Професії майбутнього: що вивчати зараз, щоб досягти успіху в майбутньому?

19.04.2021

Професії майбутнього: що вивчати зараз, щоб досягти успіху в майбутньому?
Вища освіта
 1. Які професії будуть затребувані в майбутньому?
 2. ТОП професій майбутнього
 3. Професії майбутнього до 2025 року: які професії з'являться в найближчі роки?
 4. Чого чекати в далекому майбутньому, або професії 2030-2050 років
 5. На кого піти вчитися, щоб отримати професію майбутнього?
 6. Яких професій не буде в майбутньому?

На вулиці літають дрони, які доставляють їжу, в супермаркеті на касі - роботи, замість водія в таксі - теж. Більше схоже на «Дивний новий світ» Олдоса Хакслі, але це реальність, яка чекає на нас зовсім скоро.

Старі професії зникають. І з'являються нові. До чого готуватися? Куди йти вчитися? Які є перспективні професії майбутнього? Про це поговоримо в нашому матеріалі.

Які професії будуть затребувані в майбутньому?

Світ змінюється, технології удосконалюються, з'являється більше можливостей створювати роботів і програми для них. Відповідно, деякі професії «йдуть на пенсію». Що ж робити людям?

Футурологи активно займаються дослідженням професій. Зокрема, BBC, Forbes, «Сколково», Вища школа економіки і Росстату активно досліджують тему майбутніх спеціалізацій. Думка фахівців сходиться на тому, що багато професій просто зникнуть.  Будуть затребувані ті спеціальності, які не зможуть витіснити програми і роботи. А це:

 • медики;

 • вчителі;

 • фахівці з гостинності;

 • персональні послуги;

 • творчі спеціалізації, креативні професії.

Але не думайте, що в медицині залишаться такі ж очні прийоми у лікаря, а педагоги будуть читати лекції в аудиторіях університетів. Усе зміниться. Наприклад, вчителі викладатимуть онлайн, не виходячи з дому. У хірургії оперуватимуть роботи, але щоб створити робота - знадобляться знання і досвід реальних лікарів. Що стосується персональних послуг, то з'являться такі спеціальності, як тренер творчих станів.

Професії майбутнього в світі будуть виникати як абсолютно нові, так і трансформуватися зі старих. Поки що нам складно уявити, що скоро з'являться безпілотні автомобілі, а будь-який орган можна буде виростити в пробірці ... Ну або роздрукувати на 3-д принтері.

Професії майбутнього: що вивчати зараз, щоб досягти успіху в майбутньому?

ТОП професій майбутнього

У цьому списку не вийде вказати ТОП-10 професій майбутнього. Бо їх буде набагато більше! Знайдеться робота і для айтішників, і для гуманітаріїв, стануть як ніколи популярні екологи та аграрники, в тренді будуть інженери, архітектори, мікробіологи і хіміки. Також з'являться і зовсім нові професії, які будуть затребувані в майбутньому.

Нові професії майбутнього

Щоб розуміти, які професії будуть затребувані в майбутньому, потрібно знати про сучасні світові тенденції. Ера промисловості і споживацтва, яка була ключовою у 20-му столітті, йде. Люди були ослаблені світовими війнами, були змушені знову відбудовувати міста і піднімати економіку, доводилося жити в різних політичних режимах, підлаштовуючись під кожен. Цінності були іншими.

 У 21-столітті світ починає активно розвиватися інтелектуально. У 2000-х популяризуються комп'ютери, інтелект і інтернет, різні смартфони і гаджети. З'явилася можливість отримувати знання у вільному доступі, не виходячи з дому. Найпопулярнішими стали професії програміста, розробника програмного забезпечення для комп'ютерів і смартфонів, професії, для яких необхідні soft-skills.

Зараз уже і в Україні активно почали говорити про автоматизацію повсякденних фізичних дій людини. Усе частіше замислюються про створення роботів. Світ приходить до висновку: чимало спеціальностей можна замінити новими технологіями.

У той же час, активніше порушуються теми екології. Кількість вироблених товарів, речей, продуктів зараз в надлишку. Важливим стало питання про те, як переробляти сміття, як не засмічувати Світовий океан, як зберегти корисні копалини, як не нашкодити нашій планеті, і як освоювати нові планети Сонячної Системи.

Ну і останній тренд 2020 року: перехід більшості професій в онлайн формат. Як всі побачили, технології, котрі активно розвиваються, не змогли зупинити світову пандемію. І ніхто не може сказати, скільки таких пандемій на нас чекає ще.

Тож, з урахуванням сучасних тенденцій, стають популярними такі нові професії:

 • урбаніст-еколог;

 • інженер роботизованих систем;

 • екоаналітік у будівництві;

 • космогеолог;

 • ІТ-медик;

 • фахівець з рециклінгу одягу.

А тепер давайте докладніше.

Медичні професії майбутнього

За якими принципами розвивається медицина зараз? За діагностику і лікування несе відповідальність сам пацієнт. Так, всім рекомендовано регулярно проходити діагностичні обстеження хоча б 1 раз на рік, але при мало хто робить це відповідально. Люди не доліковуються, не спостерігають за своїми хронічними захворюваннями, не роблять комплексну діагностику всього організму. А потім лікують наслідки. По суті, медицина зараз допомагає людям позбутися від наслідків їх безвідповідального ставлення до свого здоров'я.

А якими принципи буде послуговуватися медицина майбутнього? Головне завдання - вилікувати до того моменту, поки проявляться симптоми. Ключовим принципом стане превентивний. Тепер медики будуть комплексно працювати з організмом людини: своєчасно виявляти захворювання, запобігати їх, не доводячи людину до неприємних симптомів і лікування наслідків.

Допоможуть виявляти хвороби ... Роботи. Лікарі рентгенологи і УЗД-діагности стануть незатребуваними. Кіберпристрої дозволять високоточно діагностувати хвороби, а роботи зможуть виконувати мікрохірургічні операції. У медицині, як вказують в Атласі професій від «Сколково», йдеться про такі тенденції в медицині майбутнього:

 • органи і тканини організму можна буде виростити з біоволокон;

 • завдяки комп'ютерним програмам, можна буде дізнатися, як розвиватиметься хвороба, і запропонувати пацієнту унікальні методики ефективного лікування;

 • будуть розроблені спеціальні пристрої з виходом в інтернет, завдяки яким лікар буде отримувати інформацію про перебіг хвороби в організмі людини. І своєчасно пропонувати заходи.

Відповідно, перспективними професії майбутнього в сфері медицини будуть:

 • ІТ-медик. Людина, яка «комп'ютеризує» і «віртуалізує» процеси лікування;

 • генетичний консультант. До нього будуть звертатися не в тому випадку, коли вже діагностували генетичну хворобу. Цей лікар буде найбільш затребуваним, оскільки в превентивній медицині будуть активно досліджувати унікальний геном людини, щоб зрозуміти, які захворювання виявляться протягом життя;

 • молекулярний дієтолог. Стандартні дієти? Ні-ні, це занадто банально для нового часу. Будьте ласкаві глибоко досліджувати організм, щоб запропонувати те, що потрібно тільки йому;

 • оператор медичних роботів;

 • фахівець з кіберпротезування;

 • консультант зі здорової старості.

Що порадити майбутнім медикам? Вивчати нові технології, цікавитися сферою програмування, глибоко цікавитися генетикою, мікробіологією, хімією, вивчати англійську мову, вчитися навичкам клієнтоорієнтованості.

Професії майбутнього: що вивчати зараз, щоб досягти успіху в майбутньому?

А вчителі? Вчителі вчити будуть?

Будуть-будуть! Куди ж без них? Тільки зміняться принципи навчання. А саме:

 • традиційні школи, швидше за все, зникнуть, перейшовши в онлайн;

 • більше не буде стандартних програм, тепер навчання буде індивідуалізованим, враховуючи особисті якості дитини;

 • нарешті в сфері освіти зрозуміють, що вчити тони непотрібної та сухої інформації не цікаво. Для дітей будуть розробляти безліч ігор, інтерактивних методик, будуть показувати, як інформація працює на практиці;

 • грань звичного віку, в якому вчиться людина зараз, зітреться. Люди будуть вчитися все життя, а значить, вчителі будуть затребуваними.

У сфері освіти з'являться такі нові спеціальності:

 • розробник освітніх траєкторій. Це той педагог, який буде підбирати під учня унікальну ефективну програму навчання з урахуванням його психологічних особливостей, початкових знань і кінцевого бажаного результату;

 • тьютор - педагог, який контролює процес індивідуальної освіти;

 • ментор стартапів. Людина, яка має досвід запуску стартапів, і надає інформацію про те, як запустити ваш особистий стартап;

 • ігропедагог. Учитель, який розробляє освітні ігри;

 • тренер з майнд-фітнесу. Зараз всі качають м’язи. А через декілька років будуть качати мозок! А саме: пам'ять, вміння концентрувати увагу, швидкість читання, вміння усно робити розрахунки і т.п.

