Довгий час навчаючись у школі я вагалася чи будуть корисні мені знання з біології, бо мала сумніви яку освіту здобувати далі. Все ж таки мене дуже цікавила ця наука, тому я вирішили зв'язати своє життя саме з нею й не секунди не пожалкувала.
Багато моїх учнів мали прогалини зі знаннями в ботаніці, саме через неї більшість з дітей й "недолюблює" біологію та саме з неї ми й починаємо повторювати шкільний курс для підготовки до складання ДПА/ЗНО. Проблема в тому, що ботаніка є однією з перших ланок у вивченні всього шкільного курсу біології та маленьким учням є важко засвоїти біологічні характеристики родин квіткових, зрозуміти, що томат є ягодою, а огірок гарбузиною та вивчити, що схемою волоть представлена бузина.
Можна приводити безліч прикладів, які є складними для запам'ятовування учнями. На мою думку, ботаніку потрібно вивчати вжі після вивчення царства Тварин та вивчення науки про людину, але тоді це буде не вірно з боку питання теорії еволюції та зародження життя на планеті. Незважаючи на наведені труднощі у вивченні даної дисципліни, біологія (разом із ботанікою) є неймовірно цікавою наукою. Саме вона дозволяє зробити крок до медицини, генетики, ботаніки, зоології, педогогики, фізичної культури та навіть архітектури!
БІОЛОГІЯ У ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ
Біологія відповідає на безліч питань: "Як ми будемо лікуватися через 10 років?", "Що будуть їсти наші діти?", "Чи побачить моя онука слона?". Біологія - це і є наше життя. Це те, що ми їмо, як користуємося ресурсами природи та оберігаємо її.
Хочу навести приклад чому все ж таки потрібно вчити біологію. Якщо запитати учнів де знаходиться серце, більшість з них відповість "зліва", але це є хибним твердженням. Відносно серединної лініє тіла серце локалізується 2/3 зліва, а 1/3 справа, але це за умови нормостенічної будови тіла. Якщо людина є гіперстеніком, то лінія серця буде горизонтальною, при астенічній тілобудові - серце буде займати вертикальне положення. Звичайно, учню 8-9 класу не потрібно знати тонкощів томографічної анатомії серця, але знати, що воно не знаходиться "зліва" він має розуміти. Саме завдяки знанням про розміщення органів можна більш точну характеристику болю в органі, якщо він виникне, та своєчасно звернутися до лікаря. Є велика кількість моментів, розуміння яких є корисним для будь-якої людини. Прикладом може бути також розуміння калоражу їжі, складу води та продуктів, механізмів зараження хворобами та необхідності вакцинації.
Отже, знання біології є необхідні для кожної людини, тому все ж таки краще здобувати їх своєчасно. Можу стверджувати, що займаючись із учнем починаючи з 5-6 класу знання більш структуровані та при персональному занятті учень одразу зацікавлюється цікавинками, але навіть якщо Ви вирішуєте вступати до ВНЗ у 10-11, який пов'язаний зі знаннями з біології, ніколи не пізно! Головне - це особиста зацікавленість)
НАВІЩО МЕНІ ВЧИТИ ВСЮ БІОЛОГІЮ, ЯКЩО Я ХОЧУ БУТИ ЛІКАРЕМ?
Питання, яке я неодноразово чула від учнів: "Навіщо мені вчити всю біологію, якщо я хочу бути лікарем?"
- Потрібно розуміти, що людина дуже тісно пов'язана зі всіма царствами природи, тому вивчення всього курсу біології є неодмінним.
- Для розуміння принципу теорії еволюції та зародження життя на планеті. Пізнання місця людини в екосистемі.
- Через те, що лікар - це та професія, яка є однією з найвищих ланок навчання. Саме тому лікар має бути обізнаний в багатьох питаннях науки та знати якомога більше в питаннях біології.
- Порада для майбутніх студентів-лікарів - вивчення біології, це лише початок у Вашій подальшій складній та тривалій науці. Лікар - це не просто професія, це навчання у все життя. Тому не можна ледарювати з самого початку, потрібно ставити мету й заповнювати усі прогалини у знаннях!
ВИСНОВОК
Біологія - наука, яка потрібна кожному і в якій кожен знайде себе. Це може бути медицина, якщо Ви хочете стати лікарем, зоологія - при зацікавленості тваринами, арахнологія для юних любителів павуків або ботаніка для звичайних садоводів. Головне пам'ятати, що вчитися ніколи не пізно. Вчити біолоігю означає пізізнавати себе та довкілля.