
З початку карантину українська школа крок за кроком призвичаюється до онлайн режиму. Перед учителями відкривається широкий вибір навчальних платформ та освітніх сервісів, які дозволяють реєструвати класи, проводити повноцінні уроки, діагностувати знання. Дистанційне навчання також дає змогу вибудовувати індивідуальний напрям завдань для учнів різних рівнів.
Репетиторство онлайн не нова форма роботи, проте вона також вдосконалюється. Приватні викладачі розширюють свій звичний набір ресурсів для проведення якісних віртуальних занять, обміну та перегляду інформації. Сервіси для репетиторів дають можливість створювати завдання й тести, ділитися з учнями відео- і аудіоматеріалами, графічними зображеннями, фото, здійснювати спільне редагування файлів тощо.
Тестові опитування користуються значною популярністю під час онлайн навчання. Адже вони дозволяють швидко та ефективно перевірити рівень засвоєння учнями матеріалу та автоматично конструювати статистичні дані з успішності за підсумками проведених робіт. Добираючи матеріали та готуючи завдання для уроку, учитель повинен враховувати наступні рекомендації:
- обсяг, інтенсивність та рівень складності завдань має бути вдвічі менший, ніж за звичайних уроків;
- легше навантаження – менша тривалість заняття. Так, для молодших школярів один традиційний урок у 45 хв. варто розбити на два окремі заняття;
- учителю потрібно постійно отримувати від учнів фідбек, тобто зворотній зв’язок, в якому вони розповідають, чи сподобалися завдання, що було незрозуміло, з чим виникли найбільші труднощі і т.д.;
- необхідно тестувати складність завдань та за потреби замінювати їх на легші та доступніші;
- варто структурувати навчальний матеріал, створюючи папки із завданнями на гугл-диску чи інших ресурсах;
- теорію краще викладати у презентації або підбирати відео;
- слід використовувати різні типи завдань – тести, розгорнуті відповіді, вікторини, ігри, спільні проєкти тощо.
Ми підготувати сервіси для вчителів та репетиторів, які допомагають створювати тести та інші завдання у найрізноманітніших форматах.
Зміст
Майстер-Тест
Безкоштовний освітній сервіс, орієнтований на створення тестів та проведення онлайн тестування з навчальною метою. Чудово підходить для організації тематичного та контрольного оцінювання знань. Інтерфейс ресурсу представлений українською, англійською, російською мовами.
Процес реєстрації надзвичайно простий – вписуєте ім’я, прізвище, електронну пошту та пароль, далі підтверджуєте реєстрацію, вказуєте роль (викладач чи студент) – і можете розпочинати створення першого тесту.
Натискаєте на «Створити перший тест зараз» або у розділі «Мої тести» на «Створити новий тест». У новому вікні вгорі записуємо текст запитання та за потреби додаткову роз’яснювальну інформацію. Далі обираємо тип запитання, а саме: одна правильна відповідь, кілька відповідей, слово, номер чи співвідношення.
Кількість рядків з варіантами відповідей можна збільшувати, натиснувши на «Додати відповідь». «Вага питання» означає кількість балів за одне запитання. У віконечках навпроти варіантів за бажанням позначаємо галочкою правильну відповідь. В кінці натискаємо «Готово» та переходимо до наступного запитання.
Аби зареєструвати учнів, у розділі «Мої студенти» клікаєте на зелену кнопку вгорі із написом «Додати студента (отримати код)». Кожен учень повинен заздалегідь зареєструватися за допомогою своєї електронної пошти. Учитель надсилає запрошення до своєї групи на email учня або може надати свій код викладача.
Вибираючи функцію «Активувати тест», ви можете провести тестування онлайн, опублікувати його у своєму профілі або завантажити готовий файл з тестом та користуватися ним під час очних уроків.
Усі створені тестові матеріали та результати учнів зберігаються у вашому профілі на сайті. За потреби їх можна роздрукувати.
Посилання на сервіс: https://master-test.net.
LearningApps
Сервіс для підтримки навчального процесу шляхом створення та збереження інтерактивних вправ ігрового характеру. Орієнтований на школярів та дорослих. Завдання найкраще підходять для проведення узагальнення та систематизації знань з певної дисципліни.
Вправи, або блоки завдань, не замінюють повноцінний урок, вони лише можуть бути складовою частиною певного виду діяльності під час уроку. Даний сайт буде цікавий перш за все школярам молодших та середніх класів, оскільки вправи побудовані у вигляді незвичних інтелектуальних ігор. Проте є можливість вибрати рівень складності завдань – від дошкільного до післядипломної освіти.
