
Вступ до університету – відповідальний період. Добре підготуватися до НМТ та успішно скласти всі предмети – обов'язкова умова, але, крім цього, абітурієнти 2025 повинні стежити за всіма етапами вступної кампанії.
А також важливо дбати про якість підготовки до мультитесту, адже часу залишилося не так багато. Якщо відчуваєте, що не можете змусити себе систематично повторювати матеріал або маєте багато прогалин у знаннях, краще звернутися до репетитора. За допомогою сайту BUKI можна легко та швидко знайти професіонала з будь-якого предмета.
У статті ми намагалися відповісти на всі питання, які найчастіше хвилюють абітурієнтів – дати вступних випробувань, квоти при вступі, умови та правила тощо.
Правила вступу 2025: предмети НМТ
У 2025 році абітурієнти складають на НМТ 4 предмети, з них 3 обов'язкових і 1 на вибір. Усі учні складають українську мову, математику та історію України. А ось перелік предметів за вибором випускника:
- географія
- українська література
- хімія
- фізика
- біологія
- іноземна мова
Кожен з вибіркових предметів має певний ваговий коефіцієнт для тої чи іншої спеціальності. Радимо обирати предмет з найвищим коефіцієнтом.
Які іноземні мови можна обирати на НМТ?
Для деяких напрямів підготовки абітурієнтам краще обрати іноземну мову як четвертий вибірковий предмет. Це пов’язано з високим ваговим коефіцієнтом дисципліни.
Але школярам не обов’язково складати саме англійську мову. Також можна обрати німецьку, французьку або іспанську. Абітурієнт має право складати будь-яку із запропонованих іноземних мов.
Які сертифікати НМТ будуть дійсними у 2025 році?
Цьогоріч, як і раніше, можна вступити до ЗВО з минулорічними сертифікатами. Під час вступної кампанії у 2025 році абітурієнти також можуть подавати до вишів сертифікати НМТ за 2022, 2023 та 2024 роки.
Пільги при вступі 2025
Кожен вступник може претендувати на бюджетне місце, особливо, якщо склав НМТ на високий бал або має пільги. У 2025 році можливий вступ до ЗВО на пільгових умовах для абітурієнтів, які підпадають під квоту 1 і квоту 2 або квоту для іноземців. Квоти 3 і 4 у 2025 році не передбачено.
Хто має право на квоту 1?
У 2024 році для квоти 1 встановлено межу 10% від загального обсягу державного замовлення, але не менше 1 місця. У тимчасово переміщених ЗВО квота 1 встановлена на межі 30%.
Право на вступ за 1 квотою у 2024 році мають:
- діти-сироти та діти, які позбавлені батьківського піклування
- абітурієнти, які мають право на вступ за результатами індивідуальної співбесіди (особи з інвалідністю, які неспроможні відвідувати ЗВО; вступники, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; люди з інвалідністю внаслідок війни)
- особи, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
Більше про спеціальні умови та правила вступу 2025 можна дізнатися у Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році.
Квота 2 при вступі 2025
Квота 2 – це пільга для вступників з ТОТ та зони активних бойових дій. У 2025 році для квоти 2 встановлено межу 10% від загального обсягу державного замовлення, але не менше 1 місця. У тимчасово переміщених ЗВО Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Миколаївської, Запорізької області квота 2 встановлена на межі 40%.
Квотою 2 при вступі у 2025 році можуть скористатися вступники-переселенці. Важлива умова – їхнє місце проживання задекларовано на тимчасово окупованій території та вони перебувають на ній або переселилися з неї після 1 січня 2024 року. Та ще одна умова – вступник має проживати у населеному пункті, що віднесений до територій активних бойових дій станом на 1 липня 2024 року або переселився з нього після 1 січня 2024 року.
Як отримати квоту 2? Заздалегідь зверніться до приймальної комісії вибраного вами ЗВО та дізнайтеся, які підтверджувальні документи потрібні у вашому випадку. Підготуйте необхідні документи та завантажте їх копії до свого електронного кабінету вступника.
Друга вища освіта: умови вступу 2025
Другу вищу освіту можна здобути безкоштовно, якщо першу освіту ви отримали на комерційній основі. Якщо ж ви вчилися на бюджеті, то здобуття другої вищої можливо тільки коштом коштів фізичних та юридичних осіб, тобто платно.
Хто має право на першочергове зарахування на бюджет?