Якщо ви не знаєте, як вибрати майбутню професію у сфері освіти, то вивчайте новітні технології. Намагайтеся викладати креативно, шукайте підхід і до дітей, і до дорослих, цікавтеся інноваційними технологіями. Вивчення сучасних програм, які дозволяють створювати презентації, відео та ігри – будуть затребуваними.  

IT-професії майбутнього

Айті професії майбутнього, мабуть, найбільш затребувані. Адже навички програмування знадобляться мало не в будь-якій спеціальності. А що стосується самого айті-ринку, то в тренді будуть:

 • архітектори інформаційних систем;

 • архітектори віртуальної реальності;

 • дизайнери інтерфейсів;

 • проектувальники нейроінтерфейсів;

 • цифрові лінгвісти;

 • організатори інтернет-спільнот.

Сектор інформаційних технологій стає, як ніколи, важливим. Адже абсолютно всі професії будуть стикатися з ним. Деякі процеси будуть автоматизовані за допомогою програм, деякі професії без програм і зовсім не зможуть існувати. Навіть медицина і навчання стають автоматизованими, і їм необхідна підтримка айті-фахівців. Тож, якщо ви плануєте в майбутньому пов'язати своє життя з інформаційними технологіями, то без роботи точно не залишитеся.

Інженерні професії майбутнього

Професії майбутнього пов'язані з біологією, екологією, проектуванням машин і роботів - справжній тренд. Відповідно, якщо вас приваблює інженерія, то в майбутньому слід очікувати того, що вам потрібно буде навчитися орієнтуватися в навколишньому світі, природних ресурсах, енергетиці, розвитку. Тому що найпопулярнішими професіями стають:

 • фахівець з локальних система енергопостачання;

 • розробник систем енергоспоживання;

 • системний інженер інтелектуальних енергомереж;

 • проектувальник інтерфейсів безпілотної авіації;

 • інженер роботизованих систем;

 • проектувальник нанотехнологічних матеріалів;

 • системний гірничий інженер;

 • фахівець з перебудови / посилення старих будівельних конструкцій;

 • проектувальник інфраструктури «розумного будинку»;

 • проектувальник 3D-друку в будівництві.

Онлайн-професії

Тенденції говорять про те, що всі професії так чи інакше перемістяться в онлайн. У всякому разі, технології дозволять нам працювати з дому. Тому дистанційними стають:

 • медицина;

 • освіта;

 • програмування (не потрібно буде ходити в офіс);

 • інженерія.

З розвитком технологій, виробничі процеси буде легше контролювати, тому в присутності людини необхідності не буде.

Професії майбутнього для гуманітаріїв

Може здатися, що в майбутньому для гуманітаріїв не буде місця. Але це не так. Гуманітарний склад розуму мають творчі люди. Вони здатні аналізувати свій внутрішній стан, і внутрішній стан інших людей, вони можуть більше креативити, вони знаходять різні шляхи вирішення проблем.

Так, кожному гуманітарію і творчій людині необхідно буде вивчити базові основи програмування, для того щоб встигнути за трендами суспільства. Але, попри це, буде чимало цікавих професій, в яких вони зможуть себе знайти:

 • тренер творчих станів;

 • цифровий лінгвіст;

 • медіатор соціальних конфліктів;

 • координатор освітніх онлайн-платформ;

 • модератор платформи спілкування з держорганами.

Навички спілкування завжди будуть нам необхідні. І вмінню відчувати співрозмовника, підбирати правильні слова, залагоджувати конфлікти і творчо підходити до роботи - жодна машина не навчиться.

Професії майбутнього до 2025 року: які професії з'являться в найближчі роки

Футурологи і дослідники сфері професій говорять про те, що до 2025-2030 року з'явиться близько сотні нових спеціальностей. Серед яких найбільш затребуваними будуть:

 • урбаніст-еколог;

 • архітектор енергонульових будинків;

 • проектувальник дитячих і медичних роботів;

 • оцінювач інтелектуальної власності;

 • проектувальник дирижаблів.

Чого чекати в далекому майбутньому, або професії 2030-2050 років

У далекому майбутньому, років через 30, популярними стануть такі незвичайні професії, як:

 • експерт з «образу майбутньої дитини». Якщо технології зроблять крок вперед, то чому б не виростити дитину під замовлення?

