Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

Як перейти на українську мову: поради та ресурси

06.07.2022

Як перейти на українську мову: поради та ресурси
Хобі
  1. Як перейти на українську: ключові поради
  2. Відео на YouTube про особисті досвіди переходу на українську
  3. Як покращити свою українську вимову: кілька корисних відео

 

З переходом на українську ситуація схожа на процес опановування будь-якої мови, що нею ви не говорите з народження. Ситуацію полегшує те, що, переходячи на українську, ви вже маєте величезний мовний досвід: ви чули її в новинах, ви читали книжки, написані нею та навіть писали власні твори.

 

Водночас говоріння справедливо вважається однією з найскладніших компетенцій, адже вимагає когнітивної швидкості та гнучкості. Та не лякайтеся, усе буде добре. До вас на українську переходило безліч людей. Це не так складно, як здається.

 

Усією командою БУКІ ми перейшли на українську 24 лютого. Розповідаємо, що допомогло нам, та даємо посилання на блогерів, які діляться власними досвідами.

 

Як перейти на українську: ключові поради

 

Перейдіть на українську одразу. Говоріть нею й у побуті, і в публічному просторі, і на роботі. Коли ви опинитеся в мовному середовищі, чи то пак створите його самостійно, ваш мозок швидше змінить «мовні налаштування». Спершу може бути важко, але за умов швидкого та повного переходу адаптація триватиме менше.

 

Або просто виділіть для української місце у вашому житті. Якщо у вас є україномовні друзі чи колеги, спілкуйтеся з ними українською. Говоріть українською під час навчання чи походу в крамницю, на базар чи в кав’ярню. Ведіть соціальні мережі українською: так ви матимете більше часу для продумування свого висловлювання, зможете зазирнути в словник та знайти найкращі слова для вираження вашої думки. Або просто влаштуйте один день на тиждень українською. Ви можете обрати будь-яку опцію, поєднувати кілька, винайти комфортний для вас спосіб. Тут є лише одна рекомендація: нехай це буде регулярна та стабільна практика.

 

Не бійтеся помилок та суржику. Саме страх зробити щось неправильно посідає чільне місце в головах тих, хто планує перейти на українську та з якихось причин цього не робить. Помилки — це нормально й невід’ємно. Без помилок не буває досвіду, а без досвіду немає прогресу. Просто прийміть той факт, що будете помилятися. Та дайте людям навколо чіткі інструкції: повідомте, чи ви хочете, щоби вас виправляли, чи плануєте самотужки впоратися з викликом.

 

Якщо ж ваш перфекціонізм нездоланний, зверніться за допомогою до викладача. Усього кілька розмовних уроків суттєво покращать ваш рівень та підвищать впевненість. І ваші україномовні друзі залишаться друзями, а не перетворяться на суворих менторів. За потреби викладач також зможе поставити вам і більш коректну вимову. Знайти репетитора, що допоможе вам вивчити розмовну українську, можна тут.

як перейти на українську

Не бійтеся осуду. Це ще одна причина, з якої багато людей відмовляються від переходу на українську мову. Ті, хто будуть вам закидати, що це — не ваша рідна мова, що ви «перевзулися» чи «зрадили», що українською вас не розуміють — не варті ваших переживань. Ви прийняли зважене рішення, ви мали для нього достатньо підстав. Це законно, і ніхто не має права критикувати вас.

 

Якщо ви не впевнені, чи готові ризикувати стосунками, спробуйте почати спілкуватися українською з новими знайомими. У такий спосіб відчуття театральності чи обману, яке ви можете відчувати, спілкуючись українською з російськомовною родиною чи близькими, буде нівельовано. А коли спілкування українською стане для вас звичкою та частиною вашої особистості, вам буде легше наважитися повідомити про своє рішення друзям, рідним та близьким.

 

Вживайте український контент. Поради про те, що треба читати або дивитися кіно українською, настільки очевидні, що на цьому ми зупинятися не будемо. Скажемо лише, що завдяки законодавчій підтримці української зараз є багато читацької класики в якісних українських перекладах, і в паперових, і в електронних версіях. А глобальні стрімінгові сервіси оперативно додають до контенту субтитри та озвучку українською. Оберіть щось до смаку та не забувайте про мультимедійний контент. Останнім часом з’явилися десятки подкастів та YouTube-каналів, що зможуть задовільнити навіть найвибагливіших користувачів. Саме з цих форматів ви зможете всотати досвід розмовної, а не літературної мови, а також зрозумієте, що українська буває різною, і це дуже красиво. Про подкасти та канали українською ми вже писали раніше — читайте тут.

 

Українізуйте пристрої. Змініть мову на смартфоні. А щоб українізувати свій пошуковик, встановіть розширення для Chrome «Лагідна українізація». У такий спосіб ви не лише позбудетеся російських статей, а й побачите, наскільки багато якісного українського контенту чекає на користувачів у мережі.

 

Не забувайте про словники. Там є чим поживитися. Словник українських фразеологізмів або тлумачний словник — до ваших послуг. Щойно дослідите ці джерела, можете також підчитати про діалекти та українські говірки. Це окрема чарівна країна слів та виразів, що збагатить і вашу мову, і ваші знання про Україну.

