Про силу тертя простими словами

Оновлено 13.04.2025

Наталія М.

Статті автора: 68

 Про силу тертя простими словами

Деякі фізичні явища можуть здаватися надто складними для розуміння, особливо якщо вивчати їх лише з наукової точки зору. До списку термінів, які часто викликають багато запитань, відносять зокрема силу тертя. Спеціально для вас ми підготували матеріал, у якому спробували простими словами пояснити це явище. Отож, розберемо від А до Я, що таке тертя, і як ми можемо стикатися з ним у повсякденному житті. 

Фізика небезпідставно вважається одним з найскладніших предметів шкільної програми. Одна справа вивчити всі формули напам’ять, проте розумітися в них – задача не з простих. Не дивно, що більшість школярів та студентів вищих навчальних закладів потребують додаткових занять, щоб засвоїти навчальний матеріал. 

Якщо ви хочете покращити власні знання з фізики, рекомендуємо не зволікати й просто звернутися за допомогою до репетитора. Для цього скористайтеся сайтом БУКІ – супер зручною платформою для пошуку викладачів з будь-яких предметів. 

Сила тертя у повсякденному житті

Ще на уроці фізики у 7 класі ми вивчили, що тертя – це сила між двома поверхнями, що ковзають чи намагаються ковзати одна по одній. Звучить трішки складнувато, тому краще пояснити на прикладі. 

Що таке тертя? У природі це фізичне явище відповідає за безліч процесів, які ми спостерігаємо щодня. Ми ходимо по землі, білки стрибають на гілках дерев, вода точить камінь, снігова лавина спускається з гори, машина їде дорогою – усе це і є сила тертя. 

Як діє тертя? 

Тертя завжди діє в напрямку, протилежному до того, в якому намагається рухатися об’єкт. Тобто тертя завжди уповільнює пересування рухомого об'єкта. Величина тертя залежить від матеріалів, з яких виготовлені дві поверхні. Чим шорсткіша поверхня, тим більшою буде сила тертя. 

Хоча дві поверхні, які контактують, можуть здаватися дуже гладкими, у мікроскопічному масштабі вони мають багато нерівностей і западин, які призводять до тертя. На практиці неможливо створити предмет, який має абсолютно гладку поверхню. 

За законом збереження енергії, жодна енергія в системі ніколи не знищується. У більшості випадків тертя виробляє теплову енергію, яка розсіюється через середовище і самі предмети. Перевірити твердження, що тертя виробляє тепло, досить легко. Спробуйте швидко потерти руки. Ви майже одразу відчуєте, що вони стануть теплішими від ваших рухів.

Тертя – надзвичайно корисна сила. Воно запобігає ковзанню нашого взуття по поверхні землі під час ходьби, а також запобігає ковзанню автомобільних шин по дорозі. Іноді ми хочемо зменшити силу тертя. Наприклад, ми використовуємо масло, щоб зменшити тертя між рухомими частинами двигуна автомобіля, які з часом можуть виходити з ладу через постійну взаємодію. Масло розділяє поверхні й може протікати між ними. Зменшення тертя означає, що рухомі частини автомобіля менше зношуються та виділяється менше тепла.

Читайте також: Як швидко вивчити таблицю Менделєєва?

Види тертя: приклади

Виділяють 3 види тертя: сила тертя ковзання, сила тертя спокою та сила тертя кочення. Розповімо про кожен з видів у спрощеному варіанті, а також розглянемо декілька простих прикладів. 

Сила тертя ковзання

Сила тертя спокою

Сила тертя кочення

Це сила, яка виникає під час ковзання одного тіла по поверхні іншого.

Сила, яка виникає, коли намагаються зрушити одне з тіл, що перешкоджає рухові іншого тіла

Це сила, яка виникає, коли кругле тіло котиться поверхнею іншого тіла.

Приклад:



Катання на санчатах, яке обожнюють всі дітлахи. Виробники санчат створюють їх таким чином, щоб поверхня ніжок мала практично ідеальну гладкість і вони швидко спускалися зі снігових гірок. 

Приклад:



Коли вам потрібно пересунути з одного місця на інше важку шафу, диван чи навіть просто стілець. Саме за такі процеси відповідає сила тертя спокою. Складність виконання цих маніпуляцій полягає у тому, що об’єкт, який ви хочете посунути, перебуває у стані спокою, а ви намагаєтеся зрушити його за допомогою зовнішньої сили.

Приклад:



Рух автомобіля дорогою. Завдяки колесам машина може рухатися дорогою з шаленою швидкістю і малими енергетичними затратами. 

Закони тертя

З поняттям тертя класично ототожнюють закон Амонтова-Кулона. Хоча вперше про силу тертя розповідав ще Леонардо да Вінчі. У 1519 році він сформулював твердження, згідно з яким тертя – це процес, що виникає при контакті одного тіла з поверхнею іншого тіла. При цьому сила тертя повинна бути пропорційною навантаженню, спрямованому проти напрямку руху. 

Вже у 1699 році Амонтов перевідкрив модель Леонардо да Вінчі, а Кулон остаточно обґрунтував її у своїх роботах. Для визначення сили тертя науковці ввели поняття коефіцієнта тертя – фізичної константи, завдяки якій можна визначити силу тертя для будь-яких матеріалів, що контактують між собою в умовах тертя. 

Читайте також: Що таке фотосинтез?

Сила тертя: формула

Формула сили тертя зазвичай виглядає так: 

Fтр = k*N

що таке сила тертя

Де:

  • Fтр – це позначення сили тертя у фізиці. 
  • k – коефіцієнт тертя. 
  • N – це сила опору.

Сила тертя вимірюється у Ньютонах (Н). 

Як знайти коефіцієнт тертя?

Як ми казали раніше, коефіцієнт тертя – це стала величина. У деяких формулах його можуть позначати не літерою k, а символом µ. Визначати коефіцієнт окремо не потрібно, варто лише дізнатися значення у спеціальній таблиці, де кожен матеріал має відповідний показник. 

що таке сила тертя

Як знайти силу опори? 

На відміну від коефіцієнта тертя, силу опори потрібно визначати самостійно. Вона має просту формулу: 

N = m * g

  • N – це позначення сили опори у фізиці.
  • m – маса тіла, яке діє на поверхню іншого тіла.
  • g – прискорення вільного падіння. Величина g постійна. Вона дорівнює 9,8 м/с2.

Формула сили тяги

Для розрахування сили тертя кочення використовують дещо іншу формулу – силу тяги. Сила тяги вважається головною рушійною силою будь-якого транспортного засобу. Вона утворюється в районі контакту автомобільної шини і дорожнього покриття.

Сила тяги – це сила, яка прикладається на нерухому поверхню для підтримки тіла в постійному русі. Силу тяги зазвичай знаходять за допомогою другого закону Ньютона, у якому йдеться що: сума сил, які впливають на тіло, що рухається, дорівнює масі, помноженій на прискорення.  

Найчастіше силу тяги знаходять за допомогою загальної формули: 

Ft – Fc = m * a

  • Fт – сила тяги.
  • Fс – сили опору.
  • m – маса тіла.
  • a – прискорення. 

Хибно стверджувати, що фізика – це проста наука, що під силу кожному. В багатьох випадках, щоб дійсно зрозуміти складну тему з цього предмета недостатньо просто прослухати урок чи лекцію. Варто приділяти багато часу теорії, а також на практиці перевіряти кожну формулу, закон чи аксіому. 

Індивідуальні заняття – один з найкращих способів вивчити незрозумілий предмет, зокрема фізику. Якщо вам потрібен репетитор, ви можете знайти його на нашій платформі БУКІ. Ми зібрали понад 90 тисяч вчителів в одному місці, щоб ви могли обрати спеціаліста відповідно до ваших потреб та побажань. 

Читайте також: Тренуємо пам’ять: поради для дорослих та дітей

Сподобалась стаття? Оцініть

3.75

На основі відгуків 16 користувачів

Наталія М.

Автор Наталія М.

Бакалавр за освітою, отримала диплом журналістики за напрямом "Видавнича справа та редагування" у 2018 році.

Статті автора: 68

Підібрати репетитора

Про силу тертя простими словами

Як діє тертя?

Тертя завжди діє в напрямку, протилежному до того, в якому намагається рухатися об’єкт. Тобто тертя завжди уповільнює пересування рухомого об'єкта. Величина тертя залежить від матеріалів, з яких виготовлені дві поверхні. Чим шорсткіша поверхня, тим більшою буде сила тертя. Читайте більше на BUKI

Що таке сила тертя?

У природі це фізичне явище відповідає за безліч процесів, які ми спостерігаємо щодня. Ми ходимо по землі, білки стрибають на гілках дерев, вода точить камінь, снігова лавина спускається з гори, машина їде дорогою – усе це і є сила тертя. Читайте більше на BUKI

Як знайти силу опори?

На відміну від коефіцієнта тертя, силу опори потрібно визначати самостійно. Вона має просту формулу: N = m * g N – це позначення сили опори у фізиці. m – маса тіла, яке діє на поверхню іншого тіла. g – прискорення вільного падіння. Величина g постійна. Вона дорівнює 9,8 м/с2. Читайте більше на BUKI

Як знайти коефіцієнт тертя?

Як ми казали раніше, коефіцієнт тертя – це стала величина. У деяких формулах його можуть позначати не літерою k, а символом µ. Визначати коефіцієнт окремо не потрібно, варто лише дізнатися значення у спеціальній таблиці, де кожен матеріал має відповідний показник. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів