Як написати дипломну роботу?

Оновлено 16.12.2024

Наталія К.

Статті автора: 237

Як написати дипломну роботу?

 Час навчання в університеті інколи наповнені переживаннми: нервуєш перед іспитами і заліками, боязно потрапити до списків на відрахування, лячно відправитися на повторне складання іспитів ... І окремого жаху наганяє необхідність написання і захисту дипломної роботи. 

Об'ємна дослідницька робота на сотню сторінок потребує особливого підходу, значних часових ресурсів і взагалі відваги. Але студенти випускних курсів доволі часто поєднують навчання і роботу, тому жарти про студентів, які пишуть дипломи з’являються ще мінімум за півроку до захисту, але сама робота відкладається до останнього тижня.

Уже під тиском дедлайнів студенти не можуть розібратися з такими деталями: структура дипломної роботи, оформлення списків літератури, пошуки програм для перевірки диплому на плагіат. Звідси і починаються міфи: дипломна робота - це складно, диплом неможливо написати самостійно, краще купити роботу і не витрачати на неї купу часу.

Як спланувати роботу над дипломом: вибір наукового керівника, тема, загальні питання

Написання дипломної роботи має розпочатися ще на початку випускного навчального року. Перші кроки при написанні дипломної роботи:

  •  визначитися з викладачем, який буде керувати написанням;
  •  затвердити тему роботи; 
  • розробити базовий план роботи. 

Але часто студенти довго зволікають зі знайомством з науковим керівником, не поспішають визначатися з темою, що і призводить до плутанини в написанні. Ми намагатимемося описати кожен етап роботи та необхідні дії на кожному з них.

Науковий керівник

Як тільки почався навчальний рік, ви повинні визначитися з викладачем. Як це зробити? Візьміть до уваги відгуки студентів попередніх курсів. Цю інформацію можна роздобути. Ви зможете почути, що хтось із викладачів просто дав тему і не контролював етапи написання, а хтось допомагав шукати корисні джерела, ділився своїми спостереженнями, обговорював зі студентами ідеї, призначав зустрічі. Саме до другої категорії наукових керівників потрібно звертатися. З такими викладачами весь процес написання роботи буде відбуватися легше. Інколи наукових керівників студенти на обирають самостійно, але при бажанні завжди можно звернутися та попросити в наукові керівники конкретного викладача.

Тема

Після того, як ви визначилися, у кого будете писати диплом, потрібно сформулювати тему, а також відразу дізнатися про дати кінцевого затвердження теми та можливість внесення змін. 

Інколи кафедри чи наукові керівники одразу дають перелік тем, які можна брати до роботи. У деяких навчальних закладах студенти щороку пишуть курсові роботи, тому інколи можуть взяти тему курсової за основу та продовжувати вже більш ґрунтовне дослідження. 

У будь-якому випадку обов’язково звертайтеся до наукового керівника - погодити обрану тему, порадитися щодо актуальності теми чи наявності наукової новизни, бо дослідження має бути не просто цікава для студента, але й мати актуальність в науковому сенсу, нести наукову новизну та часто відповідати напрямкам роботи кафедри. 

План роботи

Тема є, необхідно скласти план. До побудови плану потрібно поставитися відповідально. Успішно складена структура - це вже 50% успіху! Пункти плану науковий керівник може редагувати кілька разів, змінюючи формулювання, але базова структура визначає роботу та її ідеї. План треба завіряти та узгоджувати з науковим керівником, краще одразу з короткими робочими нотатками щодо кожного з пунктів. 

Бакалаврська дипломна робота складається з двох частин - теоретичної та практичної. Найчастіше, теоретичний розділ виходить меншим, ніж практичний, адже в практичній частині ви маєте викласти власні дослідження та спостереження. Щоб не помилитися зі структурою чи її частинами, треба вивчити “методичні рекомендації”, які можна знайти на кафедрі, у наукового керівника чи студентів старших курсів.

Робота з джерелами 

Далі йде збір інформації. Це можуть бути бібліотеки, періодика, електронні ресурси - абсолютно все, що може допомогти в написанні роботи. Ксерокопіюйте, робіть скріншоти в телефоні, виписуйте цікаві фрази в замітки - все це потім можна буде використовувати. Чим більше джерел опрацюєте, тим краще зрозумієте тему роботи і більше знайдете ідей.

Після збору інформації - починайте писати. Не потрібно намагатися охопити все це за один день. Та й за тиждень не варто! Краще по 15 хвилин в день працювати над одним розділом місяць, ніж за 2 дні спробувати написати всю роботу. Повинні приходити нові ідеї, а вони з'являються тільки в процесі структурованої роботи.

Не забувайте зустрічатися з науковим керівником, просити читати диплом на різних стадіях готовності. Викладач буде щось правити, міняти місцями, пропонувати якісь ідеї - прислухайтеся до всього цього! Завдяки порадам наукового керівника, ви зможете швидше написати якісну роботу і розвантажитися до кінця року.



Лайфхаки: як написати диплом легко, якісно і швидко?

  • Для дослідження обирайте тільки актуальну літературу, видану не раніше, ніж 5 років тому.

У чому лайфхак можете подумати ви? Справа в тому, що деякі студенти абсолютно не звертають уваги на рік видавництва літератури, яку вони знайшли. Інформація може здаватися цікавою, корисною і дійсно підходити для вашої роботи, але по факту деякі дані можуть бути вже змінені, а дослідження - не актуальні. Щоб не потрапити в халепу під час захисту диплома, звертайтеся тільки до перевірених, бажано нещодавно виданих, джерел. Консультуйтеся стосовно літератури у свого наукового керівника. Вибір джерел - досить відповідальний процес. Зараз існує достатньо онлайн бібліотек з науковою літературою. Хороші ресурси не безкоштовні, але зазвичай мають безкоштовний “випробувальний період”, завдяки чому можна знайти актуальні матеріали.

  • Книги та література - це добре, а роботи за схожою тематикою - ще краще!

Тут не мається на увазі те, що потрібно зайнятися плагіатом, ні. Можна пошукати і в інтернеті якісь наукові роботи за схожою тематикою: дисертації, реферати, дипломні роботи. З них можна почерпнути багато: надихнутися планом, підглянути корисні джерела, подивитися на практичну частину і придумати щось схоже. Чим більше ви прочитаєте робіт, тим яснішим у вас буде розуміння, тим більше з'явиться ідей, які ви зможете допрацювати вже в своїй роботі з науковим керівником.

  • Почніть писати роботу за ... кілька років!

Комусь це може здатися маячнею, але це найшвидший варіант написання дипломної роботи. Чимало викладачів рекомендують визначитися з науковим керівником після другого курсу. На третьому курсі обрати тему для написання курсової, яку ви змогли б продовжити в дипломній. Припустимо, на третьому курсі ви зробите повну теоретичну частину, яка стане вже половиною теоретичної частини вашого дипломної роботи. Інформацію ви зможете спокійно використовувати без змін, вставляючи її в текст. Усе це - ваше авторство! Уявляєте, як зменшиться кількість роботи на останньому курсі? Після максимально повних курсових нерідко в план додається кілька пунктів і допрацьовується студентом. От і все!

  • Тайм-менеджмент - ваш кращий друг!

Не забувайте нагадувати собі в повсякденних турботах, що потрібно виділити час для написання дипломної роботи. Постійно відтягуючи «на потім», ви можете зіткнутися з тим, що абсолютно нічого ще не почали. Виділіть повноцінно один день в тиждень на заняття дипломом, або ж поставте собі будильник на певний час кожного дня. Приділяйте хоча б 15 хвилин для написання декількох рядків в дипломі, пошук інформації або вичитку вже написаного матеріалу.

  • Беріть з собою ноутбук і йдіть працювати в бібліотеку.

Деяким студентам важко налаштуватися на робочу атмосферу, на написання тексту. Можуть відволікати домашні обов'язки, дзвінки, повідомлення в месенджерах. Вимикайте сигнали в телефоні, беріть з собою ноутбук, зручно влаштовуйтеся в читальному залі університетської бібліотеки і починайте працювати. Ви ввімкнетеся в потік ідей і не захочете йти додому! Іноді години, в які вас не відволікають, виявляються більш результативними, ніж дні, проведені вдома.

  • Щоб до унікальності тексту не було ніяких претензій, вставляйте фрази, які вам сподобалися, в лапки з посиланням на джерело.

Унікальність - ще одна проблема дипломних робіт. У деяких університетах перевіряються роботи на плагіат. Щоб не попастися на цю вудочку, вставляйте фрази в лапки з посиланням на джерело. Так ви будете не зобов'язані переписувати інформацію своїми словами. Можна користуватися не тільки виданими книгами, а й інтернет-ресурсами.

Як зробити так, щоб дипломна робота була унікальна?

Унікальність дипломної роботи дуже важлива, так як це ваше авторське дослідження, окрім того, академічна доброчесность все більш жорстко контролюється й законодавством. Поступово заклади освіти впроваджуватимуть автоматичні системи перевірки робіт на унікальність. 

Але що робити, якщо інформації по заданій темі мало? Як бути, якщо вам дуже подобаються міркування якогось автора і ви з ним на 100% згодні? Дізнайтеся в наукового керівника або в “методичних рекомендаціях” правила цитування першоджерел. Використовуйте ідеї, порівнюйте різних авторів, показуйте різні теорії, але не намагайтеся видати погляди та висновки науковців за власні.

Що стосується практичної частини, то тут теж потрібно подумати самостійно і представити власний результат. Ви можете надихнутися чиїмись ідеями, але обов'язково повинні розвинути власне дослідження. Не соромтеся звертатися за допомогою до наукового керівника, який в силу досвіду підкаже вам, куди рухатися.

У своїй роботі ви повинні знати, де написаний кожен рядок, до якого розділу він відноситься. Будьте готові до того, що вас можуть засипати питаннями. І кожне питання, на яке ви не змогли відповісти, буде наводити комісію на підозру, що ваша робота не унікальна. Тому намагайтеся перед виступом декілька разів прочитати свою працю.

Чи є сенс в тому, щоб купувати дипломну роботу?

Купити дипломну роботу зараз вже не проблема. В інтернеті є мільйон пропозицій, звернутися до яких дуже хочеться, коли проведено декілька ночей без сну у намаганнях написати диплом. Проте, якщо замовити готову дипломну роботу, то ніхто насправді не гарантує якості та унікальності тексту та дослідження. У більшості випадків дипломи на замовлення пишуть люди, які дуже далекі від вашої теми та спеціальності. Особливо розчаровує, коли студент отримує неякісну роботу безпосередньо перед захистом.

Захистити придбаний диплом також не просто, навіть, якщо робота написана більш-менш пристойно. Оскільки ви не працювали, як і годилося, над темою, то і відповісти зможете далеко не на всі питання. Не факт, що зможете в процесі читання знайти якісь помилки, виправити їх. Виходить, ви даремно витратите гроші, а отримаєте негативний результат. Хіба воно того варте?

Оформлення дипломної роботи, не завжди може відповідати нормам вашого університету. Виходить, вам все одно доведеться переробляти диплом, підлаштовуючи її під норми, витрачати на це час.

Ви не можете бути впевнені в тому, що людина написала цю роботу або звідкись скачала. Буває так, що виконавець пише ваш диплом зі шматків чужої роботи. Такий плагіат дуже поширений в інтернеті.

Найбільш правильним варіантом буде все ж таки написати дипломну роботу самостійно. Зараз є маса інформації про те, як це зробити, можна знайти всю необхідну літературу для власних досліджень, можна завжди проконсультуватися у наукового керівника і викладачів, які якось з вашою темою пов'язані. Пам'ятайте, що вас гальмують не слабкі знання, не відсутність часу і не відсутність необхідної інформації. Вас гальмує власна невпевненість в собі. Відкиньте це почуття! Просто почніть писати, і у вас все вийде!

Сподобалась стаття? Оцініть

4.37

На основі відгуків 19 користувачів

Наталія К.

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 237

Підібрати репетитора

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів