Музична школа, самоосвіта, репетитор... є багато варіантів музичного розвитку! Що підійде саме Вам або Вашій дитині? Як зробити свій вибір правильним та ефективним? Давайте разом спробуємо з цим розібратися! Я опишу всі плюси та мінуси кожного з шляхів! Рішення за Вами!
Репетитор:
+ немає вікових обмежень;
+ індивідуальний підхід до кожного учня;
+ заняття можуть проводитися у Вас вдома (або у викладача);
+ уроки по Skype;
+ у кожного викладача своя цінова категорія, таким чином можна знайти прийнятний для себе варіант;
+ графік підлаштовується під клієнта (можна і в неділю!);
- серед приватних репетиторів теж є дилетанти!
- потрібно бути уважним при виборі викладача!
Самоосвіта
У сучасному світі є величезна кількість різноманітної інформації. У відкритому доступі міститься безліч цікавих статтей, інтерв'ю та майстер-класів відомих музикантів, різних навчальних відео. Реально навчитися самому! Для прикладу, в мене є друг, який самотужки освоїв один із найскладніших стилів - fingerstyle! Потрібне лише величезне бажання, наполегливість, вміння знаходити серед купи хламу потрібну та цінну інформацію, організованість та спостережливість. Інша справа в тому, що викладач підкаже найкращий, найкоротший шлях, застереже від можливих помилок, непорозумінь, та збереже Ваш час. Цей варіант підходить підліткам та дорослим.
Приватна музична школа
З кожним роком кількість таких приватних закладів збільшується. Хороший варіант, якщо гітара ваше хоббі. Розглянемо плюси та мінуси:
+ приміщення з приємним інтер'єром;
+ гнучкий графік;
+ можна займатися музикою разом з дитиною (якщо Ви хочете відвідувати уроки вокалу, а дитина - гітари, можна записатися на один час, таким чином Ви "вбиваєте двох зайців". В одному класі займаєтеся Ви, а в іншому дитина. Разом приїжджаєте на заняття, разом їдете додому);
+ немає вікових обмежень (неважливо чи Вам 6 років, чи 76. Головне бажання вчитися!).
- вартість (разовий урок коштує 250-300 грн, але з купівлею абонемента - дешевше);
- кваліфікація викладачів (буває, що викладають "самоучки", тобто є випадки, що рівень знань викладачів бажає кращого).
Державна музична школа
+ бюджетний варіант;
+ набір таких професійних предметів, як сольфеджіо, музична література, загальний курс фортепіано, ансамбль, хор, оркестр;
+ обов'язкова навчальна програма і регулярні виступи учнів; при високому професійному рівні вихід на музичні конкурси та фестивалі;
+ дипломовані викладачі (працюють спеціалісти, які закінчили музичне училище, музичну академію).
- дорослі не зможуть навчатися;
- знання викладачів (дуже часто буває що "гітару" викладають не спеціалізовані музиканти для яких цей інструмент - профільний предмет, а навчають баяністи, скрипалі, домристи, тобто ті, кому "не вистачає навантаження". Не кажу що всюди так, але такий нюанс теж має право на життя);
- програма ( викладачі не завжди заморочуються над вибором творів. В них є кілька нотних примірників, є певні вимоги щодо того якої складності дитина має грати програму в певному класі та в такому режимі вони працюють. Є мало вчителів, які регулярно підвищують свою кваліфікацію).
Був у мене один цікавий випадок: провівши урок учнем, я поцікавилася яку музику він слухає, яких музикантів знає. Відповідь мами мене вразила: "Ви знаєте, у нас вдома музику не слухають. Я в дитинстві ходила в музичну школу на фортепіано цілих шість років! Там мені відбили будь-яке бажання мати щось спільне з музичним мистецтвом!". І таких історій в мене безліч. А шкода!
Згадуючи своє навчання в музичній школі, стає теж не дуже весело. Пам'ятаю свої перші мелодії: "Во саду ли в огороде", "Клен ты мой опавший" і т. д., виконуючи їх в 10 років, я жодного поняття не мала, що це за пісні (виросла на Західній Україні). Пригадую як один вид вправи грала 15 хв! (тривалість заняття 45 хв!), а викладач в цей час солодко дрімав за столом, спросоння говорячи: "Грай, грай, я тебе слухаю!" :)
Спеціалізована музична школа-інтернат
Найкращий варіант, якщо ви хочете, щоб музика для вашої дитини була не лише хоббі, а й професією! Такі заклади готують висококваліфікованих кадрів. Тут поєднується музична освіта та загальна.
Школа-студія педагогічної практики
Чудовий варіант, якщо Ви хочете дати дитині якісну музичну освіту. Такі студії діють при музичних училищах, академіях. Займаються з учнями студенти навчального закладу при якому є студія, під контролем профільного викладача. Звісно, тут теж є заняття з сольфеджіо та музичної літератури.
Отже, важливий не заклад, а людина яка Вас навчатиме! Як в державній музичній школі можна знайти чудового кваліфікованого спеціаліста, так і в приватній - людину, що "видає" себе за профі!
Успіху Вам! Творчого злету! Хороших музичних наставників, які будуть для вас джерелом натхнення, знань та порад!
З теплом,
Сніжана Стельмащук