
На вулиці літають дрони, які доставляють їжу, в супермаркеті на касі – роботи, замість водія в таксі – автономні машини. Більше схоже на «Дивний новий світ» Олдоса Хакслі, але це реальність, яка чекає на нас зовсім скоро.
Старі професії зникають. І з'являються нові. Щоб йти в ногу з часом, потрібно самому розвиватися, постійно навчатися, актуалізувати свої вміння та навички. Це можна робити самостійно або з фахівцем. Так, звернувшись на сайт BUKI, ви матимете можливість знайти професійного репетитора, щоб покращити якість своїх знань в обраній галузі.
Тож до чого готуватися вже зараз? Куди йти вчитися? Які професії будуть актуальні через 10 років? Про це поговоримо в нашому матеріалі.
Які професії будуть потрібні в майбутньому?
Світ змінюється, технології удосконалюються, з'являється більше можливостей створювати роботів і програми для них. Відповідно, деякі професії «йдуть на пенсію». Що ж робити людям?
Футурологи активно займаються дослідженням професій. Зокрема, BBC, Forbes, Київська школа економіки активно досліджують тему майбутніх спеціалізацій. Думки фахівців сходяться на тому, що чимало професій просто зникне. Буде попит на ті спеціальності, які не зможуть витіснити програми і роботи. А саме:
- медики
- вчителі
- фахівці з гостинності
- персональні послуги
- творчі спеціалізації, креативні професії
Але не думайте, що в медицині залишаться такі ж очні прийоми у лікаря, а педагоги будуть читати лекції в аудиторіях університетів. Усе зміниться. Наприклад, у багатьох школах вчителі вже викладають онлайн, не виходячи з дому. У хірургії оперуватимуть роботи, але щоб створити робота – знадобляться знання і досвід реальних лікарів. Що стосується персональних послуг, то з'являться такі спеціальності, як тренер творчих станів.
У світі будуть виникати як абсолютно нові професії майбутнього, так і трансформуватися зі старих. Поки що нам складно уявити, що скоро з'являться безпілотні автомобілі, а будь-який орган можна буде виростити в пробірці... Ну або видрукувати на 3D-принтері.
10 професій майбутнього
У цьому списку не вийде вказати просто 10 найзатребуваніших професій у світі. Бо їх буде набагато більше! Знайдеться робота і для айтішників, і для гуманітаріїв, стануть як ніколи популярні екологи та аграрники, в тренді будуть інженери, архітектори, мікробіологи і хіміки. Також з'являться і зовсім нові професії, які стануть популярними в майбутньому.
Нові професії майбутнього
Щоб розуміти професії, які будуть актуальні в майбутньому, потрібно знати про сучасні світові тенденції. Ера промисловості та споживацтва, яка була ключовою у 20 столітті, відходить. Люди були ослаблені світовими війнами, змушені знову відбудовувати міста і підіймати економіку, їм доводилося жити в різних політичних режимах, підлаштовуючись під кожен. Цінності були іншими.
У 21 столітті світ починає активно розвиватися інтелектуально. У 2000-х популяризуються комп'ютери, інтелект й інтернет, різні смартфони і гаджети. З'явилася можливість отримувати знання у вільному доступі, не виходячи з дому. Найпопулярнішими стали професії програміста, розробника програмного забезпечення для комп'ютерів і смартфонів, професії, для яких необхідні soft skills.
Зараз уже і в Україні активно почали говорити про автоматизацію повсякденних фізичних дій людини. Усе частіше замислюються про створення роботів. Світ приходить до висновку: чимало спеціальностей можна замінити новими технологіями.
Водночас активніше порушуються теми екології. Кількість вироблених товарів, речей, продуктів зараз в надлишку. Важливим стало питання про те, як переробляти сміття, як не засмічувати Світовий океан, як зберегти корисні копалини, як не нашкодити нашій планеті, і як освоювати нові планети Сонячної Системи.
Тож, з урахуванням сучасних тенденцій, стають популярними такі нові професії:
- спеціаліст зі штучного інтелекту
- урбаніст-еколог
- інженер роботизованих систем
- екоаналітик у будівництві
- оператор дронів та безпілотних транспортних засобів
- космогеолог
- дизайнер доповненої реальності (AR)
- ІТ-медик
- кібердетектив або аналітик кібербезпеки
- фахівець з рециклінгу одягу
А тепер давайте детальніше.
Які професії будуть актуальні через 5 років у медицині?
За якими принципами розвивається медицина зараз? За діагностику і лікування несе відповідальність сам пацієнт. Так, всім рекомендовано регулярно проходити діагностичні обстеження хоча б один раз на рік, але мало хто робить це відповідально. Люди не доліковуються, не спостерігають за своїми хронічними захворюваннями, не роблять комплексну діагностику всього організму. А потім лікують наслідки. По суті, медицина зараз допомагає людям позбутися від наслідків їх безвідповідального ставлення до свого здоров'я.
Якими ж принципами буде послуговуватися медицина майбутнього? Головне завдання – вилікувати до того моменту, поки проявляться симптоми. Ключовим принципом стане превентивний. Тепер медики будуть комплексно працювати з організмом людини: своєчасно виявляти захворювання, запобігати їм, не доводячи людину до неприємних симптомів і лікування наслідків.
Допоможуть виявляти хвороби... роботи. Лікарі-рентгенологи і УЗД-діагности стануть не потрібними. Кіберпристрої дозволять високоточно діагностувати хвороби, а роботи зможуть виконувати мікрохірургічні операції. Отже, що зможуть роботи майбутнього у медицині:
- Будуть розроблені спеціальні пристрої з виходом в інтернет, завдяки яким лікар буде отримувати інформацію про перебіг хвороби в організмі людини. І своєчасно пропонувати заходи.
- Завдяки комп'ютерним програмам, можна буде дізнатися, як розвиватиметься хвороба, і запропонувати пацієнту унікальні методики ефективного лікування.
- Органи і тканини організму можна буде виростити з біоволокон.
Відповідно, перспективні медичні професії, які з'являться в майбутньому:
- ІТ-медик. Класична професія майбутнього. Людина, яка «комп'ютеризує» і «віртуалізує» процеси лікування.
- Генетичний консультант. До нього будуть звертатися не в тому випадку, коли вже діагностували генетичну хворобу. Цей лікар буде найбільш популярним, оскільки в превентивній медицині будуть активно досліджувати унікальний геном людини, щоб зрозуміти, які захворювання виявляться протягом життя.
- Молекулярний дієтолог. Стандартні дієти? Ні-ні, це занадто банально для нового часу. Будьте ласкаві глибоко досліджувати організм, щоб запропонувати те, що потрібно тільки йому.
- Оператор медичних роботів.
- Фахівець з кіберпротезування.
- Консультант зі здорової старості.
Що порадити майбутнім медикам? Вивчати нові технології, цікавитися сферою програмування, глибоко цікавитися генетикою, мікробіологією, хімією, вивчати англійську мову, вчитися навичок клієнтоорієнтованості.
А вчителі? Вчителі вчити будуть?
Будуть-будуть! Куди ж без них? Тільки зміняться принципи навчання. А саме:
- Традиційні школи, швидше за все, зникнуть, перейшовши в онлайн.
- Більше не буде стандартних програм, тепер навчання буде індивідуалізованим, враховуючи особисті здібності дитини.
- Нарешті у сфері освіти зрозуміють, що вчити тонни непотрібної та сухої інформації не цікаво. Для дітей будуть розробляти безліч ігор, інтерактивних методик, будуть показувати, як інформація працює на практиці.
- Грань звичного віку, в якому вчиться людина зараз, зітреться. Люди будуть вчитися все життя, а значить, вчителі будуть потрібними.
Які професії будуть популярні в майбутньому у сфері освіти:
- Розробник освітніх траєкторій. Це той педагог, який буде підбирати під учня унікальну ефективну програму навчання з урахуванням його психологічних особливостей, початкових знань і кінцевого бажаного результату.
- Тьютор – педагог, який контролює процес індивідуальної освіти.
- Ментор стартапів. Людина, яка має досвід запуску стартапів, і надає інформацію про те, як запустити ваш особистий стартап.
- Ігропедагог. Учитель, який розробляє освітні ігри.
- Тренер з майнд-фітнесу. Зараз всі качають м’язи. А через декілька років будуть качати мозок! А саме: пам'ять, вміння концентрувати увагу, швидкість читання, вміння усно робити розрахунки і т.п.
Якщо ви не знаєте, як вибрати майбутню професію у сфері освіти, то вивчайте новітні технології. До речі, є одна професія, яка завжди буде актуальною. І це репетитор. Вже зараз професійні репетитори використовують найновіші програми та креативні методи викладання. Знайшовши такого фахівця, учні будуть в захваті від навчання.
Намагайтеся викладати креативно, шукайте підхід і до дітей, і до дорослих, цікавтеся інноваційними технологіями. Вивчення сучасних програм, які дозволяють створювати презентації, відео та ігри, – важлива сходинка до успіху. А знайти учнів чи репетиторів вже сьогодні можна на платформі BUKI.
IT-професії майбутнього
Айті професії наразі, мабуть, найбільш популярні. У цій галузі можна знайти і найбільш високооплачувані професії у світі. Адже навички програмування знадобляться мало не в будь-якій спеціальності. А що стосується самого айті-ринку, то в тренді будуть:
- архітектори інформаційних систем
- архітектори віртуальної реальності
- дизайнери інтерфейсів
- проєктувальники нейроінтерфейсів
- цифрові лінгвісти
- організатори інтернет-спільнот
Сектор інформаційних технологій стає, як ніколи, важливим. Адже абсолютно всі професії будуть стикатися з ним. Деякі процеси будуть автоматизовані за допомогою програм, деякі професії без програм зовсім не зможуть існувати. Навіть медицина і навчання стають автоматизованими, і їм необхідна підтримка айті-фахівців. Тож, якщо ви плануєте в майбутньому пов'язати своє життя з інформаційними технологіями, то без роботи точно не залишитесь.
Інженерні професії майбутнього
Професії майбутнього пов'язані з біологією, екологією, проєктуванням машин і роботів – справжній тренд. Відповідно, якщо вас приваблює інженерія, то в майбутньому слід очікувати того, що вам потрібно буде навчитися орієнтуватися в навколишньому світі, природних ресурсах, енергетиці, розвитку. Тому що найпопулярнішими професіями стають:
- фахівець з локальних систем енергопостачання
- розробник систем енергоспоживання
- системний інженер інтелектуальних енергомереж
- проєктувальник інтерфейсів безпілотної авіації
- інженер роботизованих систем
- проєктувальник нанотехнологічних матеріалів
- проєктувальник-урбаніст
- фахівець з перебудови/посилення старих будівельних конструкцій
- проєктувальник інфраструктури «розумного будинку»
- проєктувальник 3D-друку в будівництві
Чи замислювались ви, які професії майбутнього в Україні можуть з’явитися вже найближчим часом? З урахуванням потреб післявоєнної відбудови та розвитку ми підготували список з 10 найбільш потрібних професій:
- системний гірничий інженер
- інженер-енергетик
- інженер-робототехнік
- еколог-технолог
- виконроб-вотчер
- інженер-композитник
- фахівець з навчання штучного інтелекту
- менеджер з розвитку бізнесу у сфері штучного інтелекту
- архітектор хмарних технологій
- спеціаліст з розробки вбудованих систем
Водночас у 2024 році дуже популярною стала доволі нова для України професія комунікаційника. Це спеціаліст, що формує обличчя бренду чи компанії та від її імені комунікує з партнерами, журналістами, клієнтами тощо. Також значний попит наразі мають такі професії, як SMM-спеціалісти, UI/UX-дизайнери, PPC-фахівці, маркетологи, розробники різних напрямків, менеджери з продажу, менеджери дронів, технологи, психологи, лікарі.
Онлайн-професії
Тенденції говорять про те, що всі професії так чи інакше перемістяться в онлайн. У всякому разі, технології дозволять нам працювати з дому. Тому дистанційними стають:
- медицина
- освіта
- програмування
- інженерія
З розвитком технологій, виробничі процеси буде легше контролювати, тому в присутності людини необхідності не буде.
Гуманітарні професії майбутнього
Може здатися, що в майбутньому для гуманітаріїв не буде місця. Але це не так. Гуманітарний склад розуму мають творчі люди. Вони здатні аналізувати свій внутрішній стан, і внутрішній стан інших людей, вони можуть більше креативити, вони знаходять різні шляхи розв'язання проблем.
Так, кожному гуманітарію і творчій людині необхідно буде вивчити основи програмування, для того, щоб встигнути за трендами суспільства. Але, попри це, буде чимало цікавих професій, в яких вони зможуть себе знайти. Отже, творчі професії майбутнього:
- тренер творчих станів
- цифровий лінгвіст
- медіатор соціальних конфліктів
- координатор освітніх онлайн-платформ
- модератор платформи спілкування з держорганами
Навички спілкування завжди будуть нам необхідні. І вмінню відчувати співрозмовника, підбирати правильні слова, залагоджувати конфлікти і творчо підходити до роботи – жодна машина не навчиться.
Професії майбутнього до 2030 року: які спеціальності з'являться в найближчі роки
Футурологи і дослідники ринку праці говорять про те, що до 2030 року з'явиться близько сотні нових спеціальностей. Серед яких найбільш потрібними будуть:
- урбаніст-еколог
- архітектор енергонульових будинків
- проєктувальник дитячих і медичних роботів
- оцінювач інтелектуальної власності
- проєктувальник дирижаблів
Чимало галузей змінить основний фокус або відкриє нові напрямки. Наприклад, юриспруденція. Вже зараз є велика потреба у фахівцях із захисту інтелектуальної власності, а зовсім скоро у зв’язку зі зростанням кіберзлочинності знадобляться юристи з інтернет-права.
Чого чекати в далекому майбутньому, або професії 2030-2050 років
У далекому майбутньому, років через 30, популярними стануть такі незвичайні професії, як:
- Експерт з «образу майбутньої дитини». Якщо технології зроблять крок вперед, то чому б не виростити дитину під замовлення?
- Віртуальний адвокат.
- Тайм-брокер. Ера фрилансерів, яким необхідно організовувати свій робочий час, вже розпочалася. І тайм-брокер допоможе вигідно продати час фриланс-спеціаліста.
- Ековожатий. Ця людина буде організовувати роботу груп, які займаються поліпшенням екології.
- Проєктувальник 3D-друку в будівництві. Навіщо будувати будинок? Давайте його роздрукуємо.
Звичайно ж, це далеко не всі професії. Атлас професій майбутнього налічує більше сотні спеціальностей, які будуть популярні зовсім скоро. Але одне ви повинні зрозуміти: в майбутньому не вийде отримати одну професію на все життя.
Світ постійно буде змінюватися, а людям доведеться підлаштовуватися під його зміни. Звичка постійно вчитися – гарна звичка. Звичка поєднувати, креативити, удосконалювати принципи своєї роботи просто must have.
На кого піти вчитися, щоб отримати професію майбутнього?
Як ви вже зрозуміли зі статті, без програмування зараз не буде можливості розвиватися. Тобто, у виграші залишаться люди, які:
- Мають освіту програміста, дизайнера, маркетолога, інженера.
- Здобудуть освіту вчителя. Тільки не плутайте педагогічний диплом з реальними вміннями навчати дітей та дорослих.
- Будуть талановитими медиками. Пропонувати шляхи розв'язання проблем зі здоров'ям, активно взаємодіяти з медичними нововведеннями, глибоко аналізувати причини хвороб. Зокрема, популярним стає напрям генетики.
- Здобудуть освіту еколога, хіміка, біохіміка. Величезна увага приділяється саме цим напрямкам у новому світі.
- Навчаться ефективно взаємодіяти з іншими людьми. Вже зараз існує безліч спеціальностей, де потрібно буде переконувати, використовувати навички soft skills. Усе це буде не про агресивний, а про «теплий» маркетинг.
- Розвивають в собі навички креативу й творчого бачення. Коучі, психологи, мотиватори згодом зможуть стати тренерами творчих станів.
Які професії серед наведених можна вважати професіями майбутнього? Усі, де залучаються новітні технології та інноваційні ідеї.
Яких професій не буде в майбутньому?
Уже зараз стають все менш актуальні професії таксиста, касира, журналіста. Згодом вони зовсім зникнуть. Кур'єрів замінять дирижаблі, які зможуть доставляти їжу і пошту, замість касирів сидітимуть роботи, ну а новини збере, напише і поширить програма. Також підуть у небуття професії:
- метою яких є важка фізична праця
- котрі є монотонними та не потребують високого професіоналізму
- метою яких є відповіді на дзвінки (такі як оператор call-центру)
Окрім цього, назавжди зникнуть професії логіста, диспетчера, копірайтера, секретаря, юрисконсульта, провізора, продавця, касира, банківського працівника, медичного діагноста (спеціаліста УЗД, лаборанта), турагента, бібліотекаря, лектора.
Що робити? Приймати світ з його змінами, не втрачати навичок пошуку натхнення в дрібницях, бути відкритим людям. Не боятися своїх ідей, а давати їм життя. І у вас все вийде!