ЗНО 2020: все, що потрібно знати батькам

 

Ось і добігає кінця період дитинства вашої дитини. Ви чітко пам'ятаєте, як робили збирали поробки в дитячий садок, купували шкільну форму в перший клас, пам'ятайте безсонні ночі над алгоритмами і формулами з фізики... Але тепер на вашу сім'ю чекає подія, від якої буде залежати майбутнє випускника школи ‒ ЗНО. І як би учні не переймалися з приводу оцінок, процедури іспитів і вступу, часто батьки більш уважно ставляться до процессу вступної кампанії. Тому в цій статті ми намагалися оглянути теми й відповісти на питання, які цікавлять батьків.

ЗНО 2020: все, що потрібно знати батькам

Що таке ЗНО?

ЗНО ‒ абревіатура, що лякає всіх, хто якось пов'язаний зі школою та вступом до університету. «Зовнішнє незалежне оцінювання» ‒ це іспити, які необхідно скласти одинадцятикласнику для вступу в ЗВО. З 2008-го року ЗНО в Україні стало обов'язковою умовою для вступу до закладу вищої освіти. І якщо раніше абітурієнту потрібно було складати вступні іспити лише в один університет, то з 2008-го року з'явилася можливість подавати заяви з результатами зовнішнього незалежного оцінювання в декілька ЗВО.

Спочатку всі були категорично незадоволені такими змінами в освіті, адже раніше вступні іспити були усними, можна було якось викрутитися, показавши свої знання під час вступних іспитів. Велику роль грав людський фактор: викладач давав можливість абітурієнту розкрити себе, ставив питання, міг оцінити рівень знань, детально розглянувши письмове завдання. І тут раптово ‒ письмовий тест. ЗНО в цьому сенсі зробило процедуру вступу складнішою, давши можливість вступити до університету лише найсильнішим учням.

Незважаючи на всі складності процедури, в ній є й чимало переваг:

  • більше можливостей для вступу на бюджет;
  • сором'язливим учням легше проявити свої знання в письмовій формі;
  • конкурс проходить чесно, завдяки серйозному контролю з боку комісії на ЗНО.

Варто зазначити, що для тих, хто не планує вступати до закладу вищої освіти, ЗНО не є обов'язковим. Якщо школяр планує після випускного класу вступати до коледжу або здобувати середню спеціальну освіту, то зовнішнє незалежне оцінювання ‒ не обов'язкова процедура.

 

Чи потрібно складати ЗНО, якщо випускник планує отримувати вищу освіту за кордоном?

Зараз досить популярно здобувати вищу освіту за кордоном. Випускники українських шкіл із задоволенням їдуть на навчання до Польщі, Німеччини, Чехії. Особливо приваблює така перспектива тих, хто точно визначився зі своїми планами на майбутнє. Якщо абітурієнт мріє знайти роботу в іншій країні, то без профільної освіти не вийде професійно себе реалізувати.

Для вступу до закладу вищої освіти за кордоном ЗНО складати не потрібно! Абітурієнту достатньо надати документ про повну загальну середню освіту (атестат) і сертифікат, який підтверджує рівень знання іноземної мови (англійська ‒ TOEFL, IELTS, французька ‒ DALF, німецька ‒ Test DaF), а також інші документи, які потребує університет.

Тому, якщо ваша дитина планує вступ за кордоном, то замість того, щоб пройти тести ЗНО, краще заздалегідь зайнятися вивченням мови тієї країни, в яку абітурієнт збирається їхати на навчання.

Чи можна сказати, що випускникам, які не планують вступати до українських ЗВО не доведеться складати ніяких іспитів? Ні. Обов'язковою для всіх є ДПА (Державна підсумкова атестація). Зокрема, потрібно скласти 3 обов'язкових предмета:

  • українську мову;
  • математику або історію України;
  • предмет на вибір.

Результати ДПА вносяться в атестат. Без здачі цих іспитів неможливо отримати повну середню освіту. Проходить ДПА в формі тестів (як і ЗНО), але в стінах рідної школи.

 

Як проходить ЗНО?

«Доброго дня, я прийшов!», ‒ фраза, яка не стане перепусткою на ЗНО. До іспитів слід підготуватися заздалегідь, а саме ‒ пройти 3 етапи: реєстрацію, отримання запрошення-перепустки і складання іспитів. Наприклад, якщо ви не зареєструвалися, то в цьому році скласти ЗНО вийде. Тому батьки повинні подбати про майбутнє своїх школярів і проконтролювати реєстрацію, отримання запрошення та своєчасну здачу іспитів.

Запам'ятайте такі дати:

  • з 03.02. по 24.03.20 буде проходити реєстрація на ЗНО;
  • до 30.04.2020 всі зареєстровані учасники повинні отримати запрошення-перепустку і роздрукувати його. З ним прийти у вказане місце і час на здачу іспиту;
  • з 21.05 по 15.06.2020 проходитиме основна сесія ЗНО, під час якої абітурієнти будуть складати іспити;
  • з 26.06. по 12.07.2020 відбудеться додаткова сесія.

Запам'ятайте, що додаткова сесія ‒ це не для тих, хто запізнився або не встиг здати іспити на основній сесії. Це для тих, хто з поважних причин був відсутній в країні або перебував у важкому фізичному стані. Тобто, якщо ваша дитина звичайний школяр, то на додаткову сесію не розраховуйте. Ваш період ‒ основна.

ЗНО 2020: все, що потрібно знати батькам

Сама процедура складання ЗНО ‒ морально складний процес. В аудиторії знаходиться невелика кількість учнів і зазвичай два екзаменатори, які слідкують за порядком проведення ЗНО. Не дозволяється:

  • користуватися калькулятором / смартфоном і будь-якими іншими електронними пристроями;
  • проносити з собою шпаргалки / підручники / зошити;
  • розмовляти з сусідом або з членом комісії, який контролює процес.

Один шанс, 2 ручки, чернетка і бланк ‒ ось так можна описати ЗНО. Одна маленька помилка, і абітурієнт за дверима. А значить і вступити до університету можна тільки на наступний рік.

Намагайтеся підготувати дитину, перш за все, морально. Зробіть так, щоб пройшов якнайлегше вступ до університету. 2020 рік досить складний, але, сконцентрувавши всі свої сили, у вас обов'язково вийде досягти мети!

 

Дати ЗНО 2020

Знаєте, як абітурієнти втрачають свій шанс на вступ? Просто спізнюються! «Забув дату», «не розрахував час», «переплутав адресу», ‒ все починається саме з цього. Тому, роздрукуйте цю таблицю собі на стіну вже зараз, щоб ви точно знали, коли складається на ЗНО англійська мова, біологія чи фізика:

Назва предмета

Дата проведення

Математика 

21.05.2020

Українська мова та література

26.05.2020

Фізика 

28.05.2020

Німецька, французська, іспанська мови

01.06.2020

Англійська мова

02.06.2020

Історія України

04.06.2020

Біологія 

09.06.2020

Географія 

11.06.2020

Хімія 

15.06.2020

 

Як обрати предмети на ЗНО, і коли потрібно це зробити?

Визначитися з переліком предметів потрібно до 03.02.2020, для того щоб своєчасно зареєструватися і отримати запрошення. Але насправді дитина повинна точно вирішити, що вона буде складати ще на початку навчального року. Справа в тому, що підготуватися до складання ЗНО за кілька місяців просто нереально! Потрібно буде подумати про індивідуальні заняття з репетитором ще на старті шкільного навчання в 11-му класі.

В Україні в 2020-му році можна буде скласти 4 предмета на ЗНО. З них обов'язковими є українська мова з літературою і математика або історія України. Ще 2 предмета потрібно вибрати самостійно, враховуючи умови вступу на конкретну спеціальність.

Вибрати предмети на вибір необхідно після того, як ви вивчили інформацію про вступ на сайті університету, куди збираєтеся подавати документи. На сайті є розділ «Вступна кампанія», де ви можете знайти список необхідних предметів для здачі на ЗНО. Але одне можна сказати точно: для вступу в гуманітарні ЗВО другим обов'язковим предметом складають історію України, а в технічні ‒ математику. Однак і тут можуть бути виключення! Вже зараз:

 • задумайтеся над тим, куди б ваша дитина хотіла вступит;
 • пошукайте інформацію на сайті про те, які предмети потрібні для вступу на ту чи іншу спеціальність;
 • визначте «слабкі» сторони учня, пошукайте репетитора і домовтеся з фахівцем про індивідуальні уроки для підготовки до ЗНО.

 

Особливості ЗНО 2020

Ще в кінці серпня МОН опублікувало документ нововведень для проведення ЗНО в 2020-му році. Вибір предметів, контроль процедури, етапи ‒ все це залишиться незмінним. З'явилося лише декілька правил, які, з одного боку, розширюють можливості абітурієнтів, а з іншого боку, ‒ трохи обмежують.

З позитивних нововведень:

 1. для вступу до ЗВО в 2020-му можна використовувати сертифікати ЗНО з 2017, 2018 і 2019-го років з усіх предметів, крім іноземної мови (тут потрібен тільки сертифікат 2018, 2019 і 2020 року);
 2. мінімальний конкурсний бал повинен становити не менше 125 балів;
 3. для абітурієнтів з особливими освітніми можливостями створять максимально комфортні умови;
 4. для майбутніх медиків мінімальний бал для участі в конкурсі на бюджетне місце ‒ 150, але якщо конкурсний бал не нижче 175, то мінімальний може бути менше.

Але є й обмежуючі нововведення:

 1. кількість спеціальностей, на які можна подати заяву, скоротилася з 7 до 5, що обмежило можливості вступу на бюджет;
 2. ЗНО з математики стало обов'язковим для вступу на спеціальності «Управління та адміністрування», «Публічне управління та адміністрування»;
 3. для спеціальностей «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Фармація, промислова фармація» 150 балів ‒ прохідний мінімум.

Незважаючи на деякі зміни, процедура залишається такою ж прозорою і доступною для кожного випускника середнього навчального закладу. Але підлітки, в силу свого віку, бурхливого темпераменту і юнацького максималізму, нерідко забувають відстежувати події і контролювати часові рамки. Хто допоможе їм в швидкоплинній течії дорослого життя, якщо не батьки?Опубліковано:

Автор:

Розділ: Новини ЗНО

Останні блоги

Легко и просто понять с данной статьи, почему полезно программирование с ранних лет

Автор: В'ячеслав У.

Сьогодні розповім про такі інструменти для виділення у Photoshop: Rectangular Marguee Tool, Eliptical Marguee Tool, Lasso Tool, Polygonal Lasso Tool, Magnetic Lasso Tool, Quick Selection Tool і Magic Want Tool. Дізнаєтесь, для яких задач використовується

Автор: Лілія Д.

Стаття присвячена важливим порадам щодо кращого запам'ятовування нової лексики під час вивчення іноземної мови. Ви також дізнаєтесь щось для вас!

Автор: Ольга Б.

Кілька порад про те, як перетворити навчання на захоплюючу пригоду.

Автор: Олена В.

Как организовать онлайн-занятия по математике и физике, чтобы не страдала продуктивность.

Автор: Софія Г.