
Вступна кампанія – це період хвилювань для випускників. Від вибору вишу, спеціальності, форми навчання залежить подальша доля молодих фахівців. Більшість абітурієнтів хоче знати заздалегідь свої шанси вступити на обраний напрям підготовки: як підрахувати бали НМТ та визначити свій рейтинг.
Дехто готується дуже ретельно, відвідуючи заняття з репетиторами та підготовчі курси. Ви також можете знайти кваліфікованого педагога з потрібного предмета на сайті BUKI. Готуватися з фахівцем в рази надійніше, ніж самостійно.
Ми зібрали чотири найважливіші блоки інформації, з якими має ознайомитись кожен абітурієнт.
Що таке конкурсний бал?
Конкурсний бал – це сумарний бал, який обраховується шляхом додавання балів за конкурсні предмети, коефіцієнтів та інших досягнень вступника. На основі конкурсних балів складаються рейтингові списки абітурієнтів. Цей бал визначає конкурентоздатність вступника в цілому та його можливості щодо вступу на бюджет.
КБ обчислюється на підставі балів за тести НМТ та з урахуванням:
- предметних коефіцієнтів для тої чи іншої спеціальності
- максимального значення коефіцієнта для предмета на вибір
- галузевого (ГК) коефіцієнта
- регіонального (РК) коефіцієнта
Що таке галузевий коефіцієнт та регіональний коефіцієнт? Перший стосується спеціальностей, яким надається особлива підтримка держави. Другий надається залежно від ступеня безпечних та сприятливий навчальних умов у регіоні. Найвищий він для Одеської, Миколаївської, Запорізької, Сумської та Чернігівської областей і становить 1,07. РК зі значенням 1,04 мають Полтавська, Дніпропетровська області і Бучанський район Київської області.
У вступників є можливість здобути додаткові бали – за успішно пройдені підготовчі курси від ЗВО чи успіхи на олімпіадах.
Щодо балу за підготовчі курси є два важливі моменти, які слід враховувати вступникам:
- Ви повинні закінчити курси того року, коли вступаєте до закладу вищої освіти.
- Бал нараховується спеціальностям, для яких передбачена особлива підтримка держави. Цей перелік є на сайті osvita.ua.
Конкурсний бал визначає приймальна комісія вишу, до якого абітурієнт подав документи.
Як розрахувати конкурсний бал 2025?
Для розрахунку конкурсного бала у 2025 році використовується така формула:
Чи враховується бал атестата при вступі 2025? Ні. Цьогоріч при підрахунках КБ не буде мати значення середній бал атестата та сільський коефіцієнт.
Як розшифровуються складники формули для визначення конкурсного бала?
- П1, П2, П3, П4 – бали чотирьох дисциплін НМТ.
- К1, К2, К3 – невід’ємні вагові коефіцієнти, що застосовуються до рейтингових балів кожного предмету НМТ. Знайти ці значення можна за посиланням.
- К4макс – максимальний коефіцієнт для вибіркового, четвертого, предмета НМТ.
- ОУ – бал (від 0 до 10) за успішне проходження підготовчих курсів у виші за умови вступу на спеціальності з особливою підтримкою. Також призери чи переможці чемпіонатів Європи і світу з олімпійських видів спорту, які вступають на спортивні спеціальності, можуть розраховувати на додаткові 10 балів.
- ГК – галузевий коефіцієнт. Під час вступу на спеціальності з особливою підтримкою застосовується галузевий коефіцієнт до конкурсного бала 1,02 для поданих заяв із пріоритетністю 1 та 2.
- РК – регіональний коефіцієнт 2025 має 3 значення. Це 1, 1,04 та 1,07 для відповідних регіонів.
Конкурсний бал не має перевищувати 200. Якщо після домноження він перевищує цей показник, то все одно встановлюється на 200-бальному рівні.
Формула розрахунку КБ застосовується за умови вступу на перший курс за освітнім рівнем бакалавра або магістра (для ветеринарного, медичного та фармацевтичного напрямів). Абітурієнти вступають на основі здобутої повної середньої освіти.
Якщо розібратися зі складниками формули, то кожен абітурієнт може самостійно визначити свій орієнтовний конкурсний бал. Це зовсім нескладно.
Ви також можете визначити свій рейтинговий бал онлайн, скориставшись спеціальним калькулятором. Додаткові бали маєте самостійно додати до отриманого результату. Але пам’ятайте, що ви отримаєте лише приблизне значення КБ.
Конкурсний vs прохідний бал
Прохідний або пороговий бал – це мінімальна кількість балів, яку має здобути абітурієнт з певного предмета, щоб претендувати на вступ до закладу вищої освіти на ту чи іншу спеціальність.
Розглянемо вимоги щодо кожної дисципліни:
- з української мови потрібно буде набрати мінімум 7 балів з 45 можливих
- з математики учасник НМТ має здобути як мінімум 5 балів з 32 можливих
- з історії України вступник має здобути не менше 8 тестових балів з 54
- на біології потрібно набрати мінімум 7 тестових балів з 46
- з фізики – не менше 5 балів з 32
- з хімії – не менше 6 балів з 40
- з географії – як мінімум 7 тестових балів з 46
- з української літератури – не менше 7 балів з 45
- з іноземної мови – не менше 5 балів з 32
Прохідні бали також визначаються залежно від спеціальностей. Конкурсний бал абітурієнта – це його особистий результат, з яким він бере участь у конкурсі на певну спеціальність.
Прохідний бал на бюджет 2025 не відрізняється від попереднього року і складає 130 балів. Однак є спеціальності, для яких мінімальний бал для вступу на бюджет становить 150:
- Стоматологія
- Медицина
- Педіатрія
- Фармація, промислова фармація
- Медична психологія
- Право
- Міжнародне право
- Міжнародні відносини
- Публічне управління та адміністрування
Конкурсний бал на контрактну форму навчання для інших напрямів підготовки кожен заклад освіти визначає самостійно.
Щоб отримати високі бали на НМТ та претендувати на бюджетну форму навчання у престижному виші, потрібно ретельно готуватися до тестування. Допомогти у цьому може репетитор з певного предмета.
Учитель, який має досвід підготовки учнів до НМТ, добре орієнтується в особливостях тестів, знає, який краще матеріал дати учневі і як пояснити кожну тему, щоб учень зрозумів її і здобув на тестуванні найвищий бал. Викладач керується програмою НМТ і допомагає підопічному розібратися з цьогорічними особливостями та нововведеннями.
Який прохідний бал для вступу в університет, який ви обрали?
Є рейтинг вишів за показником «Бал НМТ на бюджет». Список ЗВО сформований на основі показника середнього бала НМТ абітурієнтів, яких у 2024 році зараховано до вишів на бюджетну форму навчання. Чим більші бали у вступників, тим вище місце університету у рейтингу.
Ось 10 вишів з найбільшим середнім балом НМТ на бюджет:
- КНУ ім. Т. Шевченка
- КПІ ім. І. Сікорського
- Київська школа економіки
- Львівська політехніка
- Києво-Могилянська академія
- ЛНУ ім. І. Франка
- Кам’янець-Подільський державний інститут
- НМУ ім. О. Богомольця
- ЛНМУ ім. Д. Галицького
- ВНМУ ім. М. Пирогова
На сайті vstup.osvita.ua є можливість дізнатися мінімальний середній бал НМТ серед зарахованих на бюджет минулого року в конкретному ЗВО. Ця інформація допоможе розуміти свої шанси вступити на безкоштовне навчання цього року.
Також на сайті є інші показники статистики вступу до вишів України, з якими буде корисно ознайомитися абітурієнтам.