Що таке біоритми, та як вони допомагають у навчанні

Оновлено 01.05.2025

Наталія М.

Статті автора: 68

Що таке біоритми, та як вони допомагають у навчанні

Щоденні зміни в режимі сну й бадьорості, щорічна міграція птахів, постійні коливання в поведінці тварин у певні періоди року – усе це стандартні приклади біологічних ритмів. Область хронобіології вивчає біоритми в живих організмах і те, як вони реагують на сигнали із зовнішнього світу.

Більшість вчених-хронобіологів сходиться на думці, що біоритми мають безпосередній вплив на наше тіло й мозок. Ба більше, вони стверджують, що програма біоритмів закладається в людині з народження і є такою ж індивідуальною й неповторною, як відбитки пальців.

Що таке біоритми?

Уявімо, що в нашому мозку є спеціальний «годинник», що координує всі механізми тіла. Цей годинник складається з тисяч нервових клітин, які допомагають синхронізувати функції та діяльність тіла в певні проміжки доби. Повний цикл діяльності нашого внутрішнього годинника і є біоритмом.

Біологічні ритми – це природний цикл змін хімічних речовин або функцій нашого тіла. Якщо говорити простими словами, біоритми – це зв’язок між самопочуттям, настроєм, активністю людини й зовнішніми чинниками: часом доби, порою року чи навіть фазою Місяця.

Типи біологічних ритмів:

  • Циркадні ритми – це 24-годинний цикл, який включає фізіологічні та поведінкові ритми.
  • Добові – ритми, що синхронізуються з днем і ніччю.
  • Ультрадіанні ритми – біологічні ритми з коротким періодом і більшою частотою, ніж циркадні ритми.
  • Інфрадіанні – біологічні ритми, які тривають понад 24 години. Наприклад, менструальний цикл у жінок.

Циркадіанний ритм (ритм, що повторюється кожні 24 години) є найбільш відомим біологічним ритмом. Циркадні ритми впливають не тільки на сон і період бадьорості, але й на інші функції організму: температуру тіла, секрецію гормонів, обмін речовин тощо. Ці ритми дають змогу організму приєднуватися до циклічних змін довкілля, спричинених обертанням Землі навколо своєї осі.

Читайте також: Як перестати прокрастинувати: поради та корисні додатки

що таке біоритми?

Як біоритми впливають на навчання

Біоритми можуть впливати на безліч мозкових процесів: продуктивність, зосередженість, швидкість реакції, зміни настрою, творчу та розумову роботу, можливість сприймати й аналізувати інформацію тощо. Біологічні ритми також значно впливають на працездатність і можливість навчатися, особливо у школярів підліткового віку.

Працездатність людини в певний період доби може залежати від її хронотипу.

Найвідомішою є класифікація хронотипів Хільдебранда. Вчений поділяє людей на 3 типи: ранкові (жайворонки), денні (голуби) і вечірні (сови). Дослідження психологів показали, що 51 % населення є «голубами», 33 % – «совами», 16 % – «жайворонками».

Кожна людина відчуває на собі дію біологічних ритмів щодня. У певні проміжки часу вона може відчувати надзвичайний прилив сил, чи навпаки втому і брак бажання що-небудь робити. Понад 300 фізіологічних процесів в організмі людини підпорядковуються добовому ритму. Тому тим, хто прагне максимально використовувати свій потенціал у навчанні, треба враховувати добові біоритми в розпорядку дня.

Вивчення шкільної програми – це не тільки нудні уроки в школі й гори домашніх завдань. Підвищити цікавість до навчання можна за допомогою репетитора, який знайде індивідуальний підхід до учня й запропонує цікаву програму підготовки. Найкращі викладачі зібрані на маркетплейсі Букі – зручній платформі для пошуку репетиторів в Україні.

Дослідження про взаємодію хронотипу та навчання

Аргентинські вчені провели дослідження, у якому взяли участь 753 школярі. Мета дослідження: з’ясувати, як взаємодія між хронотипом і шкільним часом індивіда впливає на академічну успішність.

Дітям випадковим чином було призначено починати навчання вранці (07:45), вдень (12:40) або ввечері (17:20). Виявилося, що для учнів, які навчаються вранці, ранні хронотипи ефективніші, ніж пізні хронотипи з усіх шкільних предметів. Навчаючись вдень, діти з раннім хронотипом втрачали концентрацію на важливих предметах, як от математика.

Вчені дійшли висновку, що більшість підлітків демонструють дуже пізній хронотип, проте відвідують школу рано вранці, що може вплинути на їхнє здоров’я та добробут. Разом ці результати демонструють, що успішність у навчанні покращується, коли шкільний час краще узгоджується з біологічними ритмами підлітків.