За допомогою платформи можна створювати 18 різновидів завдань: знайти пару, кросворд, класифікація, числова пряма, просте упорядкування, фрагменти зображення, вільна текстова відповідь, вікторина, заповнити пропуски, колекція вправ, аудіо-, відеоконтент, перший мільйон, пазл «Вгадай слово», шибениця, знайти слова, гра «Парочки».
Категорія предметів найрізноманітніша: англійська, німецька, французька, іспанська, італійська, українська, російська та інші мови, інформатика, історія, інструменти, астрономія, біологія, географія, економіка, математика, мистецтво, музика, здоров’я, навколишній світ, політологія, релігієзнавство, професійна освіта, філософія, психологія, технічні науки, трудове навчання, фізкультура, фізика і хімія.
Пропонується широкий вибір мов інтерфейсу, в тому числі українська.
Учителю потрібно створити обліковий запис, вказавши свій логін/email і пароль. Учням також варто зареєструватися на сайті за допомогою електронної скриньки, тоді учитель зможе додати їх у свій клас.
Посилання на завдання можна надсилати у вигляді QR-коду, який система автоматично створює до кожного завдання. Також посилання на вправу можна вбудувати у свій сайт.
Учитель чи репетитор може обирати запропоновані сайтом предметні категорії та варіанти завдань у розділі «Перегляд вправ».
Окрім готових вправ інших користувачів, платформа дозволяє створювати власні завдання. Для цього натисніть вгорі головної сторінки на напис «Створення вправи». Далі обираємо тип завдання, наприклад, «Класифікація» та клікаємо по відповідній іконці. Практично у будь-якому типі завдань за допомогою налаштувань можливо обрати певний формат – звуковий, графічний, текстовий чи комбінований.
Спочатку можна переглянути запропоновані приклади до завдання такого типу. Потім у верхньому правому куті натискаємо на «Створити нову вправу» та заповнюємо усі необхідні поля. Обов’язково зазначаємо тему завдання у полі «Назва вправи».
При цьому можна завантажити зображення, аудіо- та відеоматеріали. Також є можливість залишати підказки щодо процесу виконання та текст зворотного зв’язку за умови правильної відповіді.
А ось так виглядає приклад готового завдання з розрядку «Класифікація».
Створене вами завдання можна зробити відкритим (його бачитимуть усі користувачі) або закритим (доступне вам та учням, яким ви надіслали посилання). Власні завдання зберігаються у блоці «Мої вправи», за потреби їх можна редагувати, змінювати видимість для певних користувачів тощо.
Посилання на сервіс: https://learningapps.org
Online Test Pad
Безкоштовний багатофункціональний сервіс для проведення навчання і тестування онлайн. Зручний сайт для створення різноманітних навчальних матеріалів та типів завдань, структурування їх за папками. До того ж на сайті у загальному доступі розташована величезна кількість завдань з основних шкільних предметів. Інтерфейс представлений кількома мовами, серед яких – українська.
Містить вбудований конструктор тестів з багатьма налаштуваннями типів питань та результатів, статистичних звітів та стилізації завдань. Формат тестових запитань включає 17 варіантів: одна чи декілька правильних відповідей, відповідь у довільній формі, встановлення послідовності та відповідності, заповнення пропусків, слайдер, службовий текст, завантаження файлу, послідовне виключення, інтерактивний диктант.
«Конструктор кросвордів» дозволяє створити 5 видів завдань: класичний кросворд, сканворд, японський кросворд, кольоровий японський кросворд, філворд.
Платформа містить детальні вказівки, як зробити онлайн опитування за допомогою «Конструктора опитувань».
У розділі «Діалогові тренажери» можна створювати розмовні ситуації з віртуальними співбесідниками різного ступеня складності, розгалуженості та тематики. Від вибору перших реплік залежить подальше конструювання мовленнєвої ситуації. Хороша функція для вивчення іноземних мов.
Розділ «Комплексні завдання» включає комбінацію із необмеженої кількості тестових запитань, кросвордів та логічних ігор. Такий формат підходить для домашніх завдань, а також самостійних та контрольних робіт.
Завдання будь-якого типу можна опублікувати для загального доступу на сайті. Учителю надається спеціальний html-код, який дозволяє розмістити те чи інше завдання на власному сайті, блозі.
Додавати нових користувачів, об’єднувати їх у групи та організації учитель може у розділі «СДОиТ».
У розділі «Коритувачі» натискаємо вгорі справа на кнопку «Додати» та реєструємо учнів вручну або розсилаємо запрошення на email уже зареєстрованим користувачам.
Нові завдання, наприклад тести, створювати дуже легко. У своєму профілі на функціональній панелі зліва обираємо «Тести», вгорі справа натискаємо «Додати», вказуємо назву і тип тесту – психологічний, особистісний чи освітній.
Спочатку проводимо загальні налаштування статусу (закритий/відкритий), створення віджету (отримання коду для розміщення тесту на своєму сайті, форумі чи блозі), обкладинки тесту та додаткових коментарів.
Далі натискаємо на кнопку «Питання/Вопросы», потім у правому нижньому кутку клікаємо по значку синього кола з хрестиком для обрання типу запитання. Наприклад, множинний вибір. Натискаємо на синій хрестик навпроти та у вікні, що відкрилося, записуємо текст питання, бали, варіанти відповідей. Там же, вгорі справа, можна додати зовнішнє посилання, Youtube-відео чи аудіофайл.
Посилання на сервіс: https://onlinetestpad.com
ClassMarker
Англомовний сервіс для швидкого конструювання тестових завдань та опитувань з найбільш широким форматом відповідей. Педагог може створювати та редагувати свої тести, зберігаючи їх до банку завдань у своєму профайлі. Учитель створює свій клас за допомогою розсилки реєстраційних даних учнів на email кожного учня або відправки реєстраційного коду.
Безоплатний варіант користування допускає створення не більше 100 тестів. Розширені функціональні пакети коштують 16.50$ за 400 тестів на місяць або 33$ за 1000 тестів на місяць.
За умови використання браузера Google Chromе текст платформи можна автоматично перекласти на російську.
Даний ресурс також дозволяє продавати свої тести онлайн з виплатою комісії у розмірі 10% від вказаної вами суми.
Для створення облікового запису натискаємо на кнопку «Регистрация/Register» вгорі справа. Оберіть вікно «Администраторы, Для образования/ Administrators, For Education» та натисніть на значок помаранчевого кола.
У новому вікні впишіть ім’я, прізвище, логін, електронну пошту та пароль, потім вкажіть країну та часовий пояс.
Більш детально ознайомитись з умовами роботи сервісу та налаштуваннями можна на офіційній сторінці у розділі «Help/Помощь». Перед вами відкриється «User Manual/Руководство пользователя», яке можна вивчати в російськомовному перекладі.
Створювати та редагувати тести учитель/репетитор може у розділі «Tests/Тесты». Доступ до тестових завдань здійснюється за допомогою швидких посилань у верхньому правому кутку «Links».
Натискаємо на поморанчеве вікно вгорі справа «New Test+/Новый тест+».
Далі записуємо назву тесту та клікаємо по «Start Adding Questions/Начните добавлять вопросы». Оберіть тип тесту – з фіксованими питаннями/fixed questions (кожного разу будуть задані ті самі питання), з випадковими питаннями/random questions (кожного разу будуть задані різні питання) чи комбінований. Натискаючи на синю або зелену кнопку, внизу під нею відразу обираємо варіант «Add to This Test/Добавить в этот банк вопросов и ответов». Перед нами з’являється вікно з налаштуваннями тесту.
Спочатку пропонується обрати тип запитання – множинний вибір, правильно/хибно, співвідношення, текстовий рядок, виправлення помилок чи есе. До питання можемо додати зображення, аудіофайл, формулу або відео. Далі визначаємося з кількістю варіантів відповідей. Можливо також включити питання для зворотного зв’язку, кількість балів, шкалу оцінювання.
Посилання на сервіс: https://www.classmarker.com/online-testing/faq/
Classroom
Зручна безкоштовна платформа Google для створення віртуальних класів, розробки та коригування практичних завдань і тестів, самостійних та контрольних робіт й активного обміну завданнями з учителем.
Інтерфейс доступний українською мовою. У сервісі можливо коментувати роботи школярів та виставляти оцінки, публікувати оголошення, архівувати проведені курси, ділитися файлами з інших додатків, мати доступ до матеріалів без Інтернет-підключення. Учитель може спостерігати за процесом виконання завдань у режимі реального часу.
Платформа охоплює декілька сервісів, зокрема:
- Google Drive – хмарне сховище даних до 15 Гб вільного простору, дозволяє створювати, зберігати і обмінюватися текстовими файлами.
- Google Docs – дає можливість створювати, оформлювати і редагувати документи з додаванням посилань, зображень, малюнків і таблиць.
- Google Sheets – електронні таблиці.
- Google Slides – дозволяє створювати, редагувати та проводити презентації онлайн.
- Google Calendar – для створення розкладу.
Сервіс «Classroom» зручний тим, що реєструватись окремо не потрібно, достатньо створити Google акаунт та електронну скриньку Gmail.
Наступний крок – учителю потрібно створити курс, вказавши у відповідному вікні назву курсу, розділ, предмет та аудиторію.
Так виглядає головна сторінка особистого кабінету.
Учнів можна запросити у розділі «Люди» через електронну скриньку або надавши кожному код курсу.
Аби створити самостійну роботу чи тести для класу, заходимо у розділ «Завдання» і клікаємо на чорну кнопку вгорі із написом «Створити» та обираємо тип завдання.
Далі проводимо загальні налаштування – вибір предмета, класу, кількості балів, кінцевого терміну виконання та теми завдання – усе це на панелі справа. Переходимо до самого завдання: обов’язково вказуємо його назву, за бажанням – додаткові інструкції, потім – натискаємо на «Створити» й визначаємо вид нашого завдання: документи, презентації, малюнки чи форми. Кнопка «Додати» означає можливість завантажити файл з Google Диска, посилання, інший файл або Youtube відео.
Опція «Blank Quiz» – створення та редагування тестів за допомогою Google Форм. Так виглядає приклад тестового запитання.
Функціональна панель з правого боку дозволяє додавати нове питання (значок + у колі), назву та опис питання (Тт), зображення, відео та розділ (значок двох прямокутників).
Кнопка «Надіслати» вгорі справа дає змогу надсилати тести учням на електронні адреси, через спеціальне посилання або використовувати html-код.
Посилання на сервіс: https://classroom.google.com/u/0/h
Quizizz
Популярний у світі сервіс, який забезпечує дистанційне навчання через створення поточних, контрольних та домашніх завдань у форматі вікторин і тестів, організації змагань. Налічує мільйони користувачів у понад 100 країнах світу.
Сайт містить величезну кількість готових завдань з найрізноманітніших дисциплін та галузей, однак учитель може створювати нові оригінальні вікторини та публікувати їх у своєму профілі. Забезпечується виконання завдань класом у режимі реального часу та можливість учителя відслідковувати результати кожного школяра, формувати звітні дані за проведену гру.
Доступний російськомовний інтерфейс сайту. Зареєструватися можна через Google акаунт або введення даних вручну. Учнів додаємо у розділі «Классы» шляхом відправки школярам спеціального посилання-запрошення або через Google Classroom (якщо ви маєте зареєстровані класи на платформі).
Далі приступаємо до створення завдань, клікаючи по «Создать новый тест».
У новому вікні записуємо назву та обираємо тему тесту.
Вам пропонують написати власний тест або завантажити завдання з бібліотеки вікторин. У редакторі вікторин ви можете вибрати формат завдання, що показано на скріншоті.
До кожного запитання можна додавати 4 чи більше варіанти відповідей, завантажувати формули й рівняння, зображення та аудіофайли. Внизу вікна зліва вказуємо час на виконання завдання.
Уже готовий тест/вікторину можна виконувати з учнями в режимі онлайн (кнопка «Играть вживую») або давати як домашнє завдання (кнопка «HW»). Під час роботи режиму Live учитель має змогу безпосередньо моніторити процес виконання роботи учнями.
Посилання на сервіс: https://quizizz.com
Kahoot!
Інтерактивна навчальна платформа, яка дозволяє проводити зрізи знань, тестування, опитування, а також виклад нового матеріалу з будь-якої дисципліни в ігровій формі. Розрахована на різні вікові категорії користувачів – від молодшого шкільного віку до дорослих.
Сервіс англомовний. У разі входу з браузера Google Chrome доступний переклад російською.
Сайт містить багато готових тестів англійською мовою. Учитель може створювати власні завдання за допомогою шаблонів Kahoot! у форматі тесту або квізу. До питань можна додавати фото, малюнки, графіку та відео. Платформа дозволяє будь-яке опитування чи контрольну організувати у вигляді змагання. Для цього сайт має режим бонусів для учнів за швидкі відповіді.
Існує платний тариф, який пропонує розширене використання функціональних можливостей сайту.
Про те, як зробити онлайн тест у Kahoot!, зареєструватися вчителю та учням ми детально розповіли у статті
Посилання на сервіс: https://getkahoot.com/
Серед описаних нами ресурсів Kahoot!, LearningApps та ClassMarker дозволяють створювати та проводити з дітьми онлайн таку нестандартну форму командної роботи, як Web-квест. Детальніше про це за посиланням https://nus.org.ua/articles/kvest-yak-forma-navchannya-vdoma/.