Вивчаємо правила дорожнього руху й безпечної поведінки на дорозі

Оновлено 25.10.2024

Олена Б.

Статті автора: 143

Вивчаємо правила дорожнього руху й безпечної поведінки на дорозі

Під час шкільного навчання діти знайомляться не лише з різними науками, а й дізнаються корисну інформацію, яка знадобиться їм у повсякденному житті.

Правила дорожнього руху – це надзвичайно важлива тема для дітей, адже вони тільки починають самостійно переходити проїжджу частину під час дороги до школи й додому. Тим паче в Україні з 2023 року зростає кількість ДТП за участі неповнолітніх. І тому необхідно розказати дітям про дорожні знаки, регульовані й нерегульовані пішохідні переходи, зрозуміло пояснити правила безпеки на дорозі.

Правила дорожнього руху для дітей: основні поняття

Перш ніж розповідати про правила безпеки на дорозі, важливо ознайомити дітей з основними поняттями, які необхідно знати пішоходам, щоби безпечно пересуватися по проїжджій частині.

  1. Дорога або проїжджа частина – це смуга землі, якою пересуваються транспортні засоби. 
  2. Кожним транспортним засобом (легковим автомобілем, вантажівкою, мопедом, спеціальною технікою) керує водій. Усі водії рухаються дорогою не хаотично, а згідно з усталеними правилами дорожнього руху.
  3. Є різні дороги, у них може бути два й більше рядів руху машин. Кількість рядів в один і протилежний бік зазвичай однакова. 
  4. Дороги можуть перетинатися і утворювати перехрестя.
  5. Біля доріг є тротуари, якими пересуваються пішоходи. 
  6. Якщо людині необхідно потрапити на інший бік дороги, вона має знайти для цього пішохідний перехід.
  7. Пішохідний перехід – це місце на проїжджій частині, яке призначене для безпечного переміщення пішоходів через дорогу. Воно може бути позначене різними знаками, смугами та іншими елементами на дорозі. 

Правила дорожнього руху для дітей: усе про пішохідні переходи

Щоби перейти дорогу з допомогою пішохідного переходу, необхідно дочекатися зеленого сигналу на світлофорі для пішоходів. Важливо знати, чим відрізняються світлофори для водіїв і пішоходів.

Світлофор і його різновиди: пояснення для дітей

Світлофори – це спеціальні світлові сигнали на дорозі, які допомагають людям переходити вулицю безпечно. Є кілька різновидів світлофорів і в кожного з них є свої особливості.

Пішохідний світлофор для безпеки дорожнього руху

Цей світлофор призначений саме для дітей і дорослих, які хочуть перейти вулицю на інший бік пішки. Здебільшого він має зелене та червоне світло (іноді – ще й жовте). Коли світиться зелене, можна йти. Червоне світло – це сигнал пішоходам, який забороняє переходити дорогу в цей час.

Часто на цих пішохідних світлофорах є спеціальні зображення людей. Червона людина забороняє переходити дорогу, зелена – дає дозвіл.

Автомобільний світлофор

Цей світлофор регулює рух транспорту і дає вказівки водіям. Він має зелене, жовте та червоне світло. Коли горить зелене, автомобілі можуть їхати далі. Жовте світло вказує водіям, що треба готуватися до зупинки, а червоне – зупинятися.

Триколірний світлофор для трамваїв

Цей світлофор використовується тільки для трамваїв. Він також має зелене, жовте та червоне світло.

На загал, світлофори допомагають усім учасникам дорожнього руху пересуватися проїжджою частиною безпечно. Важливо завжди слухати й зважати на їхні сигнали, дотримуватися інших правил дорожнього руху.

Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація

Безпека на дорозі: важливі дорожні знаки

Дітям важливо знати, як виглядають основні дорожні знаки й що вони означають.

правила дорожнього руху

Це спеціальний дорожній знак, який вказує водіям і пішоходам на місцеперебування наземного пішохідного переходу. Якщо біля пішохідного переходу є такий знак і немає світлофора, то перехід є нерегульованим. Його потрібно переходити особливо уважно.

У деяких місцях пішохідні переходи обладнані спеціальними світлофорами, які контролюють рух транспорту та дають змогу людям безпечно переходити дорогу. Такі переходи називаються регульованими.

правила дорожнього руху

А це знак, що вказує на підземний пішохідний перехід. Його встановлюють біля входів у підземний перехід.

правила дорожнього руху

А ось такий знак вказує на місце зупинки громадського транспорту. Автобуси і тролейбуси тільки в цих місцях здійснюють посадку і висадку пасажирів.

правила дорожнього руху

Це знак, який встановлюють обабіч велосипедних доріжок. Він вказує, що на цих участках дозволено рух лише на велосипеді.

правила дорожнього руху

А цей знак вказує на доріжку для пішоходів. Важливо йти триматися правої сторони й не заважати іншим людям.