Читайте також: Як стати уважнішим: поради для дорослих та дітей

що таке біоритми

Як розуміння біоритмів може покращити успішність школярів та студентів?

Вчені, що вивчають біоритми, вважають, що ефективність праці залежить від того, наскільки режим активної діяльності, харчування та відпочинку відповідають біологічному ритму працездатності. Чим більша ця відповідність, тим кращі результати. Тому повноцінне життя можливе тільки за синхронної роботи біоритмів.

Біоритми: тест на хронотип

Для того, щоби покращити успішність навчання школярів та студентів, варто насамперед визначити, до якого хронотипу вони належать. Анкета Остберга – найлегший та найшвидший варіант визначення хронотипу.

Пройдіть короткий тест і дізнайтеся, до якого типу належите ви – «сова», «жайворонок» чи «голуб».

Анкета Остберга

Результати за кількістю балів:

  • жайворонок – від 0 до 7;
  • голуб – від 8 до 13;
  • сова – від 14 до 20.

біоритми тест

Як підвищити ефективність навчання: поради для різних хронотипів

Хронотип

Підйом

Харчування

Навчання

Спорт

Жайворонок

06:00 – 07:00

Сніданок – білково-жирова, калорійна їжа.

Обід – суп, картопля, м’ясо, риба тощо, чорний чай.

Вечеря – каші, мед, легкі тости.

Піки розумової активності:

  • 08:00 – 13:00
  • 16:00 – 18:00

Займатися краще натщесерце. Оптимальний час для тренувань: 08:00 – 11:00.

Голуб

06:00 – 10:00

Сніданок – каша з фруктами, яйця з тостами.

Обід – усі види нутрієнтів: білки, жири, вуглеводи.

Вечеря – білок з овочами.

Пік розумової активності:

10:00 – 17:00

Кардіо зранку:

07:00 – 09:00



Силові тренування ввечері:

16:00 – 18:00

Сова

10:00 – 11:00



За раннього підйому рекомендований контрастний душ і чашка чаю.

Сніданок – йогурт, мюслі, тости з джемом, фруктовий салат.

Обід – м’ясні, рибні страви та гарнір.

Вечеря – білки, що легко засвоюються.

Піки розумової активності:

  • 13:00 – 14:00
  • 18:00 – 20:00
  • 23:00 – 01:00

Вдень – легкий біг, ввечері – фізичні навантаження. Оптимальний час для тренувань: 19:00 – 23:00.

Сучасним підліткам важливо знати власний хронотип, адже від нього залежить якісно організований навчальний процес. Правильне розставлення пріоритетів, підтримка біологічного годинника й постійний контроль за здоров’ям допомагають не тільки покращити якість життя, а і значно підвищити успіхи в навчанні. Здоровий сон, правильна їжа та спорт, виділення часу на уроки та відпочинок – найкращі помічники для досягнення гармонії щодня.

Як бачите, біологія – досить цікава наука, яка може пояснити складні природні процеси простими словами. Вивчайте цей предмет цікаво та з користю разом із репетитором, якого ви знайдете на платформі Букі. У нас лише перевірені викладачі з усіх куточків України.

Читайте також: Складаємо іспити на відмінно: поради, як впоратись із хвилюванням та отримати найвищий бал

Сподобалась стаття? Оцініть

4.6

На основі відгуків 5 користувачів

Наталія М.

Автор Наталія М.

Бакалавр за освітою, отримала диплом журналістики за напрямом "Видавнича справа та редагування" у 2018 році.

Статті автора: 68

Підібрати репетитора

Що таке біоритми, та як вони допомагають у навчанні

Що таке біоритми?

Біологічні ритми – це природний цикл змін хімічних речовин або функцій нашого тіла... Читайте більше на BUKI

Типи біоритмів

Циркадні ритми – це 24-годинний цикл, який включає фізіологічні та поведінкові ритми.Добові – ритми, що синхронізуються з днем і ніччю... Читайте більше на BUKI

Як біоритми впливають на навчання?

Вчені дійшли висновку, що більшість підлітків демонструють дуже пізній хронотип, проте відвідують школу рано вранці, що може вплинути на їхнє здоров’я та добробут. Читайте більше на BUKI

Як підвищити ефективність навчання?

Правильне розставлення пріоритетів, підтримка біологічного годинника й постійний контроль за здоров’ям допомагають не тільки покращити якість життя, а і значно підвищити успіхи в навчанні... Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів