Політика Івана Виговського

У 1657 році,після смерті Б.Хмельницького, в Україні склалася надскладна політична і соціально - економічна ситуація. Поразка у 1657 році проти Речі Посполитої негативно вплинула на суспільство та державу, через ігнорування Москвою інтересів України загострилися україно-московські відносини, становище селянства і козацтва було скрутним, козаки зосередитися на Запорізькій Січі, де в будь - який момент був можливий соціальний вибух. Розпочалася боротьба за владу, в якій найбільш спритнішим і найроссудливішим виявився Іван Виговський. 15 вересня 1657 року у Чигирині на старшинській раді його обрали гетьманом до настання повноліття Юрія Хмельницького, а в жовтні цього ж року у Корсуні, на козацькій раді його обрали повноцінним гетьманом України. Чимало козаків недолюблювали гетьмана через те,що він був шляхетського походження, називаючи його «ляхом».

Після набуття статусу гетьмана Іван Виговський продовжував дотримуватися курсу Богдана Хмельницького : підтримував союз з Швецією, Трансільванією, Кримським ханством та Московією. Зміст своєї політики він сформував так : „ Нехай Великоросія буде Великоросією, Україна — Україною, ми є військо непереможне ”. На час обрання Виговський був досить таки досвідченим державним діячем, проте це не завадило йому допустити значних прорахунків та помилок у своїй політиці, а саме :

  • Він підтримував козацьку старшину і шляхту, зневажаючи інтересами простих козаків та селян ;
  • Під час антигетьманських виступів Виговський звернувся за допомогою до Московської держави та Кримського ханства, які скористалися ситуацією та почали поетапно захоплювати владу на Україні ;

Яків Барабаш та Мартин Пушкар користуючись матеріальною підтримкою з боку Москви підняли повстання проти Виговського. Для придушення повстання гетьман звернувся за допомогою до Кримського ханства в замін на те, що ханство може безперешкодно брати ясир з Полтавщини. Це спричинило громадянську війну всередині держави, тобто, розпочався період «Руїни».

Така подвійна політика Москви остаточно переконала Виговського змінити союзників – весною 1658 року розпочалися перемовини щодо входу Гетьманщини до складу Речі Посполитої.Наслідком цих перемовин стало підписання 16 вересня 1658 року в місті Гадячі україно-польської угоди,яка увійшла до історії як «Гадяцький договір».Умови договору :

  • Україна у складі Чернігівського, Брацлавського та Києвського воєводств входить повноцінним, третім членом федерації на одному рівні з Польським королівством та Великим князівством Литовським ;
  • Спільний король, якого обирають всі три члени новоутвореної федерації ;
  • Керівництво Руським князівством здійснював гетьман, який затверджувався королем з - поміж чотирьох кандидатів, яких представляла гетьману козацька старшина ;
  • Козацький реєстр повинен був становити 30 тисяч війська ;
  • Гетьманові заборонялися відносини з іншими державами ;

Гадяцький договір так і не був ратифікований. Хоча польський Сейм ратифікував умови договору, але виконувати ці умови поляки не збиралися. Гадяцький договір був яскравим прикладом того як українська еліта в надзвичайно складних умовах шукала шляхи для збереження незалежності України та подальші шляхи розвитку держави. Договір показує нам масштаби мислення Івана Виговського, який прагнув знайти місце для України серед провідних європейських держав.

Отже, прийнявши державу в не найкращому стані Виговський зміг її розбудувати, але громадянська війна зруйнувала всі його старання. Зміни союзників не могли пройти безслідно, тому повстання Барабаша та Пушкаря значно похитнули засади діяльності гетьмана, який був змушений звернутися за допомогою до Кримського ханства в замін віддавши в «рабство» Полтавщину. Але гетьман продовжував шлях, початий Хмельницьким по здобутті Україною незалежності. Знайшовши союзника в особі Речі Посполитої та підписавши «Гадяцький договір» він сподівався на підтримку та взаєморозуміння з боку Литви та Польщі, але знову опинився заручником ситуації.

Рейтинг:4.26 з 5

На основі відгуків 19 користувачів

Автор: Андрій Ч.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;