильних). На відміну від зорової та слухової пам'яті, інші види вимагають постійного напрацювання. Так, парфумер розвиває навичку визначати за запахом окремий інгредієнт у багатокомпонентному ароматі, або кухар – відчувати присмак одного продукту в цілій страві. Як правило, один тип пам'яті розвивається сильніше та переважає над іншими. Особливості вашої пам'яті ви можете дізнатися, пройшовши один із тестів на тип пам'яті, який можна з легкістю знайти у пошуковій системі.
- Вербальну пам'ять (або словесну). Зберігання інформації у формі оповідань, що виражаються словами; здатність запам'ятовувати знаки, символи та їх поєднання. Школяр, переказуючи твір, використовує саме цей вид пам'яті.
Як запам’ятовувати більше?
У багатьох людей іноді трапляються провали в пам’яті. Ви можете не пригадати ім’я нового знайомого або де зараз лежить, певна річ. Дуже часто це буває пов’язане з невмінням концентруватися на потрібному моменті, але є й інші фактори ризику, такі як спосіб життя, харчування тощо. Що можна зробити, щоб поліпшити пам’ять та запам’ятовувати більше інформації?
- Тренуйте свій мозок. Американське дослідження, проведене у 2015 році з великою групою учасників різного віку від 18 до 80 років (майже 10 тис. осіб), показало ефективність регулярних занять. Два з половиною місяці (по 15 хвилин 5 днів на тиждень) учасники виконували різні завдання на тренування когнітивних здібностей на спеціальній онлайн-платформі, після чого їхня пам'ять значно покращилася.
- Займайтеся фізичною активністю. Вплив спорту на когнітивні здібності науково доведено, причому навіть для людей похилого віку. У 2017 році група учасників (середній вік – 73 роки), які мали ризик розвитку хвороби Альцгеймера, протягом пів року виконували прості аеробні вправи по 150 хвилин на тиждень. За підсумками дослідження у літніх людей спостерігалося поліпшення пам'яті та зменшення атрофії гіпокампу головного мозку.
- Здоровий сон. Порушення природного циклу сну може призвести до когнітивних порушень. Коли ви не висипаєтеся, уриваються процеси, які використовує ваш мозок для створення спогадів.
- Кофеїн (у розумних кількостях). У 2014 році американські вчені довели позитивний вплив кофеїну на довгострокову пам'ять людини. Групі людей пропонували випити кофеїновмісний напій (по 200 мг – чашка еспресо), після чого їм показували картинки, серед яких потрібно було позначити «нові», «старі» і просто «схожі». Через 24 години після прийняття кофеїну люди повторно виконували ці завдання, і їх результати були значно кращими за тих, хто приймав плацебо замість кофеїну.
Додавання навіть однієї такої практики у ваше повсякденне життя допоможе зберегти здоров'я та працездатність мозку, захистивши від небажаної втрати пам'яті. Крім перерахованих вище загальних рекомендацій, спробуйте застосовувати на практиці наступні способи запам'ятати інформацію:
- Ця техніка запам'ятовування використовується мнемоністами по всьому світу. Якщо вам потрібно запам'ятати якийсь довгий список найменувань, можна асоціювати кожне слово із приміщенням у знайомій великій будівлі. Такий спосіб є дуже успішним, оскільки кожна кімната забезпечує свій контекст для спогадів.
- Якщо у вас є почуття ритму, або ви маєте уявлення про віршовані розміри, слова можна запам'ятовувати рядками, співзвучними між собою.
- Записуйте, що потрібно запам'ятати. Записуючи щось від руки на папері, ви використовуєте одночасно моторну та зорову пам'ять. Цей процес не тільки допоможе зафіксувати інформацію в голові, а й потім послужить шпаргалкою.
- Повторюйте кілька разів. Чим більше разів ви повторите нову інформацію, тим краще вона закодується і тим імовірнішим буде її перехід у довгострокову пам'ять. Намагайтеся також переказувати новий матеріал своїми словами, робіть свої висновки, «перетравлюйте» нову інформацію – це все зменшує шанси забування.
- Намагайтеся побачити закономірність та згрупувати інформацію. Матеріал сприйматиметься легше, якщо він систематизований. Наприклад, вам потрібно запам'ятати такі слова: червоний, кофта, зелений, кільце, підвіска, шкарпетка, сережки, жовтий, рожевий, куртка, синій. Найпростіше це буде зробити, розділивши все на категорії (колір, одяг, прикраси).
Як тренувати пам’ять в дітей та підлітків?
Хороша пам'ять – корисний та необхідний інструмент у розвитку дитини. Вона допомагає їй краще освоювати нові навички, вивчати новий матеріал, вирішувати різноманітні завдання. Приділяйте тренуванню пам'яті час, і це дасть свої результати в майбутньому. Які способи можна застосувати на практиці, щоб дитина розвивала пам'ять і краще запам'ятовувала матеріал?
- Візуалізуйте. Якщо дитина вчить нові слова з англійської мови – використовуйте картки з картинками або жестикулюйте. Якщо вона проходить з фізики силу тяжіння або сонячну систему - спробуйте все це намалювати разом. Якщо вона вчить історію або читає твори з літератури – пошукайте в інтернеті тематичні мультфільми чи фільми за віком. Нехай вони й не відтворюють точність розповіді або історичну правдивість, проте основні герої та події будуть відкладені в голові, та виникне інтерес до подальшого вивчення матеріалу.
- Використовуйте мультисенсорність. У навчанні важливо залучати різні види образної пам'яті; так ви досягнете кращого ефекту, ніж просто читатимете теорію з підручника. Наприклад, з фізики необхідно вивчити поняття густини. Проведіть вдома експеримент: зробіть у склянці кілька рівнів рідини різної густини (олія, вода, рідкий мед тощо), можна занурювати туди невеликі предмети з різних матеріалів.
- Виконання вправ. Для розвитку зорової пам'яті можна регулярно ставити запитання на кшталт «якого кольору була сукня на вчительці вчора», «скільки шпильок ти вчора начепила на волосся» та подібних. Дитина навчиться мимоволі звертати увагу на такі деталі, знаючи, що ви знову можете про це спитати. Для розвитку слухової пам'яті також можна вигадати багато варіацій: прочитайте невелику розповідь, і запропонуйте дитині переказати її, або вивчайте разом пісні.
- Мобільні додатки (для дітей старшого віку та дорослих). Вони дуже популярні серед користувачів та допомагають тренувати уважність, логічне мислення, пам'ять, швидкість реакції, концентрацію та слух. З таких програм можна виділити «NeuroNation» або «Меморадо».
- Ігрова форма. Розвиток пам'яті та інших навичок можна поєднувати з веселим проведенням часу. У цьому допоможуть різні настільні чи карткові ігри. На ринку добре зарекомендували себе продукти від виробника «Банда розумників». Вони мають ігри на розвиток логіки, уяви, пам'яті, критичного мислення, скорочитання та багато інших.
- Тести. Тут можна перевірити вашу короткочасну пам'ять. Натисніть на активне посилання і спробуйте пройти ці тести: «Наскільки хороша у тебе пам'ять?», «Тест на короткочасну пам'ять», «Дослідження мимовільної пам'яті».
На сайті BUKI батьки можуть знайти репетиторів, які допоможуть не тільки підвищити успішність старшокласникам з різних предметів, а й підготувати дітей дошкільного віку до майбутнього навчання, розвиваючи їхнє логічне мислення, навчаючи техніки читання та навичок письма.