 • віртуальний адвокат;

 • тайм-брокер. Розпочнеться ера фрілансерів, яким необхідно буде організовувати свій робочий час. І тайм-брокер допоможе вигідно продати час фрілансера;

 • ековожатий. Ця людина буде організовувати роботу груп, які займаються поліпшенням екології;

 • проектувальник 3-д друку в будівництві. Навіщо будувати будинок? Давайте його роздрукуємо.

Звичайно ж, це далеко не всі професії. Атлас професій майбутнього налічує більше сотні спеціальностей, які будуть популярні зовсім скоро. Але одне ви повинні зрозуміти: в майбутньому не вийде обзавестися однією професією на все життя. Світ постійно буде змінюватися, а людям доведеться підлаштовуватися під його зміни. Звичка постійно вчитися - гарна звичка. Звичка поєднувати, креативити, удосконалювати принципи своєї роботи - гарна звичка.

Творчі професії майбутнього будуть найпопулярнішими. Креативні осяяння стануть основою для поліпшення нового світу. Буде чимало способів втілити в життя ідею, і будуть цінними унікальні ідеї, які допомагають світу стати ще більш комфортним, безпечним і щасливим.

На кого піти вчитися, щоб отримати професію майбутнього?

Як ви прочитали в нашій статті, без програмування зараз не буде можливості розвиватися. Тобто, у виграші залишаться люди, які:

 • мають освіту програміста, дизайнера, маркетолога, інженера;

 • отримають освіту вчителя. Тільки не плутайте педагогічну «корочку» з реальними вміннями вчити дітей і людей;

 • будуть талановитими медиками. Пропонувати шляхи вирішення проблем зі здоров'ям, активно взаємодіяти з медичними нововведеннями, глибоко аналізувати причини хвороб. Зокрема, популярним стає напрям генетики;

 • отримають освіту еколога, хіміка, біохіміка. Величезна увага приділяється саме цим напрямкам у новому світі;

 • навчаться ефективно взаємодіяти з іншими людьми. З'явиться безліч спеціальностей, де потрібно буде переконувати, використовувати навички soft-skills. Усе це буде не про агресивний маркетинг, а про «теплий» маркетинг;

 • розвивають в собі навички креативу і творчого бачення. Коучі, психологи, мотиватори згодом зможуть стати тренерами творчих станів.

Яких професій не буде в майбутньому?

Уже зараз стають все менш затребуваними професії таксиста, касира, журналіста. Згодом вони зовсім зникнуть. Кур'єрів замінять дирижаблі, які зможуть доставляти їжу і пошту, замість касирів сидітимуть роботи, ну а новини збере, напише і поширить програма. Також підуть у небуття професії,

 • метою яких є важка фізична праця;

 • котрі є монотонними та не потребують високого професіоналізму;

 • метою яких є відповіді на дзвінки (такі як оператор call-центру).

Як ви розумієте, назавжди зникнуть профессіі6 логіста, диспетчера, копірайтера, секретаря, юрисконсульта, провізора, продавця, касира, банківського працівника, медичного діагноста (спеціаліста УЗД, лаборанта), турагента, бібліотекаря, лектора.

Що робити? Приймати світ з його змінами, не втрачати навичок пошуку натхнення в дрібницях, бути відкритим людям. Не боятися своїх ідей, а давати їм життя. І у вас все вийде!

 

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Как повысить свою эффективность как преподавателя

Советы по повышению своей продуктивности, основаные на личном опыте

Автор: Вадим Н.

Простий інструмент для розвитку комунікативних навичок учнів

Комунікативні навички учнів набувають особливого значення під час розвитку і навчання учнів засобами онлайн-навчання.

Автор: Наталiя Г.

Рекомендации по выбору музыкального инструмента (фортепиано)

В статье рассматриваются виды фортепиано, в чем их отличие. Приведены примеры моделей цифровых пианино и их характеристики.

Автор: Анастасія М.

Необходимо ли ребенка готовить к школе?

Уважаемые родители, в данной статье постараюсь ответить на вопросы. Необходимо ли готовить ребенка к школе, должен ли он уметь читать, писать, считать или его научат в школе?

Автор: Марина Д.

Особові займенники в польській мові.

При вивченні іноземних мов дуже важливими є нюанси, певні особливості мови, які дозволяють нам чутися "своїми", відчувати мову, уникати тих помилок, які видають іноземця. Займенник - маленька, але важлива частина мови.

Автор: Христина Ш.