 

Читайте також: Найпростіший спосіб вчити нові іншомовні слова

Як перейти на українську

Відео на YouTube про особисті досвіди переходу на українську

Можливо, відео з нашої підбірки допоможуть вам почуватися більш впевнено при переході на українську. Що точно ви відчуєте, то це те, що в труднощах та сумнівах ви не самотні. Поїхали.

 

Про поширені помилки переходу на українську та чому перехід — це шлях довжиною в життя розповідає блогер Максим Прудеус. Попри загальну користь від відео, там є сумнівні тези, мовляв, «українці не говорять українською, бо вони ліниві». Ми цю думку не підтримуємо, тому радимо перед тим, як дивитися це відео, зважати на це.

 

А от блогерка Darya WAVE висвітлює тему переходу на українську більш лагідно, адже вважає, що будь-який примус у цій справі є не просто зайвим, а і шкідливим. Рекомендуємо подивитися.

 

Канонічне вже відео про перехід на українську за два дні до початку повномасштабного вторгнення випустив і канал «Твоя підпільна гуманітарка» як завжди тут лише слушні поради та раціональний виклад. На каналі також можна знайти ще кілька якісних відео, пов’язаних із темою, тож за бажання дослідіть їх усі.

 

А в цьому відео Ярини Паславської ви побачите одразу понад десяток історій українців, що перейшли на українську мову та точно знайдете натхнення для прийняття цього важливого рішення.

 

Валерій Маркус, український військовий, блогер та громадський діяч ще у 2019 році записав відео про те, чому важливо перейти на українську та як це зробити. Він також ділиться власним досвідом та мотивацією прийняти це рішення. Відео коротке та варте перегляду.

 

У двох із половиною хвилинах автор каналу UAVOID розповідає про два шляхи до переходу на українську та ключове значення супермаркетів та маршруток на цьому складному шляху. Дуже смішно та легко, надихає — дивіться за посиланням.

 

Кілька змонтованих тік токів та надзвичайно енергійна позиція користувача @chornobrovyi змотивує перейти на українську навіть камінь. Дивіться тут.

 

Якщо душа просить більш ґрунтовного контенту, блогерка Катерина Медовник за 30 хвилин у деталях розповідає свою історію переходу на українську, ділиться труднощами та радить як їх подолати.

 

І бонус-трек — відео від Каріни Ліри, яка розповідає про те, як реагувати на агресію на адресу вашої україномовності. Не факт, що з вами таке станеться, але краще підготуватися завчасно.

 

Читайте також: Найкращі книги для підлітків українською мовою

як перейти на українську

Як покращити свою українську вимову: кілька корисних відео

Щоби говорити українською мовою, вам не конче треба знайти її досконало. Однак якщо ви хочете пройти перехід на українську «на відмінно», тренування вимови буде обов’язковим пунктом вашої програми.

 

Зважайте також і на те, що регіональні говірки мають свої особливості вимови. А ті ролики, що ви побачите в списку нижче, несуть радше рекомендаційний характер. Вони висвітлюють норми літературної української мови, якою частіше послуговуються професіонали: актори, диктори та ведучі. У повсякденному використанні таких суворих вимог немає й не мусить бути. Отже:

 

Уже згадані в попередній підбірці Ярина Паславська та Максим Прудеус мають відео і про те, як правильно вимовляти українські звуки.

 

Блогер Юрій Басараб зробив цілу серію роликів про коректну українську вимову. І хоч курс записаний радше для іноземців, які вчать українську, він буде корисний для всіх. Подивитися весь список відтворення можна за посиланням.

 

Якщо готові на серйозне занурення в теорію, спробуйте послухати аудіокнигу ​​лексикографа та диктора Миколи Погрібного «Українська літературна вимова».

 

І наостанок -- лише одна порада. Попри всі труднощі, намагайтеся сприймати перехід на українську як цікаву та захопливу подорож до себе та свого коріння. Українська — це життя, а не нудний урок. Якщо вам вдасться зберегти ентузіазм під час переходу, далі буде значно приємніше та цікавіше. Гарантуємо.

 

Читайте також: Як і чим замінити російський контент: YouTube-канали, подкасти, книжки та музика українською

Оцініть новину

Рейтинг: 5 з 5

На основі відгуків 4 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Як перейти на українську мову: поради та ресурси

Як перейти на українську мову?

Не бійтеся помилок та суржику. Саме страх зробити щось неправильно посідає чільне місце в головах тих, хто планує перейти на українську та з якихось причин цього не робить. Помилки — це нормально й невід’ємно. Без помилок не буває досвіду, а без досвіду немає прогресу. Просто прийміть той факт, що будете помилятися. Та дайте людям навколо чіткі інструкції: повідомте, чи ви хочете, щоби вас виправляли, чи плануєте самотужки впоратися з викликом. Читайте більше на BUKI

Як вдосконалити володіння українською мовою?

Блогер Юрій Басараб зробив цілу серію роликів про коректну українську вимову. І хоч курс записаний радше для іноземців, які вчать українську, він буде корисний для всіх. Подивитися весь список відтворення можна за посиланням. Якщо готові на серйозне занурення в теорію, спробуйте послухати аудіокнигу ​​лексикографа та диктора Миколи Погрібного «Українська літературна вимова». Читайте більше на BUKI

Як почати говорити українською мовою?

Щоби говорити українською мовою, вам не конче треба знайти її досконало. Однак якщо ви хочете пройти перехід на українську «на відмінно», тренування вимови буде обов’язковим пунктом вашої програми. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина Г.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.