правила дорожнього руху

«Обережно, діти» – це назва знаку, який зазвичай встановлюють біля дошкільних навчальних закладів, шкіл і дитячих майданчиків. Він вказує водіям, що треба бути більш уважними на цьому відрізку дороги і не варто їхати на великій швидкості. Ці знаки мають нагадати водіям про необхідність зупинитися і пропустити людей, які переходять дорогу.

правила дорожнього руху

А цей знак вказує на те, що рух пішоходів заборонено.

Правила безпеки на дорозі: поради для дітей

Ось поради, які допоможуть дітям безпечно поводитися на дорозі:

  1. Переходь дорогу лише на пішохідних переходах. Це найбезпечніше місце для перетину проїжджої частини.
  2. Перед тим, як виходити на дорогу, переконайся, що вона вільна. Перш ніж переходити, зупинися. Подивися ліворуч, праворуч і ще раз ліворуч, щоби впевнитися, що на дорозі немає машин.
  3. Пам’ятай про сигнали світлофора та знаки. Зелене світло – дозвіл йти, червоне світло – сигнал, що забороняє виходити на дорогу. Зважай на знаки та сигнали для безпечного переходу.
  4. Не переходь дорогу, коли на світлофорі для пішоходів горить червоне світло. Дочекайся зеленого світла, щоби переходити безпечно. Але, у будь-якому разі, дивись в обидва боки, адже не всі водії є відповідальними.
  5. Будь уважним і сконцентрированим на дорозі. Відволікатися небезпечно. Не дивися в гаджети та не грайся іншими іграшками під час переходу проїжджої частини.
  6. Не поспішай і не біжи через дорогу. Іди рівно та обережно, щоб уникнути нещасних випадків.
  7. Переходь дорогу за можливості разом із дорослими. Але також будь уважним і самостійно перевіряй, яке в цей час увімкнене світло на пішохідному світлофорі.
  8. Не переходь дорогу відразу після проїзду автомобілів. Пам’ятай, що за однією машиною можуть їхати інші транспортні засоби. Почекай, коли ти будеш у зоні видимості інших водіїв.
  9. Не грайся з іншими дітьми на дорозі. Проїжджа частина – не місце для ігор. Залиш ігри та розваги для безпечних місць.
  10. Носи яскравий одяг та світловідбивачі. Це зробить тебе більш помітним для водіїв, особливо в темний час доби.
  11. Уникай небезпечних місць. Не переходь дорогу в неочікуваних для водіїв місцях (наприклад, одразу за поворотом). Обережно переходь дорогу в місцях, де видимість у водіїв обмежена.
  12. Будь прикладом для інших і в жодному разі не порушуй правила безпеки на дорозі. Пам’ятай, що безпека на дорозі залежить від кожного учасника дорожнього руху.

Ці поради стануть у пригоді дітям будь-якого віку й допоможуть їм уникнути небезпеки.

Малюнки на тему «Безпека на дорозі»

Під час проведення уроків із ПДР учителям стануть у пригоді малюнки на тему «Безпека дорожнього руху». Ці зображення допоможуть краще запам’ятати всі правила дорожнього руху, які важливі для дітей.

На першій картинці наочно продемонстровано, що в Україні правосторонній рух. І пішоходи також мають ходити тротуарами праворуч.

правила дорожнього руху

Далі учні бачать, як виглядає пішохідний перехід – білі смужки на дорозі, їх ще називають «зебра».

правила дорожнього руху

Є ще регульований пішохідний перехід, біля нього є світлофори для пішоходів. Його показано зверху на зображенні.

правила дорожнього руху

Далі учні дивляться, як виглядає триколірний світлофор, який зазвичай призначений для водіїв.

правила дорожнього руху

А на цій картинці вже двоколірний світлофор для дітей і дорослих, який вказує пішоходам, коли безпечно можна переходити дорогу.

правила дорожнього руху

На цьому зображенні – правила користування пішохідним переходом.

правила дорожнього руху

У мережі є багато малюнків-плакатів на тему «Безпека на дорозі». Класний керівний може обрати один із них і розмістити його на стенді. Так діти постійно будуть його бачити й не забувати важливі правила. Ось кілька вдалих варіантів плакатів.

правила дорожнього руху

правила дорожнього руху

На сайті BUKI учителі можуть знайти багато корисних статей, які стануть у пригоді під час підготовки до шкільних уроків і позакласних заходів.

Читайте також: Скоромовки як інструмент для вивчення англійської

Сподобалась стаття? Оцініть

4.4

На основі відгуків 5 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 143

Підібрати репетитора

Вивчаємо правила дорожнього руху й безпечної поведінки на дорозі

Як пояснити дитині правила дорожнього руху?

Щоби перейти дорогу з допомогою пішохідного переходу, необхідно дочекатися зеленого сигналу на світлофорі для пішоходів. Важливо знати, чим відрізняються світлофори для водіїв і пішоходів. Читайте більше на BUKI

Які правила дорожнього руху мають знати школярі?

Переходь дорогу лише на пішохідних переходах. Це найбезпечніше місце для перетину проїжджої частини. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів