
Чи буває таке, що дитина жаліється вам «Я не розумію математику»? Дійсно, це точна наука, яка вимагає раціонального підходу, критичного мислення, вміння аналізувати. Тож не дивно, що проблеми з математикою виникають у багатьох школярів, а часом і у дорослих.
Про те, як вивчити математику з нуля, сказано і написано дуже багато. Причиною цього є практична необхідність використання отриманих математичних знань у повсякденному житті. Важко собі уявити, як би могла жити людина в сучасному цивілізованому світі, якби не вміла рахувати гроші, вимірювати відстані або створювати точні вимірювальні прилади.
У цій статті розглянемо кілька порад, як вивчити математику та де можуть знадобитися ці знання.
Як зрозуміти математику?
Вивчити математику насправді не так важко, як це може здатися з першого погляду. Головне при цьому – правильно розпочати процес навчання. Деякі люди бояться розв'язування задач, оскільки не знають потрібних формул. Але для багатьох завдань формули не потрібні, важлива – логіка. Головними ж причинами страху є:
- низька якість викладання математики у школі;
- відсутність додаткових занять;
- значний обсяг пропущених тем, над якими не було можливості попрацювати;
- необ’єктивне оцінювання та критика, що відбиває бажання вчитися.
Існує ще одна складність, з якою стикаються початківці. Це той факт, що математика – наука абстрактна. Вона має справу не безпосередньо з предметами, які нас оточують, а з їх числовим еквівалентом.
Тож батьки, які хвилюються за успішність своїх дітей у математиці, можуть, допомогти їм через репетитора. Знайти фахівця-педагога з потрібною вам кваліфікацією можна на платформі BUKI.
Перш ніж цікавитися, як вивчити алгебру з нуля, дитина повинна мати міцні знання за початкову школу, наприклад: вимірювати, порівнювати та перетворювати величини, знати табличку множення, розв’язувати рівняння з одним невідомим, працювати з числовими та буквеними виразами тощо. Лише добре засвоївши базові знання, можна переходити до складніших тем.
Також батьки можуть пропонувати дитині застосовувати математичні знання на практиці, наприклад, рахувати вартість покупок в магазині та решту. Поясніть, що дуже цінні знання математики у трудовому навчанні. Ще один приклад: дитині треба виготовити картинну рамку певних розмірів, щоб вона помістилась у визначене місце на стіні, або пошити одяг потрібного розміру, знявши мірки.
Навіщо потрібна математика?
Дитині варто зрозуміти, що математичні навички – це невіддільна частина нашого повсякденного життя. Ось кілька прикладів, як можна використовувати математичні знання у дорослому житті:
- підрахунок кількості необхідних матеріалів для ремонту та їх вартості;
- планування оптимальних маршрутів для подорожей та прогнозування витрат;
- прорахунок вигоди від банківського депозиту та втрати на кредиті;
- ефективне розпорядження власними фінансами та сімейним бюджетом;
- складання пропорцій відповідно до рецепта в кулінарії.
Отож математика в житті людини присутня майже на кожному кроці. Щобільше, саме ця наука найбільш корисна для нашого мозку.
Так, в Оксфордському університеті було проведене дослідження, до якого залучили понад 130 студентів від 14 до 18 років. Частина з них перестала вивчати математику після 16 років. Саме у цієї групи вчені виявили низький рівень нейромедіатора, що відповідає за пластичність мозку. Таким дітям важче вчитися та розв'язувати складні питання. В цілому, їх мозок менш адаптований до різних викликів, ніж у тих, хто продовжує вивчення математичних дисциплін.
Отже, математика загалом та вміння розв'язати задачі зокрема:
- покращує та прискорює когнітивні процеси;
- зміцнює пам'ять, увагу та швидкість реакції;
- формує раціональний підхід до життєвих ситуацій.
Це сприяє кращій успішності у вивченні інших предметів та заняттях творчою діяльністю, особливо музикою. Математика формує та розвиває нейронні зв’язки, які відповідають за різні типи мислення та пам’яті. Ось чому дітям з раннього віку корисно займатися ментальною арифметикою.
Місце математики у професіях
Математика, поза сумнівом, є мовою теорії природи, оскільки в таких науках, як фізика і хімія, використовуються саме математичні формулювання. Але необхідність розрахунків, проведення аналізу та систематизації даних, звернення до статистики, присутні чи не в кожній професії.
Для всіх, хто хоче знати математику, важливо зрозуміти, наскільки тісно вона взаємодіє з будь-якою галуззю. І це не лише фінанси, інженерія, будівництво, IT та економіка. Математичні знання безпосередньо застосовуються у медицині, наприклад, під час призначення ліків залежно від вмісту в крові тих чи інших речовин, для визначення біомеханічного співвідношення кісток і суглобів у травматології, у моделюванні можливості захворювань та процесів в організмі тощо.
Такі фахівці, як менеджери, маркетологи, SMM-спеціалісти, таргетологи, логісти, дизайнери, мають обов’язки планування бюджету та проведення інших розрахунків. Навіть кухарі, перукарі та водії стикаються з необхідністю обчислень.
Як пояснити математику дитині, якщо вона їй нецікава?
Ставлення дитини до предмета закладається з наймолодших класів. Навчати математиці можна по-різному. Уміння педагога не тільки грамотно викласти матеріал, а й наводити безліч прикладів для його закріплення – ось одна із запорук успішного розуміння предмета. Іноді в вищих і середніх школах теми викладаються бездоганно, але вчителі не можуть зацікавити дитину. Ще однією причиною того, що в школі дитина не хоче вчити математику, є те, що уроки ведуться незрозумілою мовою з купою невідомих слів і термінів.
Багато нюансів залежить від того, у якому віці дитини починається робота над поліпшенням знань. І якщо це ранній вік до 10 років, дитину можна зацікавити адаптованими до віку науково-популярними відео, експериментами, цікавими фактами про математику.
Наприклад, що сумою всіх чисел від 1 до 100 буде 5050 або найбільшим числом у світі вважається центильйон, який має 600 нулів. Як швидко вивчити геометрію? Можна показати навчальне відео з різними геометричними фігурами та особливостями обчислення їх площі.
Зацікавити математикою підлітка можна, показавши наочно, як вона використовується у його хобі або омріяній професії. Так, можна підібрати цікавий матеріал, як створюються комп’ютерні ігри або як працюють алгоритми соцмереж. А під час вивчення математики онлайн можна залучати різноманітні програми з головоломками, кросвордами, вікторинами тощо.
Як швидко вивчити математику?
Вивчення математики в інтенсивному режимі може знадобитися не тільки дітям, а й дорослим. Це може стати в пригоді для підвищення кваліфікації, якщо професія пов'язана з розрахунками, або для освоєння нових навичок під час пошуку роботи. Математика з нуля українською викладається на курсах як очно, так і онлайн.
Щоб навчитися в короткі терміни, досить слідувати кільком правилам:
- сформувати для себе чітку мету і точну мотивацію для навчання;
- розробити чітку програму уроків, їх тривалість та систематичність;
- рухатися від простого до складного, не роблячи розривів в темах, навіть якщо вони незрозумілі спочатку;
- знайти хорошого викладача, який зможе пояснити незрозумілі методи рішень і властивості математичних понять, допомогти розв'язати задачу на практиці;
- завести окремі зошити з формулами, аксіомами і теоремами, які завжди повинні бути під рукою;
- з кожної теми вирішувати по кілька завдань різних рівнів складності і з різними висновками й доказами;
- проводити регулярні тестування в онлайн-форматі або на письмових тренажерах.
Репетитор з математики – чудова нагода покращити знання у будь-якому віці. Шукайте практика, а не теоретика. Наприклад, у дитини є труднощі з певним типом задач. І важливо, щоб педагог показав, як розв'язати таку задачу для реального життя: на виробництві, у побуті, у професії тощо. Аби дитина зрозуміла цінність математики.