Складні випадки аналізу присудка

Оновлено 22.04.2019

Наталія К.

Синтаксис української мови - найвідкритіша мовна система, у якій є багато суперечностей. Речення - це основна одиниця не лише мови як системи, а й комунікаціїї, адже за допомогою саме речень ми передаємо інформацію один одному. Кожне речення має свій "кістяк", який становить граматична основа - підмет і присудок, або один із цих членів. Розглянемо складні випадки аналізу присудка.

Присудок - це головний член речення, який позначає дію чи стан предмета або особи, названих підметом. Найчастіше він виражається дієсловом у одній із 5 його форм. За своєю будовою присудок поділяється на ПРОСТИЙ І СКЛАДЕНИЙ.

Які є нюнанси у визначенні простого присудка?

Простий дієслівний присудок, як правило, виражається одним словом - дієсловом дійсного, умовного чи наказового способу: "Життя навчить, а досвід покарає". 

Чи є складність при визначенні цього виду присудка? Так. Розглянемо основні види труднощів.

  • Часто у реченнях типу - "Буду я навчатись мови золотої..." присудок визначають як складений дієслівний - буду навчатись. АЛЕ це груба помилка! Для того, щоб визначити правильно присудок, треба знати не лише загальну формулу простого і складеного присудка, а ще включати і логічне мислення. Беремо для аналізу названий вище присудок - "БУДУ НАВЧАТИСЬ". Що виражає поєднання цих слів - два поняття чи одне? Дана конструкція Являє собою СКЛАДЕНУ ФОРМУ МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ ДІЄСЛОВА. Ми можемо трансформувати її у складну - НАВЧАТИМУСЬ , - і значення незміниться. Тому, треба запам"ятати, що СКЛАДЕНА ФОРМА МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ ДІЄСЛОВА становить собою ПРОСТИЙ ДІЄСЛІВНИЙ ПРИСУДОК.

Наведемо ще приклади речень, у яких є такий простий присудок: "Так! Я буду крізь сльози сміятись...(Леся Українка), "Буде, квітами повите, по землі ходити літо" (В. Сосюра), "Білі акації будуть цвісти в місячні ночі пахучі" (В. Сосюра), "Все буде розкошувати в світлій зелені і в цвіті, в запаху і красі, в новості утісі" (О. Кобилянська).

  • Інша складність вираження простого присудка фразеологізмами. звернімося до таких речень: "Я його давно маю на оці" ( І. Франко), "Це ви вже передали куті меду" ( Марко Вовчок). Який у цих реченнях присудок - "маю" і "предали" чи "маю на оці" і "передали куті меду"? У даних реченнях використано фразеологічні звороти, які є образними вираженнями дії, яку називає присудок. Фразеологізми можна легко замінити словом, яке є його тлумаченням, тому присудок, який представлений фразеологічною сполукою - це ПРОСТИЙ ДІЄСЛІВНИЙ ПРИСУДОК.

Я його давно маю на оці - я давно за ним спостерігаю;

Це ви вже передали куті меду - це ви вже переборщили. 

У реченнях ми легко зробили трансформацію, яка доводить що фразеологічні сполучення найчастіше виконують роль простого присудка.

  • Не меншу складність викликає визначення виду присудка, який виражений дієсловом "БУТИ".

Дане дієслово може бути і ПРОСТИМ ПРИСУДКОМ , і ЧАСТИНОЮ СКЛАДЕНОГО ІМЕННОГО ПРИСУДКА. Як розібратися? Усе дуже просто. Необхідно проаналізувати речення, у якому є слово "БУТИ" за двома пунктами:

  • Дієслово бути в українській мові існує як повнозначна лексема. Воно виражає значення існування. До нього можна дібрати синоніми - розташовуватись, знаходитись, існувати тощо.  Тому, якщо "бути" у реченні використано саме як повнозначна лексема - це простий присудок: "Був чудовий липневий ранок"                     (М. Коцюбинський), " Я завтра буду в школі".
  • Якщо біля дієслова "бути" знаходиться іменний компонент, який несе основне смислове навантаження, а саме слово "бути" втрачає своє значення "існування", то це - СКЛАДЕНИЙ ІМЕННИЙ ПРИСУДОК, у якому "бути" - дієслово- зв'язка: "Ранок був чудовий, весняний". 

Отже, визначити простий дієслівний присудок, дійсно, ПРОСТО! Успішного і корисного вам збирання урожаю на ниві української мови!

 

 

 

Сподобалась стаття? Оцініть

4

На основі відгуків 3 користувачів

Наталія К.

Автор та репетитор на BUKI: Наталія К.

Навчаю дітей та дорослих. Будь-які побажання і допомога, що стосуються вивчення цих предметів. Працюємо із найкращими посібниками та підручниками.

Ціна

450 грн/год

Інші блоги автора

Українські письменниціУкраїнські письменниці22.02.2025Античні та біблійні фразеологізмиАнтичні та біблійні фразеологізми08.04.2025«Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас» (Л. Костенко).«Шматок землі, ти звешся Україною. Ти був до нас. Ти будеш після нас» (Л. Костенко).03.11.2020Як сформулювати тезу твору на ЗНО та підібрати приклади з літератури, якщо тема його не пропонує ствердження чи заперечення, а ставить перед абітурієнтом питання «як?».Як сформулювати тезу твору на ЗНО та підібрати приклади з літератури, якщо тема його не пропонує ствердження чи заперечення, а ставить перед абітурієнтом питання «як?».17.12.2023Основні лексичні помилки у власному висловлюванніОсновні лексичні помилки у власному висловлюванні28.09.2023Особливості вступу на спеціальність перекладачаОсобливості вступу на спеціальність перекладача15.06.2025

Шукаєте репетитора?

На BUKI відправляють заявки на співпрацю з репетитором кожні 4 хвилини. Та вже 650000+ учнів знайшли викладача. Бажаєте приєднатись до них?

Підібрати репетитора

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора