Географія материків та океанів

07.10.2022

Олена Б.

Статті автора: 148

Географія материків та океанів

З географією материків та океанів учні знайомляться в сьомому класі. Але знання географічних тем необхідні й під час складання ЗНО з дисципліни.

Походження материків світу та океанів

У земній корі розрізняють три шари:

  • Базальтовий (утворився понад 4,5 млрд років тому і є повсюди);
  • Гранітний (утворився пізніше і є лише під материками)
  • Осадовий (утворюється під впливом зовнішніх сил і тонким шаром покриває земну поверхню).



географія материків та океанів

Отже, сучасне розміщення материків світу та океанів є результатом горизонтальних рухів земної кори й пояснює це так звана теорія руху літосферних плит, швидкість переміщення яких складає 1–6 см на рік.

Що таке материк, континент та частина світу?

Материк – це велика частина суходолу, тверда поверхня планети, яка з усіх боків оточена океанами та морями. Континент і материк – це тотожні поняття.

Далі треба дати відповідь на поширене питання – скільки материків на планеті Земля. Усього на нашій планеті 6 материків:

  • Австралія;
  • Антарктида;
  • Африка;
  • Південна Америка;
  • Північна Америка;
  • Євразія.

Необхідно відрізняти назви материків від частин світу й розуміти різницю між ними. Друге поняття є більш історичним. Ще в Античній Греції відомі землі було заведено ділити на західні та східні. Території, які лежали на захід від Егейського моря називались Європою, східні – Азією.

У сучасному розумінні частина світу – це найбільша ділянка суходолу, яка включає територію одного або декількох материків чи їхні частини разом із прилеглими островами. Учневі та абітурієнту необхідно знати, скільки є частин світу. На фізичній мапі світу можна побачити:

  • Європу;
  • Азію;
  • Африку;
  • Австралію та Океанію;
  • Антарктиду;
  • Америку.

Треба чітко розрізняти 6 материків і 6 частин світу. Материки Північна та Південна Америка об’єднані в одну частину світу, а материк Євразія поділений на дві частини світу – Європу та Азію.

Під час дослідження будь-якого материка, необхідно дотримуватися спеціального плану характеристики.

  1. Фізико-географічне положення (щодо екватора та нульового меридіана, сусідніх материків та океанів, крайні точки та їхні географічні координати).
  2. Тектонічні структури, рельєф та корисні копалини (чи є стик літосферних плит, наскільки сейсмічно активна територія, які форми рельєфу домінують).
  3. Клімат (в яких кліматичних поясах розташований, які кліматичні зони виділяються, які чинники впливають на формування клімату).
  4. Внутрішні води (річки, озера. ставки, болота, льодовики, підземні води)
  5. Природні зони (ґрунти, рослинність, тваринний світ).
  6. Населення (до яких рас належить населення, як воно розміщене на території материка, які природні чинники вплинули на особливості розселення людей).
  7. Політична мапа.

географія материків та океанів

Відомості про материки

Далі розглянемо кожен материк більш детально.

Цікаві факти про Євразію

Також на території Євразії розташована найнижча точка у світі – Западина Мертвого моря (до речі, Мертве море – це озеро).

Оймякон – це найхолодніша точка у світі й полюс холоду Північної півкулі, де температура може сягати до -89°C.

Біля Євразії розташовується Босфор – найвужча протока світу, яка поєднує Чорне та Мармурове море.

Через величезні розміри континенту, тут розташовуються всі кліматичні зони. У Євразії проживає 4,5 млрд людей, що становить 75 % населення планети Земля.

Читайте також: Найпростіший спосіб вчити нові іншомовні слова

географія материків та океанів

Основні відомості про Африку

На цьому континенті досі є місця, де ще не ступала нога людини. Тут розташовується найбільша пустеля світу – Сахара. Також на материку є вологі екваторіальні ліси, на деякі території яких неможливо потрапити через рослинність, складні кліматичні умови.

На цьому материку в місцевих племенах проживають люди з найвищим і найнижчим зростом на Землі.

Охорона здоров’я в країнах Африки на дуже низькому рівні. Через це середня тривалість життя на континенті мала, приблизно 48–50 років, а в деяких державах навіть 35–40 років.

Через різноманіття місцевих племен, в Африці розмовляють більш як на 2000 мовах. Найбільше носіїв саме арабської мови.

