Актуальність ІТ-професій. Які предмети потрібні, аби вступити на програмування?

16.11.2023

Актуальність ІТ-професій. Які предмети потрібні, аби вступити на програмування?
Вища освіта
 1. ІТ-ПРОФЕСІЇ НА СУЧАСНОМУ РИНКУ ПРАЦІ: ЗАТРЕБУВАНІСТЬ, ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО КАНДИДАТІВ ТА ЗАРОБІТНА ПЛАТА
 2. НАПРЯМИ ПІДГОТОВКИ ТА НАЙБІЛЬШ ПОПУЛЯРНІ ЗАКЛАДИ ВИЩОЇ ОСВІТИ У СФЕРІ IT
 3. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДЛЯ ВСТУПНИКІВ НА ІТ-СПЕЦІАЛЬНОСТІ: ПОРАДИ ФАХІВЦІВ
 4. ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ ІТ-ПРОФЕСІЙ

Інформаційні технології уже давно стали невід’ємною частиною розвитку суспільства. Необхідність створювати, розвивати та удосконалювати програмне забезпечення актуалізує потребу у нових спеціалістах. Заклади вищої освіти збільшують кількість місць та розширюють напрями підготовки майбутніх ІТ-фахівців. 

 

Український ринок інформаційно-технічного обслуговування потужно зростає, експорт ІТ послуг з України у липні 2023 року перевищив минулорічні показники, досягнувши 559 млн доларів. За даними компанії HackerRank, наша країна посідає 11 місце серед 50 держав із найвищим рівнем розробки ПЗ у світі, а відповідно до звіту SkillValue Report серед кращих програмістів Європи Україна знаходиться на 4 місці.

ІТ-ПРОФЕСІЇ НА СУЧАСНОМУ РИНКУ ПРАЦІ: ЗАТРЕБУВАНІСТЬ, ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО КАНДИДАТІВ ТА ЗАРОБІТНА ПЛАТА

Як зазначає Міжнародний кадровий портал HeadHunter, постійний розвиток комп'ютерних технологій, генної інженерії, штучного інтелекту, нанотехнологій, віртуальної реальності визначають потребу в нових технологічних професіях. Наприклад, архітектор віртуальної реальності, проектувальник нейроінтерфейсів. 

 

Згідно з даними одного з головних сайтів пошуку роботи в Україні work.ua, найкращі 5 сфер із найвищим попитом і пропозицією у 2023 році продовжують очолювати інформаційні технології. В IT-сфері працевлаштовано 250 тис. осіб, і за прогнозами Мінцифри наступні п'ять років ця кількість стабільно збільшуватиметься (приріст у 150-200 тис. робочих місць).

 

Молодим компаніям потрібні спеціалісти, які розробляють і просувають сайти. Часто такі роботодавці шукають універсальних профі, які одночасно зможуть виконувати функції програміста, верстальника, дизайнера, системного адміністратора.

 

Процес контролю за збереженням даних, проблема захисту інформації, хакерські атаки вимагають активного навчання та залучення фахівців із кібербезпеки.

 

У 2024 році перелік найбільш популярних ІТ-спеціальностей включає наступні професії:

 • Розробник ПЗ (С#.NET Developer, Hardware Developer, Full Stack Developer, PHP Developer Java-developer та інші) – створюють комп’ютерні, комунікаційні, інформаційні та інших технічні системи, використовуючи ті чи інші мови програмування; проєктують та розробляють програмні продукти різних видів; створюють технології інформаційного і системного аналізу; здійснюють моделювання інформаційних систем і процесів тощо.
 • Верстальник – займається збиранням сайтів за графічними макетами; повинен мати високі знання в HTML, CSS, а також знати JavaScript, PHP, вміти працювати в графічних редакторах на кшталт Adobe Photoshop або Adobe Illustrator; верстка сайту повинна враховувати особливості різних браузерів та різних портативних пристроїв.
 • SEO-оптимізатор – просуває сайт у топові позиції, досить часто поєднує функції дизайнера і маркетолога.
 • Cloud-архітектор – відповідає за справність стратегій хмарних обчислень, керує та обслуговує хмарну архітектуру, працює над її безпекою та проєктуванням.
 • Спеціаліст кібербезпеки – тестує можливості уникнення ризиків витоку даних, розробляє системи захисту електронних ресурсів, проводить контроль доступу до баз даних, забезпечує управління процесом авторизації.
 • Системний аналітик (System Analyst) – займається аналізом даних певної сфери діяльності компанії, на підставі розрахунків створює прогнози та рекомендації щодо розвитку певної галузі, досліджує і моделює бізнес-процеси компанії. 
 • Програміст – створює програми, що використовуються в роботі компанії; працює з операційними системами, мережами, інтерфейсами; розробляє динамічні вебсторінки та вебінтерфейси для баз даних тощо. 
 • Системний адміністратор, інженер з технічної підтримки користувачів – виконує встановлення та налаштування програмного забезпечення, драйверів; оперативне визначення та виправлення неполадок та збоїв у роботі наявної техніки; консультування та технічну підтримку користувачів.
 • Web-інженер, тестувальник – проводить тестування вебсервісіви, розробку функціонала для нових систем, написання та оптимізацію SQL запитів, розробляє плани і стратегії тестування тощо. 
 • Project-менеджер – керує всім проєктом, контролює безліч процесів (терміни, бюджет, якість), займається плануванням, аналітикою, прогнозуванням, формує бачення клієнта та доносить його до команди розробників.

Спеціаліст ІТ-галузі повинен володіти наступними особистісними якостями: аналітичний склад розуму, висока здатність до навчання, відповідальність, уважність, наполегливість, витривалість, старанність. 

 

Професійні вміння та навички у цілому включають: знання технічної англійської на рівні Upper Intermediate і вище, мови програмування залежно від потреб компанії (HTML, Java, JavaScript, C; C++, PHP тощо); досвід проєктування структури сховищ даних; практика роботи з Microsoft SQL Analysis Services, Microsoft SQL Server, Reporting Services, PowerBI, Linux, Git, Yii Framework, AngularJS і т.п.

 

Залежно від тривалості практичної діяльності визначають 3 групи програмістів:

 • Junior – спеціаліст-початківець без значного практичного досвіду роботи;
 • Middle – фахівець із досвідом роботи 3-5 років;
 • Senior – досвідчений фахівець, вирішує складні технічні завдання, розробляє програмні системи

Заробітна плата «айтішників» залежить від досвіду, професійного володіння англійською, використання тої чи іншої мови програмування, складності виконуваних функцій та відповідальності посади. За даними порталу DOU.ua, середня зарплата розробника ПЗ в листопаді 2023 року коливалася від 900$ для рангу Junior до 4500$ для категорії Senior. Найвищий рейтинг стосовно оплати праці мають професії: System Architect, Technical Lead, Senior Software Engineer та Middle Software Engineer. Зарплата новачків з досвідом менше 3-х місяців і до пів року становить близько 500-700$. 

Читайте також: НМТ 2024: все, що потрібно знати абітурієнту

як вступити на програмування 2024

НАПРЯМИ ПІДГОТОВКИ ТА НАЙБІЛЬШ ПОПУЛЯРНІ ЗАКЛАДИ ВИЩОЇ ОСВІТИ У СФЕРІ IT

Провідними ІТ осередками в Україні є Київ, Харків, Львів, Дніпро та Одеса. Охочим освоїти програмування слід орієнтуватись на ЗВО, розташовані у цих містах. Як показала аналітика порталу DOU.ua, високу якість інформаційно-технологічної освіти гарантують такі виші (список подано у рейтинговому порядку із зазначенням найбільш популярних IT-спеціальностей у ВНЗ): 

 1. Український католицький університет у Львові (Комп'ютерні науки);
 2. Київський національний університет ім. Т. Шевченка (Кібербезпека);
 3. Національний університет «Львівська політехніка» (Комп'ютерні науки, Комп'ютерна інженерія);
 4. Києво-Могилянська академія (Комп'ютерні науки);
 5. Львівський національний університет ім. І. Франка (Інженерія програмного забезпечення);
 6. КПІ ім. І. Сікорського (Комп'ютерні науки);
 7. Сумський державний університет (Комп'ютерні науки);
 8. Харківський національний університет радіоелектроніки (Комп'ютерні науки);
 9. Харківський національний університет ім. В. Каразіна (Кібербезпека);
 10. Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича (Інженерія програмного забезпечення).

Щоб вступити до цих вишів, необхідно скласти НМТ (ЗНО) з 4 дисциплін, 3 обов’язкових (українська мова, математика, історія України) і 1 – на вибір. Абітурієнти можуть обрати будь-який предмет, але варто враховувати вагові коефіцієнти, які відіграють вирішальну роль під час підрахунку конкурсного балу. Найбільш вагомий предмет ЗНО для айтішників – це математика, вона і так обов’язкова для всіх. 

 

А ось таблиця, у якій подані основні спеціальності, пов’язані з інформаційними технологіями і вагові коефіцієнти вибіркових предметів.

Спеціальність

Вибірковий предмет – іноземна мова

Вибірковий предмет – біологія

Вибірковий предмет – фізика

Вибірковий предмет – хімія

Інженерія програмного забезпечення

0,3

0,2

0,4

0,2

Аналітика даних

0,3

0,2

0,4

0,2

Комп’ютерні науки

0,3

0,2

0,4

0,2

Прикладне програмування

0,3

0,2

0,4

0,2

Кібербезпека

0,3

0,2

0,4

0,2

Програмні технології інтернет-речей

0,3

0,2

0,4

0,2

Мережеві та інтернет-технології

0,25

0,2

0,5

0,2

Програмна інженерія

0,3

0,2

0,4

0,2

Системний аналіз

0,3

0,2

0,4

0,2

Можна помітити закономірність, що фізика є найбільш вагомим вибірковим предметом ЗНО для вступу на IT-спеціальності.

Читайте також: Плюси і мінуси освіти за кордоном

як вступити на програмування 2024

ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ДЛЯ ВСТУПНИКІВ НА ІТ-СПЕЦІАЛЬНОСТІ: ПОРАДИ ФАХІВЦІВ

У 2024 році мінімальний поріг прохідних балів для участі у конкурсному відборі – це 10% від максимальної кількості балів. Але кожен заклад вищої освіти може самостійно підвищувати поріг мінімальних прохідних балів з усіх предметів. 

 

Наприклад, для спеціальності «Інженерія програмного забезпечення» у ЛНУ ім. Франка мінімальний прохідний з математики – 140 балів, у КНУ ім. Шевченка потрібно набрати мінімум 150 балів, а з інших предметів – не менше 124. Проте, ознайомившись з умовами розрахунку конкурсного балу, ви можете помітити, що найвищий коефіцієнт у кожному навчальному закладі відноситься саме до математики. Тож цей предмет вимагає особливо ретельного підходу.

 

Слід також приділити особливу увагу англійській. Адже хороші знання цієї мови необхідні для повсякденної роботи та подальшого професійного зростання.

 

Тож як правильно організувати підготовчий процес? Далі представлений узагальнений список порад досвідчених педагогів.

 1. Визначтеся з ЗВО та спеціальностями, на які бажаєте вступати.
 2. Починайте готуватися за 2-2,5 роки до НМТ (ЗНО).
 3. Ознайомтеся з правилами прийому до вишу: переліком конкурсних предметів, прохідними балами, наявністю пільгових умов вступу, кількістю бюджетних місць тощо. Краще орієнтуватися на декілька ЗВО та декілька напрямів ІТ-підготовки.
 4. Знайдіть досвідченого репетитора.
 5. У вивченні англійської застосовуйте комплексний підхід: репетитор, курси, аудіо- та відеоматеріали, speaking-тренування.
 6. Математику слід освоювати виключно у практичному аспекті.
 7. Не забувайте про українську мову. Цей бал також важливий для рейтингу.
 8. Під час підготовки до ЗНО з історії України робіть акцент на запам’ятовуванні важливих дат, карт, зображень історичних пам’яток і портретів діячів.
 9. Під час підготовки до фізики робіть картки із важливими законами, формулами.
 10. Третину часу присвятіть самостійній роботі над виконанням практичних завдань із потрібних предметів.
 11. Розвивайте пам’ять, увагу, аналітичне мислення методом розв’язання логічних задач.
 12.  Слідкуйте за новинами на офіційному сайті МОН, порталі УЦОЯО.

ПЕРСПЕКТИВНІСТЬ ІТ-ПРОФЕСІЙ

Галузь інформаційних технологій об’єднує чимало фахових спеціальностей. Більшість з них вимагає досконалого володіння не лише професійними знаннями, а й навичками командної, організаторської роботи, менеджменту й маркетингу, дизайну, креативного підходу до вирішення проблем.

 

Престижність й затребуваність ІТ-фахівців на ринку праці беззаперечна. Проте не варто обирати дану професію тільки через популярність й високий дохід. 

 

У школяра має бути схильність до точних наук, аналітико-синтетичний тип мислення, наполегливість у вивченні мов програмування та бажання постійно вдосконалюватися. Не слід забувати, що дана галузь відзначається значною конкуренцією. 

 

На кар’єрне зростання впливає рівень володіння технічною англійською, швидкість навчання новому, здібності у розробці математичних алгоритмів програм. 

 

Визначатися з ІТ-напрямом здобуття вищої освіти краще заздалегідь, принаймні за 1,5-2 роки до складання ЗНО, оскільки потрібні сьогодні дисципліни вимагають тривалої та ґрунтовної підготовки. На офіційних сайтах ЗВО міститься інформація про умови вступної кампанії, спеціальності, освітні програми, необхідні конкурсні предмети тощо. 

 

Батькам варто подумати про кваліфікованого репетитора для дитини. Адже підготовка має бути якісною та супроводжуватися професійним педагогічним контролем. 

 

Інформаційні технології потребують надійних спеціалістів, адже за ними – майбутній технічний прогрес. Тож охочим до вивчення математики та освоєння комп’ютерних програм доцільно не упустити такий шанс. 

 

Знайти репетитора для підготовки до НМТ (ЗНО) чи поточного вивчення дисциплін можна на сайті BUKI.

Читайте також: Рейтинг вишів України за спеціальностями

Оцініть новину

Рейтинг: 4.19 з 5

На основі відгуків 36 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Актуальність ІТ-професій. Які предмети потрібні, аби вступити на програмування?

Які IT професії актуальні в 2024 році?

Cloud-архітектор – відповідає за справність стратегій хмарних обчислень, керує та обслуговує хмарну архітектуру, працює над її безпекою та проєктуванням. Спеціаліст кібербезпеки – тестує можливості уникнення ризиків витоку даних, розробляє системи захисту електронних ресурсів, проводить контроль доступу до баз даних, забезпечує управління процесом авторизації. Системний аналітик (System Analyst) – займається аналізом даних певної сфери діяльності компанії, на підставі розрахунків створює прогнози та рекомендації щодо розвитку певної галузі, досліджує і моделює бізнес-процеси компанії. Читайте більше на BUKI

Куди вступати на IT у 2024 році?

Український католицький університет у Львові (Комп'ютерні науки); Київський національний університет ім. Т. Шевченка (Кібербезпека); Національний університет «Львівська політехніка» (Комп'ютерні науки, Комп'ютерна інженерія); Києво-Могилянська академія (Комп'ютерні науки); Львівський національний університет ім. І. Франка (Інженерія програмного забезпечення); Читайте більше на BUKI

Як вступити на IT у 2024 році?

Визначтеся з ЗВО та спеціальностями, на які бажаєте вступати. Ознайомтеся з правилами прийому в тому чи іншому вузі: переліком конкурсних предметів, прохідними балами, наявністю пільгових умов вступу, кількістю бюджетних місць тощо. Краще орієнтуватися на декілька ЗВО та декілька напрямів ІТ-підготовки. Починайте готуватися за 2-2,5 роки до ЗНО. Знайдіть хорошого/их репетитора/ів. Правильно розплануйте графік додаткових занять. Читайте більше на BUKI

Які перспективи працевлаштування в IT?

Український ринок інформаційно-технічного обслуговування потужно зростає, зокрема минулого року експорт ІТ послуг з України в порівнянні з 2021 роком збільшився на 36%. За даними компанії HackerRank, наша країна посідає 11 місце серед 50 держав із найвищим рівнем розробки ПЗ у світі, а відповідно до звіту SkillValue Report серед кращих програмістів Європи Україна знаходиться на 4 місці: Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

;