Вступ абітурієнтів 2025 передбачає деякі нюанси щодо пільгових категорій. Якщо до навчального закладу хочуть вступити абітурієнти з однаковою кількістю балів, право на першочергове зарахування мають:
- учасники міжнародних олімпіад, завершального етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад і конкурсів із дисциплін, які є профільними для обраної професії
- особи з інвалідністю
- діти з малозабезпечених сімей, у яких обидва батьки є особами з інвалідністю
- діти, у яких одинокі матір або батько з інвалідністю
- ветерани війни та учасники бойових дій, зокрема ті, хто проходить військову службу
- особи, визнані постраждалими під час Революції Гідності, які мають право на альтернативний порядок вступу
- жителі тимчасово окупованих територій або регіонів, де ведуться активні бойові дії
З повним переліком пільгових категорій можна ознайомитися на сайті університетів, в які плануєте вступати або на сайті МОН.
Як подати заяву на вступ у ЗВО 2025?
Спочатку вступнику треба створити персональний кабінет на сайті ЄДЕБО. Ця опція буде доступна з 1 липня.
Під час реєстрації потрібно вказати свій email, який і буде логіном для входу. Далі необхідно внести такі дані:
- тип, серію (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу
- РНОКПП
- номер, пін-код та рік отримання одного з сертифікатів НМТ
- серію та номер документа про раніше здобуту освіту (якщо є)
- реквізити документів, що дають підстави для пільгових умов вступу
Також абітурієнт має вказати контактний номер телефону та завантажити кольорове фото 3х4 см. Сканкопії чи фотокопії документів потрібно завантажувати у форматі JPG.
Перевірте коректність даних та почніть генерувати заяви. Для кожної спеціальності, вишу чи форми навчання генерується окрема заява. У заявах на бюджетну форму навчання важливо визначити їх пріоритетність від 1 до 5. Заява з пріоритетністю 1 є найважливішою. До речі, будьте уважними, бо змінити пріоритетність після подання заяви вже не можна.
Порядок вступу 2025: скільки можна подати заяв до ЗВО
У 2025 році абітурієнти мають право подати 5 заяв на бюджетні місця і до 15 заяв за всіма джерелами фінансування (бюджет плюс контракт).
Вступ 2025: дати
Реєстрація на участь в додатковій сесії НМТ відбудеться у період 9-14 травня. До неї допускаються ті, хто з поважних причин не зміг зареєструватися на основну сесію.
З 4 травня учасники основної сесії НМТ зможуть завантажити запрошення з вказівкою дати, часу та місця проведення тестування.
Реєстрація на участь у творчих конкурсах для претендентів на бюджет триватиме з 3 по 10 липня, на контракт – з 3 по 25 липня.
Коли здавати НМТ 2025?
Основна сесія тесту проходитиме протягом 14 травня – 25 червня. Додаткова сесія буде відбуватися з 14 по 25 липня.
Проведення творчих конкурсів
Вступні випробування творчого напряму будуть проводитися вишами у період з 8 до 19 липня включно. А для тих, хто буде вступати лише на контракт, творчі конкурси проводяться до 1 серпня.
Строки подання заяв та документів
Виші розпочнуть прийом заяв від вступників 19 липня. Реєстрація заяв буде завершена о 18.00 1 серпня.
Коли будуть результати вступу 2025?
Офіційне оприлюднення результатів основної сесії НМТ за шкалою 100-200 балів буде розміщено в персональних кабінетах учасників до 4 липня. А додаткової сесії – до 30 липня.
Стосовно підсумків вступної кампанії, то оприлюднення рейтингових списків вступників на бюджет очікується не пізніше 6 серпня. Ті, хто отримає рекомендації до зарахування, мають виконати необхідні вимови до 9 серпня включно.
Знання профільних дисциплін стане у пригоді не тільки під час вступу, а й під час навчання у виші, тому краще не нехтувати етапом підготовки.
Допоможе здобути максимальний бал на НМТ репетитор з обраного предмета. Педагог перевірить поточні знання учня, проаналізує його сильні сторони і з урахуванням часу на підготовку складе індивідуальний план роботи. Під час навчання учитель буде подавати матеріал у комфортному для підопічного темпі і приділятиме достатньо часу складним моментам.
Знайти репетитора для підготовки до іспитів чи для поточного вивчення предмета ви можете на сайті BUKI.