В Африці видобувають половину всього золота світу, на материку великі запаси алмазів. До 80 % ВВП Африки припадає на землеробство.

Найпопулярнішими культурами, що вирощуються на континенті є кава, какао, арахіс, фініки, каучукові дереваа.

Австралія: що відомо про цей віддалений материк?

Австралія – найменший материк світу, але через його віддаленість тут утворився унікальний та неповторний природний світ. Цей континент розташований в Східній і Південній півкулі нашої планети. Усю його територію займає одна країна з ідентичною назвою – Австралія.

Територія материка вкрита великими пустелями, через це тут маленька щільність населення. В Австралії рахують густоту населення не кількістю людей на квадратний кілометр, а кількістю квадратних кілометрів на одну людину.

Північна Америка: цікаві факти

Офіційно континент був відкритий у 1502 році. Цікаво, що Колумб і Веспуччі не є першовідкривачами Америки. На цих територіях були знайдені залишки знарядь праці та зброї ще скандинавських вікінгів. Тому саме вікінги на чолі з ватажком Еріком Рудим першими потрапили в Америку в 986 році.

Площа цього материка займає 20 млн км2. Практично вся ця територія поділена між Канадою та США. Загалом на континенті розташовані 24 країни. Північній Америці належить найбільший острів нашої планети – Гренландія.

Гавайська гора Мауна-Кеа вважається найвищою у світі. Її висота вище Джомолунгми на 2000 метрів. Але велика частина цього вулкану захована під водою, тому ця гора не є найвищою точкою світу.

Найбільшою адміністративною будівлею у світі вважається Пентагон, який розташований у Північній Америці на території США.

В американському штаті Айова працює найбільший у світі завод попкорну. Цікаво, що середньостатистичний житель континенту проводить 90 % свого вільного часу в приміщенні. Достеменно невідомо, чим саме займаються місцеві, але, можливо, вони ласують місцевим попкорном.

Звісно, це жарт, але цей факт свідчить про постіндустріальний рівень розвитку країн, коли величезна кількість людей проживає у високоурбанізованих містах і свій вільний час проводить у приміщенні.

географія материків та океанів

Цікаві факти про Південну Америку

Материк переважно розташовується в Західній та Південній півкулях Землі, займає площу приблизно 18 млн км2. Тут мешкають понад 400 млн людей. Найбільшою державою на континенті є Бразилія (столиця – Бразиліа), яка належить до нових індустріальних країн Латинської Америки.

На території Південної Америки протікає найбільша річка світу – Амазонка. Також саме на цьому материку розташований найбільший у світі водоспад Анхель. Місто Ла-Пас, столиця Болівії, є найбільш високогорною столицею світу.

У Чилі розташовується пустеля Атакама, на території якої ніколи не буває опадів. Це одне з найсухіших місць нашої планети. Парагвай – це країна, у якій досі дозволені дуелі.

У Південній Америці мешкають:

  • Найбільші у світі жуки – жуки-дроворуби;
  • Найбільші метелики – агрипини;
  • Найменші мавпи – ігрунки;
  • Найотруйніші жаби – червоноспина отруйна жаба.

Читайте також: Як стати уважнішим: поради для дорослих та дітей

Важливі відомості про Антарктиду

Найвищий материк світу, який був відкритий у 1820 році Ф.Ф. Беллінсгаузеном і М. П. Лазарєвим, а свою назву континент здобув у 1890 році.

У 1959 році була затверджена конвенція про Антарктику, згідно з якою материк не належить жодній із країн і на ньому дозволена лише наукова діяльність.

Але в Антарктиді дозволено перебувати не лише науковцям. Щорічно материк відвідують понад 35 000 туристів, які прибувають сюди заради китів, тюленів, пінгвінів, підводного плавання та екскурсій науковими центрами.

У льодовиках континенту вчені виявили сліди тропічного життя: залишки пальм, баобаба, макадамії та інших теплолюбних рослин.

В одній статті неможливо розповісти всю цікаву та важливу інформацію, яка може знадобитися під час навчання та складання ЗНО з географії. Тому в освітньому процесі важливо використовувати декілька джерел та мати наставника, який буде направляти та допомогати в підготовці до контрольних, іспитів.

Можна займатися з репетитором із географії, який визначить ваш поточний рівень знань, проаналізує цілі навчання та на основі отриманих даних складе індивідуальний план роботи. Уроки з педагогом проходять у комфортному для учня темпі, вчитель завжди зупиняється на складних моментах та приділяє їм більше часу. Матеріал для занять підбирається з урахуванням інтересів та пріоритетних завдань навчального процесу.

Пошукати репетитора з географії чи іншої дисципліни можна на сайті BUKI.

Скільки океанів на планеті Земля?

На мапі світу переважає блакитний колір – це Світовий океан, головна частина гідросфери, суцільний водний простір Земної кулі, який займає орієнтовно ⅔ поверхні Землі. Кількість океанів, які входять до його складу дорівнює кількості всіх океанів, які є на нашій планеті:

  • Тихий;
  • Атлантичний;
  • Індійський;
  • Північний Льодовитий.

Тобто на Землі є 4 океани. Іноді виникають обговорення щодо виділення п’ятого океану, але офіційно це ніхто не визнає. Остання дискусія виникла у 2000 році, але Міжнародна гідрографічна організація не ратифікувала ухвалу про виділення цієї частини Світового океану в самостійний суб’єкт.

Тихий океан

Тихий океан є найбільшим і найглибшим океаном, займає орієнтовно 50 % поверхні Землі. Назвав цей океан тихим Фернан Магеллан під час своєї першої навколосвітньої подорожі, тому що він перетинав його чотири місяці й за цей час на його шляху не трапилося жодної перешкоди. Хоча насправді цей океан найбільш буремний і тут трапляється рекордна кількість штормів.

У Тихому океані розташований Великий Бар’єрний риф – найбільша точка рельєфу. Більше половини всієї водної біомаси мешкає саме в цьому океані.

Атлантичний океан

Атлантичний є другим за площею океаном. Його площа – 92 млн км2, 16 % з якої припадає на моря, протоки та затоки. Уперше дав назву цьому океану Геродот на честь Атланта. Цей океан унікальний тим, що тут розташована затока Фанді з найбільшими припливними хвилями, які сягають до 30 метрів.

В Атлантичному океані є море, яке не має жодного берега – Саргасове. Через велику протяжність із півночі на південь, океан проходить через усі кліматичні зони планети.

Також в океані розташовується зона з найскладнішою навігацією – «Бермудський трикутник». Завдяки пригодницькій літературі, це місце наділили міфічною силою. Але насправді магічність пояснюється близькістю Гольфстріму – найшвидшої та найтеплішої течії світу, що і є причиною труднощів навігації.

Індійський океан

Третій за розмірами, займає п’яту частину Світового океану. Цей океан вважається першим офіційно відкритим. Є думка, що в ньому найменший улов риби.

 

Океан омиває острівні держави Мальдіви, Шрі-Ланка й Сейшели, які входять у топ найпопулярніших курортів світу саме через найтепліші води Індійського океану.

Північний Льодовитий океан

Найменший і найхолодніший океан планети Земля, візитівкою якого є айсберги. Усі ресурси океану розподілені між США, Канадою, Норвегією, Данією та росією. Понад 25 % запасів нафти припадає на акваторію цього океану.

Читайте також: Найкращі словники для вивчення англійської

Сподобалась стаття? Оцініть

3.86

На основі відгуків 7 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

Географія материків та океанів

Які існують материки?

Усього на нашій планеті 6 материків: Австралія; Антарктида; Африка; Південна Америка; Читайте більше на BUKI

Як виникли материки?

У земній корі розрізняють три шари: Базальтовий (утворився понад 4,5 млрд років тому і є повсюди); Гранітний (утворився пізніше і є лише під материками) Осадовий (утворюється під впливом зовнішніх сил і тонким шаром покриває земну поверхню). Читайте більше на BUKI

Скільки океанів існує на Землі?

На мапі світу переважає блакитний колір – це Світовий океан, головна частина гідросфери, суцільний водний простір Земної кулі, який займає орієнтовно ⅔ поверхні Землі. Кількість океанів, які входять до його складу дорівнює кількості всіх океанів, які є на нашій планеті: Тихий; Атлантичний; Індійський; Читайте більше на BUKI

Кому належить Антарктида?

У 1959 році була затверджена конвенція про Антарктику, згідно з якою материк не належить жодній із країн і на ньому дозволена лише наукова діяльність. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів